Ogznet.com
Avrupa’dan 27 Doğa Harikası Yer Paylaş:

Avrupa’dan 27 Doğa Harikası Yer

Avrupa’dan 27 Doğa Harikası Yer

Avrupa Doğal Güzellikleri için 27 Muhteşem Yer

Avrupa, birçok doğa harikası güzellik ile sizi çağırıyor. Şehirlerde sanat ve mimari egemendir, ancak doğaya girdiğinizde antik uygarlıklara ilham veren kaya kulelerini, yükselen kemerleri ve buz katedrallerini keşfedeceksiniz. İşte, Avrupa için tatil planlamaya değer 27 inanılmaz doğa harikası.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Verdon Gorge, Fransa

Fransa'nın Büyük Kanyonu
Image by Tom und Nicki Löschner from Pixabay

Les Gorges du Verdon veya İngilizce'de Verdon Gorge, bazen "Fransa'nın Büyük Kanyonu" olarak adlandırılır. 250 milyon yıl öncesine dayanan geçit, okyanuslar ve buzullar tarafından şekillendirildi. Zümrüt sulardan oluşan bir nehrin aktığı geçit, Provence'ın bir mücevheridir.

Eisriesenwelt, Avusturya

Avusturya’daki Eisriesenwelt, mavi buz ve köpüklü don kristallerinden oluşan bir harikalar diyarıdır
Photo by Lucie Hošová on Unsplash

Dünyanın erişilebilir en büyük buz mağarası olarak lanse edilen Avusturya’daki Eisriesenwelt, mavi buz ve köpüklü don kristallerinden oluşan bir harikalar diyarıdır. İlkbaharın sonundan sonbaharın ortasına kadar açık olan mağara, en sıcak yaz günlerinde bile kalın giysiler gerektirecek kadar soğuktur.

Catedrais Plajı, İspanya

Kanyonu
Photo by Veronica Gremes on Unsplash

Playa de las Catedrales olarak da bilinen Catedrais Plajı, gelgit oymalı kemerler ve mağaralardan oluşan bir harikadır. Gelgit azaldığında ziyaretçiler kumlu plajda dolaşır ve insan eliyle yapılmış her şeye rakip olabilecek doğal bir mimariyi keşfeder.

Preikestolen, Norveç

Preikestolen veya Müezzin Kayası
Photo by Maksim Shutov on Unsplash

Dikey düşüşün heyecanı, Norveç'in güneyindeki bir fiyordun yaklaşık 610 m yukarısında yükselen dar bir plato olan Preikestolen veya "Müezzin Kayası" nda hissedilir. Her yıl yaklaşık 300.000 ziyaretçi, adrenalini hissetmek ve manzaraya hayran olmak için dört saatlik gidiş-dönüş yürüyüşü yapıyor.

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan
Image

Plitvice Gölleri Milli Parkı'na adını veren 16 basamaklı göl İki dağ arasına sıkışmış olarak bulunuyor. El değmemiş mavi ve yeşil göller, doğal traverten barajlarla ayrılmış ve şelaleler, kayın ve köknar ormanları ve gizli mağaralarla çevrilidir.

Moher Kayalıkları, İrlanda

Moher Kayalıkları, İrlanda
Image by Rene Gossner from Pixabay

Dünyanın sonu dik, ama kesinlikle harika manzaralara sahip. Moher Kayalıkları, Batı İrlanda'nın Atlantik kıyısında 8 km boyunca uzanır ve ziyaretçilere korkunç yükseklikler ile dünyanın en güzel manzaralarından bazılarını sarhoş eden bir karışım içinde sunar.

Matterhorn, İsviçre ve İtalya

Matterhorn'un dramatik piramit tepesi
Image by Claudia Beyli from Pixabay

İsviçre ve İtalya'nın paylaştığı ikonik dağ olan Matterhorn'un muhteşem piramit tepesi, nesiller boyu sanatçı, yazar ve dağcılara ilham verdi. İlk tırmanış 1865'te gerçekleşti; Bu günlerde, her yıl yaklaşık 3.000 dağcı tırmanmaya çalışıyor.

Antik Kayın Ormanları, Almanya

Antik Kayın Ormanları, Almanya
Photo by Dylan Leagh on Unsplash

Almanya, dünyanın geriye kalan tek el değmemiş kayın ormanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin Jasmund ve Muritz Ulusal Parkları gibi gizli köşelerinde bulunan bakir ormanlar, ziyaretçilere, binlerce yıl önce kayın ormanlarının kıtanın çoğunu kapladığı zaman Avrupa'nın nasıl bir şey olduğuna dair bir fikir veriyor.

