Ogznet.com

Apple kimliğinizi, Apple teknoloji desteğindeki bir kişinin isteğinizin geçerliliği hakkında ikna ederek silinmesini sağlama artık bitti! Apple artık depolanan verilerinizi düzenlemenize veya indirmenize ve Apple kimliğinizi devre dışı bırakmanıza / silmenize olanak tanıyan özel bir Veri ve Gizlilik aracına sahiptir. Apple ID silme işlemine devam etmek istiyorsanız, aracın nasıl çalıştığını ve gerekli hazırlık çalışmalarını size göstereceğiz.

Apple kimliğinizi silmek için doğru nedenler

İster gizlilik endişeleriyle ister farklı bir dijital ekosistemin sevgisiyle olsun, Apple ID'nizi tamamen kullanmayı bırakmak istiyorsanız bunu silmek akıllıca olacaktır. Ancak silme işleminin son olduğunu unutmayın. Apple, hesabınızı veya verilerinizi daha sonra pişman olursanız geri yükleyemez.

Dolayısıyla, gelecekte Apple’ın hizmetlerine geri dönmeyi planlıyorsanız, hesabınızı şimdilik tamamen şekilde silmek yerine devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.
Silmeyi sorun giderme önlemi olarak mı düşünüyorsunuz? Bunun nedeni, Apple ID şifrenizi unuttuğunuz veya sık sık iCloud sorunlarına maruz kalmanız olabilir. Ya da belki Apple ID'nizi siliyorsunuz çünkü bunu yeni bir e-posta adresine geri getirmek istiyorsunuz.

Bu durumda, yeniden düşünmek isteyebilirsiniz, çünkü silme tehlikesiyle karşı karşıya olmanıza gerek yok. Apple ID şifrenizi sıfırlamak zor değil ve iCloud sorunları için düzeltmeleriniz var. Apple ID'nizle ilişkili e-posta adresini de değiştirebilirsiniz. Hesabınızı sorun giderme konusunda yardım için Apple ID SSS'i okuyun.

Kaybedeceğiniz Verileri ve Hizmetleri İnceleyin

Apple kimliği olmayan bir Mac veya iPhone kullanmaya devam edebilir misiniz? Evet, ama kısıtlı bir şekilde.
Çoğu Apple hizmetine ve Apple verilerinizin büyük bir kısmına erişimi kaybedersiniz.

Apple kimliğinizi sildiğinizde herşeyin gittiğini anlamanız ve gözden geçirmeniz çok önemlidir. Eğer bu detayları atlarsanız, gelecekte birkaç kötü sürpriz ile karşılaşabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için, aşağıdakilere erişiminizi kaybedersiniz:

  • App Store, iTunes Store ve iBooks Mağaza satın alımları
  • Apple uygulamaları ve üçüncü taraf uygulamaları tarafından iCloud'da saklanan veriler dahil olmak üzere iCloud verileri
  • Apple Pay, App Store, iTunes Store ve iCloud gibi hizmetler
  • iMessage ve FaceTime, ancak bunları iPhone'unuzda telefon numaranızla kullanmaya devam edebilirsiniz

Ayrıca aboneliklerinizden Apple Müzik ve Apple Haberlerine de kaybedersiniz. Uygulama içi abonelikler ise ya da gazete ve dergi abonelikleri Apple ID'nize bağlı, onları yok sayın. Aktif abonelikler faturalandırma döngülerinin sonunda iptal edilir.

Apple kimliğiniz anahtarınızı Apple dünyasına taşır. Bu ekosistemde yerleşik iseniz, muhtemelen dikkate alınması gereken “Ne olursa?” Senaryolarının uzun bir listesini görebilirsiniz.
Bunları burada tamamlayamadığımızdan dolayı, Apple’ın hesap silme için destek sayfasının sorgularınızın geri kalanına yanıt vermesine izin vereceğiz.

İlk Adımlar: Yedekleme, Devre Dışı Bırakma, Çıkış Yapma

Apple kimliğinizi silmeden önce alabileceğiniz tüm verilerin bir kopyasını alın. Bu, iCloud içeriğinizi ve DRM'siz satın alma işlemlerinizi içerir. Ayrıca önemli içerik satın alma makbuzları gibi ilgili belgeleri kaydetmek isteyebilirsiniz

Ardından, Apple'ın kayıp Apple cihazınızı izlemenizi ve bunları uzaktan kilitlemenizi veya silmenizi sağlayan iPhone'umu Bul / Mac'imi Bul özelliği bulunur. Apple kimliğinizden kurtulmadan önce bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekir. Böyle yapmak için:
MacOS'ta: Sistem Tercihleri> iCloud'u açın ve Mac'imi Bul seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırın.

iOS'ta: Ayarlar> [kullanıcı adı]> iCloud> iPhone'umu Bul öğesine dokunun ve iPhone'umu Bul için kaydırıcıyı kapatın.

Şimdi Mac'inizi yetkilendirmenin zamanı geldi. Bunu iTunes uygulamasından yapabilirsiniz; Hesap> Yetkilendirmeler> Bu Bilgisayarın Yetkilendirmesini tıklayın. (Yetkisizleştirme, Mac'inizin satışı veya servis için gönderilmesi gibi diğer durumlarda da önemlidir.)

Apple kimliğinizi silmeden önce tüm uygulamalardan ve cihazlardan iCloud'dan çıkış yapmanız da çok önemlidir. Bu adımı atlarsanız, ileride bunları kullanmakta sorun yaşayabilirsiniz.

MacOS'ta: Sistem Tercihleri> iCloud'u ziyaret edin ve kenar çubuğunun altındaki Çıkış Yap düğmesine tıklayın.

iOS'ta: Ziyaret Ayarları> [kullanıcı adı] ve görüntülenen Apple ID ekranının altındaki Sign Out seçeneğine dokunun.

Her iki durumda da, iCloud verilerinizin bir kopyasını cihazda tutmayı seçebilirsiniz.
Ayrıca, Apple hesabınızdan tarayıcılar içinde de çıkış yapmalı ve iyi bir önlem için çerezleri temizlemelisiniz.

Son bir adım Apple ID'nizle ilişkili cihazları kaldırıyor. Bunu yapmak için, AppleID sayfanıza appleid.apple.com adresinden giriş yapın.

Ardından, Cihazlar bölümünde cihazın Apple ID'nizden bağlantısını kaldırmak için bir cihaza ve ardından Kaldır düğmesine tıklayın. Bağlı cihazlarınızın her biri için bunu yapmanız gerekir.

Apple ID'nizi Kalıcı Olarak Nasıl Silebilirsiniz?

Apple kimliğinizi silmek istediğinizden emin olduktan sonra silme aracına erişme zamanı geldi. Mac, PC veya iPad'de privacy.apple.com adresinde bulabilirsiniz. Apple kimliğinizle portala giriş yaptığınızda, Verilerinizi yönet bölümünüzü bulacaksınız. Buradan, şunları seçebilirsiniz:

  1. Verilerinizi düzeltin: Yanlış kişisel bilgileri güncelleyin.
  2. Hesabınızı silin: Apple kimliğinizi silin.
  3. Hesabınızı devre dışı bırakın: Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakın.

Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak, Hesabınızı devre dışı bırak seçeneğini göremeyebilirsiniz. Ama Apple gelecekte bunu size sunacaktır.

apple id delete

Şimdi devam etmek için hesabınızı sil altında bulunan Başlayın bağlantısını tıklayın.

Apple daha sonra hazırlamanız gereken önemli değişikliklerin bir listesini ve almanız gereken önemli eylem adımlarını sunar.
Apple ID'nizi neden silmek istediğinizi belirtmek için aşağıya doğru okuyun ve altta bir neden seçin açılır menüsünü kullanın. Şimdi bir sonraki adıma geçmek için Devam düğmesine basın.

apple id delete

Burada, Apple ID'nizle birlikte neden sildiğinizi bir kez daha gözden geçirebilirsiniz. Ardından, Silme Şartları ve Koşulları sayfasına rastlarsınız.
Geçtikten sonra, Apple iletişim bilgilerinizi isteyecektir. Apple’dan hesabınızın durumuyla ilgili güncellemeleri almak istediğiniz bir e-posta adresini veya telefon numarasını seçin.

Apple'dan Aldığınız Benzersiz Erişim Kodunu Kaydedin!
Bu noktada, Apple size benzersiz bir erişim kodu verir. Silme isteğini iptal etmek istiyorsanız, kullanışlı bir şekilde gelir. Bu kod, Apple Destek'in sizinle iletişim kurduğunuzda kimliğinizi doğrulamasına yardımcı olur.

Giriş kodunu yazdığınızdan emin olun veya güvenli bir yere kaydedin. Erişim kodu ekranını geçtikten sonra, Hesabı sil düğmesini bulacaksınız.

Hesap silme isteğinizi sonlandırın ve Apple'ın oradan devralınması gerekir.

Hesap silme işlemi yedi güne kadar sürebilir ve hesabınız bu süre zarfında etkin kalacaktır.

Devre dışı bırakma süreci neredeyse silme işlemi ile aynıdır. Eskiyi başlatmak için, privacy.apple.com adresindeki Apple kimliğinizle giriş yapın ve ardından Hesabınızı Yönet sayfanızdaki Hesabınızı Devre Dışı Bırak altında Başlayın seçeneğini belirleyin.

Apple ID'nizle Partiye Hazır mısınız?
Veri ve Gizlilik portalı GDPR'ye yanıt olarak bir uyum tedbiri olarak başlatılırken, AB ile sınırlı değildir.
Apple, dünya genelinde portalı kullanıma sunmaya ve silme deneyimini devamlı tutmaya karar verdi.

Apple ile ters düştüyseniz, şimdi silme işlemini hızlı ve kendiniz başlatabilirsiniz. İlk önce hazırlık işini yapmayı unutma!

İlginizi
çekebilir
Mac'inizi Korumak için 8 Ücretsiz Güvenlik Aracı