Ogznet.com
Animasyon Projeniz için 7 En İyi Rotoscoping Programı Paylaş:

Animasyon Projeniz için 7 En İyi Rotoscoping Programı

Animasyon Projeniz için 7 En İyi Rotoscoping Programı

Animasyon Çalışmalarında Yardımcı Olacak Rotoscoping Programları

Bir animasyon grafik sanatçısıysanız, fiziksel animasyonda rotoskop sanatının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Buna rağmen, rotoskoplama hala endüstrideki en kritik süreçtir (VFX / animasyon). Ancak, el ile yapıldığında yorucu ve zaman alıcı da olabilir. Rotoscoping programları, bu zorluğu büyük ölçüde azaltır ve tüm süreci otomatikleştirir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Rotoscoping Yazılımı Nedir?

Rotoscoping, animatörlerin gerçekçi hareketler oluşturmak için kareler halinde hareketli görüntü çekimlerini izlemek için kullandıkları bir animasyon tekniğidir. İlk olarak, animatörler fotoğraflanmış canlı hareketli film görüntülerini bir cam panele yansıtmış ve görüntünün üzerinde izlemişlerdir. Temel olarak, belirli çekimlerde aktörün izini sürerek canlı bir eylem yaratmayı hedefliyor. Buradaki amaç, görsel efektlerden farklı olarak hareket yakalama daha fazla.

Bir filmin hareketli sahnesinden bir animasyon yaratırken, VFX dışarı alınır ve daha sonra istenen zemin üzerine monte edilebilir bir öğe için bir kamuflaj oluşturur. Bu, renkleri değiştirmek veya başka nedenlerle daha da örtülüdür. Bununla birlikte, programları ve araçlarını kullanmak için biraz rehberliğe ihtiyacınız olacaktır.

Öyleyse, işte en iyi rotoskopik programlarının listesine bakalım ve hangisinin rotoskoplamaya başlamanıza yardımcı olacağını görelim.

Adobe After Effects, dünya standartlarında hareketli grafik çözümleri sunan lider yazılım programlarından biridir. Film başlıklarından tanıtımlara ve geçişlere kadar, bir film sahnesinin animasyonlu / VFX versiyonunun yapımına giren her şeyi sunar. Söz konusu film klibinden bir nesne çıkarmanızı sağlar. İster yağmur olsun, ister denizin önünde duran bir karakter olsun, animasyonlu bir logo veya hayali bir karakter yaratın, bu yazılım fikirlerinizi hareketlere dönüştürmenize olanak tanır.

Sinematik filmler, tanıtımlar ve geçişler oluşturun. Kliplerden nesne çıkarabilme özgürlüğüne ulaşın. Yangın çıkarın veya yağmur yağdırın. Bir logo veya karakteri animasyonla hareket ettirin. Sektörde önde gelen hareketli grafik ve görsel efekt yazılımı After Effects ile her türlü fikrinize hareket kazandırabilirsiniz.

Animasyon ve kompozisyon sanatçıları ile tasarımcılar After Effects'i kullanarak filmler, TV, videolar ve web için hareketli grafikler ve görsel efektler oluşturuyor.

Animasyonla hareket kazandırılmış başlıklar, teşekkür yazıları ve alt bantlar oluşturun. İsterseniz sıfırdan başlayın, isterseniz doğrudan uygulamanın içinden erişebileceğiniz animasyon hazır ayarlarından birini kullanın. After Effects ile çevirmeden kaydırmaya kadar metninizi hareket ettirebileceğiniz çok sayıda yol sunuyor.

Videoları ve görüntüleri birleştirerek bir UFO'yu gökyüzüne gönderin ya da bir patlama yaratın... Olasılıklar sınırsız. Boom mikrofonu ve kablo gibi nesneleri ve hatta insanları çekimden çıkarın. İster sis bassın ister kar yağsın; yüzlerce efekt ile çekiminize dilediğiniz gibi yön verin. İzleyicinizi aksiyonun tam ortasına çekmek için VR videoları oluşturun.

Animasyonlardan şekillere ve karikatürlere kadar anahtar kareler veya ifadelerle hareket halinde olan her şeye hareket katın. Bunun yanı sıra tasarımlarınızı başlatmak ve benzersiz sonuçlar almak için hazır ayarları kullanın.

