İnternet Trafiğinizi Nasıl Şifrelersiniz?

7 ay önce önce ogz tarafından "İnternet Trafiğinizi Nasıl Şifrelersiniz?" sorusuna cevap yazılmış.

İnternet Trafiğinizi Nasıl Şifrelersiniz?

İnternet trafiğinizi şifrelemek isteyen herkes için farklı sebepler olabilir. Bazıları internet üzerinden gezinmelerini ISS (internet servis sağlayıcıları) izlemesinden gizlemek ister, bazıları çevrimiçi gizliliklerini geliştirmek ister ve bazıları da siber suçlulardan verilerini korumak ister. İnternet trafiği şifreleme, dünya çapında yeni veri saklama yasaları nedeniyle büyüyen bir fenomen haline geldi. Bu yasalar, ISS'nin kullanıcının verilerini izlemesine ve saklamasına izin vermiştir.

Hükümetlerin baskıcı faaliyetleri, dünyadaki internet kullanıcılarının, internet trafiğini şifrelemelerine yardımcı olacak hizmetleri kullanmasına yol açtı.

Özgür iletişim ve sansürsüz arama internet kullanıcılarının hakkıdır. Vatandaşlarına ve çalışanlarına, ziyaret edebilecekleri ve görüntüleyebilecekleri belirli web sitelerine erişimi engelleyen birçok ülke ve şirket var. Genellikle, engellenen içerik ya bir suçtan ya da hükümet karşıtı faaliyetlerden şüphelenilmektedir. Böylece, bu gibi durumlarda, internet tarama anonimliği bir ihtiyaca dönüşmektedir. İnternet trafiğinizi nasıl şifreleyeceğinizi öğrenmek için öncelikle internet şifrelemesinin neden önemli olduğunu anlamanız gerekir.

İnternet Şifrelemesi Neden Önemlidir?
İnternet kesinlikle güvenli bir platform değildir; Bir şey yapmak için herkese açıktır. Bu açık davet, internetin meşru kullanıcılarına kendilerini koruma tedbirleri ve hizmetleri korumak için büyük bir risk oluşturmaktadır. Internet trafiğinin şifrelenmesi, kullanıcıların çevrimiçi aktivitelerini ISS izlemesinden gizlemesine izin veren, şifre ve kredi kartı bilgileri gibi hassas verileri koruyan bir önlemdir. Bu yüzden internet trafiğini şifrelemek önemli hale geliyor.

Şifreli mesajlaşma servisi ve gizlilik uzantıları kullanarak VPN, https, Tor tarayıcısına bağlanma gibi internet trafiğini şifrelemek için birçok yol vardır.

HTTPS Everywhere
Opera Android, Chrome ve Firefox için çalışan bir tarayıcı uzantısıdır. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon tarafından, insanların dijital mahremiyetini korumak amacıyla Electronic Frontier Foundation tarafından tanıtıldı. Uzantı yüklendiğinde, şifreleme bu web sitesi tarafından destekleniyorsa, şifrelenmemiş web sitelerini otomatik olarak şifrelenir.

HTTP HTTPS'ye geçtiğinde, web sitenizle olan tüm etkileşimleriniz şifrelenir. Ancak, ziyaret ettiğiniz web sitesinin adı internet servis sağlayıcısından gizlenmeyecektir. Bu yalnızca HTTPS şifrelemesiyle desteklenen web siteleri ve yalnızca uzantıyı yüklediğiniz tarayıcılar için çalışır. İnternet trafiğini şifrelemenin en iyi yolu olmasa da, hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

HTTPS kullanarak internet trafiğinin şifrelenmesi de Google tarafından tanındı. Bunun ardından, güvenli bir bağlantıya sahip olmayan web sayfalarının web tarayıcıları tarafından işaretlenmesi önerildi. Google ayrıca, güvenli bağlantı kullanan web sitelerinin, yani HTTPS'nin arama motoru sonuçlarının artırılması için bir adım attı.

VPN kullan
Verilerinizde potansiyel riskin güvenli olmayan bir Wi-Fi olduğunu hiç düşündünüz mü?

Eğer değilse, o zaman düşünün. Bilgisayar korsanları, giden ve gelen internet trafiğinin şifrelenmesi için neden olan ve cihazınızdan giden verileri yakalayabilir. Bu açık verileri hackerlar için işe yaramaz hale getirmek için bir VPN kullanarak şifreleyebilirsiniz.

Bir VPN (Sanal Özel Ağ), güvenilir bir üçüncü taraf sunucusuna güvenli bir tünel gibi davranır. Bu tünel üzerinden gönderilen tüm veriler şifrelenir, yani şimdi izinsiz girişten korunur. Şifreleme, kullanıcıyı hack'lemeyi ve tanımayı zorlaştırır. Servis için aylık ücret talep eden web tabanlı VPN'ler mevcuttur. Bu hizmetler, iş veya kişisel kullanımda bir VPN kurmak için kolay erişim sağlar.

Bir VPN'ye bağlandığınızda, IP adresiniz VPN sağlayıcınızın IP adresine değişir. Artık tüm göz atma ve internet trafiğiniz VPN sağlayıcınızın IP adresinden görünecektir.

İnternet trafiğiniz VPN servisi tarafından görülebilir, değiştirilebilir ve günlüğe kaydedilir. Çok sayıda VPN sağlayıcısı, internet trafiğinizin kaydını tutmadıklarını ve ek gizlilik koruma önlemleri aldıklarını iddia etseler de, VPN kapalı platformlar üzerine kurulduğundan, günlükleri tutmakla ilgili olanlara tamamen güvenmek zordur. Bir çalışmada, Android için kullanılabilen VPN uygulamalarının çoğunun bir çeşit kötü amaçlı yazılım içerdiği tespit edildi.

Tor Tarayıcısını Kullan

IP adresini geldiği yerden şifreleyerek trafiği yönlendiren bir İnternet yönlendirme sistemidir. Her atlamada, yönlendirmeyi etkinleştirmek için yalnızca son ve sonraki IP adresleri kullanılabilir. Gerçek olanı içeren diğer atlamalar şifrelenir ve sadece bir Tor yönlendirici tarafından çözülebilir.

Herkesin algılaması, birkaç güçlü devlete ait gözetleme cihazı dışında Tor tarayıcısı üzerinden yapılabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, NSA'nın Tor'u kırma konusunda bazı sorunları vardı, ancak herkes yapabileceklerini biliyor. Tor anonim olarak gezinmek için güvenlidir; Ancak, bazı kurumların sizi casusluk yapmak için hala kaynakları kullanabileceğini unutmayın.

Faaliyetlerinizi ISS'lerden gizlemek istiyorsanız Tor en iyi korumadır; En sağlam korumayı sağlar. Tor tarayıcısına bağlandığınızda, ISS'niz yalnızca bir Tor ağına bağlı olduğunuzu ve hedefinizi sadece VPN'ler gibi tahmin edemeyeceğinizi görecektir.

Bazı web sitelerinin, koruma içerisindeki yapı nedeniyle Tor tarayıcısına erişmesine izin verilmeyeceği de unutulmamalıdır. Dahası, Tor tarayıcısı üzerinde çalışmak tarama alışkanlıklarınızı değiştirebilir.

Gizlilik Uzantısı
Tarayıcı uzantıları, çevrimiçi gizliliğin korunması için de önemlidir. Tarayıcıların güvenliğini değiştiren ve geliştiren bir tarayıcı eklentisi vardır. Bu uzantılar, göz atma deneyiminizi kontrol etmenizi sağlar. Ziyaret ettiğiniz sitelerin reklamlarını engelleyebilecek, verilerinizi bilmediğiniz birine gönderebilecek üçüncü taraf komut dosyalarını ve widget'ları kaldırabilecek türde uzantılar var.

Ancak, bu sizin için her şeyi yapmak için bu uzantılara tam olarak güvenebileceğiniz anlamına gelmez, bunları yüklemek de ihtiyaç duyulan şeyleri de engelleyebileceklerinden sorumludur. Böylelikle, bu tür araçlara sahip olmak önemlidir. Bazı yasal reklamları engelleyerek, bir site ve çalışanları üzerinde büyük bir etkiye neden olabilirsiniz.

Şifreli Mesajlaşma
İnternet etkinliğinizi şifrelemek için bir VPN kullanmıyorsanız, şifreli mesajlaşma uygulamasını kullanabilirsiniz . Kurulumu kolaydır ve uçtan uca şifreleme sağlar. Ancak, bu tür hizmetler için, siz ve alıcınız olan her iki ucun da şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasını yüklemiş olması önemlidir.

Sonuç
İnternet trafiğinizi şifrelemek, artan hükümet gözetimi faaliyetlerinin yanı sıra siber suçluların artan tehdidi nedeniyle internet kullanıcıları için vazgeçilmez hale geldi. İnternet trafiğini, sizden yoğun çaba gerektirmeyecek kolay taktikler kullanarak nasıl şifreleyebileceğinizi açıkladık.

1

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.