Antrenörünüzün Sizden Gizlediği 12 Fitness Gerçeği

Antrenörünüzün Sizden Gizlediği 12 Fitness Gerçeği
Image from pixabay.com

Giderek daha fazla insan sağlıklı bir yaşam tarzını benimsiyor. Daha iyi görünmek ve hissetmek için çoğunluk işe fitness  ile başlar. Ancak diğer her şeyde olduğu gibi, bu da akıllıca yapılmalıdır. Egzersiz  seanslarınızı daha etkili, işe yarar ve keyifli hale getirmeniz için bazı ilginç gerçekleri açıklayacağız.

Yazının sonunda, fiziksel olarak aktif olmak için sizi motive edecek bir bonus var.

1. Gözle görülür sonuçlar için uzun bir süre beklemeniz gerek

fitness
Egzersiz programından hızlı sonuçlar beklemeyin. “Yaza kadar” veya  1 Ocak'a birkaç ay kala forma girmek  isteyenler muhtemelen başarısız olacaklar. İlk olarak her şey mevcut kilonuza, vücudunuzun durumuna ve yaşınıza bağlıdır. Her durumda, yaklaşık 2 veya 3 ay sonra egzersiz sonuçlarını görebileceksiniz. Başkaları sizin vücudunuzdaki olumlu değişiklikleri yaklaşık 6 ay sonra fark eder. Ayrıca, devamlılık, egzersiz sıklığı ve doğru beslenme başarınızın temelidir. Haftada sadece 2 kez yoğun egzersiz yaparsanız, vücudunuzda çok fazla bir değişiklik olmaz – ancak haftada en az 3 ağırlık çalışması ve 2 kardiyo egzersizi yaparsanız  iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu, spor salonunda haftada 5 gün geçirmek zorunda kalacağınız anlamına gelmez - dışarıda yapılan normal bir yürüyüş vücudunuz için iyi bir kardiyo egzersizi olabilir.

2. İstediğiniz her sonuca ulaşamayabilirsiniz.

fitness
Eğer  fitness yaparak aklınızdaki ideal vücut şekline sahip olmayı istiyorsanız, bunun olmayacağı ihtimaline hazır olun . Öncelikle, genetiğinizi ve fiziksel yapınızı dikkate almalısınız. Bazı insanların kasları daha hızlı gelişirken, diğer insanların daha iyi metabolizmaları olabilir. Ayrıca, birçok profesyonel sporcu ve fitness eğitmeni, arzu ettikleri şekli elde etmek için özel bir beslenme tipi uygular. Bu nedenle, vücudunuzun yapamayacağı, ulaşılmaz bir hedef belirlerseniz, sadece motivasyonunuzu kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda da dengesiz bir vücut şekline sahip olabilirsiniz. Doğru hedefi belirlemek için, kendinizi objektif olarak değerlendirmelisiniz, fırsatlarınızı ve kısıtlamalarınızı göz önünde bulundurmalı ve vücudunuza en uygun şekle ulaşmaya çalışmalısınız.

3. Bir eğitmenle 5-7 seans yeterlidir

fitness
Kişisel eğitmenler, herkesin kişisel bir eğitim programına ihtiyacı olduğunu ve bunu kendi başınıza yapamayacağınızı söylemeyi sever. Bu doğru değil. Size doğru teknikleri öğretecek bir eğitmen gerekiyor ancak bunu öğrenmek için genellikle 5-7 seans yeterlidir. Bundan sonra kendi kendinize egzersiz  yapabilirsiniz. Bir buçuk ay sonra, başka bir eğitmenle bir kaç seans yapabilirsiniz. Böylece her şeyi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edip sorularınızı cevaplayabilirler.  Başka birinin yardımı olmadan disipline ve motive olamayan bir kişi değilseniz, artık daha fazla yardıma ihtiyacınız yoktur.