After Effects, diğer Adobe uygulamalarıyla sorunsuz şekilde çalışır. Adobe Dynamic Link ile oluşturduğunuz kompozisyonların görünümünü Premiere Pro'da anında görün. Çalışmaları Photoshop, Illustrator, Character Animator, Adobe XD ve Animate'ten içe aktarın. Ekip Projelerini kullanarak editörlerle bulundukları her yerden birlikte çalışın. After Effects, 300'den fazla yazılım ve donanım ortağı ile entegre olarak çalışır.

Autodesk'in Autodesk Combustion özelliği, Windows tabanlı bilgisayar kullanıcılarının hızlı ve kolay dijital efektler oluşturmasını sağlayan ücretli bir uygulamadır. 

Bu ürün görsel efektler oluşturmak için araçlar ve yaratıcılık amaçlı birçok yönden bir araya getirilmiştir. Kullanıcılar, animasyonlu grafikler yapabilir, video içeriğini Web sitelerinde yeniden tanımlayabilir veya uzun metrajlı filmler veya yüksek çözünürlüklü programlar için efektler oluşturabilir. 

Autodesk Combustion ücretsiz olarak indirilebilir ve denenebilir.

Geniş araç yelpazesi ile kullanıcıların hızlı ve kolay görsel efektler oluşturmasını sağlar. Bu araçlar farklı yaratıcı projeler için de kullanılabilir.

Blender, hepimizin bildiği gibi, ücretsiz ve açık kaynaklı bir 3D yapma yazılımıdır. Animasyon, oyun geliştirme, video düzenleme ve hareket yakalama gibi birçok özelliği destekler. Aynı zamanda gerçek zamanlı görüntüleme önizlemesi, CPU ve GPU oluşturma ve PBR gölgelendiricileri ve HDR desteği sunar.

Model oluşturmanıza yardımcı olan ve bunları kolayca dönüştürüp düzenleyen çok çeşitli modelleme araçlarına sahiptir. VFX aracı, ham sahneleri içe aktarmanıza, izlemenize, alanları örtmenize ve hatta 3B çekimlerinizde kamera hareketlerini gerçek zamanlı olarak izlemenize olanak sağlar. Otomatik ve manuel izleme, güçlü kamera yeniden oluşturma ve düzlemsel izleme ve tripod çözücüler desteği sunar.

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra, üstün kaliteli donanım ve araçlarıyla animasyonda yaygın olarak kullanılır. Hikaye sanatını 2D ve 3D olarak çizmek de temel özellikleri arasında. Kendi araç eklentilerinizi oluşturmanıza, OpenGL görünüm penceresinden çizim yapmanıza ve daha pek çok şeye olanak sağlar.

 

Silhouette FX, Roto ve Paint özelliği ile bilinen, çok beğenilen ve Akademi Ödüllü bir yazılımdır. 143 stereo destekli düğüme sahip tam özellikli bir GPU yoğun birleştirme sistemi ile birlikte geliyor. Trees özelliği, hedeflenen efekti oluşturmak için işlem düğümlerini kliplerle ve fotoğraflarla birleştirmenizi sağlar. Ayrıca, görüntüleri B-Spline veya Bezier şekilleriyle harmanlamaya yardımcı olan eksiksiz bir özel araç yelpazesi sunar.

  • Tam donanımlı, 143 stereo özellikli düğüme sahip GPU hızlandırılmış birleştirme sistemi.
  • İstediğiniz efekti oluşturmak için klipleri ve görüntü işleme düğümlerini birbirine bağlayın.
  • Görüntüleri birleştirmek için çok yönlü özel birleştirme araçları koleksiyonu.
  • B-Spline, Bézier veya X-Spline şekillerini kullanarak sofistike animasyonlu örtüleri oluşturun.
  • Restorasyon, toz alma, tel ve teçhizat temizleme için tahribatsız, 2D boya sistemi.
  • Tam özellikli şekil tabanlı görüntü çözgü ve şekil değiştirme.
  • Derinlik kanalları oluşturmak için özel araç seti.
  • Özel mat çıkarma teknikleri kullanarak, görüntüdeki neredeyse tüm nesneleri çıkarın.
  • Nokta veya düzlem izleri kullanarak ve isteğe bağlı olarak mocha ile görüntü izleme / sabitleme.
İlginizi çekebilir

Windows için En İyi 14 Animasyon Programı

Küçük şirketler ve serbest çalışan sanatçılar artık animasyon programlarını kullanarak evlerindeki bilgisayarlarından profesyonel kalitede animasyonlar üretebil..