Giant's Causeway, Kuzey İrlanda

Dev Geçidi, Kuzey İrlanda
Photo by Tyler Donaghy on Unsplash

Bu doğa harikaları listesindeki İrlanda'nın Dev Geçidi, denize arnavut kaldırımlı bir yol oluşturuyor gibi görünen volkanik faaliyetler sonucu oluşmuş bazalt sütun harikasıdır.

Dune of Pilat, Fransa

Pilat Kumulu
Photo by Carlo Knell on Unsplash

Avrupa'nın en yüksek kumul, Fransa'nın güneybatısındaki Atlantik kıyısı boyunca uzanıyor. Pilat Kumulu 2,9 km uzunluğunda, yaklaşık 600 m genişliğinde ve yer yer 106 m'den daha yüksektir. Aynı zamanda bu kumul her yıl, karada 4,8 m yüksekliğe kadar hareket ediyor. Ama en azından şimdilik, kumul hala harika bir su manzarası sunuyor.

Bigar Şelalesi, Romanya

Bigar Şelalesi, Romanya
Photo by Sherise . on Unsplash

Bazen bir şelalenin ne kadar uzun olduğu veya saniyede ne kadar su aktığı önemli değildir, ilham verdiği sürpriz ve zevkle ilgilidir. Tabanı, etrafındaki küçük akarsularda suyu kanalize eden devasa bir yosun kaplı kaya olan Romanya'nın Bigar Şelalesi için kesinlikle durum budur.

Blue Grotto, İtalya

Blue Grotto, İtalya
Image

Capri'nin Mavi Mağarası, peri masallarının ilham kaynağıdır. Bu deniz mağarasındaki su altı deliklerinden süzülen ışık, suya zaman zaman gümüş gibi parıldayan parlak mavi bir parıltı verir.

Dover Beyaz Kayalıkları, İngiltere

Dover'ın Beyaz Kayalıkları
Image by Willi Heidelbach from Pixabay

Siyah çakmaktaşı ve kuvarsla süslenmiş metrelerce uzanan tebeşir kayalıkları, Dover'ın Beyaz Kayalıklarına muhteşem ışıltılarını veriyor. İngiltere ile Fransa arasındaki Dover Boğazı'na bakan uçurumlar, sudan, yerel plajlardan ve uçurumun tepesindeki tebeşir otlakları boyunca dolanan yürüyüş parkurlarında izlenebilir.

Santorini, Yunanistan

Santorini, Yunanistan
Photo by Alexandre Chambon on Unsplash

Yunan adası, hareketsiz bir yanardağın dış kenarını izler. Ünlü kaplıcalara dalmak için Santorini körfezinin ortasındaki iki küçük volkanik adadan biri olan Palea Kameni'ye kısa bir tekne turu yapın.

Davolga Varos, Sırbistan

Davolga Varos, Sırbistan
Photo by serbia.com

Bir dağda muhafızlar gibi duran Davolja Varos'un 202 doğal olarak meydana gelen kaya kulesi, volkanik aktivite ve ciddi erozyonun birleşimiyle oluştu. Ortaya çıkan kapüşonlular (bazen çadır kayaları veya peri bacaları olarak da adlandırılır), Avrupa'daki daha sıra dışı doğa harikalarından bazıları olarak kabul edilir.

Fingal Mağarası, İskoçya

Fingal Mağarası, İskoçya
Photo by Andrew Buchanan on Unsplash

Sadece Fingal Mağarası'na rastlamayacaksın, aynı zamanda bu inanılmaz doğa harikasına giriş için çaba harcayacaksın. İskoçya’nın Inner Hebrides bölgesinde ıssız bir adadaki deniz mağarası, muhteşem bir doğal mimari hissi veren devasa bazalt sütunlardan oluşur.

Aggtelek Karst ve Slovak Karst mağaraları, Macaristan ve Slovakya

Aggtelek Karst ve Slovak Karst mağaraları, Macaristan ve Slovakya
Image by flickr.com

Binden fazla mağara, Aggtelek Karst ve Slovak Karst mağara ağını oluşturur. Sistemin mücevherleri arasında dünyanın en güzel buz mağaralarından biri olan Dobsinska Buz Mağarası ve 24 km uzunluğundaki Baradla-Domica Mağarası bulunmaktadır.

Aletsch Buzulu, İsviçre

Aletsch Buzulu, İsviçre
Image by pixabay.com

Yaklaşık 23 km uzunluğundaki Aletsch Buzulu, Alpler'in en büyüğüdür. UNESCO Dünya Mirası alanı aslında üç küçük buzuldan oluşuyor ve günde yaklaşık 0,5 m eğimle yokuş aşağı yavaş yavaş uzanıyor.

Jagala Şelalesi, Estonya

Jagala Şelalesi, Estonya
Image by flickr.com

Jagala Şelalesi, sıcak aylarda Jagala Nehri boyunca yaklaşık 50 m boyunca uzanan, Estonya'nın en geniş şelalesi olarak bilinir. Ancak gerçek ihtişamı, nehrin bazı kısımlarının güzel oluşumlarda donması ve akan suyun donmuş şelalelerde yeni yollar bulmasıyla ortaya çıkar.

Çarpık Orman, Polonya

Çarpık Orman, Polonya
Image by ivabalk from Pixabay

Çarpık Orman'ın çam ağaçları, ters çevrilmiş soru işaretlerine benziyor. Ağaçların gövdelerinde neden belirgin bir eğriye sahip olduğuna dair net bir cevap yoktur. Daha da garip olan, yaklaşık 400 ağaçtan oluşan çarpık ormanın, düz büyüyen ağaçlardan oluşan daha büyük bir ormanın içine sıkışmış olmasıdır.

Vatnajokull Buzulu Buz Mağaraları, İzlanda

Vatnajokull Buzulu Buz Mağaraları, İzlanda
Photo by Aayush Gupta on Unsplash

İzlanda, ziyaretçilere sadece bir buzul üzerinde yürüme şansı vermek yerine, seçilmiş birkaç kişinin buzulun içine girmesine izin vermesi şaşırtıcı değil. Vatnajokull Buzulu'nun ışıltılı buz mağaraları, her kış uzmanlar tarafından yönetilen küçük grupların gözünü kamaştırıyor.

Brimham Rocks, İngiltere

Brimham Rocks, İngiltere
Photo by Thom Holmes on Unsplash

Doğa şaşırtıcı derecede eğlencelidir. Hiçbir yerde, İngiltere, Yorkshire'da doğal olarak dengelenen bozkır kaya oluşumlarını dengeleyen Brimham Rocks'tan daha belirgin değildir. Dancing Bear gibi isimlerle yer çekimine meydan okuyan oluşumlara hayret edin veya Smartie Tube'da yolunuzu bulun.

Durmitor Milli Parkı, Karadağ

Durmitor Milli Parkı, Karadağ
Photo by Daniel Hering on Unsplash

Avrupa'nın en derin vadisinde rafting yapın. Kıtanın son el değmemiş karaçam ormanlarından birinde yürüyüş yapın. Bir düzineden fazla köpüklü göle hayran kalın. Burası Karadağ'ın, alışılmışın dışında bir mucize ve UNESCO Dünya Mirası alanı olan Durmitor Ulusal Parkı'nın dünyasıdır.

Gauj Ulusal Parkı, Letonya

Gauj Ulusal Parkı, Letonya
Image by Gruu from Pixabay

Letonya, doğa harikaları hakkında bir iki şey biliniyor. Ülkenin neredeyse yarısı ormanlarla kaplıdır ve ülke, el değmemiş vahşi doğasıyla gurur duymaktadır. Dört milli park, Avrupa'nın en eski ormanlarını, nehirlerini ve plajlarını barındırıyor. Gauja Ulusal Parkı, Letonya'nın en uzun nehri ve en büyük mağarasının yanı sıra sütunlar, girintiler ve mağaralarla dolu bir uçurum oluşumu olan dramatik Sietiniezis Kayası'nı korur.

Ria Formosa, Portekiz

Ria Formosa, Portekiz
Image by inonoyazy from Pixabay

Portekiz'in güneyindeki Ria Formosa bariyer adaları sistemi, zengin vahşi yaşamıyla bilinir (kuş gözlemcileri arasında bir favori). Adalar, çevredeki rüzgarlar, akıntılar ve gelgitler sayesinde kendilerini sürekli olarak yeniden şekillendiriyor.

Svalbard Adaları, Norveç

Svalbard Adaları, Norveç
Image by Hal Tearse from Pixabay

Svalbard Adaları, yazın gece yarısı güneşinin ve kışın kutup gecelerinin mevsimlik doğa harikalarını deneyimlemek için dünyanın en iyi noktalarından biridir. Norveç ve Kuzey Kutbu arasındaki izole takımadalar, Nisan sonundan Ağustos sonuna kadar sonsuz gündüz yaşıyor. Kış aylarında, bir Arktik alacakaranlığı gökyüzünü gece gündüz kaplar. Ve Şubat sonundan Nisan başına kadar, güneş sürekli olarak ufukta, gün doğumu tarzında süzülüyor.

Göller Bölgesi, İngiltere

Göller Bölgesi, İngiltere
Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Bazen Göller veya Lakeland olarak da adlandırılan İngiltere'nin Göller Bölgesi, yüzyıllardır taşra gezginlerine, sanatçılarına ve şairlerine ilham kaynağı olmuştur. El değmemiş göllerin, dağ zirvelerinin ve yeşil tepelerin sarhoş edici karışımını görmek isteytenlerin yolu, çoğunlukla Göller Bölgesi Ulusal Parkı'na düşer.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!