Akıllı Telefonunuz Sizi Dinliyor mu?

3 ay önce önce ogz tarafından "Akıllı Telefonunuz Sizi Dinliyor mu?" sorusuna cevap yazılmış.

Telefonunuzun konuşmalarınızı dinleyip dinlemediğini hiç merak ettiniz mi? TV dizileri, filmler veya daha önce aramasını yapmadığınız bazı şeyleri gösteren ilgili reklamları mı görüyorsunuz?

Ne oluyor?

Kanıtları göz önünde bulunduralım ve ilgi alanına dayalı reklamcılığın gerçekten olup olmadığını ya da gerçekten eski moda bir tesadüfden başka bir şey olup olmadığını araştırmaya çalışalım.

Telefonunuz Sizi Dinliyor mu?
Web’deki çeşitli kullanıcılar, kişiselleştirilmiş Google ve Facebook reklamlarının gösterimi için, akıllı telefonların mikrofonlarının söylediklerini kaydederek kullanıldığına inanıyorlar.

Bu genellikle Android 7.0 Nougat ve daha önceki sürümleri çalıştıran eski Android telefonlarda bulunur.

Bu pek mümkün görünmüyor, ancak kanıtlamak oldukça zor.

Reddit Kullanıcıları Telefonlarının Dinlediğini Düşünüyor

Reddit ile ilgili hikayeler, hawk8177'de şöyle anlatılıyor:

“Bir arkadaşıyla aldığı bir med hakkında konuşuyordum, ertesi gün o med hakkında reklamlar alıyorum… bir arkadaşıma araba camlarındaki buzu çözmenin en iyi yolu hakkında bir şey sordum… ertesi gün youtube'u açtığımda ilk önerim araç pencerelerin nasıl çözüleceği videoyu öneriyordu!”

İşte Redditor karlrocks23'ten bir tane daha:

“SO'mla sohbet ettik ve ona şehirde açılan yeni bir Espresso dükkanını ve ne kadar güzel tasarlandığını anlatıyordum. Kahveyi o kadar sevmiyorum ve Espresso'yu hiç denemedim. Bu, Espresso hakkında biriyle sohbet ettiğimi hatırlayabildiğim tek zaman ve kesinlikle Google ya da başka bir yerde bununla ilgili hiçbir şey yapmadım.

Ertesi gün, chrome tüm reklamlarım Espresso'yla ilgiliydi. Sesle veya türle aradığım şeylerle ilgili olarak ortaya çıkan reklamlarla ilgili hiçbir sorunum yok. Ancak, sürekli beni dinlemekten ve bana özel reklamları hedeflemenin bir aracı olarak kullanılması tüyler ürpertici.”

Reddit ve ötesinde benzer pek çok hikaye bulacaksınız.

Akıllı Telefonum Beni Gerçekten Dinliyor mu?
Bununla ilgili bir deneme yapmak isteyen uzman şöyle birşey yapıyor;

Bir süre önce, Google Asistan önerileri ile haber güncellemelerinin yakın zamanda izlediğim gösteriler arasında bir benzerlik olduğunu fark ettim. Önerilerden kaçınmak için programlar hakkında bir şeyler aramadım, bu yüzden onlarla ilgili haberlerin listelenmesini görmek sürpriz oldu.

Birkaç gün sonra, telefonumu ailemin evinde bıraktıktan sonra Google Asistan'da “Bu gösteriye olan ilginizden dolayı” ibaresiyle birlikte bir sürü yeni gösteri ortaya çıktığını fark edene kadar bunu unutmuştum.

Bu, telefonumun TV izlememi dinlediğinin kanıtı mı?

Teknolojinin müşterileri görüşmelerine göre hedefli reklamlar için kullanma olasılığı söz konusudur. Android uygulamalarının telefonunuzun mikrofonuna erişmemesi için izinleri iptal etmek iyi bir fikirdir.

Bu tesadüf olmaktan çok öte bir şeymiş gibi görünüyor. Ancak, akıllı telefon mikrofonlarının kullanıcıların içeriğini dinlemek ve hedefli reklam için veri topladığını kanıtlamak zordur.

Bir Uygulamanın Sizi Dinlediğini Kanıtlayabilir misiniz?
Uygulamalar, akıllı telefonunuzun mikrofonuyla yakalanan verileri çalabilir mi? Bunu kanıtlamak için, 2016 yılında siber güvenlik uzmanları olan Ken Munro ve Pen Test Partners'tan David Lodge bir uygulama geliştirdi. Amacı, bir telefonun bulunduğu ortamda söyleneni kaydetmek ve bir monitörde göstermek.

Munro'nun BBC'ye yaptığı açıklamada, “Yaptığımız tek şey Google Android'in mevcut işlevselliğini kullanmaktı - onu seçtik çünkü geliştirmemiz biraz daha kolaydı.”

“Telefonda mikrofonu kullanmak, internette bir dinleme sunucusu kurmak için izin verdik ve bu telefonda duydukları her şey, dünyanın neresinde olursanız olun, bize geldi ve özelleştirilmiş reklamları gösterebilirdik.”

David Lodge, kodun ana bilgisayar işletim sistemi içinde mevcut olduğunu açıkladı. Deney, cihazdaki minimum batarya tüketimiyle gerçekleştirildi.

Google “Kategorik Olarak” Suçlamaları Reddetti
Google ve Facebook, uygulamalarının bu şekilde bilgi toplamak için akıllı telefon mikrofonlarını kullanabileceğini reddetti.

Facebook, BBC'ye, markalarının mikrofon verilerine dayanarak reklam vermesini engellediğini söyledi. Bu arada, Google, "kategorik olarak", Google'ın Google kelimesini kullanıldığında herhangi bir “ifade” kullanmadığını veya üçüncü kişilerle paylaşmadığını iddia eder.

Ayrıca, uygulama geliştiricileri Google geliştirici politikasına uymalıdır. Bu, uygulamaların Ok Google’dan gelen kayıtları kullanarak gizliliği ihlal etmediğini belirtir.

Peki neler oluyor? Cihazlar dinliyor mu? Amazon’un yaptığı gibi sizi kaydettiğini biliyoruz. Ancak bilgi ticari amaçlar için kullanılıyor mu?

Mobil cihaz gizliliğindeki gelişmeler, bu tür gizlilik ihlallerine bir son vermiş gibi görünüyor. Android'in yeni bir sürümünü kullanıyorsanız, bundan etkilenmeniz pek mümkün değildir. Ancak, uygulamaların iyi bir neden olmadan mikrofonunuza erişememesini sağlamak için Android izinlerinizi incelemelisiniz.

1

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.