Kara Para Aklama Nasıl Çalışır?

9 ay önce önce tarafından "Kara Para Aklama Nasıl Çalışır?" sorusuna cevap yazılmış.
1

0

vote
11 ay önce önce ogz tarafından "Kara Para Aklama Nasıl Çalışır?" sorusuna cevap yazılmış.

Kara para akışını, haberlerden bir kavram olarak tanıyabilirsiniz. Fakat bunun çetelerle veya beyaz yakalı suçlularla sınırlı bir etkinlik olmadığı ortaya çıkıyor. Bundan çok daha yaygın.

Teorik olarak herkes para aklayabilir ve bolca yapar. Aslında, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suçlarla Mücadele Bürosu'na göre, her yıl 800 milyar dolar ile 2 trilyon dolar (küresel GSYİH'nın yüzde ikisi ile beşi arasında) aklanıyor. Uyuşturucu kartelleri, terörist sendikalar ve yüzde bir olasılıkla bu toplamın önemli bir bölümünü oluştururken, ortalama, orta sınıf yatırımcı ve yaratıcı iş kadınınız da bir rol oynamaktadır.

Basitleştirmek için, kara para aklama yasal olarak kazanılmış parayı yasal olarak kazanılmış görünme sürecidir;  diğer bir deyişle, Yasa Dışı Kaynak A'dan elde edilen para, Hukuki Kaynak B yoluyla elde edildi. Kirli para alıyor ve temizliyorsunuz.

Süreç üç farklı adımı içerir, ancak genellikle çok daha yoğun ve karmaşıktır (asıl amaç, parayı izleyemez hale getirmektir ve aklayıcılar bunu açıkça farklı etkinlik derecelerine sahip olarak gerçekleştirir) üç adımlı bir plana göre:

Yerleştirme: Bu, aklayanların kirli parayı “gerçek” finansal dünyaya getirdiği aşamadır. Bu, en tehlikeli aşamadır çünkü çoğu zaman büyük miktarlarda paranın yer değiştirmesini içerir (çünkü muhtemelen kokain için Viza kabul edilmiyor.).
Suçluların bunu başarması için sayısız yolu vardır: Bir krediyi geri ödemek veya kumar oynamak için yasadışı fonları kullanabilirler; kirli ve temiz fonları entegre etmek için meşru, büyük ölçüde nakit bir iş için (araba yıkama veya gece kulübü gibi) kullanmak; yabancı para (döviz) için değiştirin; raporlama eşiklerini önlemek, gayrimenkul satın almak vb. için küçük miktarlarda diğer finansal ürünler için yasadışı para alışverişi yapın.

Katmanlama: Bir sonraki aşamada, orijinal kaynağını gizlemek için parayı hareket ettirmek gerekir. Daha sofistike sahtekarlar için, bu onu denizaşırı finansal ürünlere, şirketlere, yatırımlara vb. yöneltir. Bu genellikle çeşitli zamanlarda ve farklı ürünlerde olur, bu yüzden “katmanlama” olarak adlandırılır. Bu yüzden teorik olarak, kara para bir offshore hesabına para aktarabilir, daha sonra bir naylon şirkete, daha sonra başka bir naylon şirkete aktarabilir ve çözülmesi zor olan karmaşık bir ağ oluşturabilirler.

Entegrasyon: Bu aşamada, suçlu, parayı meşru bir kaynaktan geri alır. Bu da, sanat eseri alma, mülk satma vb. dahil olmak üzere bir dizi yoldan yapılabilir.

Tam olarak nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için bazı örnek olaylara bakalım.