4. Sadece temel egzersizler yaparak güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz

fitness
Eğitimcilerin bir müşteriyi mümkün olduğu kadar uzun süre tutmaları karlıdır, bu nedenle temel egzersizleri göz ardı ederler ve tekil kasları çalıştıran birçok izole egzersiz yaptırırlar. Halbuki, iyi sonuçlar alabilmek için temel alıştırmalara odaklanmaları gerekmektedir.Temel egzersizlerde lunge(ileri hamle hareketi), şınav(kol dirseği ve ayak parmak ucu ile), deadlift(yerde duran halteri tutarak bacak kaslarını açma), squat(çömelme) ve düz şınav bulunur. Bu hareketler sayesinde kas yaparız. Aynı zamanda, temel egzersizlerin  farklı farklı etkileri vardır. Hangi egzersizlerin kaslarınıza nasıl bir etkisi olduğunu  anlamak önemlidir. Örneğin, bazı insanlar için squat, kalça kaslarını çalıştırmak için en iyi egzersizdir, diğerleri için ise ileri hamle olabilir. Tabii ki, tek eklem ve belirli birkaç kas grubunu içeren ağırlık çalışmaları da önemlidir ve bazen bunları yapmak daha da ilginç olabilir, ancak kendinizi sadece bunlarla sınırlamamalısınız.

5. Aslında, özel bir spor gıda programına bağlı kalmanıza gerek yoktur

fitness
Spor salonlarına yeni başlayanlar genellikle özel bir spor beslenmesinin sihirli gücüne inanma eğilimindedir. Gerçekte, bikini yarışmasına katılmadığınız sürece; çeşitli ve uygun bir beslenme biçiminiz varsa böyle bir şeye gerek yoktur. Spor salonundaki bir antrenör diyetinize protein veya yağ yakıcı eklemekte ısrar etse bile, böyle bir şeye başlamayın. Sizi komşu fitness bardan büyülü bir ürüne önererek para kazanmaya çalışıyor olabilirler. Bir yağ yakıcıya ihtiyacınız yoktur, çünkü egzersiz sırasında yağınızı yakarsınız. Düzenli egzersizlerle birlikte doğru beslenme, özel bir diyet programı uygulamadan şekillenmenize yetecektir.

6. Rutin bir fitness programı ile muhtemelen tamamen selülitlerinizden kurtulamayacaksınız

fitness
Muhtemelen herkes selülite karşı bir kozmetik olmadığını  biliyordur. Ancak birçok insan, düzenli olarak yapılan egzersizin bu konuyu çözeceğine inanıyor. Bu tam olarak doğru değil. Hiçbir egzersiz selüliti yok etmez, ağırlık kaldırma veya kardiyo olup olmadıkları önemli değildir. Verimli antrenman seansları yapsanız  ve çok sağlıklı beslenseniz bile selülitleriniz sizinle kalabilir. Yine de güzel haberler var - düzenli fiziksel egzersizler yapıyorsanız ve beslenmenize dikkat ederseniz, selülitinizi daha az görünür hale getirebilirsiniz.

7. Güzel bir karın için düzenli olarak abs (karın egzersizi) yapmanız gerekmez

fitness
Birçok insan spor salonuna her geldiğinde karın kası çalışmak ister, ancak bu gerekli değildir. Hatta bazı karın  egzersizleri belinizi kalınlaştırabilir. Güzel bir karın için elde etmek için düzenli karın egzersizi  yapmanız gerekmez - temel egzersizler sırasında karnınız yeteri kadar çalışır. İleri hamle  ve çömelip kalkmak kaslarınızı spesifik hareketlerden çok daha iyi çalıştırır. Yani, haftada bir karın egzersizi yapmak fazlasıyla yeterlidir.

8. Sadece Pilates, Dans ve Yoga ile kas yapılamaz

fitness
Heykel gibi kaslı bir vücut elde etmek için kaslarımızı sıkı çalıştırmamız gerekir. Ve kaslarımız en çok ani güç harcanan(power workout) antrenmanlarda çok çalışırlar. Genel olarak kaslar fazla kalori yakar, çünkü kaslarımızın devamlılığı için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarız. Pilates, dans ve yoga gibi grup antrenmanları spor salonlarına katkı sağlar, ancak tam olarak antrenman yerine geçemez.Amacınız sadece birkaç kilo vermekten daha fazlasını yapmak ve keyfinizi yerine getirmekse, güç gerektiren (power workouts) egzersizlerin de önemli olduğunu unutmayın.

