Ogznet.com

Hayatımızda daha fazla başarı elde etmek için hepimizin somutlaştırması gereken birkaç kişisel nitelik ve özellik vardır. Bu özellikleri yavaş büyüyen, güzel bir çiçek gibi yavaş yavaş inşa etmeliyiz. Bu başarılı ve kişisel özellikler, hayatın her alanından insanlar tarafından paylaşılmaktadır. Bunlar sadece denk geldiğiniz veya sadece şans eseri karşılaştığınız şeyler değildir. Hayatımız boyunca yaptığımız küçük alışılmış değişikliklerden geliyorlar ve her seferinde bir adım öteye gidiyorlar.

Burada temel nokta şudur: Ortalama bir yaşam tarzı yaşıyorsanız, yalnızca ortalama sonuçlar aldığınızda şaşırmayın. Daha fazla bir şey istiyorsanız, oraya çıkmanız ve kazanmanız gerekir! Her gün en iyi benliğinle kapıdan dışarı çıkmaya çalışmak, kendinizi doğru yöne yönlendirmek için harika bir yoldur. Her gün ne kadar iyi performans gösterirseniz, o kadar çok başarı size geri dönecektir.

İşte günlük yaşamımızda başarıyı artıran bazı kişisel nitelikler ve özellikler.

1. Esneklik

Hepimiz, hayatımızın bir noktasında hüsrana uğrarız. Belki bunu daha önce yaşadınız, yada daha bir yenilgi yaşamadınız, ama önemli olan, geri dönerek ayağa kalkma yeteneğinizi geliştirmektir.

Esneklik, zor zamanlardan geçmenize ve insanlar sizi aşağı çekmeye çalıştığında tekrar ayağa kalkmanıza yardımcı olacaktır.

Esneklikten yoksun olduğumuzda, sorunlarımızdan kaçarız, hataları kabul etmekten kaçınır ve büyümekden çekiniriz. Bu, gerçekten şaşırtıcı birine dönüşme ihtimalini bizden alıyor.

2. Çalışmaya İstekli Olmak

Herhangi bir hedefe ulaşmak için çok çalışmaya istekli olmalısınız. Bunu hiçbir zaman atlamamanız gerekir.

İşler zora girdiğinde disiplini korumak için bu dürtüye ihtiyacınız var. “Nedeninizi” bilmelisiniz. Neden bu hedefe ulaşmak için uğraşıyorsunuz? Bundan ne kazanacaksınız?

Bir şeyi neden yaptığınız konusunda ne kadar net olursanız, bu yolda kaçınılmaz olarak karşılaşacağınız zorlu zamanlar boyunca o kadar azimli olursunuz.

3. Öz Güvenilirlik

Kendinize güvenebilirsiniz. Kaç kez kendinize bir şeyi belirli bir günde, bir hafta içinde ya da bir ay içinde yapacağınız sözünü verdiniz, sadece unutun ya da ileri bir tarihe kadar öteleyin. Bu, sorumlulukları omuzlamak ve sonra kendinizi sorumlu tutmak için itici güç sağlar. Bu sorumlulukları yerine getirecek güce sahip olun ve kendinizi sorumlu tutun.

Hedefleriniz ve değerleriniz söz konusu olduğunda hesap verebilmeniz gerekir. Güçlü ve zayıf yönlerinizin nerede olduğunu anlamak ve buna göre hareket etmek başarılı bir hayat yaşamaya başlamak için harika bir yoldur.

4. Sabır

Bu muhtemelen bu listedeki kişisel özelliklerin geliştirilmesi en zor olanlarından biridir. Hayatta çok az şey bir gecede olur.

Çok kısa zamanda başarılı olan insanları tanımlamak için “bir gecede başarı” terimi kullanılır. Bununla birlikte, bize bir gecede başarı gibi gözüken şeyin, o bireyin muhtemelen yıllar hatta on yıllara dayanan çalışması ve deneyimi olduğunu görmüyoruz.

Hayatınızda gerçek başarı ve mutluluk elde etmek için sabırlı olmayı öğrenmelisiniz. Sadece sabırlı olmakla, hayatta karşılaştığınız sorunların üstesinden gelmek için gereken gücü kazanacaksınız.