Paul Manafort
Belki de en yeni yüksek profilli örnek olan Başkan Trump’ın eski kampanya başkanı, kara para aklamanın yanı sıra vergi ve banka sahtekarlığı için suçlandı. How Stuff Works'e göre, parayı nasıl akladığını bir özeti: 

Manafort eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'ten milyonlar topladığı iddia ediliyor. Bu kazançları IRS'YE beyan etmek ve böylece vergileri devretmek yerine, Manafort'un onları offshore hesaplarına yerleştirdiği ve daha sonra ABD'de pahalı gayrimenkuller satın almak için kullandığı söyleniyor

Mülk sahibi olduktan sonra savcılar, ABD bankalarından milyonlarca dolar kredi almak için onları teminat olarak kullandığını söylüyorlar. Para gelir yerine kredi şeklinde olduğundan, üzerinde vergi ödemek zorunda değildi.

Tom Cardamone gibi mali suç uzmanlarına göre, lüks gayrimenkullere yatırım yapmak suçluların para aklamasına yönelik yaygın bir yoldur. Global Financial Integrity'in genel müdürü. “Para aklamanın klasik bir yolu, New York ya da Miami gibi yüksek bir fiyat bölgesinde emlak satın almak” diyor.

Şöyle çalışır: “Varsayım mülkiyeti satın almak için kullandığınız para kirli ve onu temizlemek zorundasınız, bunu yasal mali sisteme almanız gerekiyor” diyor. “Bir mülkün bedelini nakit olarak ödeyeceksin ve senin olacak ve ne zaman satarsan, satıştan aldığınız para temiz, aklandı.”

Ve bir zararla satsanız bile, potansiyel olarak on milyonlarca dolar temiz para elde etmek için buna değer. Aslında, anonim alıcılar, işlemi daha sorunsuz hale getirmek için genellikle teklif fiyatını sunacaklardır.

Ama Manafort emlakta durmadı. Altı yıl boyunca Manafort, offshore banka hesaplarını kullanarak, “taşınmazlar için toplam 6.4 milyon dolarlık transferler yaptı” giyim gibi kişisel eşya ve hizmetler için 12 milyon dolardan fazla. New York Times'a göre, bir antika kilim ve onunla ilgili bakım için 1 milyon doları aşan ve şu anda meşhur devekuşu ceketi için 15.000 dolar dahil olmak üzere araçlar ve ev geliştirme.

Bu Manafort'un yanlışları yüzünden yakalanmış olması, politikacıların yüzde 99.9'unun suçlarından kurtulmaları nedeniyle Politico'nun söylediği gibi “aptal ya da şanssız” olduğu anlamına geliyor.

Tamamen Gizli Olan Nedir?
Son zamanlarda haberlere göz attıysanız, muhtemelen “gizli” terimini gördünüz veya duydunuz…

Panama evrakları ve sonraki Paradise evrakları yayınları, politikacılar ve diğer kamu görevlileri de dahil olmak üzere dünyanın en zengin insanlarının vergilerden kaçtığı ve para akladığını gösterdi. Ve, evraklarda ayrıntılı olarak, Richie Rich'in aldatma için ana mekanizmalarından biri, Manafort's gibi, bir naylon şirket üzerinden satın alınan lüks gayrimenkuller.

Geriye dönük olarak, naylon şirketleri, yalnızca “gerçek” iş amacı olmadan, yalnızca bir ürün veya hizmet yaratma ve satmama gibi işlemleri gerçekleştirmek için kurulur. Genellikle sınırlı sorumluluk şirketleri olarak yapılandırılırlar ve Bermuda gibi bir yere dahil edilirler veya belli ki Panama, gözetim altında değildir. Bu finansal güvenli cennetlerde vergi yoktur-bunun yerine, şirketi açmak için bir ücret talep ederler (genellikle yıllık olarak ücretlendirilir).

Bu şirketler paraları aklamak için kullanılabilir çünkü onlar sahiplerini ve fonlarının nereden geldiğini maskeliyorlar. Yani, temelde, şirketi açabilir, parayı içine sokabilir ve daha sonra bu parayı geniş bir alana dağıtabilirsiniz.
Bir şirketin anonim sahibi olduğunuzda, şirketiniz tüm dünyadaki banka hesaplarını açabilir.

Bu şirketleri açmak tamamen yasaldır (yasadışı kısım para aklamak / vergilerden kaçmak).