9. Kadınlar daha fazla tekrar yapmalı ve egzersizler arasında daha az ara vermelidir

fitness
Formda olmak,erkekler ve kadınlar için farklıdır. Kadınların antrenmanlarda başarılı olmalarının sırrı, dinlenme için kısa molalar vererek daha fazla ısınmış olarak kalabilmektir. Kadınların kaslarını güçlerinin en sonuna kadar çalıştırmamaları gerekir, çünkü vücut yapıları aşırı zorlanmaları önleyecek şekilde düzenlenmiştir. Bu nedenle kadınların ağır ağırlıklarla çalışmak yerine daha fazla tekrar yaparak kaslarını çalıştırmaya odaklanmaları önemlidir. Tekrarlar arasında 30-40 saniye dinlenmek kadınlar için yeterlidir. Bu durumda, erkekler ağır yüklerle çalıştıktan sonra güçlerini ve enerjilerini geri kazanmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar.

10. Çok çalışmak ve çok az yemek yemek doğru değildir

fitness
Kilo vermek istiyorsanız, bir kalori farkı gerekir, ancak aşırıya kaçmamalısınız. Çok fazla spor yapıp çok az yerseniz vücudunuz metabolizmanızı yavaşlatarak kendini enerji tasarrufu moduna alır. Bu yüzden her gün sürekli çalışmamalı ve aldığınız kaloriyi belirgin ölçüde azaltmamalısınız – yoksa sadece bitap düşersiniz. Dahası, aşırı zorlanmış bir beden daha stresli olur  ve bu nedenle enerji depolamak amacıyla kilo alır. Kilo vermek istiyorsanız, aşırı yüklü antenmanlardan sonra  1-2 saat  yemek yememeye çalışın.

11. Kardiyo çalışması doğru yapılmalıdır

fitness
Kardiyo, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinizi düzenlediğiniz, dayanıklılığınızı arttırdığınız ve yağ yaktığınız tam bir antrenman şeklidir. Kardiyo için bütün bir gün ayırırsanız, yağ yakma işleminin bir antrenmana başladıktan 40 dakika sonra başladığını unutmayın. Bu, koşu bandında veya kondüsyon bisikletinde bir saatten fazla zaman harcamanız gerektiği anlamına gelir. Yoğun bir antrenman seansından hemen sonra bir kardiyo seansı yaparsanız, ilk dakikadan itibaren yağ kaybı başlar, yani 20 dakikalık kardiyo yeterli olacaktır.

12. Spor salonuna gitmeden de forma girebilirsiniz

fitness
Eğer genleriniz iyiyse, zararlı yiyecek ve alkol de fazla kullanmıyorsanız, bir spor salonuna gitmeden kendi başınıza güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz.Ana etken düzenli olarak antrenman yapmaktır. Devamlılık, başarınızın% 90'ıdır. Haftada birkaç kez düzenli olarak evde egzersiz yaparsanız, yürür ve sağlıklı beslenirseniz, başarı garantidir.

Bonus
Egzersizlerden sonra endorfin ve serotonin salgılarsınız. Anternmandan yaklaşık olarak 30 dakika sonra, kandaki mutluluk hormonlarının konsantrasyonu 5 kattan daha fazla artar. Ve etkileri yaklaşık 2 saat sürer.

Heryerde Fitness Çalışabilmeniz için En İyi 7 Ağırlık Çalışma Uygulamaları
İlginizi Çekebilir

Heryerde Fitness Çalışabilmeniz için En İyi 7 Ağırlık Çalışma Uygulamaları

Yararından Çok Zararı Olan Fitness Efsaneleri
İlginizi Çekebilir

Yararından Çok Zararı Olan Fitness Efsaneleri

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile