Ogznet.com
Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler Paylaş:

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Besinler

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Yiyecekler

Bağışıklık sisteminizi güçlendiren yiyeceklerle, metabolizmanıza soğuk algınlığı, grip ve koronavirüs (COVID-19) gibi virüslerle savaşmasında yardımcı olun. Sağlıklı bir vücut için meyveler, brokoli, sarımsak, zencefil, yeşil çay ve daha fazlası gibi parlak renkli antioksidan ve vitamin açısından zengin meyve ve sebzeler tüketin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Mürver Ağacı Meyvesi

Mürver Ağacı Meyvesi
Image by RitaE from Pixabay

Mürver ağacı meyvesi, yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılan bir çalıdır. Sambucus nigra veya halk diliyle kara mürver fidanı, şurup ve pastil yapmak için en yaygın kullanılan türüdür. Mürver özleri, antiviral, antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Mürverdeki flavonoidler de yüksektir. İnsanlar soğuk algınlığı, kızarıklık ve bakteriyel sinüs enfeksiyonları için çare olarak mürver şurubunu alırlar. Bitki ilacı, mukus zarlarındaki şişliği azaltmaya yarar. Bazı araştırmalar, mürver özünün grip süresini kısalttığını göstermektedir. Grip enfeksiyonlarında işe yarıyorsa, bağışıklık sisteminize koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonuna karşı yardımcı olabilir.

Mürverin Etkileşimleri

Mürverin faydaları çoktur, ancak bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu yüzden bu besini tüketmeden önce daima doktorunuza veya eczacınıza danışın. Mürver, aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir.

 • Diüretikler: Mürver bir idrar söktürücüdür, bu nedenle reçeteli bir diüretikle birlikte almak etkileri artıracaktır.
 • Laksatifler: Mürverin müshil etkileri vardır, bu nedenle diğer müshil ilaçları ile birlikte alınmamalıdır.
 • Steroidler: Mürver bağışıklık sistemini uyarır, bu nedenle bağışıklık sistemini baskılamak için tasarlanmış steroidler ve diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Organ nakli geçirdikten sonra bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişiler mürver almamalıdır.
 • Kemoterapi: Mürver kemoterapiye müdahale edebilir ve onunla birlikte alınmamalıdır.
 • Diyabet ilaçları: Mürver kan şekerini düşürür, bu nedenle şeker hastalığını tedavi eden ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.
 • Teofilin: Mürver astım ve solunum rahatsızlıklarını tedavi etmek için reçete edilen bu ilacın kan seviyelerini azaltabilir.

2. Mantar

Mantar
Image by Engin Akyurt from Pixabay

Bağışıklık sisteminizi nasıl güçlendireceğinizi merak mı ediyorsunuz? Daha fazla mantar yiyin. Mantarlar selenyum ve riboflavin ve niasin gibi B vitaminleri bakımından yüksektir. Bu mineraller ve vitaminler, bağışıklık sisteminin tepeden tırnağa çalışabilmesi için gereklidir. Mantarlar, bağışıklık fonksiyonunu artıran şeker benzeri moleküller olan polisakkaritleride yüksek miktarda barındırır.

Mantarlar, birçok yemeğin lezzetini artırabilecek lezzetli bir kaliteye sahiptir. Bu lezzetli mantarları hazırlamak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

 • Sotelemek, ızgara yapmak ve kavurmak mantarların zengin ve tuzlu lezzetini ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.
 • Mantarlar, omletlere harika bir katkı sağlar.
 • Dilimlenmiş mantarları çorbalara, salatalara veya lazanyaya atın.

3. Acai Üzümü

Antioksidan Açısından Zengin Berry
Photo by Alexander Mils on Unsplash

Acai üzümü, Brezilya, Trinidad ve Güney Amerika'nın belirli bölgelerinde bulunan acai palmiye ağacından elde edilen siyah-mor bir meyvedir. Meyve antosiyanin* bakımından yüksektir. Bu flavonoid* moleküller çok güçlü antioksidanlardır. Serbest radikalleri temizleyerek vücuttaki oksidatif stresle savaşırlar. Antioksidanlar, bağışıklığı artırma ve vücuttaki iltihabı azaltma yönleri ile bilinir. Bir acai üzümü kasesinin tadını çıkarmak için daha iyi bir zaman hiç olmamıştı!

Acai üzümü, bağışıklık sisteminin o kadar güçlü bir antioksidan ve uyarıcısıdır ki, araştırmacılar onu her türlü koşul için potansiyel bir tedavi olarak inceliyorlar.

4. İstiridye

İstiridye - Deniz Ürünleri Süper Gıdası
Image by kaleido-dp from Pixabay

İstiridye, denizden gelen bir güç merkezidir. Pasifik istiridye 85 gr'lık bir porsiyon, günlük selenyum ihtiyacının %190'ını, günlük demir ihtiyacının %45'ini ve günlük C vitamini ihtiyacının %20'sini sağlar ve hepsi sadece 140 kalori içinde bulunur. 85 gr'lık istiridye porsiyonu 16 gram yüksek kaliteli protein içerir. Deniz ürünleri ayrıca çinko ve A vitamini sağlar. İstiridyelerdeki bu vitamin ve mineraller, normal bağışıklık işlevi için kritik öneme sahiptir.

5. Karpuz

Karpuz
Photo by Sahand Babali on Unsplash

Karpuz, bağışıklık sistemini güçlendiren bir meyvedir. 2 fincanlık karpuz porsiyonunda 270 mg potasyum, günlük A vitamini değerinin %30'u ve C vitamini değerinin %25'i vardır. Karpuzdaki kalori pek fazla değildir. 2 fincan karpuz porsiyonunda sadece 80 kalori vardır. Karpuz ayrıca B6 vitamini ve glutatyon sağlar. Vücudun, uygun bağışıklık fonksiyonu için bu vitaminlere, besinlere ve glutatyon gibi bileşiklere ihtiyacı vardır.

6. Buğday Tohumu

Buğday Tohumu - Photo by Tim Matras on Unsplash

Buğday tohumu, buğday tanesinin en iç kısmıdır. Tahılın besin açısından en zengin kısmıdır. Bu, B vitamini, çinko ve E vitamini açısından zengindir. Yoğurt veya mısır gevreğinin üzerine buğday tohumu serpin veya karıştırın. Buğday tohumu, unlu mamullerdeki beslenmeyi hızlandırmak için kolay bir katkı sağlar. Ekstra vitamin ve mineral elde etmek için tariflerde biraz beyaz un yerine buğday tohumu koyun.

Çoğu insan, buğday tohumunun meyve, yoğurt veya mısır gevreği üzerine serpilen lezzetli bir sos olduğunu bilir, ancak bununla başka ne yapabilirsiniz? Buğday tohumu, çeşitli tariflerde kullanılabilen çok yönlü bir besindir.

 • Fırında tavuk ve balık için pane kaplama yapmak için buğday tohumu, otlar ve baharatları birleştirin.
 • Köftelerde galeta unu yerine buğday tohumu kullanın.
 • Fırınlanmış elma parçacıkları ve benzeri tatlıların üzerine buğday tohumu serpin.

7. Az Yağlı Yoğurt

Yoğurt
Photo by Sara Cervera on Unsplash

Beslenme kılavuzları, yetişkinlerin günde 3 porsiyon süt ürünü tüketmelerini önermektedir. Az yağlı yoğurt, 225 gr porsiyon başına 11 gram protein, 250 kalori ve yaklaşık 400 mg kalsiyum sağlar. Az yağlı yoğurt ayrıca günlük B12 vitamini, D vitamini ve B2 vitamini (riboflavin) ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir. Güçlü bağışıklık fonksiyonu için yeterli düzeyde D vitamini ve diğer besinler gereklidir. Yoğurt, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei ve Bifidus gibi probiyotikler açısından zengindir. Bunlar bağışıklık fonksiyonunu artırır ve hatta soğuk algınlığının hem süresini hem de şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Uygun sindirim, detoksifikasyon ve bağışıklık fonksiyonu için faydalı bağırsak florasına ihtiyaç vardır. Probiyotikler bebeklerde egzama semptomlarını azaltmaya bile yardımcı olur.

8. Ispanak

Ispanak
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Ispanak, yüksek folat, A vitamini, C vitamini, lif, magnezyum ve demir içeriği sayesinde bir süper gıda olarak adlandırılıyor. Ispanaktaki besinler bağışıklık fonksiyonunu artırır ve vücuda hücre bölünmesi ve DNA onarımı için gerekli besinleri sağlar. Besin maddelerini korumak için ıspanaktan en yüksek faydayı elde etmek için çiğ veya hafif pişmiş ıspanak yiyin.

9. Yeşil Çay

Yeşil Çay
Image by congerdesign from Pixabay

Çaydaki polifenoller ve flavonoidler adı verilen antioksidanlar, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmekle bilinir. Bu bileşikler ayrıca kalp hastalığı riskini de azaltabilir. Yeşil çay içmek kan lipidlerini olumlu etkiler, iyi HDL kolesterolü artırır ve LDL kötü kolesterolü, trigliseridleri ve toplam kolesterolü azaltır.

10. Tatlı Patates

Tatlı Patates
Image by PublicDomainPictures from Pixabay

Bir orta boy tatlı patates*, tümü sadece 100 kalori için günlük A vitamini değerinin %120'sini ve günlük C vitamini değerinin %30'unu sağlar. Bu vitaminler bağışıklık fonksiyonu için çok önemlidir ve cildiniz için harikadır. Tatlı patates kolesterolsüz ve yağsız bir besindir, bu nedenle tüm yararlı, bağışıklığı güçlendiren vitaminleri pişmanlık duymadan alırsınız. Tatlı patatesler ayrıca sağlıklı bir lif porsiyonu sağlar.

11. Brokoli

Brokoli
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Brokoli, bağışıklık sisteminizi desteklemek için besinlerle dolu bir güç merkezidir. Bir fincan brokoli, portakal kadar C vitamini sağlar. Sebze ayrıca beta-karoten, potasyum, magnezyum, çinko ve demir açısından da yüksektir. Brokoli, bir dizi B vitamini sağlar (B1, B2, B3 ve B6). Bu vitaminler ve mineraller birlikte bağışıklık sisteminin en iyi formda çalışmasına yardımcı olur. Brokoli tarafından sunulan bir başka sağlıklı bileşik: vücuttaki ana antioksidan olan glutatyon.

Brokoli yemeyi sevmiyor musunuz? Bazı insanlar onu sever ve yer, bazıları ise ondan nefret eder, ancak brokoli o kadar besleyici bir sebzedir ki, daha fazlasını yemenin bir yolunu bulmak mantıklıdır. Brokoli çok lezzetli şekillerde hazırlanabilir! Aşağıdaki brokoli yemek çeşitleri deneyin.

 • Kremalı brokoli ve peynir çorbası
 • Brokoli güveci
 • Brokoli Salatası
 • Limonda kavrulmuş brokoli
 • Kavrulmuş brokoli rabe

12. Sarımsak

Sarımsak
Photo by Shelley Pauls on Unsplash

İnsanlar, bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri nedeniyle çağlar boyunca sarımsağı tüketti. Sarımsak, antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı, kanserler ve diğer rahatsızlıklarda rol oynayan serbest radikalleri yok eden antioksidanlar açısından zengindir. Antiviral özellikler, soğuk algınlığı, grip veya COVID-19 enfeksiyonlarının şiddetini azaltmada yardımcı olabilir. Bir çalışmada, soğuk mevsimde sarımsak takviyesi alan kişiler, plasebo hapı alanlara göre daha az soğuk algınlığına yakalandı. Soğuk algınlığına yakalanırsanız sarımsak, süresini kısaltabilir. Sarımsak takviyeleri denerseniz, seçeceğinizin gerçek sarımsakta bulunan aktif maddeleri içerdiğine dikkat edin.

Sarımsak ve Kanser

Sarımsak, bağışıklık sisteminin virüsler ve kanserle savaşmakla görevli kısmını güçlendirir. Birkaç çalışma, sarımsak kullanımı ile birçok farklı kanser türünün azaltılmış oranları arasında bir bağlantı olduğunu belgelemiştir. Düzenli olarak çok sayıda çiğ veya pişmiş sarımsak tüketen kişilerde yemeyenlere göre %30 ila %35 daha az kolorektal kanser vardır. Ameliyat edilemeyen pankreas, kolorektal veya karaciğer kanseri olan insanlarla yapılan küçük bir çalışmada, katılımcılar 6 ay boyunca yaşlanmış sarımsak özü aldıklarında bağışıklık fonksiyonları arttı.

13. Miso Çorbası

Miso Çorbası
Image by jyleen21 from Pixabay

Miso çorbası*, gastrointestinal* sağlık için faydalı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler açısından zengindir.

Miso çorbası, yüzyıllardır Japon mutfağının vazgeçilmezi olmuştur. Miso, fermente soya fasulyesinden yapılan tuzlu bir macundur. Gastrointestinal (GI) sağlık için faydalı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler açısından zengindir. Yararlı bakteri eksikliği veya GI kanalındaki bakteri dengesizliği, irritabl bağırsak sendromu (IBS), gıda alerjileri, gastroenterit, enflamatuar bağırsak hastalığı (ülseratif kolit ve Crohn hastalığı) ve hatta bazı kanser türleri dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlarla ilişkilidir. Bir bardak miso çorbasını yudumlamak, yararlı gıda bazlı probiyotikleri GI yoluna sokmanın harika bir yoludur.

Miso çorbasında ve diğer fermente gıdalarda bulunan faydalı mikroorganizmalar, GI yolunda çeşitli gerekli işlevleri yerine getirir. Vitamin ve amino asitleri sentezlerler. GI kanalını kaplayan hücrelerin yakıt için kullandığı kısa zincirli yağ asitleri (SCFA'lar) üretirler. Probiyotikler, gastrointestinal kanalda sağlıklı bir flora dengesi kurarak, tutunmaya çalışan patojeniklere karşı koruma sağlar. Bağışıklık sisteminin yaklaşık %70'i bağırsakta bulunur. Sağlıklı, dengeli bağırsak florası, güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar.

14. Tavuk Çorbası

Tavuk Çorbası
Image by Jason Goh from Pixabay

Tavuk çorbası mukusu azaltır ve vücudun soğuk algınlığından daha çabuk kurtulmasına yardımcı olur.

Tavuk çorbasının vücudun soğuk algınlığından daha çabuk atlatmasına yardımcı olan çok gerçek ve bilimsel nedenler var. Soğuk algınlığı virüsleri üst solunum yolunun dokularını istila ettiğinde, vücut iltihabı tetikleyerek tepki verir. Bu iltihap, beyaz kan hücrelerinin bölgeye hareket etmesini işaret eder ve mukus üretimini uyarır. Tavuk çorbasındaki içerikler, beyaz kan hücrelerinin hareketini durdurur ve böylece soğuk algınlığı ile ilişkili mukusu azaltır. Sıfırdan yemek pişirmek için çok mu zor? Konserve tavuk çorbası da soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebilir.

Soğuk algınlığı ile ​​Mücadele için Daha Fazla Çözüm

Soğuk algınlığını daha çabuk atlatmak için tavuk çorbası, zencefil çayı ve limonlu ılık su gibi birçok ılık sıvıyı yudumlayın. Su tüketmek, ince mukus salgılarına yardımcı olur ve virüsü vücudunuzdan atar. Soğuk algınlığı semptomları gösterdikten sonraki 24 saat içinde çinko pastilleri, şurup veya tabletler almak, soğuk algınlığı süresini azaltmaya yardımcı olabilir. Soğuk mevsim boyunca C vitamini takviyesi almak sizi soğuk algınlığından alıkoymayabilir, ancak yakalanırsanız semptomları hafifletebilir. Grip ve koronavirüs enfeksiyonlarının semptomlarını da hafifletebilir.

15. Nar

Nar
Image by Steve Buissinne from Pixabay

E coli O157: H7, Salmonella, Yersinia, Shigella, Listeria, Clostridium, Staphylococcus aureus ve diğer organizmalar dahil olmak üzere zararlı bakteri türlerinin büyümesini engellemek için laboratuar çalışmalarında nar özündeki faydalı bileşikler bulunmuştur. Ayrıca nar bileşiklerinin, periodontal hastalığa, plak oluşumuna ve diş eti iltihabına katkıda bulunan bakterilerin ağızda büyümesini engellediğine dair kanıtlar da var. Nar özleri, grip, uçuk ve diğer virüslere karşı antiviral özelliklere sahiptir. Kötü virüsler ve bakterilerle savaşmanın yanı sıra, nar özlerinin, Bifidobacterium ve Lactobacillus dahil olmak üzere bağışıklık sistemini güçlendiren yararlı bağırsak florasının büyümesini desteklediğine dair kanıtlar vardır.

16. Zencefil

Zencefil
Photo by Lawrence Aritao on Unsplash

Zencefil kökündeki antioksidan bileşikler, güçlü anti-inflamatuar ve bağışıklık artırıcı özelliklere sahiptir. Vücuttaki normal metabolik süreçler, enfeksiyonlar ve toksinler, oksidatif stresle sonuçlanan serbest radikallerin üretimine katkıda bulunur. Zencefil gibi gıdalardaki antioksidanlar, serbest radikalleri söndürür ve artrit, kanser, nörodejeneratif bozukluklar ve diğer durumlara karşı korumaya yardımcı olur. Biraz taze zencefil rendeleyin ve çay yapmak için sıcak suda demleyin. Taze rendelenmiş zencefil ayrıca sağlıklı kızarmış sebzeler için harika bir katkı sağlar. Zencefilin antibakteriyel ve antiviral özellikleri kanıtlanmıştır.

Zencefil kökü ile ne yapabilirsiniz? Çok şey! İşte menünüze daha fazla zencefil eklemek için birkaç fikir.

 • Sıcak çikolataya zencefil ekleyin.
 • Rendelenmiş zencefil, havuçlu kek veya baharatlı keklere hoş bir katkı sağlar.
 • Somon filetolarının tadını çıkarmak için bir zencefil portakal sır yapın.
 • Et marinalarına zencefil ekleyin.
 • Ballı zencefilli tavuk kanatlarının tadını çıkarın.

Not: Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlı olup, tanı ve tedavi amacıyla kullanılmamalıdır. Tüm sağlık sorunları için alanında uzman bir doktora başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Antosiyaninler, pH'larına bağlı olarak kırmızı, mor, mavi veya siyah görünebilen suda çözünür koful pigmentlerdir. Antosiyanin bakımından zengin besin bitkileri arasında yaban mersini, ahududu, siyah pirinç ve siyah ve diğerlerinin yanı sıra kırmızı, mavi, mor soya fasulyesi bulunur. Sonbahar yapraklarının bazı renkleri antosiyaninlerden oluşmaktadır.

Antosiyaninler, fenilpropanoid yolla sentezlenen flavonoidler adı verilen ana molekül sınıfına aittir. Yapraklar, internod, kökler, çiçekler ve meyveler dahil olmak üzere önemli bitkilerin tüm dokularında görülürler. Antosiyaninler, antosiyanidinlerden şeker eklenerek elde edilir. Kokusuzdurlar ve orta derecede büzücüdürler. Avrupa Birliği'nde yiyecek ve içecekleri renklendirmek için onaylanmış olmasına rağmen, antosiyaninlerin gıdalarda katkı maddesi olarak kullanımları onaylanmamıştır, çünkü gıda veya besin takviyesi olarak kullanıldıklarında güvenli oldukları doğrulanmamıştır. Antosiyaninlerin insan biyolojisi veya hastalıkları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

kaynak: wikipedia

1

Flavonoidler aslında her bitkide bulunan, bitkilere gözlerimizi kamaştıran parlak sarı, turuncu ve kırmızı renkleri veren, 6000'den çok farklı maddeden bir araya gelen bir ordudur. Çoğu flavonoid insan bedeninde antioksidan işlevi görmektedir. Bu işlevleriyle oksijen içeren aşırı tepkimeli moleküllerin nötralize edilmelerini sağlayarak hücrelerin zarar görmesini engellemektedirler.

kaynak: Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri

1

Tatlı patates, kahkahaçiçeğigiller familyasından anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türü. Taze yaprakları ve filizleri de yenilebilir. Tatlı patates, aynı familyadan ortalama 50 cins ve 1000'den fazla tür içinde kayda değer tek tarım bitkisidir diğer pek çok bitki ise zehirlidir.

kaynak: Vikipedi

1

Gastrointestinal sistem, insanlarda ve diğer hayvanlarda sindirim sisteminin tüm organlarını içeren ağızdan anüse giden yoldur. Ağızdan alınan yiyecekler, besinleri çıkarmak ve enerjiyi emmek için sindirilir ve atık dışkı olarak atılır.

kaynak: Wikipedia

1

Miso çorbası, dashi ve yumuşatılmış miso sosunun karıştırılmasıyla hazırlanan geleneksel bir Japon çorbasıdır. Birçok maddeler bölgesel ve mevsimsel tarifleri ve kişisel tercihe bağlı olarak ilave edilir. Miso çorbası, suimono ile birlikte Japon mutfağının iki temel çorba çeşidinden biri olarak kabul edilir.

Miso çorbası tarifi için buraya bakabilirsiniz.

kaynak: Vikipedi

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!