Basit Yöntemlerle Çevrimiçi Hayatınızı Güvende Tutmanızın 5 Yolu

Basit Yöntemlerle Çevrimiçi Hayatınızı Güvende Tutmanızın 5 Yolu

Her ne kadar şifreli mesajlar binlerce yıldır var olsa da, bundan önce hiç bu kadar önemli olmamıştı. Dijital şifreleme artık modern yaşamın ayrılmaz bir parçası, kişisel bilgilerimizi koruyor ve çevrimiçi ortamda güvende olmamızı sağlıyor. Şifrelemeyi günlük yaşamınıza dahil etmenin kolay yolları var.

1. WhatsApp

Kasım 2014'te WhatsApp uçtan uca şifreleme (E2EE) uyguladığını duyurdu. Bu, varsayılan olarak WhatsApp’ın 1,5 milyar kullanıcısı olan tüm iletilerin korunacağı anlamına gelir.

Facebook’un satın alması ile endişelenmeniz gerekmez. Mesajlar E2EE olduğundan, başka hiç kimse bunları okuyamaz, şirketin çalışanları bile.

2. ProtonMail

Dünyanın en büyük e-posta sağlayıcısının (Gmail) tüm e-postalarınızı taradığını ve hedeflendiğiniz reklamları göstermek için kullandığını fark ederseniz kendinizi oldukça rahatsız hissedersiniz. Ne yazık ki, bu doğru.

Gmail’in 1,2 milyar kullanıcıya ait şifrelenmemiş özel yazışmaları, size daha alakalı reklamlar göstermek için düzenli olarak taranır.
Bu davranış ücretsiz bir hizmet için sıra dışı bir durumdur, çünkü verileriniz genellikle fiyat olmadan sunulan herhangi bir hizmetin gerçek maliyetidir.

Ancak gerçek uçtan uca şifrelenmiş e-postayı destekleyen bir alternatif var: ProtonMail. Güvenli şifreleme sunan birkaç e-posta sağlayıcısından ProtonMail tartışmalı olarak en iyisidir.

İsviçre merkezli şirket tüm mesajları diğer ProtonMail kullanıcılarına varsayılan olarak şifreler. Diğer sağlayıcılarla yapılan iletişimler taranır, ancak yalnızca bellekte, hızlı bir şekilde yazılır. Hizmet ücretsiz olsa da, premium hesap ek depolama ve diğer avantajlar sağlar.

3. PGP / GPG

1991, hızlı hareket eden teknoloji dünyasında pratik olarak eski bir tarihtir. Ancak, bu yılın geliştiricisi Phil Zimmerman, dijital güvenliği önemli ölçüde değiştirecek olan programı ilk kez yaratmıştı.

Pretty Good Privacy (PGP) aracı, dosyaları, sürücüleri ve e-postaları güvenli kılmak için şifreleme kullanan bir şifreleme programıdır. Yayınlanmasından bu yana, e-postaları şifrelemek için en popüler yöntemlerden biri haline geldi.

Ancak, popülaritesi arttıkça, insanlar tescilli yazılımlara bağımlı olduklarından endişe duydular.
PGP versiyonlarını geliştirmek istediler. Sonuç olarak, 1997 yılında, Internet Engineering Task Force (IETF) OpenPGP standardı için bir teklif kabul etti.

Bu, popüler GNU Privacy Guard (GPG) dahil olmak üzere birçok OpenPGP programını başlattı. Daha yakın zamanlarda, güvenlik odaklı dizüstü bilgisayar üreticisi PureKey OpenPGP OpenPGP güvenlik belirtecini başlattı. The PureKey şifreleme anahtarlarınızı kurcalamaya karşı korumalı bir cihazda saklar.

4. VeraCrypt

Çoğu hassas dökümanlarımız, web tarama geçmişimiz ve diğer gizli bilgiler bilgisayarlarımızda depolanır. Ayrıca, bu hassas verileri diğer dizüstü bilgisayarlarda depolayarak giderek mobil hale geldik.

Linux, Mac ve Windows için açık kaynaklı bir şifreleme aracı olan VeraCrypt bir çözüm sunuyor. VeraCrypt, sanal şifreli diskler oluşturmanın yanı sıra bölümleri ve depolama disklerini gerçek zamanlı olarak şifreleyebilir. Windows sürümü, tam sistem şifrelemesine izin verir.

Açık kaynaklı yazılımın faydalarından biri, herkesin projeyi istedikleri takdirde dile getirmesine katkıda bulunabileceğidir. VeraCrypt, 2014'te durdurulan bir TrueCrypt ayrımıdır.

5. PEN International

Mahremiyetle ilgili kaygılar geçtiğimiz birkaç yılda daha fazla konuşulduğundan, uzmanlar ve savunucular ortaya çıkmaya başladı. NSA'nın muhabiri Edward Snowden en ünlüsü olmasına rağmen, gizlilik hakkınız için kampanya yürüten birçok kişi var.
En şaşırtıcılarından biri, PEN International'ın yazarlarının birliğidir. STK, yazarlar arasındaki işbirliğini desteklemek için 1921'de Londra'da kuruldu. Son yıllarda, PEN International ve 145'in üzerinde yerel PEN Merkezi, dünya çapında ifade özgürlüğü için kampanya yaptı. Üç tüzük taahhüdünden biri şöyle demektedir:
“PEN, her millet içinde ve tüm uluslar arasında düşüncenin engellenmemesi ilkesini temsil eder ve üyeler, her yerde olduğu kadar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, kendilerine ait oldukları ülke ve toplumda ifade özgürlüğünün her türlü baskısına karşı çıkmaya kendilerini hazırlarlar. Bu mümkün."

Dünya dijital yazı ve iletişime doğru ilerlerken, PEN’in kampanyaları takip etti. Giderek artan bir şekilde bu, özgürce iletişim kurmaya güvenen güvenli veya şifrelenmiş araçları engellemeye çalışan otoriter rejimlere karşı çıkmak anlamına geliyordu.

Güvenli Şifreleme, Gizlilik'in En İyi Arkadaşıdır
Şifreleme, özel verilerinizi gizli tutmanın en iyi yollarından biridir. Ancak güvenlik ve rahatlık arasında bir denge var.
Sezgisel olarak ulaştığımız birçok ürün (Gmail), güvenli eşdeğer (PGP) ile karşılaştırıldığında inanılmaz derecede kolaydır. E-posta söz konusu olduğunda, ProtonMail o orta yere düşer.

Ana akım seçenekleriyle çok çeşitli güvenli mesajlaşma uygulamaları vardır: WhatsApp, Telegram, Wire ve Signal hepsi standart olarak E2EE'yi kullanır. Seçtiğiniz hizmet, kişilerinizin hangisi kullanıyorsa, büyük olasılıkla buna göre belirlenir. Güvenli bir dijital hayata geçerseniz, muhtemelen tüm çevrimiçi güvenliğinizi gözden geçirmeye değecektir.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.