Ogznet.com
Arabanın Açılmayan Otomatik Elektrikli Camı Nasıl Onarılır Paylaş:

Arabanın Açılmayan Otomatik Elektrikli Camı Nasıl Onarılır

Arabanın Açılmayan Otomatik Elektrikli Camı Nasıl Onarılır

Cam yukarı veya aşağı gitmiyorsa bunu çözmenin bir kaç yolu var. Elektrikli camınız sıkışmışsa, herhangi bir özel alet kullanmadan durumu düzeltebilirsiniz.

Elektrikli veya manuel camlarınızın, bazı kolay ipuçlarını takip ederseniz neden açılmadığını ve kapanmadığını anlayabilirsiniz. Şanslıysanız, sıkışmış pencerenizi özel bir alet kullanmadan hemen çalıştırabilirsiniz.

Araç Camları Nasıl Çalışır?

Araba camları, kanalların içinde yükseltmek ve indirmek için regülatör denen bir parça kullanır. Manüel camlarda, kranklara fiziksel olarak bağlanan regülatörler bulunur ve krank, pencereyi nasıl kaldırdığınız ve indireceğiniz şeklindedir. Elektrikli camlar, motorlara bağlanan regülatörlere sahiptir, ancak aynı temel prensipte çalışırlar.

Manuel ve elektrikli camlar farklı bileşenlere sahip olduğundan, farklı nedenlerle de bozulurlar:
Elektrikli camlar - Elektrikli araç camları genellikle pencere camını yükseltmek ve indirmek için regülatöre bağlı geri dönüşümlü bir elektrik motoru kullanır. Anahtarlar, kablolar ve motorun tümü bozulabilir ve regülatör de sıkışabilir veya tamamen arızalanabilir.
Manuel pencereler - Manuel araç camları, kapı içindeki pencere camını kaldırmak ve indirmek için bir el krank ve mekanik bir regülatör kullanır. Regülatördeki veya kranktaki dişliler gevşeyebilir, regülatör eğilebilir ve deforme olabilir ve regülatör ayrıca yağlama gresi kuruduğunda sürtünme nedeniyle sıkışabilir.

Arızalanan Camı Açmanın İki Yolu

Tam olarak neyin başarısız olduğuna bağlı olarak, sıkıştıktan sonra cama bir güç uygulayarak çözüm bulmak mümkündür. Anahtar iyi ve motor arızalı ise, o zaman fiziksel olarak yukarı veya kapalı konumda tutulan anahtarı ile motoru sarsarak son bir kez pencereyi hareket ettirmek mümkün olabilir.

Herhangi bir alet kullanmadan sıkışmış bir elektrikli cam nasıl açılır:

 1. Kontak anahtarını açık veya aksesuar konumuna çevirin. Diğer pencereler çalışabiliyorsa ve radyoyu açabiliyorsanız, doğru konuma sahipsiniz demektir.
 2. Cam anahtarını kapalı veya yukarı konumda basılı tutun. Düğmeyi basılı tutmak çok önemlidir ve pencereyi kapatan tarafı ittiğinizden emin olun.
 3. Pencere düğmesini basılı tutarak araba kapısını çarparak açın. Bir kez işe yaramazsa, birkaç kez daha deneyebilirsiniz. Eğer bu işe yararsa, pencere açılmalıdır.  Önemli: Pencere açılırsa, sorunu gerçekten düzeltmeye hazır olmadıkça, geri almayın. Bu geçici düzeltme, ikinci kez çalışmayabilir.
 4. Pencere hala açılmazsa, kapıyı kapatın ve kapı panelinin kapının içindeki sac ile temas ettiği bir yer bulun. İpucu: Doğru yeri nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, arabanızın kapı paneli çıkarılmış görüntüleri için internete bakın.
 5. Düğmeye basarak, bu konuma yumruğunuzla veya künt bir nesneyle çarpın. Yumruğunuza kapınıza zarar vermemeye dikkat edin.
 6. Pencere açılırsa, sorunu düzeltmeye hazır olana kadar orada bırakın. Hala düzelmezse, bozuk bir sigorta, anahtar veya cam motoruna sahip olup olmadığınızı anlamanız veya aracınızı bir profesyonele götürmeniz gerekecek.

Pencereyi açmaya çalıştığınızda bir taşlama sesi çıkarsa veya motorun çalışmasını duyabiliyorsanız, regülatörde bir sorun vardır veya cam parçasının dışına çıkmış olabilir.

Pencerenin tam olarak açılmaması durumunda, bu işlemi izleyerek pencereyi açabilirsiniz:

 1. Kontak anahtarını aksesuar konumuna getirin.
 2. Kapı açıkken camı avuç içlerinizin aralasına sıkıştırıp yerleştirin.
 3. Biri yardımıyla pencerenin anahtarını itin.
 4. Avuçlarınızla pencereye basınç uygulayın ve yukarı kaldırmaya çalışın.

Not: Yeterli güç uygulamak için pencereyi üst taraftan tutmanız gerekebilir. Bunu yapmanız gerekiyorsa, pencerenin aniden kendi kendine hareket etmeye başladığını unutmayın. Ellerinizi pencerenin kapandığında sıkışmamasına dikkat edin.

Otomatik Camların Arıza Vermesine Neden Olan Şey Nedir?

Elektrikli camların arızalanmasına neden olan üç ana şey vardır: yanmış sigortalar, hatalı anahtarlar ve yanmış motorlar. Bu daha az yaygın olmasına rağmen, pencere regülatörünün aşınması, eğilmesi veya takılması da mümkündür.

Bu sorunlardan bazıları düzeltmek için yeterince kolayken, diğerleri özel araçlar gerektirir ve bir profesyonelden yardım istenebilir. Elektrikli pencerelerinizin yukarı veya aşağı gitmemesi gereken bazı temel sorun giderme ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

Pencere emniyet kilitleme anahtarını kontrol edin - Kilitleme anahtarı etkinleştirilmişse, camlar hareket etmeyecek veya kapanmayacaktır. Önce bunu kontrol edin, çünkü bu anahtarları yanlışlıkla fark etmeden kapatmak kolaydır.
Sigortaları kontrol et - Pencerelerden hiçbiri yukarı veya aşağı gitmezse, sigortaları kontrol edin. Yanmış sigortaları değiştirin ve tekrar deneyin. Sigorta tekrar patlarsa, kısa devre arayın. Önerilenden daha büyük bir sigorta kullanmayın.
Cam anahtarını yukarı ve aşağı itin ve dinleyin - Düğmeye basarken kapının içinden bir ses duyulursa, anahtarın çalıştığı anlamına gelir. Elektrikli cam motoru muhtemelen bozuk ya da regülatör sıkışmış olabilir.
Camın anahtarını itin ve çizgi göstergelerini izleyin - Bu, kötü bir anahtarı devre dışı bırakmanın başka bir kolay yoludur. Düğmedeki volt göstergesi, düğmeye bastığınızda en küçük biti bile hareket ettirirse, kötü bir motordan şüphelenin.
Diğer anahtarları deneyin - Yolcu tarafı camı yukarı veya aşağı hareket etmezse, sürücü tarafında veya orta konsolda bulunan ana anahtarla deneyin. Çalışırsa, yolcu tarafı anahtarı bozuktur.
Mümkünse geçiş anahtarları - Bazı araçlarda, pencere anahtarları tamamen aynıdır. Bu, çalışmayan bir cama çalışan bir pencereden birini değiştirmenize izin verir. Pencere yeni anahtarla çalışmaya başlarsa, hatalı bir anahtarınız var demektir.
Anahtarın gücünü kontrol edin - Anahtarın gücü ve topraklaması varsa, kabloları veya motordan şüphelenin.
Motorun gücünü kontrol edin - Motorun gücü ve zemini varsa ve pencere yukarı ya da aşağı hareket etmez ise motor bozuktur.

Kolay Cam Arızları Düzeltmeleri: Kilitleme Anahtarını Kontrol Edin

Elektrikli pencere motorları ve anahtarları, normal aşınma ve yıpranma nedeniyle, zamanla başarısız olabilir, ancak en basit sorunla herhangi bir sorun giderme işlemine başlamak en iyisidir. Elektrikli camlarda, bu kilitleme anahtarıdır.

Pencere kilitleme düğmesi yanlışlıkla itilirse, camlar açılmaz.

Elektrikli camlara sahip çoğu araç, güvenlik kilitleme anahtarı ile donatılmıştır. Bu genellikle bir geçiş anahtarıdır ve genellikle ana anahtar panelinin yanında veya yakınında bulunur. Bazı otomobiller bu paneli sürücü kapısına yerleştirir, diğerleri ise orta konsolda bulunur.

Kilitleme anahtarı değiştirildiğinde, pencerelerin bir kısmı veya tamamı çalıştırılamaz hale gelir. Bu, öncelikle, hareket halindeyken küçük çocukların ve hayvanların yanlışlıkla pencereleri açmasını önlemek için bir güvenlik özelliği olarak tasarlanmıştır.

Bu kilitleme anahtarı, pencerelerinizin yukarı ve aşağı doğru durduğunda kontrol etmeniz gereken ilk şeydir. Yanlışlıkla bu anahtarı fark etmeden çarparak fonksiyonu değiştirmek çok kolay olduğu için dikkat edilmelidir. Düğmenin üstünde veya yakınında bulunan simge, bir arabadan diğerine biraz farklı görünüyor, ancak genellikle çapraz bir pencereye benziyor.

