Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler

Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler

/ Okuma süresi: 2 dk, 56 sn / Yorum (0)
A A A

Çin devlet televizyonunun açıklamasına göre 2 Ocak 2018’de daha önce hiçbir insan veya makinenin yapmadığını Çinli bir insansız uzay roketi sonda yaptı ve Ay'ın uzak tarafına indi.

Çin'in uzay programı Chang’e-4, Ay'ın güney yarımküresindeki uzak yarısına Von Kármán Kraterine yumuşak bir tarihi iniş yaptı. Adını Çin ay tanrıçası Chang'e den alan roket, kısa bir süre sonra ilk muhteşem görüntüleri gönderdi.

Roket, uzay araştırmaları için önemli bir dönüm noktası olmasının yanı sıra, gelecek aylarda ayın el değmemiş yüzeyini analiz edecek ve bilim insanlarının uydumuzun yapısı ve jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak.

UCL'in Mullard Uzay Bilimi fizik profesörü Andrew Coates’a göre “Güneş Sistemindeki en büyük çarpma kraterlerinden ve Ay'daki en büyük, en derin ve en eski çanaklardan biri” olduğu için Chang'e-4 krateri seçildi. Laboratuvar BBC News'e haber verdi. İsteğimiz, darbe sırasında ortaya çıkan toprak kayasını incelemektir.

Uzay aracı aynı zamanda Arabidopsis çiçeklerini ve patateslerini yetiştirmeye çalışacak biyolojik deneyler için ekipman taşıyor. Ekipman, Ay'ın yüzeyindeki doğal ışığı fidelere yönlendirerek fotosentezi tetikler. Hedefimiz,  bitkilerin büyümesi ve oksijen yayması, aynı zamanda aracın içindeki ipek böceklerinin ortama karbondioksit ve atık vererek bitkileri beslemesidir. En büyük zorluk, yüzeyin aşırı ve değişken sıcaklıkları olacaktır. Güneş yüzeyde parladığında, sıcaklıklar 100 ° C'den daha yüksek bir değere ulaşabilir ve -100 ° C'nin altına düşebilir, böylece uydudaki yaşamın sürekliliğini zorlaştırabilir.

Ancak Çin'in Ay'a hayat verme umutları patates ve ipekböcekleriyle bitmiyor. Chongqing Üniversitesi'nden Başkan Yardımcısı Liu Hanlong, 2018 yılının Nisan ayında SpaceDaily'e verdiği demeçte, "Deneyimiz Ay'da bir üs kurup uzun süreli bir konaklama için tüm gerekli bilgileri toplamakta yardımcı olabilir”dedi. Ayın diğer  tarafına bir araç yerleştirmek bu iddialı hedefe en az bir adım daha yaklaşmak demektir. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, Çin'in bu çabasını twitter’da tebrik etti.

Ay'ın uzak tarafındaki ilk görüntülerden bu yana çok yol kat ettik. Uzak taraf ilk kez 1959'da Sovyet uzay aracı Luna 3'ün gönderdiği aşağıdaki hayal meyal resimde insanlar tarafından görüldü. Ay'ın uzak tarafındaki yakın çekimler önümüzdeki aylarda Dünya'ya gönderilecek.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 109 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ayın En Uzak Yüzünden Alınan İlk Görüntüler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.