Ogznet.com
Uzun Yolda Araç Kullanırken Uyanık Kalmanın 7 Yolu Paylaş:

Uzun Yolda Araç Kullanırken Uyanık Kalmanın 7 Yolu

Uzun Yolda Araç Kullanırken Uyanık Kalmanın 7 Yolu

Yola çıktığınızda, sizi uyanık ve yolda tutmak için sarsma şeritlerine (rumble strips) güvenmeyin. Bir sonraki yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün, araba kullanırken nasıl uyanık kalacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Kafeinli Bir Şey İçmek

Kahvenizi ister evde hazırlayın ister yolda satın alın, içebiliyorsanız koyu için. Kahvenin acılığı, kafein kan dolaşımınıza girmeden önce hızlı bir sarsıntı sağlayacaktır. Yedek olarak, torpido gözünde 5 Saatlik Enerji içeceği veya NoDoz hapları gibi bir şey bulundurun.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Yiyin

Birkaç atıştırmalığı elinizin altında bulundurun, ancak bunların sadece gereksiz kalori içermediklerinden emin olun. Daha az şeker ve daha fazla protein içeren gıdalar tüketerek enerjiyi bir anda almak yerine daha sabit, eşit bir hızda vücuda dağıtma eğiliminde olan yiyecekleri tercih edin. Örnekler arasında protein barları bulunur.

Bir Yol Arkadaşı Edinin

Bir yol arkadaşı, muhtemelen bir yolculuğa çıkarken yanınızda götürebileceğiniz en iyi şeydir. Yolculuk boyunca arkadaşınızın sizinle sohbet etmesini sağlayın, ancak uykunuz gelmeye başladığında arkadaşınızın sizi mutlaka fark edip uyarmasını sağlayın.

Ortam Sıcaklığını Ayarlayın

Ilık, rahat sıcaklıklar uykunun gelişiyle eş anlamlıdır, bu nedenle çok rahatsız edecek kadar olmasa da aracı ideal sıcaklığınızın sadece birkaç kademe altında tutun. Temiz hava almak için bir pencereyi açmak da uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

Yüz Egzersizi Yapın

Yüz egzersizindeki asıl amaç kırışıklıkları azaltmak ve gevşek yüz kaslarını sıkılaştırmaktır, ancak aynı zamanda uyanmak için de çok işe yarar. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı teknikler:

  • Çenenizi öne doğru uzatın, ardından yana sallayın
  • Yanaklarını sıkın
  • Ağzınızı çok geniş açın, ardından dudaklarınızı sıkıca sıkıştırın
  • Gözlerini aşırı aç, sonra kaşlarını kaldır

Yukarıdakileri tekrarlayın veya kendinize ait bazı yüz ifadeleri bulun.

Senin için çok mu aptalca? Parmaklarınızı direksiyon simidine hafifçe vurmak veya uyluk kaslarınızı sıkılaştırmak gibi diğer küçük hareketleri de yapabilirsiniz.

Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemine Sahip Bir Araç Alın

Aşırı yol uykusuna sahip bir insansanız, şeritten ayrılma uyarı sistemine sahip bir araba satın almayı düşünün, böylece, araç bir dönüş sinyali vermeden şeritten çıktığınızda sizi uyaracaktır.

Mola Verin

Geç kalıyor olsanız ve önünüzde hala uzun bir yolculuk süreniz olsa bile, bir mola için zaman ayırın. Manzara sizi sersemletmeye başladığında, kenara çekin ve mola verin. Geç varmak, hiç varamamaktan daha iyidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!