Bilgisayarınız Windows 10'a yükseltmeye uygun mu?

8 ay önce önce ogz tarafından "Bilgisayarınız Windows 10'a yükseltmeye uygun mu?" sorusuna cevap yazılmış.

Windows 7 veya 8 yüklü bir bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayarınızın Windows 10 çalıştırma olasılığı yüksektir.

Eylül 2019 itibariyle, Windows 10, Windows işletim sistemi pazarının yüzde 60.65'ine sahiptir. Windows 7, yüzde 29,39 ile ikinci sırada. Ancak basitçe söylemek gerekirse, Windows 10'a yükseltmeniz gerekir.

Eski Bilgisayarlar Windows 10 Kullanabilir mi?

Windows 10, teorik olarak, Windows Vista döneminden (2007) ve daha sonraki birçok eski bilgisayarın uyumlu olması gerektiği gibi düşük sistem gereksinimleriyle piyasaya sürüldü.

Ancak uygulamada, bu genellikle böyle değildir. Bunun yerine, Windows 7 ile birlikte verilen bilgisayarlar daha iyi bir seçenektir. Sistem gereksinimleri Windows 10'la neredeyse aynıdır.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 için minimum sistem gereksinimleri:

Microsoft'un sayfasında gösterildiği şekli ile Windows 10 çalıştırmak için Sistem Gereksinimleri :

  • İşlemci:  1 GHz veya daha hızlı işlemci veya SoC
  • RAM:  32 bit için 1 GB veya 64 bit için 2 GB
  • Sabit disk alanı:  32-bit işletim sistemi için 16GB, 64-bit işletim sistemi için 20GB
  • Grafik kartı:  DirectX 9 veya üstü WDDM 1.0 sürücüsü ile
  • Ekran:  800x600 çözünürlük

Donanımınız bu değerlerle eşleşiyorsa veya bu değerleri aşarsa, Windows 10'u çalıştırabilmelisiniz.

Bilgisayarınızın Windows 10'u Çalıştırıp-Çalıştırmayacağı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınızın Windows 10 ile uyumlu olup olmadığını görmenin en kolay yolu, işletim sistemini sanal bir makinede çalıştırmaktır.

Burada VirtualBox ile Windows 10 uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Çok karışık mı görünüyor? Sorun değil. Windows 7 veya 8 yüklü bilgisayarda mevcut donanımı öğrenmek için önce Start ve sys ye tıklayın. Görüntülenen sonuçlarda, System Information (Sistem Bilgisi'ni) tıklayın ve yukarıdaki minimum sistem gereksinimleriyle karşılaştırmak için bunu kullanın.

Gereksinimler aynı olsa da, daha büyük ve daha hızlı bir HDD'ye yükseltme yapmak Windows 10'daki performansı önemli ölçüde artıracak. Eski HDD'ler yeni bir işletim sistemiyle nadiren iyi performans gösterir, bu yüzden yükseltme yapmadan önce yeni bir sabit disk sürücüsü düşünün.

Bilgisayarım Windows 10 64-Bit'i çalıştırabilir mi?

Eski bilgisayarların herhangi bir 64 bit işletim sistemini çalıştırabilmeleri olası değildir. Bazı 2007 öncesi modellerde 64 bit donanım varken, çoğu 32 bit'tir. Bu nedenle, Windows 10'u yüklemeyi planladığınız bu zamandaki bilgisayarlar 32 bit sürümle sınırlı olacaktır.

Bilgisayarınız 64-bit ise, muhtemelen Windows 10 64-bit çalıştırabilir. Bununla birlikte, yukarıda listelendiği gibi sistem gereksinimlerini karşılaması gerekecektir.

Bilgisayrınız Windows 10'u çalıştıramıyor mu? İşte Seçenekleriniz

Bilgisayarınız Windows 10 için uygun değilse, yapmanız gereken üç seçeneğiniz vardır.

1. Yeni Bir PC veya Dizüstü Bilgisayar Satın Alın

En kolay seçenek, ancak potansiyel olarak en pahalı. Tüm fiyat etiketleri için Windows 10 yüklü bir bilgisayar bulunabilir.

2. Yükseltilebilir Donanımı Tanımlayın ve Değiştirin

Bilgisayar donanımları yükseltilebilir. Masaüstü kullanıcıları için bu, yeni bellek, yeni bir sabit disk sürücüsü ve potansiyel olarak yeni bir işlemci veya grafik kartı eklenebilir. Dizüstü bilgisayar sahipleri genellikle RAM ekleyebilir. Gelişmiş, arttırılmış depolama için HDD'nizi değiştirmenizi zaten tavsiye ettik.

Sorun şu ki, mevcut PC'niz Windows 10'u çalıştırmanıza izin verecek yükseltilmiş donanımı alabilir mi?

Bulmak için, yukarıdaki minimum özellikleri bilgisayarınızın potansiyel olarak yükseltilebileceği donanım ile karşılaştırın. Ancak bu biraz araştırma gerektirebilir. PC yükseltmeleri konusunda deneyiminiz yoksa, yeni bir bilgisayar satın almak daha akıllıca olabilir.

3. Farklı Bir İşletim Sistemi Kurma

Bilgisayarınız Windows 10'u çalıştıramıyorsa ve yeni bir cihaz satın alamıyorsanız veya donanımı yükseltmiyorsanız ne olur? Devamlı güncellenen bir işletim sisteminin önemi göz önüne alındığında, başka bir yere bakmak önemli olabilir. Çoğu Linux ailesinde, bazıları özellikle Windows'tan geçiş için tasarlanmış çeşitli alternatif işletim sistemleri mevcuttur.

Alternatif olarak, Windows benzeri bir işletim sistemi olan ReactOS'u düşünün.

Bu cevap faydalı oldu mu?

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.