Uyuşturucu ve Silahlar
Para aklayan ve vergilerden kaçmaya çalışan sadece zengin insanlar değil - bundan çok daha ciddi bir durum var. John Cassara şöyle diyor: “Bu, yıkıcı ilaç salgınlarını (opioidler, metamfetaminler, kokain) yöneten bir suç” diyor.

Ve bu suçlular, paralarını temizlemek için dünyanın en zenginleriyle aynı mekanizmaları kullanıyorlar. Cardamone, “Bu adsız naylon şirketlerinin herkesle bir şey yapabilecekleri yasal sistemi var” diyor. Tamamen meşru bir iş insanı iseniz, anonim bir naylon şirketi kullanabilirsiniz ve bir uyuşturucu kaçakçısı iseniz, anonim bir naylon şirketi kullanabilirsiniz. Yasal sistemi yasadışı faaliyetlerine devam etmek için kullanıyorlar.

Bu, naylon şirketlerinin ötesine geçer - meşru işletmeler de kullanılabilir. Ozarks'ın Netflix'teki ilk sezonu, bunun ilaç sektöründe nasıl çalıştığına dair net bir tasvir sunmaktadır.
İlk sezonda, muhasebeci-karteli para aklayan Jason Bateman'ın oynadığı Marty Byrde, daha sonra yenilenen bir motel satın alır. Metre başına 0,69 dolar olan 16.000 feet kare halıyı satın aldıktan sonra, motelin defterine 8 $ 'da 32.000 metre kare halı satın aldığını yazıyor. Metrekare başına 75 - neredeyse 270.000 dolarlık bir fark. Tek gereken bazı yaratıcı muhasebe oyunları. Motelden, her türden yasadışı faaliyet için bir diğer popüler nakit cephesi olan bir gece kulübüne geçiyor. Bu arada gece kulübü, Panama'dan bir naylon şirkete ait.

Günlük Para Aklama
Bunların hepsi, hemen hemen herkesin anonim bir naylon şirket açabileceğini ve Cardamone'a göre para aklamaya çalışacağını söyler (bunu denemenizi önermiyoruz).

Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, para aklamak için kabuk şirketlerinin karmaşık bir ağ yapmak gerekmez -bunu yapmak için sayısız yol vardır, Yatırım Planlarından, IRS'NİN 2015'te bildirdiği bu örneğe göre:

19 Mart 2015'te, [Erika Rae] Brown bir banka dolandırıcılık programı ile bağlantılı olarak kara para aklama suçunu reddetti. Mahkeme kayıtlarına göre Brown, üzerinde çalıştığını iddia ettiği bir veri depolama Tesisi Projesi hakkında bir dizi hileli beyana dayanan dört milyon dolarlık bir banka kredisi aldı. Ocak 2009'da banka, veri şirketinin kredi başvurusunu USDA'YA iletti. Brown'un projeyle ilgili ortaklarından birinin temsillerini takiben, USDA krediyi garanti etmeyi taahhüt etti. Kredinin parametrelerinin bir parçası olarak, banka, şirketlerin veri depolama tesisini kullanmaya ilgi duyduklarını kanıtladı.

Brown, şirketin aslında proje üzerinde sermaye harcama olduğunu göstermek için bir dizi kasiyer çek ve faturaya ek olarak veri depolamasını kullanmak isteyen birkaç tanınmış ulusal şirketten bankaya yanlış mektuplar gönderdi. Gerçekte, hiçbir ulusal şirket ilgilenmiyordu ve Çekler, diğer masraflar için yazdığı çeklerin değiştirilmiş versiyonuydu. Kredi gelirlerinin finansal analizi, Brown'un Laguna Beach house için kiralık 128,135 dolar ve iki Rolex saat için 5,825 dolar da dahil olmak üzere kişisel harcamalar için parayı kullandığını ortaya koydu. Banka, Ağustos 2013'te mülk üzerinde haciz yaptı.

1

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.