Ogznet.com
Audacity Kullanarak Herhangi Bir Müzikten Ses Nasıl Ayrılır Paylaş:

Audacity Kullanarak Herhangi Bir Müzikten Ses Nasıl Ayrılır

Audacity Kullanarak Herhangi Bir Müzikten Ses Nasıl Ayrılır

En sevdiğin şarkının enstrümantal bir versiyonunu oluşturmak ister misin? Ücretsiz ve açık kaynaklı bir dijital ses iş istasyonu olan Audacity ile herhangi bir şarkıdan vokalleri yani sesleri kaldırabilirsiniz. Ve bu makalede bunu nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız.

Audacity ile vokallerin müziğe nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak bir müzikten ses parçalarını kaldırmanın birkaç farklı yolu vardır:

  • Ortadaki vokaller: Çoğu şarkı bu şekilde, merkezdeki sesle veya sağ-sol enstrümanlarla stereo efekt yapılarak birleştirilir.
  • Tek Kanallı Vokal: Tipik olarak 1960'lı yılların şarkıları, stüdyoda stereofonik ses hala araştırılmakta iken bu yaklaşımı kullanmaktadır.

Aşağıda bu seçeneklerin her birini uygulamayı inceleyeceğiz. Devam etmeden önce, Audacity (Windows, Mac veya Linux için) dosyasını indirmek ve yüklemek için Audacity web sitesine gitmeyi unutmayın. Önceden bir yüklemeniz varsa, özellikli Audacity 2.2.0 sürümünü (veya daha yenisini) kullandığınızdan emin olun.

Audacity - Audacity, Windows, macOS, GNU/Linux ve diğer işletim sistemleri için kullanımı kolay, çok kanallı bir ses düzenleyici ve kaydedicidir.

Audacity'de vokal kaldırma, dahili bir fonksiyon sayesinde, bir ses parçasından arka plan gürültüsünün çıkarılması kadar kolay hale getirilebilir.

Not: Bu yerel seçeneklere ek olarak, vokalleri bir parçadan çıkarmak için bu üçüncü taraf ses kaldırma eklentilerini de kullanabilirsiniz. Her birinin vokalleri çıkarmak için filtreyi uygulamak için kendi talimatları vardır.

Audacity ile Stereo Parçadan Vokal/Ses Kaldırma

Düzenlemek istediğiniz ses dosyasını açarak başlayın (Dosya> Aç).

Yüklendikten sonra parçayı çalın; vokallerin göründüğü alanları belirleyebileceğinizden emin olun. Devam etmeden önce parçaya aşina olmanız iyi bir fikirdir.

Ardından, parçayı seçin (soldaki başlığı tıklayın veya Ctrl + A tuşlarına basın) ve Efektler> Vokal Çıkarıcı'yı seçin. Çıkarma için üç seçeneğiniz vardır: Basit, Frekans bandını çıkar ve Frekans bandını koru. Basit ile başlayın ve bunun nasıl uygulanabileceğini kontrol etmek için Önizleme düğmesini kullanın.

Memnun kalırsanız, devam etmek için Tamam'ı tıklayın. aksi halde, diğer seçenekleri deneyin

Beklenen sonuçlardan memnun olana kadar parçayı önizle. Vokal kaldırma işlemini yanlışlıkla uygularsanız, Ctrl + Z veya Düzen> Geri Al ile geri alabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, değişiklikleri korumak için Dosya> Proje Kaydet seçeneğini kullanın. Yeni bir MP3 dosyası oluşturmak için Dosya> Diğerleri kaydet> MP3 olarak dışa aktar'ı kullanın.

Muhtemelen asla mükemmel bir vokalsiz parça elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Stereo / Mono Dual Track'den Vokal Çıkarma

Karışım bir vokalde sesse, onları uzaklaştırmak çok daha kolaydır.

Parça başlığında Ses İzleme açılır menüsünü bularak ve Stereo parçayı Böl'ü seçerek başlayın. Bu, sesiniz için ikinci bir parça yaratacaktır. Vokalleri hangi parçanın taşıdığını belirlemek için her parçanın Sessiz düğmesini kullanarak sesi çalın.

Bir kere çalıştıktan sonra, yapmanız gereken tek şey vokal ile kanalı silmektir. Bunu yapmak için parça başlığında X'i tıklayın. Yine, sonuçların onayınıza uygunluğunu kontrol etmek için parçayı dinleyiniz.

Vocal Remover aracını kullanmaktan daha basit ve etkili bir seçenek olsa da, bu yöntem yalnızca nispeten az sayıda şarkı üzerinde kullanılabilir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!