Bataryasız Cep Telefonu Yaptılar

Bataryasız Cep Telefonu Yaptılar

Gelecekteki belkide telefonunuzu hiç şarj etmeden kullanacaksınız. Araştırmacılar, 'batarya içermeyen' bir cep telefonu yaptı.

Çalışması için pil gerektirmeyen bir cep telefonu prototipi hazırlayan Washington Üniversitesi'ndeki araştırmaların heyecan verici deneyi.

Şaşırtıcı derecede verimli bir prototip, sadece 3.5 mikrowat enerji gerektirir ve bir pil hücresine gereksinim duymamak için yenilikçi bir yaklaşım benimser. Bunun yerine, radyo sinyalleri ve ışıktan gelen ortam gücünü kullanıyor - yerleşik güneş pili " 15 metre ötedeki bir baz istasyonuna sinyal göndermek için kabaca bir pirinç" boyutundadır.

Prototipin kendisi basit malzemelerden oluşur: kapasitif dokunmatik düğmeler, devre kartı ve "kasa dışı" parçaları. Daha etkileyici bir yanı ise, bilim adamları ekibinin sinyali bu kadar düşük bir güçle iletmek için özel bir baz istasyonu oluşturabilmesidir.

Bu kurulumu kullanarak araştırmacılar başarılı bir şekilde arama yapıp (Skype yoluyla) ve arayanları beklemeye alabildiler. Ancak bilim insanları, video aktarım yetenekleri ve şifreleme özellikli ekran ile aramaları daha güvenli hale getirmek için prototip geliştirmek istiyorlar.

Araştırmacı Vamsi Tall, geliştirdikleri baz istasyon teknolojisi - henüz erken bir prototip olsa da - bataryasız cep telefonlarının her yerde olmasını mümkün kılabileceğini söylüyor.

Tall, "Gelecekte Wi-Fi yönlendiricilerin yerleşik baz istasyon teknolojisi ile gelebileceğini tahmin edebiliyorduk" dedi. "Her evde Wi-Fi yönlendiricisi varsa, her yerde pilsiz bir cep telefonu bulabilirsin."

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 572 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Bataryasız Cep Telefonu Yaptılar konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bataryasız Cep Telefonu Yaptılar ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bataryasız Cep Telefonu Yaptılar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al