Dünyanın en gelişmiş görsel efektler, 3D, VR ve hareketli grafik çözümü!

Fusion, görsel efekt sanatçıları, yayın ve hareketli grafik tasarımcıları ve 3D animatörleri için dünyanın en gelişmiş kompozisyon yazılımıdır. Son 30 yılda, Fusion binlerce Hollywood gişe rekorları kıran film ve televizyon programlarında kullanılmıştır. Fusion, farklı türdeki görüntü işleme araçlarını birleştirerek hızlı ve kolay bir şekilde karmaşık efektler oluşturmanıza olanak tanıyan güçlü bir düğüm tabanlı arayüz sunar! Çok çeşitli araçlar, inanılmaz VR ve 3D desteği, GPU ile hızlandırılmış performans, sınırsız ağ oluşturma ve daha fazlasını elde edin! Fusion size heyecan verici yayın grafikleri, dramatik başlıklar ve hatta ana filmlerin görsel efektlerini yaratmanız için ihtiyacınız olan her şeyi verir !

Belirli görüntü alanlarını izleyebilir, izleme bilgilerini otomatik olarak algılayabilir ve son olarak görüntüleri dengelemek için kullanılacak hareket düzlemlerini numaralandırabilirsiniz. Ek olarak, en küçük ayrıntıları kaydetmenize yardımcı olan gelişmiş mat kontrolleri kullanarak zemindeki herhangi bir renkten dikkat çekici derecede temiz anahtarlar alabilirsiniz. Düzlemsel rotoskoplama, doğru şekilde hareket etmelerine ve aynı yakalamadaki diğer nesnelerin hareket ve görüntülerinin peşinden gitmelerine yardımcı olmak için rotoskoplu elemanlara uygulanabilen diğer önemli özelliklerinden biridir. Yeni bir oynatma motoru ve çoklu çekim zaman çizelgesi, MXF, ProRes ve DNxHR gibi yeni biçimlerin eklenmesi diğer önemli özelliklerinden bazılarıdır.

Sanal gerçeklik
Tüm büyük VR kulaklıklara destek, VR sahneleriyle etkileşim için inanılmaz gerçek zamanlı görüntüleme, stereoskopik VR desteği ve daha fazlası.

Kamera İzleme
Canlı hareketli çekimlerin kamera hareketini analiz eder ve 3B kamera hareketini, objektifin odak uzunluğunu yeniden yapılandırır ve sahnenin 3B nokta bulutunu oluşturur. Bu yüzden, hareketli bir atışa CG ve eleman eklemek kolaydır.

Düzlemsel İzleme
Görüntünün alanlarını izler, izleme ayrıntılarını otomatik olarak bulur ve ardından köşeyi sabitlemek için kullanılabilecek hareket düzlemlerini hesaplar ve görüntüleri sabitler.

Temiz Plaka
Saç gibi ince ayrıntıları korumak için tasarlanmış delta keyer'in gelişmiş mat kontrollerini kullanarak arka plandaki renklerden inanılmaz derecede temiz anahtarlar elde edin.

Düzlemsel Rotoscoping
Düzgün takip verilerini rotoskopik elemanlara uygulayın, böylece doğru hareket ederler ve atıştaki diğer nesnelerin hareketlerini ve perspektiflerini takip ederler .

Stüdyo Oyuncu
Özel çalma listeleri, storyboard'lar, sürüm izleme, açıklama notları ve daha fazlasını destekleyen yeni oynatma motoru ve çoklu çekim zaman çizelgesi.

Yeni formatlar
EXR, ProRes, DNxHR ve MXF, DaVinci Resolve, Fusion ve diğer uygulamalar arasında çekimlerin sorunsuz aktarılmasını sağlar.

GPU Hızlandırma
Fusion 16, ilave GPU hızlandırma ve her zamankinden daha fazla Metal, CUDA ve OpenCL desteği ile performansı önemli ölçüde artırdı!

Hollywood'un en büyük gişe rekorları kıran televizyon şovları, binlerce çığır açan görsel efektini yaratmak için Fusion'ı kullanıyor. Fusion, The Hunger Games, Dr Garip ve Galaksinin Koruyucuları gibi filmlerin yanı sıra Empire, NCIS ve American Horror Story gibi hit televizyon programlarında kullanılmıştır. Fusion ayrıca, Dawn of War III, Halo 5 ve daha fazlası gibi büyük video oyunları için sinemasının gelişmesinde önemli bir rol oynuyor!

