Title Etiketi Nedir? SEO İçin Önemi Nedir?

11 ay önce önce ogz tarafından "Title Etiketi Nedir? SEO İçin Önemi Nedir?" sorusuna cevap yazılmış.

Bir başlık (title) etiketinin ne olduğunu ve neden SEO için bu kadar önemli olduğunu düşünmek için bir örnekle başlayalım.

Diyelim ki seo çalışmalarına yeni başladım ve seo'nun ne olduğunu tam olarak anlayamadım - bu yüzden Google’a dönüyorum ve "Seo nedir?"

Sorumla, muhtemelen "en iyi seo araçları" ya da "2019'un en iyi seo taktikleri" ni aramıyorum. Elbette, bu başlıkların her ikisinde de "seo" anahtar kelimem var, ancak doğrudan sorumu yanıtlamıyorlar.

Şüphesiz, bir başlığın hem kullanıcıya hem de arama motoruna nasıl fayda sağladığını görebilirsiniz.

Bu durumda bir başlık, kullanıcıların bir web sayfasının içeriğinin ne hakkında olduğunu görmelerini sağlar - ve eşit derecede önemli olarak, arama motorlarına sayfanın nasıl sıralanacağını söyler.

Web sitesi başlığı (title) nedir?
Bir web sitesi başlığı veya başlık etiketi, bir web sayfasının içeriğini belirten bir HTML öğesidir. Bir web sitesi başlığı hem kullanıcılar hem de arama motorları için faydalıdır. Bir internet kullanıcısı bir web sitesi başlığına ihtiyaç duyar, böylece SERP'lerdeki bir bağlantıya tıklanmadan önce bir sayfanın içeriğinin doğru ve kısa bir açıklamasını görebilirler. Alternatif olarak, arama motorlarının bir web sayfasının alaka düzeyini belirlemesi gerekir, bu nedenle içeriği doğru arama sorgusu için bir sonuç olarak ortaya çıkarabilir.

Bir arama motoru, kodda bir başlık etiketi bularak bir web sayfasının başlığını bilir - örneğin, "Seo Nedir?" bölümünde, bir arama motoru bunu HTML’de bulur:

Arama motorları ve kullanıcılar için faydalı olmasının yanı sıra, bir başlık birden fazla sekme açıldığında da faydalıdır. Örneğin, bir kullanıcının yoğun bir şekilde seo araması yaptığını ve birçok kaynağı tarayıcıda açtığını varsayalım.

Kullanıcının web sayfanıza dönmesi gerektiğinde, sayfanızın başlığında doğru bilgiyi bulması gerekir.

Web sitesi başlıklarının neden önemli olduğunu anladığımıza göre, iyi bir başlık etiketi oluşturma konusunda en iyi birkaç uygulama:

  • Başlığı yani title etiketini kısa tutun, ideal olarak 60 karakterin altında olsun.
  • İlgi çeken ancak konu ile alakası olmayan kelimeler kullanmayın.
  • Başlıktaki anahtar kelimelerde aşırıya kaçmayın - örneğin, "Seo Nedir, Seo İpuçları, Seo Gerçekleri, Seo Genel Bilgileri" gibi bir başlık koymayın.
  • Linke tıklamaya zorlayıcı merak uyandıran metinler yazın.
  • Başlığın sayfanın bütünüyle alakalı olmasını sağlayın.
  • <h2> anahtar kelimelerinizi başlık etiketinden farklı yapın.
  • Markanızı başlığa dahil edin, yani "En iyi seo kampanyaları - Seo Firmanız" gibi.

0

vote

Cevap Yaz

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapın yada üye olun.