Ogznet.com
Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır? Paylaş:

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

Backlink, her başarılı SEO çalışmasının olmazsa olmazıdır. Bu yazıda, nasıl Backlink çalışması yapabileceğinizi anlatacaktır. Yüzlerce başarılı SEO çalışması ile artık neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını çoğu web tasarım uzmanı biliyor. Bu durumda Backlink nasıl alınır, Backlink nasıl oluşturulur, doğal Backlink elde etme ve ücretsiz Backlink gibi konularda bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Backlink Nedir ve Backlink Nasıl Çalışır?

Başka bir web sitesi sizin web sitenize link verdiğinde bir ”backlink" oluşur. Bu bağlantılar, arama sonuçlarında üst sıralara yükselmenin önemli bir parçasıdır. Fakat, backlink almanın yükselmeye olan ilişkisi nedeniyle bu işi abartmak faydadan çok zarar sağlar. Bu yüzden Backlink almadan önce, sitenizin Backlink çalışması için hazır olduğundan emin olmanız gerekir.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?

Birçok insan güçlü bir temel oluşturmadan önce backlink kazanmaya çalışıyor. Güçlü bir temel, yani iyi optimize edilmiş bir web site, backlink ile edeceğiniz faydayı daha etkili hale getirir. Backlink bağlantılarınız daha etkili olduğunda, istediğiniz sonucu elde etmek için çok fazlasına ihtiyacınız kalmaz.

Sonuçta bu size zaman ve para kazandırır. İşte, Backlink alma aşamasına geçmeden önce dikkat etmeniz gereken hususlar:

1. Tüm Teknik ve Tasarım Sorunlarını Düzeltin

Teknik sorunlar, kullanıcı deneyimine zarar verebilir ve tasarım sorunları, SEO performansı ile ilişkilidir. Bunu sürecin temel aşaması olarak görmek gerekir. Çünkü bu süreçte aceleci davranırsanız, Backlink çalışmalarından istediğiniz etkiyi alamazsınız.

Düzeltmeniz gereken bazı teknik ve tasarım sorunları şunlardır:

 • Site yükleme hızı (Google'ın PageSpeed Insights uygulamasını kullanın)
 • Mobil kullanım kolaylığı (Google'ın Mobile Dostu aracını kullanın)
 • Yinelenen içerik (Siteliner kullanın)
 • Canonical hatalar
 • Yinelenen META verileri
 • Yönergelerin yanlış kullanımı (noindex, nofollow, vb.)

Sayfa Yönlendirme Zincirleri

Bazen en belirgin çözümler gözünüzün önündedir. Yönlendirme zincirleri, sitenizin otoritesini artırmak için kullanabileceğiniz basit bir sorundur.

Örneğin; "A Sayfa" sını 301 yönlendirmesi ile "B Sayfa" sına bağlarken, yönlendirme bu iki sayfa arasında öncelikle "C Sayfa" sına uğruyorsa bu bir teknik sorundur. Bunu düzeltmek için “A Sayfa” sını direkt olarak “B Sayfa” sına 301 ile yönlendirmeniz gerekir. Bir yönlendirme zincirini ortadan kaldırırarak, sayfa otoritesini doğrudan istenilen sayfaya gönderirsiniz.

Böylece, bağlantı denkleminde tampon bir ara sayfa kullanmamak SEO açısından daha etkili olacaktır.

Backlink Çalışması Nasıl Yapılır?
Background vector created by freepik - www.freepik.com

302 Yönlendirmeleri

Sayfa otoritesinin, 302 yönlendirmesi ile aktarılıp aktarılmadığına dair bazı tartışmalar var. Uzun yıllar boyunca, SEO uzmanları her zaman 302'yi 301 ile değiştirmeniz gerektiğini söylerdi. Ancak, bazı seo uzmanları bu konuyla ilgili şöyle diyor: “30x yönlendirmeleri artık sayfa otoritesini düşürmüyor”.

Ama yine de bu riske değeceğini sanmıyorum. 302 yönlendirmesini asıl amacı için kullanmıyorsanız 301'i tercih etmek daha mantıklı olur.

404 Sayfa Hata Yönlendirmesi

404 hatalarını bulmak için en iyi kaynak Google Search Console'nu kullanmaktır. Ayrıca 404 hata sayfalarını görmek için, Ahrefs veya Majestic'in toplu analiz araçlarını kullanabilirsiniz, ancak bu araçlar ücretlidir.

Bu tip sayfaları bulduğunuzda, bunları 301 yönlendirmesi ile alakalı bir sayfaya veya ana sayfanıza yönlendirmeniz gerekir.

Bozuk Dış Bağlantıları Düzeltin

Sitenize yerleştirdiğiniz her harici bağlantı, otoriteden kayıp olarak sitenize etki ediyor. Bu yüzden bozuk dış bağlantıları bulmak için sitenizi denetlemeniz önemlidir. Bu, içeriğinizdeki ve yorum bölümündeki tüm dış bağlantılar için geçerlidir. Bu bozuk dış bağlantıları Ahrefs kullanarak kolayca bulabilirsiniz.

Zararlı Backlink leri Engelleme
Background vector created by freepik - www.freepik.com

2. Güçlü ve Alakalı Bir Sayfadan Bağlantı Edinin

Kaliteli Backlink bağlantısı elde etmenin en iyi yolu sitenizle alakalı ve otoritesi güçlü bir sayfadan bağlantı almaktır. Siteniz ile alakası olmayan sayfalardan (ana sayfalar, kategori sayfaları, ürün sayfaları vb.) Backlink elde etmek yerine, içerik açısından zengin sayfalardan Backlink almak daha faydalıdır. Bunlar blog gönderileri veya kişisel bilgi odaklı sayfalar olabilir.

3. Link Bağlayabilecek Varlıkları Oluşturma

Her etkili Backlink çalışması, bağlanabilir varlıklar oluşturmakla başlamalıdır.

İlk olarak, bağlanabilir bir varlık nedir?

Bağlanabilir bir varlık, genellikle bilgi odaklı bir blog yazısı veya sayfasıdır. Örneğin, şu anda okuduğunuz bu blog yazısı bağlanabilir bir varlıktır.

Değerli bir varlıktan Backlink almak işleri kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede daha ölçeklenebilir bir veri sağlar. İçeriği doğru şekilde oluşturduysanız, fazladan çaba sarf etmeden ve vakit harcamadan geri kazanım elde edebilirsiniz. Bu aşamada, web siteniz güçlü bir temel üzerine kuruludur, yani Backlink çalışması yapmanın zamanı geldi.

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri

Tüm Backlink bağlantıları aynı derecede öneme sahip olamaz ve bu yüzden kaliteli Backlink'in nasıl alındığını bilmeniz çok önemlidir. Bunun için aşağıdaki 7 maddeyi okumaya devam edin:

Kaliteli Backlink Alma Yöntemleri
Business vector created by macrovector - www.freepik.com

1. Kaliteli Backlink için Alaka Düzeyi

1 numaralı bağlantı kurma hedefiniz, kendinizle alakalı web sitelerinden Backlink almak olmalıdır. Ancak bu yaklaşımla ilgili bir sorun var:

Her Backlink için %100 alakalı sayfadan bağlantı elde etmek gerçekçi değildir. Bu yüzden benzer sitelerden Backlink almak için Alaka Piramidi çerçevesini inceleyin.

Alaka Piramidi

Fikir oldukça basit. Piramidin üstündeki fırsatlara öncelik vererek ve aşağı doğru (daha az alakalı sitelere doğru) giderek çalışın.

Size daha pratik bir örnekle nasıl çalışacağını göstereyim.

Koşu bandı için ilk önce, “fitness” bloglarına bakabilirsiniz. Sonra, herhangi bir spor türüne odaklanan bloglara yönelebilirsiniz. Bu alaka düzeyi katmanındaki tüm fırsatlardan yararlanmanız bir yıl alacaktır.

Bölgesel Uygunluk Piramidi

Coğrafi hedefli Backlink bağlantıları, yerel SEO için önemlidir. Bu yüzden piramitte bu fırsatlara öncelik vermelisin.

Bu örnek için İstanbul'da kiralık araba şirketi arıyorum.

1. Aşama: %100 Coğrafi Hedefli ve Konuya İlişkin

En değerli adayların burada belirlenir. Çünkü hem amaç hem de coğrafi hedefle alakalı olmalılar. Bunlar nadir fakat değerlidir.

2. Aşama: %100 Konu Benzerliği

2. aşama ve 3. aşama birbirlerinin yerine geçebilirler, ancak önce konu ile ilgili sitelere odaklanmak daha iyidir.

Araç Kiralama blogları, Araç Kiralama rehberleri ve Araç Kiralama siteleri bu kategoriye girer.

3. Aşama: %100 Coğrafi Hedefli

3. aşamada, aramanızı İstanbul hedefli sitelere odaklayacaksınız.

İstanbul dizinleri ve İstanbul blogları iyi bir seçim olabilir.

4. Aşama: %50 Konu Benzerliği

Bu aşamada ilgili konulara odaklarsınız. Araba blogları ve Araba dizinleri bu kategoriye girer.

5. Aşama: Sadece Konu Benzerliği

5. aşamada seyahat bloglarına, gezi bloglarına ve hatta kişisel bloglara odaklanacaksınız.

Bağlantı alaka düzeyi çok önemlidir, ancak bir fırsatın uygun olup olmadığını nasıl anlarsınız? Majestic'in Trust Flow aracını bu amaç için kullanabilirsiniz.

 

2. Kaliteli Backlink için Otoriter Siteler Bulmak

Site ne kadar güçlü olursa, sonuçlar o kadar iyi olur. Google artık PageRank’i güncellemediğinden, üçüncü taraf ölçümlerine güvenmek zorundasınız. Bu üçüncü parti araçların hiçbiri mükemmel değildir, ancak iş görürler. Mevcut tüm seçenekleri kullanarak fırsatları analiz etmenizi öneriyorum.

En iyi bağlantı analizi araçları:

3. Backlink Alınanacak Sitenin Bağlantı Kalitesi

Domain Rating (Ahrefs), Trust Flow (Majestic) ve Domain Authority (Moz) gibi üçüncü taraf metriklerinin tümü manipüle edilebilir. Bu nedenle, bir web sitesi yüzeyde “etkili” gibi görünse de, daha derine indiğinizde gerçek böyle olmayabilir. Bu yüzden seçeneklerinizin link profilini incelemelisiniz. Yukarıda bahsedilen tüm araçlar işi yapar. Backlink edinme seçeneğinizin bağlantı profilinin yüksek kalitede olup olmadığını belirlemek için bu bölümde özetlediğim bu standartları kullanın.

4. Backlink Alınacak Sitenin Ziyaretçi Sayısı

Web sitenize trafik çekmek amacıyla Backlink edinmeye çalışıyorsanız, tüm çalışma değişir. Amacınız gerçek trafik ile web siteye Backlink almak olmalıdır. Bu, daha çok yönlendirme trafik alacağınız anlamına gelmez, ancak olması iyidir. Bir sitenin ziyaretçi sayısını tam olarak bilemeyeceğiniz için, SEMRush veya Ahrefs kullanmanız gerekir.

5. Backlink Alınacak Sitenin İçerik Kalitesi

Elmaslar neden değerli? Çünkü doğada nadir bulunurlar. Backlink alma işine de bu şekilde yaklaşman gerekiyor. Bir Backlink almak ne kadar zorsa, o kadar değerli olur. Diğer yandan, bir backlink ne kadar kolay olursa, o kadar değersiz demek te zor.

Özgün içerik standartlarına sahip web sitelerinden Backlink almak için odaklanın.

6. Backlink Alınacak Sitenin Dış Bağlantı Kalitesi

Güçlü ve özgün içeriklere sahip web siteleri, muhtemelen yalnızca kaliteli kaynaklara link verirler. Sizin bağlantınızın da diğer dış bağlantılar gibi bu sitede olmasını istiyorsunuz.

Her olası web sitesini inceleyin ve şunları sorun:

 1. Hangi sitelere link veriyor?
 2. Verilen linkler site ile ilgili mi?
 3. Dış linkler saygın, güvenilir sitelere mi gidiyor?
 4. Dış linkler doğal görünüyor mu yoksa ücretli bağlantılar gibi mi görünüyorlar?

7. Google Dizinine Eklenme

Bu çok net bir nokta, backlink alınacak web sitesinin Google’da dizine eklenmiş olması gerekiyor. Site dizine eklenmediyse Backlink bağlantılarınız değersizdir. Sadece Google’a gidin ve “site: orneksite.com” ifadesini arayın. Eğer dizinde görünmüyorlarsa, bu tip web sitelerinden kaçının. Artık kaliteli ve temiz bir bağlantı profilinin nasıl olduğunu biliyorsunuz. Ama şimdi size kaçınmanız gereken Backlink bağlantılarını göstereyim.

Backlink Elde Etmenin 11 Yolu
Image by rawpixel.com

Zararlı Backlink'leri Engelleme

Sitenize almamanız gereken bazı Backlink bağlantıları vardır. Bu Backlink bağlantılarını kullanırsanız, arama motorlarından ceza alma riskinizin çok yüksek olduğunu bilmelisiniz. Web sitelerinin bu backlink bağlantılarını kullandıkları için ceza aldığı görülmüştür. Bu backlink bağlantıları için sitenize manuel veya algoritmik bir ceza gelmesi muhtemeldir.

Genel Ağlardan Alınan Backlink Zaralıdır

Hemen hemen her SEO forumuna gidebilir ve ortak ağlardan Backlink satın alabilirsiniz.

Google’ın bu ağları tespit etmesi kolaydır, çünkü:

 1. Ana sayfada aşırı miktarda dış bağlantı (genellikle 25-50+) vardır: Gerçek web sitelerinde ana sayfada mantıksız bir sayıda dış bağlantı yoktur.
 2. Giden bağlantılar birbirleriyle tamamen alakasızdır: Kumar sitelerine, SEO sitelerine, fitness sitelerine vb. giden bağlantılar olacaktır. Hiç bir anlam ifade etmez.
 3. Her gönderinin içeriği azdır (yalnızca 250-300 kelime): Google’ın Panda algoritması az içerikten nefret ediyor.
 4. Gizlenebilirsin, ama saklanamazsın: bazı ağlar Ahrefs ve Majestic tarayıcılarını engellemeye çalışacak, ama bu aslında bir ayak izi. Öte yandan, tarayıcıları engellemeyen ağlar, öfkeli bir rakip nedeniyle Google’a bildirilecektir. Bu bir kaybedilen durum.

Kenar Çubuğu ve Altbilgi Backlink Bağlantıları

Kenar çubuğu ve altbilgi Backlink bağlantıları işe yarayabilir, ancak bunlar da riskli. Bağımsız bağlantılar, ücretli Backlink bağlantılarına benziyor ve Google'ın bunlara nasıl baktığını biliyorsunuzdur.

Web tasarımcıları, pazarlama şirketleri ve web barındırma şirketleri altbilgi Backlink bağlantılarını severler. Bu yüzden, kullanmaya karar verirseniz, markanızı belli eden bir bağlantı metni kullanmanızı öneririz.

Bu kuralın bir istisnası var:

Kodu, bağlantınız yalnızca ana sayfada gösterecek şekilde düzenleyebilirsiniz. WordPress kullanıyorsanız, bu widget kısıtlama (Restrict Widgets) eklentisini kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu çalışma içinde bazı linkleri kaybetmek doğal ve normaldir. Bu nedenle, bağlantı edinmenin bir defalık bir etkinlik olmadığını hatırlamak çok önemlidir. Devam eden bir faaliyet olması gerekiyor. Kaybettiklerini telafi etmek için her zaman yeni backlink bağlantıları elde için harekete geçmelisin.

1

Google Search Console, yalnızca toplam backlink profilinizin bir örneğini gösterir. Ahrefs gibi üçüncü parti araçlar backlink bağlantılarını bulmakta harika olsalar da mükemmel veya kapsamlı değillerdir. Bu araçların yalnızca tüm bağlantı profilinizin yüzdesini gösterdiğini varsayalım.

1

İçerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi gibi diğer faktörler daha belirgin hale gelmiştir, ancak Backlink sıralama için hala çok önemlidir. Web siteniz etkinse, bazı rekabetçi olmayan anahtar kelimeler için sıralama yapabilirsiniz. Ancak, çoğu senaryoda, size bu son noktayı vermek için yüksek kaliteli Backlink bağlantılarına ihtiyacınız olacaktır.

1

NoFollow backlink bağlantısı sayfa otoritesini geçiremedikleri için iyi veya etkili değildir. Yararlı oldukları tek yer tavsiye trafiği veya satışları alıyorsanız olur. Ancak SEO açısından bakıldığında hiçbir değeri yoktur.

1

Hedef anahtar kelimenizi alın ve Ahrefs anahtar kelime aracını açın. Aşağı doğru kaydırın ve hedef anahtar kelime öbeğiniz için en iyi 10 sonucu alın. Ardından, bu sonuçlar için toplam alan adlarının ortalamasını alın. Bu ortalama, sıralamanız gereken geri bağlantı sayısı için iyi bir hedef.

1

Ahrefs, Majestic, SEMRush veya Open Site Explorer'a gidin, size kaç tane Backlink aldığınız hakkında bir fikir verecektir. Ahrefs en kapsamlısıdır.

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!