Sabırsız olup, sürekli bir sonraki büyük şeyi kovaladığınızda, hedeflerinize ulaşmak için yeterince çaba harcamadığınız için muhtemelen parlak nesne sendromuna yenik düşeceksiniz.

İlginizi
çekebilir
Parlayan Nesneler Sendromunu Önlemek ve Odaklanmak

5. Cesaret

Çok sık olarak insanların potansiyellerine ulaşamadığı görülüyor, çünkü korkuyorlar. Büyümeden korkmuyorlar, ama bir şeyde başarısız olabilecekleri riskini almaktan korkuyorlar, özellikle de halka açık bir yerde, bir iş yerinde ya da sosyal medyada.

Bu korku, onların gerçekten amaçlarına ulaşmalarını engeller.

Başarısızlıktan korktuğunuzda, bu ifadeyi unutmayın:

“İleri götüren hata!”

Dünyadaki en başarılı insanlar sürekli olarak başarısızlığın ve bu başarısızlıklardan ders çıkarmanın, başarının anahtarı olduğunu söylemişlerdir.

Neyin yanlış gidebileceğinden korkmayı bırakın ve neyin doğru gidebileceğine odaklanmaya başlayın.

6. Bağlılık

“Bağlılık anahtardır.”

Bu ifadeyi daha önce hiç duymadıysanız, hafızaya kaydedin.

Hedeflerinize bağlı kaldığınızda, zihninizin geliştiği başka bir kararlılık düzeyi daha vardır ve hedeflere ulaşmak çok daha kolay hale gelir.

Eğer kararlı değilseniz, odağınızı kaybetme şansınız vardır. Gerçekçi olun, ancak gerçek özveri ve bağlılık yoluyla zaman içinde elde edebileceğinizi düşündüğünüz hedefleri yerine getirebilmeniz için bu dengeyi bulun.

7. İrade

“İnsan isterse her şeyi yapabilir!”

Bu, işleri sonuna kadar görme yeteneğidir, çözüm bulma ve yol boyunca karşılaştığınız sorunlar ve zorluklarla uğraşma istekliliğidir. Sorunlarınızı çözemezseniz, çok hızlı bir şekilde ilerlemeyeceksiniz.

Dünyadaki en başarılı insanlar, aynı zamanda en iyi problem çözücü olan insanlardır. Bunlar, çabalarını ve ilerlemelerini engelleyen zorluklarla mücadele eden insanlardır. Bu insanlar kaçmak ve bırakmak yerine zorlukların üstesinden gelirler.

8. Tutku

İçinizde sürekli olarak sizi hedeflerinize doğru iten bir itici güce ihtiyacınız var. Bu en önemli kişisel niteliklerden biridir.

Tutku sizi bir sonraki mücadeleye katılmak için motive eder çünkü diğer tarafta ne olduğunu bilirsiniz. Başarı devamlı olarak ​​tutkuyu takip eder. Bu, denklemin neredeyse önemli bir parçasıdır.

Bazen tutkuyu bulmak her zaman kolay değildir. Seni gerçekten iyi anlayacak bir şey bulmadan önce birkaç farklı şey denemelisin.

Ancak, onu bulduğunuzda, bileceksiniz. Bunu öğreneceksiniz çünkü bu tutkunun bir sonucu olarak karşınıza çıkan sorunlar ve zorluklarla başa çıkmak için her gün heyecanlanacaksınız. Bir şeye tutku duyduğunuzda, her gün daha gelişmiş bir insan olmanızı sağlayacaktır.

9. Bağlantılar

Bu özellik modern dünyamızda çok önemsizdir. İnsanlar gerçek bağlantılardan yoksundur. Çevrimiçi veya sosyal medyaya bağlanıyor ve telefonlarımızla insanlarla konuşuyoruz ve bunun yeterli olduğunu sanıyoruz.

Ancak, insanlar doğası gereği sosyal varlıklardır. Herkes benzer hedef ve değerlere sahip insanları bulmak için zaman ayırmalıdır. Benzer amaçları ve değerleri olan bu insanları bulduğunuzda, bireysel mücadeleleriniz yoluyla birbirinize destek olabilir ve ilişkilere yatırım yapabilirsiniz.

10. Dürüstlük

Dürüstlük, gerçek amaç, anlam ve başarı hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer dürüst değilseniz, başarılı bir hayat yaşamak zor olabilir.

Bu özelliği günlük olarak uygulayın. Hayatınızda bütünlüğü geliştirmenin en iyi yolu, yaptığınız her şeyde dürüst, açık ve şeffaf olmaktır.

Bu gibi eylemler yoluyla gerçek karakterimizi tanımlarız ve bu karakter kim olduğumuzu ve nihayetinde kime dönüştüğümüzü tanımlar.

11. İyimserlik

İyimserlik, yani "bardağın yarısı dolu" zihniyeti, inanılmaz derecede önemlidir. Zorlukları aşma ve başarıya ulaşma konusunda iyimserseniz, zor durumlarla baş etme olasılığınız daha yüksektir. Bu, açık fikirli olmanıza ve etkili çözümler bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir soruna kapalı bir zihinle yaklaşırsanız, çözüm bulmak muhtemelen daha uzun sürecek ve daha az yaratıcılık gerektirecektir. Bir probleminiz varsa ve bu duruma katı bir şekilde bir çözümü zorlamaya çalışırsanız, büyük olasılıkla mücadele edeceksiniz. Açık ve iyimser olun.

Yine de dikkatli olun, çünkü iyimserlik çok ileri gidebilir. Yeteneklerinize veya başka birinin kör inancına sahipseniz, kendinizi zor bir duruma sokabilirsiniz. İyimser olun, ama biraz gerçekçiliğe sahip olun.

12. Özgüven

Yeteneklerinize inanmanız gerekir. Hedeflerinize ulaşmak için gerekenlere sahip olduğunuza inanmanız gerekir. Nasıl olduğunuz konusunda gerçekçi olun ve başarı elde etmek için benzersiz kişisel niteliklerinizi kullanacağınızdan emin olun.

Etrafınızda bir destek sistemi oluşturmak, kendinize olan güveninize de yardımcı olacaktır. Zor durumlarda, size kim olduğunuzu hatırlatmanıza yardımcı olacak doğru insanlara sahip olacaksınız.

Genel olarak, kendine güvenmelisin. Gerçekten bu kadar basit. Başarıya ulaşmak için gerekenlere sahip olduğunuza inanmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, ilerleyemezsiniz.

Ancak, şu anda bu tür bir özgüveniniz yoksa endişelenmeyin. Unutmayın, doğal olarak tüm bu özelliklere sahip değiliz. Amaç, zaman içinde başarıya ulaşmak için bazı kişisel özellikler seçmek. Çalışırsanız bu güveni kazanabilirsiniz.

13. İletişim

İletişim, başarılı bir kişinin cephaneliğinde olması gereken temel bir özelliktir.

İnsanlarla iletişim kuramıyorsanız, muhtemelen onlarla ilişki kurmak için mücadele edersiniz. Bu, siz ve başka biri arasında ortaya çıkan sorunları çözmeyi daha zor hale getirecektir.

İletişim kuramıyorsanız, hayatınızdaki diğer önemli insanlarla gerçek bağlantılar kurmak ve sürdürmek için de mücadele edebilirsiniz.

İletişim sadece birisinin söylediklerini duymakla ilgili değildir; aynı zamanda söylediklerini duymak ve uygun şekilde yanıt vermekle de ilgilidir.

İki kişi arasında uygun iletişim yöntemleri oluşturulduğunda, saygı ve güven zamanın yaklaşık %100'ünü takip eder. Bu nedenle iletişim, bir başkasını daha derinden anlamanıza ve gerçek bir bağlantı kurmanızı sağladığı için çok önemlidir.

Son düşünceler
Yukarıdaki tüm kişisel nitelikler hayatta başarı kazanmanıza yardımcı olabilir.

Şu anda bunlardan bazılarına sahip değilseniz endişelenmeyin. Bazıları diğerlerinden daha doğal gelse de, bu kişisel niteliklerin her biri dikkatli bir uygulama ile geliştirilebilir.

Unutmayın, hiç kimse ortalama bir insan olmayı planlamıyor. Bu yüzden bugün başlayın. Hedeflerinizin nerede olduğunu ve hangi adımların, becerilerin ve kişisel özelliklerin sizi bulunduğunuz yerden istediğiniz yere götüreceğini belirleyin.

Kaynak : https://www.lifehack.org/866233/personal-qualities