Ogznet.com
Aşı Gelse de, Neden Bir Süre Daha Maske Takıyor Olacağız? Paylaş:

Aşı Gelse de, Neden Bir Süre Daha Maske Takıyor Olacağız?

Aşı Gelse de, Neden Bir Süre Daha Maske Takıyor Olacağız?

Maske takmak zorunda olmadığımız, kalabalık yerlere gidebildiğimiz, partiler düzenleyebildiğimiz, konserlere katılabildiğimiz, tanıdıklar ve yabancılarla aynı masada yemek yiyebildiğimiz önceki normali özlediğimiz o zamanlar maalesef çok yakında geri gelmiyor. Aşılarla ilgili haberler ne kadar iyi olursa olsun, maskelerimizi bir süre daha takmak zorundayız gibi görünüyor.

Sonunda bu virüsten kurtulabiliriz, ancak önümüzdeki bir veya iki yıl içinde pandemi öncesi normale dönmeyi beklemeyin. İşte nedeni:

Aşının Bulaşmayı Önleyip Önlemediğini Bilmiyoruz

Şimdiye kadar, etkinlik verileri, hem Pfizer / BioNTech'in aşısının (ABD kullanımı için onaylanmış ilk COVID 19 aşısı) hem de Moderna'nın (muhtemelen ikinci aşı olacak) insanların hastalanmasını önlemede iyi olduğunu gösteriyor.

Ancak aşının virüse yakalanmanızı önleyip önlemediğini mi yoksa enfeksiyonun sizi hasta etmesini mi durdurduğunu bilmiyoruz. Muhtemelen ikisini birden yapıyor, ancak söyleyecek yeterli bilgiye sahip değiliz.

Yani aşıyı alırsanız, koronavirüsü başkalarına da yayabilirsiniz. Şimdiden aşı olan şanslı kişilerden biri olsanız bile, başkalarının yanındayken yine de maske takmalısınız.

Herkes Aşı Olamaz

Şu anda, aşı o kadar sınırlı ki, yalnızca bir avuç insan aşı olabiliyor. Önce sağlık çalışanlarına ve 65 yaşa üstü ile diğer yüksek riskli kişilere veriliyor.

Ancak daha fazla doz aşı mevcut olduğunda bile, herkes aşı olamayacaktır. Bazı insanlar yapmamayı seçebilir. Bazılarının, aşı içeriğine alerjileri olması gibi sağlıkla ilgili aşı olamayacakları bir nedenleri olabilir.

Ve en önemlisi, çocuklar için aşıya izin verilmiyor. Pfizer aşısı 16 yaş ve üstü kişiler içindir ve Moderna aşısı 18 yaş ve üstü içindir. Henüz hiçbir üretici çocuklarla ilgili büyük ölçekli denemeleri henüz tamamlamadı.

Yani çocuklar ve birçok gencin bir süre daha maske takması gerekecek. Çocuklar çok hasta olma eğiliminde olmasalar da virüsü yine de yayabilirler. Muhtemelen yetişkinlerden daha az sıklıkla, ancak araştırmalar devam etmektedir. Çocuklar ülke nüfusunun oldukça büyük bir kısmını oluşturuyor, bu yüzden aşılanana kadar sürü bağışıklığına ulaşmak imkansız olacak.

Herkesin aşılanmadığı bu ara dönemde, toplantıların ve seyahatlerin dikkatli bir şekilde, maske kuralları hala yerinde olacak şekilde yapılmasını bekleyin. Konserlerde, partilerde veya aile buluşmalarında hiç kimsenin tıbbi kayıtları kontrol etmeye istekli olmayacağı veya bunun mümkün olmayacağı için, COVID vakalarının azalmasını beklerken birçok bağlamda büyük olasılıkla uzaklaşma ve maskeler gerekli olacaktır.

Maske Kullanmak Aslında Faydalıdır

COVID 19'dan önce, toplum içinde cerrahi maske taktığızda insanlar sizden kaçardı. Toplum olarak bunu benimsemek kolay olmadı. Ancak maskeler yıllardır Asya'da popülerdir ve sadece salgın hastalıklar için değildir.

Maskeler, standart bir soğuk algınlığı veya grip hastasıysanız mikroplarınızı yaymaktan kaçınmanıza yardımcı olur ve Asya'da uzun süredir bu şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca, soğuk havalarda burnunuzu sıcak tutmak gibi başka durumlarda da kullanışlı olabilirler.

Dolayısıyla, aşı hızlı bir şekilde yayılsa ve herkes için güvenli olduğu ortaya çıksa ve bulaşmayı önlemede etkili olsa bile, en azından bir süre COVID'i önlemek için maskeler takacağız.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!