Eğer şık bir rotoskopik çözüm arıyorsanız, Nuke by Foundry'ı güvenle deneyebilirsiniz. Bu güçlü çözüm, özellikle kompozisyon, editoryal ve inceleme yetenekleriyle bilinir. Endüstri düzeyinde anahtarlayıcılar, rotoskop, renk düzeltici, vektör boyama araçları ve daha fazlasını içeren gelişmiş bir araç seti ile birlikte gelir. Dahası, çok sayıda opaklık, renk ve kamera tabanlı derinlik örnekleri piksel piksel görüntü içeren görüntüler yapmanıza ve çalışmanıza yardımcı olan derin görüntü birleştirme araçlarıyla da donatılmıştır. Bu, CG öğelerinin yeniden oluşturma işleminde, içerikte bir değişiklik olduğu için yapmanıza yardımcı olur.

Programdaki dahili 3D kamera izleyici, 2D / 3D öğelerini çekim için kullanılmış gerçek kamerayla mükemmel bir şekilde birleştirmenizi sağlayan hareketli bir 3D kamerayla 2D kameranın hareketini kopyalar. Ayrıca, ışıklardan, kameralardan, 2D görüntülerden, 3D modellerden ve daha birçok şeyden oluşan karmaşık footages oluşturmanıza ve oluşturmanıza olanak tanıyan sınırsız, yerleşik bir 3D ortamına sahiptir. Gerçek bir ortam oluşturmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey budur.

Kullanıcı ön ayarları, farklı projelerde uygulanabilecek efektler için özelleştirilmiş mod ölçütlerini ayarlamanıza ve saklamanıza yardımcı olan düz zaman kazandırıcıdır. Süreci otomatikleştirerek belirli görevler için grup ayarları oluşturur. Sürüm oluşturma özelliği ise zaman çizelgesi veya düğüm grafiğinin yakalamalarının en son sürümlerine girmenizi ve bunları hızlı ve kolay bir şekilde değiştirmenizi sağlar.

SDI yayını, inceleme süreci açıkken yayın içeriğindeki renk alanını ve en boy oranlarını kontrol etmenize yardımcı olur. Ek olarak, çok izlemeli editoryal zaman çizelgesi, zaman çizelgesi efektleri oluşturmanıza ve bunları düğüm grafiğine eklemenize yardımcı olur. Alternatif olarak, kompozisyonları doğrudan zaman çizelgesinden de düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz.

Python API'sına dayanarak, bu program rotoskoplama için ihtiyacınız olan her şeyi ve daha fazlasını sunar.

Imagineer's Mocha, görsel efektler ve post prodüksiyon için Akademi ödüllü bir çözümdür. GPU ile hızlandırılmış nesne kaldırıcı özelliği, hızlı görüntü oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda daha hızlı pazarlama için kenar tutturmalı manyetik spline, geometrik şekilli aletler ve freehand spline içeren yepyeni bir araç seti ile birlikte gelir. Artık şekil oluşumunu hızlandıran ve rotoskopik projelerde zaman kazandıran 4 yeni spline aleti ile geliştirilmiş maskeleme araçlarına sahiptir.

Yükseltilmiş arayüz, kullanıcıların Mocha işlemini anlamalarını kolaylaştırır. Aslında, şimdi yüksek çözünürlükte çok daha iyi görünüyor ve retina ekrana izin veriyor. Kaldırma Modülü, GPU video donanımı için 4-5x işleme hızı sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. Ayrıca şimdi mono / stereoskopik 360 efektleri ve son işlemlerini de içeriyor. Roto-maskeleme için düzlemsel izleme, sürücü izleri vb. gibi insert modülü diğer önemli özellikleri arasındadır.

Sonuç

Rotoscoping, özel beceriler, zaman ve sabır gerektiren karmaşık bir süreçtir. Ancak, hareket yakalamalarını aksiyon dolu animasyona dönüştürmek için fikirlerinizi şekillendirmek için ekstra yardım gerekebilir. Bu rotoskopik yazılım programları, fikirlerinizi mümkün olan en kısa sürede mükemmel bir şekilde tamamlayabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz şeydir. Yani, sana en çok uyanı bul ve fikirlerine devam et.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!