Audacity Kullanarak Herhangi Bir Müzikten Ses Nasıl Ayrılır

Audacity Kullanarak Herhangi Bir Müzikten Ses Nasıl Ayrılır

En sevdiğin şarkının enstrümantal bir versiyonunu oluşturmak ister misin? Ücretsiz ve açık kaynaklı bir dijital ses iş istasyonu olan Audacity ile herhangi bir şarkıdan vokalleri yani sesleri kaldırabilirsiniz. Ve bu makalede bunu nasıl yapacağınızı ayrıntılı olarak anlatacağız.

Audacity ile, vokallerin karışıma nasıl yerleştirildiğine bağlı olarak bir müzikten ses parçalarını kaldırmanın birkaç farklı yolu vardır:

 • Ortadaki vokaller: Çoğu şarkı bu şekilde, merkezdeki sesle veya solda veya sağda hafifçe, enstrümanlarla stereo efekt yaratarak karıştırılır.
 • Tek Kanallı Vokal: Tipik olarak 1960'lı yılların şarkıları, stüdyoda stereofonik ses hala araştırılmakta iken bu yaklaşımı kullanmaktadır.

Aşağıda bu seçeneklerin her birini uygulamayı inceleyeceğiz. Devam etmeden önce, Audacity (Windows, Mac veya Linux için) dosyasını indirmek ve yüklemek için Audacity web sitesine gitmeyi unutmayın. Önceden bir yüklemeniz varsa, özellikli Audacity 2.2.0 sürümünü (veya daha yenisini) kullandığınızdan emin olun.

Audacity'de vokal kaldırma, dahili bir fonksiyon sayesinde, bir ses parçasından arka plan gürültüsünün çıkarılması kadar kolay hale getirilebilir.

Not: Bu yerel seçeneklere ek olarak, vokalleri bir parçadan çıkarmak için bu üçüncü taraf ses kaldırma eklentilerini de kullanabilirsiniz. Her birinin vokalleri çıkarmak için filtreyi uygulamak için kendi talimatları vardır.

Audacity ile Stereo Parçadan Vokal/Ses Kaldırma

Düzenlemek istediğiniz ses dosyasını açarak başlayın (Dosya> Aç).

Yüklendikten sonra parçayı çalın; vokallerin göründüğü alanları belirleyebileceğinizden emin olun. Devam etmeden önce parçaya aşina olmanız iyi bir fikirdir.

vocal remover

Ardından, parçayı seçin (soldaki başlığı tıklayın veya Ctrl + A tuşlarına basın) ve Efektler> Vokal Çıkarıcı'yı seçin. Çıkarma için üç seçeneğiniz vardır: Basit, Frekans bandını çıkar ve Frekans bandını koru. Basit ile başlayın ve bunun nasıl uygulanabileceğini kontrol etmek için Önizleme düğmesini kullanın.

Audacity önizleme

Memnun kalırsanız, devam etmek için Tamam'ı tıklayın. aksi halde, diğer seçenekleri deneyin

Beklenen sonuçlardan memnun olana kadar parçayı önizle. Vokal kaldırma işlemini yanlışlıkla uygularsanız, Ctrl + Z veya Düzen> Geri Al ile geri alabilirsiniz.

İşiniz bittiğinde, değişiklikleri korumak için Dosya> Proje Kaydet seçeneğini kullanın. Yeni bir MP3 dosyası oluşturmak için Dosya> Diğerleri kaydet> MP3 olarak dışa aktar'ı kullanın.

Muhtemelen asla mükemmel bir vokalsiz parça elde edemeyeceğinizi unutmayın.

Stereo / Mono Dual Track'den Vokal Çıkarma

Karışım bir vokalde sesse, onları uzaklaştırmak çok daha kolaydır.

Parça başlığında Ses İzleme açılır menüsünü bularak ve Stereo parçayı Böl'ü seçerek başlayın. Bu, sesiniz için ikinci bir parça yaratacaktır. Vokalleri hangi parçanın taşıdığını belirlemek için her parçanın Sessiz düğmesini kullanarak sesi çalın.

ses ayırma

Bir kere çalıştıktan sonra, yapmanız gereken tek şey vokal ile kanalı silmektir. Bunu yapmak için parça başlığında X'i tıklayın. Yine, sonuçların onayınıza uygunluğunu kontrol etmek için parçayı dinleyiniz.

Vocal Remover aracını kullanmaktan daha basit ve etkili bir seçenek olsa da, bu yöntem yalnızca nispeten az sayıda şarkı üzerinde kullanılabilir.

Vokalsiz Müzik mi Gerekiyor? Bu Seçenekleri Deneyin
Audacity (veya Audacity alternatifi) kullanmak, vokalleri sesten çıkarmanın tek yolu değildir. Bu iyi bir DIY seçeneğidir, ancak sonuçlardan memnun kalmazsanız, hayal kırıklığına uğramış olabilirsiniz.

İyi haber, şarkıların eşlik eden enstrümantal parçalar ile piyasaya sürülmesi nadir değildir. Bu tür parçalar genellikle özel baskı albümlerinde bulunur. Bazı film müzikleri, öne çıkan şarkıların araçlarını da içerebilir.

Bazı karaoke izlerini tutmanın daha kolay seçeneğini de düşünebilirsiniz. Bunların birçoğu, YouTube'da bulunabilir, ancak bunlara erişebileceğiniz başka yerler de vardır. Karaoke parçaları hala CD'de satılıyor, bu yüzden eskileri göz ardı etmeyin.

Audacity Olmayan Daha Fazla Seçenek
Şimdiye kadar seçtiğiniz parçanın vokal parçasını başarıyla kaldırmış olmalısınız. Sonuçlar iyi ya da kötü, ama her iki şekilde de vokaller gitmiş olur.

Alternatif olarak, aynı şarkıyı içeren bir karaoke CD'yi, daha önce kaldırılmış olan vokalleri izlemeyi tercih etmiş olabilirsiniz.
Veya söz konusu şarkının araçsal bir sürümünü buldunuz.

Ancak, Audacity'yi kullanarak kendiniz yapmışsanız, bu ücretsiz yazılımın ne kadar güçlü olduğunu düşünün. Kısacası, Adobe Audition gibi çeşitli ücretli alternatifler kadar çok yönlü. Audacity de ses çıkarmadan çok daha fazlasını yapar.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.