Her gün patates kızartması yerseniz ne olur?

3 hafta önce önce ogz tarafından "Her gün patates kızartması yerseniz ne olur?" sorusuna cevap yazılmış.

​​​​​​​
Image by Mona El Falaky from Pixabay

Patates kızartması, yani kızgın yağda tuzla doldurulmuş yiyecek. Aslında, bu yiyecekten çok uzak durmalısınız - ya da en azından her gün yemeyin. Çünkü eğer hergün patates kızarması yersen, aşağıdaki istenmeyen şeyler sana da olacak.

1. Gereksiz kilo alırsınız

Patates kızartması özellikle karbonhidrat bakımından yüksektir ki bu da doğası gereği kötü bir şey değildir. Ancak, patates kızartması işlenmiş karbonhidratlar ki bu onları mutlaka iyi enerjiye dönüşmeyen “kötü” kategorisine sokar.

Patates kızartmasının işlenmiş karbonhidrat olması nedeniyle, vücudunuz onları yavaşça sindirir. Bu, size enerji sağlamaz ve aşırı kilo alımıyla birlite halsiz hissetmenize neden olur.

2. Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet ihtimali artırırsınız

Patates kızartması, sağlıksız trans yağlarda pişirilir. Tüketildiğinde kötü kolesterolünüzü yükseltecek ve kalp hastalığı riskinizi artıracaksınız. Araştırmacılar, sık sık kızarmış yiyecek tüketiminin tip 2 diyabet riski ve orta derecede koroner arter hastalığı riski ile önemli derecede ilişkili olduğu sonucuna varmışlardır.

3. Kanser riskinizi artırabilir

Spekülasyon veya bilim, patates kızartması gibi kızarmış yiyeceklerin kanser riskinizi artırabileceği bir durum var. İnsanlarla ilgili olarak somut olmasa da, fareler üzerinde yapılan son bir araştırmada, patates kızartması içindeki akrilamid denen bir maddenin kansere neden olabileceği bulundu. Akrilamid, DNA yapısında mutasyonlara ve hasarlara neden olan ve kansere yol açabilen, glisdamid adı verilen bir bileşiğe dönüştürüldüğünde meydana gelir.

4. Böbrek hastalığı ve inme riskinizi artar

Patates kızartması, bazı sağlık problemleri yaratabilen, tuzla doldurulur. Tuzu çok fazla tüketenlerin yüksek tansiyon riskini arttırdığı tespit edilmiştir. Ve dolaşım sisteminizdeki tüm bu baskı kalp, böbrek hastalığı ve felce yol açabilir.

5. Bazı beyin ve sinir fonksiyonlarını kaybedersiniz

Peki, akrilamid denilen az önce konuştuğumuz patates kızartması içindeki korkunç kirleticiyi hatırlıyor musunuz? Evet, göründüğü gibi, nörolojik hasara da neden olabilir.

Amerikan Kimya Derneği'nden bilim adamları, “akrilamidin insanlarda kas zayıflığı ve bozulmuş kas koordinasyonu dahil olmak üzere sinir hasarına neden olabileceğini” buldular. Diğer laboratuvar çalışmaları, “kimyasallara kronik diyetle maruz kalmanın beyindeki sinir hücrelerine zarar verebileceğini ve Nörodejeneratif hastalığın gelişiminde potansiyel olarak rol oynayabilir. ”

6. Erken ölüm riskinizi artırabilir

Obezite, kalp hastalığı, kanser, inme, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, sinir kaybı ve beyin fonksiyonu. Bunların hepsi günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilecek ama aynı zamanda ölüm nedenleridir.

Bu nedenle, düzenli olarak patates kızartması tüketmenin ölüm riskinizi artıracağı sonucuna kolayca varabilirsiniz.

Bilim bu korelasyonu Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma ile belgelemiştir. Çalışmada araştırmacılar, 45 ila 79 yaşları arasındaki 4.400 kişiden gelen verilere bakmış ve sekiz yıl boyunca diyet düzenlerini ve sağlıklarını takip etmişlerdir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların 236'sı ölmüştü.

Ekip sık sık patates kızartması tüketiminin ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Yazarlar, “Daha fazla patates kızartması tüketimi, obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi diğer kronik hastalık riskini artırabilir” dedi.

Ama canınız illa patates kızartması yemek istiyorsa da yemeyin. İsterseniz patatesleri suda pişirin, zeytinyağına atıp deniz tuzu ile hafifçe tuzlayın. Böylece sağlıklı patatesler tüketin. Ama sağlığınız için sakın patates kızartmayın.

0

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.