Kilitleme anahtarına bastıktan sonra, pencerelerinizi tekrar kullanmayı deneyin. Çalışırlarsa, probleminiz çözüldü.

İlginizi çekebilir

Renault Dacia Radyo Kodu Bulma

Renault marka aracınızın radyo kodunu ücretsiz bir şekilde bulmak ve şifreyi teybinize girmek için çok kolay bir yöntem var. Bunlardan bazıları arasında akıllı ..

Cam Motoru Sigortaları Arızalı mı?

Çoğu otomobilde, tüm pencere motorları aynı devrededir. Yani hepsi aynı sigortadan güç alır, bu yüzden eğer sigorta patlarsa, tüm pencereler bir anda çalışmayı bırakır. Eğer başına gelen buysa, o zaman yanmış bir sigortayı değiştirmek sıkışmış olan pencereleri tekrar açmanıza izin verebilir.

Bütün pencereler bir anda açılmadığında, bir sigortadan şüphelenin.

Sigorta kutuları tipik olarak torpido gözünde veya motor bölmesinde bulunur. Bazı araçlarda birden fazla sigorta kutusu bulunur. Kullanıcı kılavuzunuz sigorta kutunuzun yerini göstermiyorsa ve bulamıyorsanız, ya yerel satıcınıza başvurabilir ya da internette bir fotoğraf arayabilirsiniz.

Elektrikli cam sigortanızı bulabilirseniz, çıkarın ve görsel olarak inceleyin. Çoğu otomotiv sigortaları yarı saydamdır, bu da sigortanın atılıp söndüğünü görmenizi sağlar.

Bazı durumlarda, bir sigortanın sadece ona bakarak patladığını söyleyemeyebilirsiniz. Bu durumda, sigortanın her iki tarafındaki gücü kontrol etmek için bir test lambası veya voltmetre kullanmanız gerekecektir. Bu ekipmana sahip değilseniz arabanızı bir tamirciye götürmeniz gerekecektir. Sigortanın patladığını belirlerseniz, aynı amper değerine sahip yeni bir sigorta ile değiştirin. Bu, pencerelerinizin yeniden çalışmasına izin vermelidir, ancak devrede bir kısa devre varsa veya motorunuzda çok fazla amper çekmesine neden olan bir sorun varsa, sigorta tekrar yanacaktır.

Önemli: Yanmış bir sigortayı daha büyük bir sigortayla değiştirmeyin. Sigorta tekrar patlarsa ve daha büyük bir sigorta ile değiştirilirse yangına neden olabilir.

Cam Motoru Arızası için Uyarı Ekranına Bakın

Aracınızda voltaj göstergesi varsa, cam motorunuzun kötü olup olmadığını görmek için kullanın. Bazı otomobillerde kadran üzerinde bir voltaj ölçer vardır. Araba kapalıyken, tipik olarak 12 ila 13 volt arasında gösterir ve motor çalışırken bunun ötesine geçer. Kesin değil ancak şarj sisteminin çalışıp çalışmadığını görsel olarak gösterir.

Aracınızda kadran üzerinde bir voltmetre varsa, bozuk bir cam motor anahtarını devre dışı bırakmak için onu kullanabilirsiniz:

 1. Anahtarı aksesuar konumuna çevirin, böylece çizgi ışıkları ve göstergeleri devreye girer.
 2. Pencere anahtarınızı itin.
 3. Voltaj göstergesindeki iğnenin hiç hareket etmediğini görmek için dikkatlice bakın.

Eğer cam anahtarınızı ittiğinizde, gerilim ölçeri biraz küçülüyorsa, motor kapalıyken elektrikli cam motorunun çalışmaya çalıştığını gösterir. Bu anahtarın iyi ve fakat muhtemelen bozuk bir cam motoruna sahipsin anlamına gelir.
Regülatörün bükülmüş veya kırılmış olması da mümkündür. Emin olmanın tek yolu kapı panelini çıkarmak ve görsel bir inceleme yapmaktır. Bunu gerçekleştirecek araçlara sahip değilseniz, aracı bir tamirciye götürmeniz gerekir.

Bozuk Cam Anahtarlarını Değiştirmeye Çalışmak

Bazı araçlar her bir pencere için aynı elektrikli pencere anahtarlarını kullanır. Aracınız böyle ise ve sadece çalışmayan bir camınız varsa, düğmeyi çalışmakta olan camlardan birinden çıkarmanız gerekecektir.

Çalıştığınız camda çalışmayan camın anahtarını geçici olarak değiştirin ve camı kapatmaya çalışın.
Pencere kapanırsa, sorunun anahtar olduğunu biliyorsunuzdur ve bunu basitçe değiştirebilirsiniz. Cam hala kapanmıyorsa, kablolama probleminiz veya bozuk bir cam motorunuz olabilir.

İlginizi çekebilir

Eski akıllı telefonunuzu araç kamerası olarak kullanın

Eski akıllı telefonunuzu arabanızda nasıl araç kamerası olarak kullanabilirsiniz. Bunun cevabı aşağıda, okumaya devam edin..

Araba Cam Anahtarında Güç Kontrolü Nasıl Yapılır

Bu noktanın ötesinde, daha fazla teşhis özel ekipman ve bilgi gerektirir. Bir voltmetre gibi araçlara sahip değilseniz ve kendi arabanızda rahat bir şekilde çalışamıyorsanız, aracı bir  tamirciye götürmek daha iyi bir fikirdir.

Bir voltmetreniz varsa, bir sonraki adım elektrikli cam anahtarında gücü ve toprağı kontrol etmektir. Bu anahtarların çoğunun tek bir güç terminali, iki adet toprak terminali ve pencere motoruna bağlanan iki terminal vardır.

Aracınızdaki anahtarlar bu modeli takip ediyorsa, anahtar nötr konumda iken bir terminalde güç bulmalısınız. Diğer terminallerden ikisi toprağı göstermeli ve son ikisinde de güç veya toprak bulunmamalıdır.

Anahtarı bir yöne doğru bastığınızda, bu son terminallerden birinin gücü olmalı ve diğeri toprağa sahip olmalıdır. Düğmeyi diğer yönde itmek hangi terminale sahip olduğunu ve zemine sahip olduğunu geri döndürmelidir.

Testinizden farklı sonuçlar görürseniz, anahtarınız muhtemelen bozuktur. Bunun istisnası, anahtarın kendisinin gücü veya zemine sahip olmamasıdır. O zaman bir kablolama probleminiz var. Kontrol edilecek ilk yer, kabloların kıvrılabileceği ve kırılabileceği için tellerin kapıya geçtiği yerdir.

Bir Araba Cam Motorunda Güç Nasıl Kontrol Edilir

Şalter iyi çalışıyorsa, bir sonraki adım motordaki gücü kontrol etmektir. Bu kapı panelini çıkarmanızı gerektirir. Panel daha önce hiç kapanmamışsa, tipik olarak kapının arkasında koruyucu bir plastik levha bulacaksınız ve ayrıca motora erişmek için ikinci bir iç paneli de çıkarmanız gerekebilir.

Kapı paneli kapalıyken, motordaki gücü kontrol etmek için volt ölçüm cihazınızı kullanmanız gerekecektir. Kontak anahtarı aksesuar konumundayken ve voltmetreniz takılı, cam anahtarını etkinleştirin.

Motorda voltaj görürseniz, ancak motor çalışmıyorsa, motor bozuktur.

Yukarı veya Aşağı Açılmaz Manuel Camları Sabitleme

Manuel camlar, elektrikli camlardan çok daha basit. Herhangi bir elektronik cihaz bulunmadığından manüel bir camın çalışmayı durdurabilmesi için sadece iki şey vardır: kranktaki sıyrılmış dişliler veya regülatördeki bir sorun.

Manuel pencere sıkışmışsa, taze yağ ile tekrar çalıştırmayı başarabilirsiniz.

Elektrikli camların aksine, takılı bir manuel camı geçici olarak zorlamak için gerçekten hızlı ve kolay bir yol yoktur. Pencereyi yerine çekmeye çalışabilirsiniz, ancak bunu yapmak, regülatörün bükülmesi veya kırılmasıyla sorunu daha da kötüleştirebilir.

Manuel bir pencerenin neden dönmeyeceğini anlamak için, pencere krankını ve kapı panelini çıkarmanız ve her şeyi görsel olarak incelemeniz gerekir.
Pencere krikosunu döndürdüğünüzde, nasıl hissettiğine dikkat edin. Eğer döndürdüğünüzde krank volanları ya da taşlama gibi hissettiriyorsa, dişler krank içinde soyulabilir. Krank çekip ve görsel kontrol yapın. Dişler sıyrılırsa, kranın değiştirilmesi probleminizi çözmelidir.

Krank iyi görünüyorsa, kapı panelini çıkarmanız ve pencereye ve regülatöre bakmanız gerekecektir. Pencerenin kanaldan çıkmadığından emin olmak için kontrol edin.

Bazı durumlarda, regülatörün bağlandığını, bir şeye takıldığını veya yağın kurumuş olduğunu fark edebilirsiniz. Bu gibi problemlerle, regülatörünü serbest bırakarak veya yeni yağ uygulayarak pencerenizi açabilirsiniz.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!