Gmail'de Maillerinizi Üçüncü Taraf Kişilerin Okumasını Nasıl Engellersiniz?

9 ay önce önce ogz tarafından "Gmail'de Maillerinizi Üçüncü Taraf Kişilerin Okumasını Nasıl Engellersiniz?" sorusuna cevap yazılmış.

Google'dan gönderilen bir mektupta, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin, Gmail kullanıcılarının mesajlarını reklam hedefleme amaçlarına yönelik ortaklarla paylaşılabileceği ortaya çıktı.

Mektubun ana açıklaması nedir? Google, 2017'de kullanıcıların reklam hedefleme amacıyla e-posta almayı durdurmasına rağmen, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerine izin vermeye devam ediyor. Google, gizlilik politikasını önceden tamamladığı sürece, uygulama geliştiricileri bu verileri herhangi bir sayıda iş ortağı ve üçüncü tarafla paylaşmakta özgürdür.

Pek çok uygulama, Gmail kullanıcılarını kaydolmaya teşvik edebilecek yararlı hizmetler sunuyor. Belki de burada ortaya çıkan en huzursuz uygulama: Gelen kutunuzu tarayabilen sadece algoritmalar değil. Bazı uygulama şirketlerinde çalışanların, kullanıcıların yazılımın geliştirilmesine yardımcı olmak için e-postalarını okuduğu biliniyor.

Google’ın, kullanıcıların kişisel verilerini korumak için neler yaptığını tam olarak incelemek önemlidir.

Gmail e-posta hesabıza hangi şirketlerin erişebileceğini veya üçüncü taraflarla paylaşabileceğini görmek için adım adım bir kılavuz.

1. E-posta gelen kutunuzun sağ üst köşesindeki Gmail hesap fotoğrafınıza tıklayın.

2. “Google Hesabı” etiketli mavi düğmeye tıklayın.

3. Soldaki “Oturum Açma ve Güvenlik” kutusunun içinde “Hesap erişimi olan uygulamalar” ı seçin.

4. “Hesabınıza erişen uygulamalar” ın bir listesini görmelisiniz - daha fazla bilgi için “Uygulamaları Yönet” e tıklayınız.

5. Görüntülemek ve düzenleme yapmak için izinlerine sahip olduklarını görmek için listedeki uygulamaların her birine tıklayın (örneğin: “E-postanızı okuyun, gönderin, silin ve yönetin”).

6. Seçtiğiniz uygulamalar için erişimi iptal edin. (Unutmayın, eğer bir hizmet ücretsiz ise, siz ve verileriniz çoğu zaman ürün olur.)

0

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.