Android Mobil Veri Sınırlama Nasıl Yapılır?

11 ay önce önce ogz tarafından "Android Mobil Veri Sınırlama Nasıl Yapılır?" sorusuna cevap yazılmış.

Her birimiz sınırsız veri planına sahip olmak için yeterince şanslı değiliz; bu da web taramasına, video izlemeye ve diğer mobil aktivitelere aylık bir kotanın tahsisi konusunda bizi uyarıyor. Bir veri limitini aşmak küçük bir servete mal olabilir ve tüm bu verilerin nereye gittiğini takip etmek zor olabilir.

Son zamanlarda, Google Haberler uygulamasının arka planda bi ton veri kullanmasından kaynaklı bazı Android kullanıcılarına kota aşım ücretleri uygulandı. Bazı durumlarda, bu hata, kullanıcılara faturalarında yüzlerce lira olarak yansır ve sorunu çözmenin tek yolu, arka plan verilerini devre dışı bırakmak veya uygulamayı silmek olur.

Google Haberler’i kullanın yada kullanmayın, telefonunuzda muhtemelen aktif bir şekilde kullanmadığınız ancak veri tüketen uygulamalar vardır ve bu size pahalıya mal olabilir. Veri kullanımınızı kontrol etmek için cihazınızın Ayarlar uygulamasına gidin ve Ağ ve İnternet> Veri kullanımı'na dokunun. Buradan, belirli bir dönemde kullandığınız toplam veri miktarını görebilirsiniz.

Kullanımınızı belirlediğinizde, ihtiyacınızı yönetmek için çeşitli seçenekler vardır. Bazı özellikler yalnızca Android 8.0 ve üstü sürümlerde kullanılabilir.

Uyarıları ve limitleri ayarlama
Bilginiz dışında tüm verilerinizi toplayan ve internet kullanan uygulamalarla ilgili endişeleriniz varsa, belirli bir kullanım düzeyine geldiğinizde veya kota sınırına ulaştığınızda sizi otomatik uyaran bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Böylece mobil verileri devre dışı bırakabilirsiniz.

Uyarıları kurmak için Ayarlar> Ağ ve İnternet> Veri kullanımı> Mobil veri kullanımı> Ayarlar'a gidin. Veri Uyarısı'na basın, bir bildirim almak istediğiniz megabayt veya gigabayt eşiğini girin ve Ayarla'ya dokunun.

Veri limiti özelliği, Mobil veri kullanımı> Ayarlar altında da bulunur. Veri sınırını ayarla'yı seçin, Tamam> Veri sınırı'na dokunun ve verilerinizin otomatik olarak devre dışı bırakılmasını istediğiniz megabayt veya gigabayt sınırını girin. Ayarla'ya dokunun.

Belirli uygulamalar için arka plan verilerini kısıtlamak
Başka bir seçenek, bireysel uygulamalar için verileri sınırlamaktır. Bu, uygulamaların beklendiği gibi çalışamayabileceği anlamına gelir; örneğin -push bildirimleri almazsınız. Kullanmıyorken tüm veri kotanızı yemelerini engelleyebilir.

Bazı durumlarda, uygulama içinde veri kullanımını kısıtlayabilirsiniz. Aksi halde, Ayarlar'ı açın ve Ağ ve İnternet> Veri kullanımı> Mobil veri kullanımı'na gidin. Kısıtlamak istediğiniz uygulamayı bulana kadar aşağı kaydırın, uygulama adına dokunun ve Arka plan verilerini kapatın.

Mobil verileri tamamen kapatmak
Son çare bu durumda olabilir, ancak bir kablosuz ağa bağlanabiliyorsanız mobil verileri devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Ağ ve İnternet> Veri kullanımı'na gidin ve Mobil veriler'e dokunun.

En sonunda, bir uygulamanın Google Haberler'de olduğu gibi arka planda veri kullanmadığından emin olmak istiyorsanız, bunu tamamen silebilirsiniz.

1

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.