Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler

Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler

Çin devlet televizyonunun açıklamasına göre 2 Ocak 2018’de daha önce hiçbir insan veya makinenin yapmadığını Çinli bir insansız uzay roketi sonda yaptı ve Ay'ın uzak tarafına indi.

Çin'in uzay programı Chang’e-4, Ay'ın güney yarımküresindeki uzak yarısına Von Kármán Kraterine yumuşak bir tarihi iniş yaptı. Adını Çin ay tanrıçası Chang'e den alan roket, kısa bir süre sonra ilk muhteşem görüntüleri gönderdi.

Roket, uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktası olmasının yanı sıra, gelecek aylarda ayın el değmemiş yüzeyini analiz edecek ve bilim insanlarının uydumuzun yapısı ve jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak.

UCL'in Mullard Uzay Bilimi fizik profesörü Andrew Coates’a göre “Güneş Sistemindeki en büyük çarpma kraterlerinden ve Ay'daki en büyük, en derin ve en eski çanaklardan biri” olduğu için Chang'e-4 krateri seçildi. Laboratuvar BBC News'e haber verdi. İsteğimiz, darbe sırasında ortaya çıkan toprak kayasını incelemektir.

Uzay aracı aynı zamanda Arabidopsis çiçeklerini ve patateslerini yetiştirmeye çalışacak biyolojik deneyler için ekipman taşıyor. Ekipman, Ay'ın yüzeyindeki doğal ışığı fidelere yönlendirerek fotosentezi tetikler. Hedefimiz,  bitkilerin büyümesi ve oksijen yayması, aynı zamanda aracın içindeki ipek böceklerinin ortama karbondioksit ve atık vererek bitkileri beslemesidir. En büyük zorluk, yüzeyin aşırı ve değişken sıcaklıkları olacaktır. Güneş yüzeyde parladığında, sıcaklıklar 100 ° C'den daha yüksek bir değere ulaşabilir ve -100 ° C'nin altına düşebilir, böylece uydudaki yaşamın sürekliliğini zorlaştırabilir.

Ancak Çin'in Ay'a hayat verme umutları patates ve ipekböcekleriyle bitmiyor. Chongqing Üniversitesi'nden Başkan Yardımcısı Liu Hanlong, 2018 yılının Nisan ayında SpaceDaily'e verdiği demeçte, "Deneyimiz Ay'da bir üs kurup uzun süreli bir konaklama için tüm gerekli bilgileri toplamakta yardımcı olabilir”dedi. Ayın diğer  tarafına bir araç yerleştirmek bu iddialı hedefe en az bir adım daha yaklaşmak demektir. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Çin'in bu çabasını twitter’da tebrik etti.

Ay'ın uzak tarafındaki ilk görüntülerden bu yana çok yol kat ettik. Uzak taraf ilk kez 1959'da Sovyet uzay aracı Luna 3'ün gönderdiği aşağıdaki hayal meyal resimde insanlar tarafından görüldü. Ay'ın uzak tarafındaki yakın çekimler önümüzdeki aylarda Dünya'ya gönderilecek.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile