Bilgisayar Güvenliği için En İyi Antivirüs ve Araçlar

Bilgisayar Güvenliği için En İyi Antivirüs ve Araçlar

Güvenlik uygulamaları konusunda kafanız karışıksa ve bilgisayarınızı nasıl koruyacağınızı bilmiyorsanız, bu kılavuza ihtiyacınız var demektir. Bilgisayarınızı kapsamlı bir şekilde nasıl koruma altına alacağınızı ve önlem almak için biraz daha fazlasını göstereceğiz.

Kötü amaçlı yazılımların sayısı artıyor. Ve kimlik avı saldırılarının. Fidye yazılımı, veri hırsızlığı ve veri ihlalleri cabası. Hepsi artıyor. Siber güvenlik saldırılarının artması ile etkileri de daha pahalıya mal oluyor, sistemi iyileştirmeleri daha uzun sürüyor ve zararları fazla çıkıyor.

Bu akılda kalıcı bakış açısıyla, sistem güvenliğinizi düşünmenin tam zamanı. Çok çeşitli virüs ve bunun karşıtı program var. Bu yüzden işinize en çok yarayacak en faydalı güvenlik programını bulmak zordur.

1. İhtiyacınız Olan Şeyler

Modern bir bilgisayarı korumak için gerçekte neye ihtiyacınız var? Bu gereksinimler cihaza ve işletim sistemine göre değişir. Cihazların büyük çoğunluğunun en azından bir virüsten koruma yazılımına ihtiyacı var. Bazıları daha fazlasını gerektirirken, diğerleri büyük ölçüde tek bir uygulama ile güvendedir.

Windows yüklü cihazlar genellikle birden çok güvenlik açığına sahiptir ve bu nedenle antivirüs, antimalware ve iyi bir temizlik programı gerektirir. (Tersine, Linux aygıtları daha az güvenlik açığına sahiptir ve daha az hack olayı yaşanır - yine de bir virüsten koruma yazılımına ihtiyaçları vardır!)

İşte önemli bir virüsten korunma ipucu: birden fazla virüsten koruma paketine ihtiyacınız yok. Birden fazla yüklü program sorun yaratır ve açık oluşturur. Yani birden fazla antivirüs programı yüklemek, korumanızı iki katına çıkarmaz. Bununla birlikte, iyi sonuç veren farklı türde sayısız güvenlik uygulaması vardır.

2. Antivirüs

Her Windows cihazında bir virüsten koruma yazılımı kurulu olmalıdır. Windows Defender Güvenlik Merkezi, varsayılan Windows 10 virüsten koruma yazılımıdır ve dürüst olmak gerekirse, Microsoft için her zamankinden daha etkilidir. Ama en iyisi değil. Bu yüzden, aşağıdaki ücretli veya ücretsiz antivirüs seçeneklerinden birini kontrol etmeniz gerekir.

2.1 Bitdefender Antivirus Plus 2019

Bitdefender, "antivirüs listelerinin" en iyiler sıralamasında en üst seviyelerde bulunur. Ve iyi sebeplerden dolayı. Bitdefender Antivirus Plus, sistem performansını etkilemeden en kapsamlı korumanın bir kısmını sağlar.

Kapsamlı koruma, sizi çok çeşitli güvenlik açıklarından ve saldırı vektörlerinden korur. Çevrimiçi bankacılık konusunda endişeli misiniz? Bitdefender ekstra şifreleme ve güvenlik sağlar. Fidye yazılımlarından mı korkuyorsunuz? Bitdefender, çok katmanlı fidye yazılımı koruması sunar. Ayrıca, Bitdefender UI, rakiplerinin büyük çoğunluğundan çok daha fazla kullanıcı dostudur.

Bitdefender Total Security 2019, 5 cihaz ve 1 yıllık lisans için bu yazı yazıldığı sırada, 204,14 TL'ye satılıyordu.

2.2 KasperskyTotal Security

Bitdefender gibi, Kaspersky antivirüs ürünleri de sürekli olarak “en iyi” listelerinin zirvelerinde yer alıyor. Kaspersky Total Security mükemmel bir zararlı yazılım ve fidye yazılımı algılama ve kaldırma oranına sahiptir. Aslında, Cryptomalware Protection sistemi (paketin bir parçası olarak) en iyi tüketici ransomware koruma ürünlerinden biridir. Daha da iyisi, Kaspersky neredeyse tüm diğer antivirüs paketlerinden daha az yanlış pozitif kaydeder.

Kaspersky Total Security, özellikle Bitdefender ile karşılaştırıldığında neredeyse yok denecek kadar az olan küçük bir performans düşüklüğüne sahiptir. Kaspersky UI'nin kullanımı da son derece kolaydır.

Kaspersky Total Security, tek cihaz ve bir yıllık lisans için bu yazı yazıldığı sırada, 323,99 TL'ye satılıyordu.

2.3 Webroot Antivirus Security

İki kapsamlı antivirüs programından en hızlı, en küçük antivirüs programlarından birine geçiyoruz. Webroot Antivirus, Trend Micro, Norton, Kaspersky ve diğerlerinin sürekli önünde giden, en hızlı virüs tarayıcısına sahiptir. Webroot kurulum dizini, rakipleri için ortalama 500 MB ile karşılaştırıldığında, sadece 15 MB'lık bir değere sahip.

Webroot, küçük kurulum paketine rağmen ciddi miktarda koruma sağlıyor. Webroot Antivirus Security, ek kimlik hırsızlığı koruması, web kamerası koruması, bankacılık ve kimlik avı koruması ile mükemmel müşteri desteği sunan temel pakettir.

Daha eski bir makine kullanıyorsanız ancak hala kapsamlı koruma istiyorsanız, Webroot'u deneyin.

Webroot Antivirus Security, Türkiye fiyatı Hepsiburada.com'da 3 kullanıcı bir yıllık lisans için 65,83 TL'ye satılmaktadır.

2.4 Avast Ücretsiz Antivirüs

Cihazlarınızı güvence altına almak için para harcamak istemiyorsanız bunu deneyin. Ücretsiz bir seçenek. Avast Free Antivirus, mevcut en iyi ücretsiz seçeneklerden biridir. Avast Free Antivirus, algılama ve silme oranlarında son derece iyi puan alıyor ve şimdi parola yönetimi, kaynak tasarrufu sağlayan bir oyun modu ve güncellenmiş bir sezgisel program tarama aracı sunuyor.

Genel olarak, Avast, en iyi ücretsiz antivirüs seçeneklerinden biri ve kullanımı da son derece kolaydır.

2.5 Sophos Home

Antivirüs programı listemizi Sophos Home ile sonlandırılıyoruz. Avast gibi, Sophos Home da ücretsiz bir antivirüs paketi için gerçekten mükemmel bir koruma seviyesi sunar. Sophos Home "mükemmel" bir ücretsiz özellik sunar: cihazlar arasında içerik kontrolü. Sophos Home'u çocuğunuzun cihazlarına kurun ve içeriğini uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Sophos Home, diğer araçların yanı sıra, kimlik avına karşı ek tarayıcı koruması sunar. Bir dezavantajı entegre reklamlar, ancak dikkat dağıtıcı durumda değildir.

2.6 Antivirüs Sonuç

Ücretsiz seçenekler, özellikle hiçbir şey kullanmıyorsanız, size ciddi bir koruma sağlayacaktır.

Antivirüsün etkinliği güvenlik endüstrisini böler. Bazıları, sisteminizi güncel tutmanın, eski programları kaldırmanın ve sisteminizi Java veya Flash gibi çoklu güvenlik açığı olan hedeflerden uzak tutmanın (düzenli tarama ve bir antimalware paketi ile birlikte) yeterli olacağına inanıyor.

Sisteminize mutlaka antivirüs programı kurulmasını tavsiye ederiz. Çünkü interneti korumasız bir şekilde dolaşmak aptalca bir durum. Bu anlamda, sisteminize üçüncü taraf bir program tanıtmak istemiyorsanız, Windows Defender mükemmel bir iş çıkarır, bu nedenle bunu aşağıdaki kötü amaçlı yazılım önleme ürünlerinden biriyle birleştirirseniz daha da iyidir.

3. Anti-Malware

Kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünleri kendi kategorisinde yer alan araçlardır. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz daha az seçenek bulunur.

3.1 Malwarebytes

Neredeyse tüm antimalware programları listesinde bulabileceğiniz bir program var: Malwarebytes. Windows için Malwarebytes (eskiden Malwarebytes Anti-Malware), modern sistem güvenliğinin en büyüklerinden biridir. Sürekli güncellenir ve mükemmel algılama ve kaldırma oranlarına sahiptir.

Malwarebytes'ın iki versiyonu bulunur: Ücretsiz veya Premium. İkisi arasındaki en büyük fark, canlı sistem taramasıdır. Malwarebytes Premium aktif olarak sisteminizi tarar ve korur, Ücretsiz sürüm ise yalnızca iyileştirme amaçlıdır. Sağlam bir savunma bariyeri inşa etmek istiyorsanız, Malwarebytes Premium mükemmel bir seçimdir.

Malwarebytes Premium şu anda bir yıllık lisans ve 1 cihaz için (Windows, Mac OS, Android her biri için ayrı) için 238,76 TL fiyatla satılıyor.

3.2 Zemana AntiMalware

Malwarebytes kullanmak istemiyorsanız, Zemana AntiMalware'i denemenizi tavsiye ederim. Malwarebytes gibi, Zemana da Ücretsiz ve Premium versiyonlarla geliyor. Ücretsiz sürümde oldukça hızlı bir sistem taraması, Akıllı veya Derin tarama seçeneği var ve önyükleme ve rootkit gibi gelişmiş tehditlere karşı koruma sağlar.

Tam sistem gerçek zamanlı koruma istiyorsanız, Premium versiyona ihtiyacınız olacak. Zemana Premium, fidye yazılımı ve daha fazlası için ek koruma modüllerine sahiptir. Kötü amaçlı yazılım türevini kaldırmak için özellikle zorlanıyorsanız, Zemana mühendisleri 24/7 destek sağlamaktadır. Sistemi temizlemek için bir sisteme uzaktan bağlanarak yasrdım etmektedirler.

Zemana Premium şu anda bir yıllık lisans için $28,99'dan satılıyor.

3.3 HitmanPro.Alert

Son antimalware programımız HitmanPro. HitmanPro “ikincil bir virüsten koruma programıdır”. Bu, ağda kaybolan herhangi bir şeyi yakalamak ve kaldırmak için mevcut virüsten koruma yazılımınızla birlikte çalıştığı anlamına gelir. Ve HitmanPro bu görevi yapmakta gerçekten iyidir. Bir antivirüs programı ve ardından bir antimalware programı ile taradıktan sonra HitmanPro, sistemin karanlık köşelerinde gizlenen her şeyi yakalar.

Güçlüdür, hafiftir ve kullanımı son derece kolay bir arayüze sahiptir. HitmanPro.Alert premium versiyondur. Gerçek zamanlı koruma, fidye yazılımı koruması ve bankacılık koruması sunmanın yanı sıra, HitmanPro.Alert, rakipleriyle karşılaştırıldığında bootkits ve rootkit'lerde özellikle iyi bir başarı oranına sahiptir. Bunlar, mevcut kötü amaçlı yazılım programındaki en kötü enfeksiyonların bazılarını temsil eder ve HitmanPro.Alert, mevcut en iyi koruyucu araçlarından biridir.

HitmanPro.Alert, 30 günlük deneme sürümü sonrası bir yıllık lisans için $34.95 fiyat etiketine sahiptir.

3.4 Zararlı Yazılım Önleme Sonuç

Kötü amaçlı yazılım, bilgisayar etkinlikleri için genel bir terim haline geldi. Ancak, bu programlar virüsten koruma yazılımı değildir. Bunlar, sürekli büyüyen tehdit listesini arayan ve yok eden spesifik antimalware programlarıdır.

4. Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarları eski ancak modası geçmeyen güvenlik sistemleridir. Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme programları gibi arama ve yok etme özelliklerine sahip değiller. Ancak, bilgisayar güvenliğinde inanılmaz derecede önemli bir rol oynamaktadır.

4.1 Windows Güvenlik Duvarı

Entegre Windows Güvenlik Duvarı'ndan başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bir güvenlik duvarı esas olarak bağlantı noktalarını açar ve kapatır. Windows Güvenlik Duvarı tam olarak bunu yapar, kurallar oluşturmanıza, hangi portların kullanımda olduğunu kontrol etmenize ve hepsinden önemlisi dış dünyaya çok az bilgi sızdırmasını sağlar.

Windows güvenlik ürünleri, 90'lı yılların ve 2000'lerin sonlarında biraz sorunluydu. Ancak, tümleşik Windows Güvenlik Duvarı tutarlı, çok az kaynak kullanıyor ve yapılandırılması son derece kolay. Ayrıca, hemen hemen her program için yapılandırmalarla ilgili sayısız konu vardır. Bir sorununuz varsa, başkasıyla daha önce tanışma, çözme ve sonuçları internette yayınlama şansı çok yüksektir.

4.2 ZoneAlarm

ZoneAlarm, Windows kullanıcıları için en iyi ücretsiz güvenlik duvarı seçeneklerinden biri olmaya devam ediyor. Ayrıca, ücretsiz sürümünden çok daha fazla seçeneğe sahip premium ZoneAlarm sürümü de bulunmaktadır. Ücretsiz versiyon, insanların çoğunluğu için yeterli. Maalesef, son yıllarda, ücretsiz sürüm, ücretli abonelikler satabilmek için geri alınan bazı kullanışlı özelliklerden yoksundur.

Bununla birlikte, güvenlik duvarlarına bir giriş noktası olarak, ZoneAlarm Free hala mükemmel bir seçimdir.

4.3 GlassWire

GlassWire bir sistem güvenlik duvarı izleme aracıdır. Uzun zamandır, internet ve bilgisayar güvenliği siyah arka plan üzerinde yeşil metinlerdi ve kötü düşünülmüş diğer kullanıcı arayüzleriydi. GlassWire bunu değiştirmedi, ancak UI ve genel kaynak gösterimi keyifli, gelen sorunları görsel bir eğlence olarak tespit edip kapatabilirsiniz.

GlassWire, sistem faaliyetinde ani bir dalgalanma tespit ederse, buna neyin neden olduğunu belirleme ve ilerlemeden önce süreci, bağlantı noktasını veya internet bağlantısını kapatma fırsatı verir.

4.4 Güvenlik Duvarı Sonuç

Windows Güvenlik Duvarı hala mükemmel bir seçimdir. İşletim sisteminize tam olarak entegredir, otomatik olarak güncellenir, sizi uyarır ve daha fazlası. Bazı ek işlevler istiyorsanız, diğer seçeneklere göz atın, ancak bunları doğru şekilde yapılandırdığınızdan emin olun. Farkında olmadan büyük bir sorun yaratabilirsiniz.

5. Anti-Fidye Programları

Antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme programlarının yanı sıra, özel fidye önleme programları da popülaritesini artırıyor. Antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları genellikle kendi fidye yazılımı tarama ve önleme özelliklerine sahip olsa da, anti-fidye yazılımı geliştiricileri, araçlarının daha hızlı güncellediğini, daha geniş fidye yazılımı tanımlarını karşıladığını ve çok katmanlı bir güvenlik çözümünden daha iyi bir genel koruma sunduğunu iddia ediyor.

5.1 Cybereason RansomFree

Cybereason's RansomFree, herkesin sahip olması gereken harika araçlardan biridir. Seçkin eski askeri güvenlik uzmanları tarafından geliştirilen RansomFree, sayısız güçlü ransomware türevlerine karşı güçlü bir koruma katmanıdır.

RansomFree, şüpheli davranışlar için dosyaları analiz ederek sizi güvende tutar. Şüpheli davranış, fidye yazılımı belirtisindeyse, RansomFree hemen dosyayı karantinaya alır ve sisteminiz güvendedir. Sistemi daha fazla korumak için, RansomFree stratejik yem dosyalarını kritik klasörlere yerleştirir. Bir enfeksiyon yemi alırsa, kapanır.

Basitçe söylemek gerekirse, RansomFree, ev kullanıcıları (ve küçük işletme kullanıcıları) için mevcut en iyi anti fidye programı seçeneklerinden biridir.

5.2 Malwarebytes Anti-Ransomware BETA

Malwarebytes adı güvenlikle eş anlamlıdır. Windows için geniş kapsamlı Malwarebytes listesinin birçoğu beta test ürünü olarak hayata geçiyor - fidye yazılımı sadece en yeni adım. Malwarebytes Anti-Ransomware sisteminizi özellikle bilinen fidye yazılımı etkinliği için izler, enfeksiyonları engeller ve virüslü dosyaları sistem dosyaları şifrelenmeden önce karantinaya alır.

Şu anda, Anti-Ransomware ile Malwarebytes ücretsiz sürümü ile birlikte çalıştırılmamalıdır. Her iki program da benzer kaynakları kullandığı için çatışmaya neden olur. Ancak Premium versiyonu gayet iyi çalışıyor.

5.3 Kaspersky Anti-Ransomware Tool

Kaspersky'nin fidye yazılımlarını durdurmaya da büyük ilgi duyuyor. Kaspersky antivirüs paketi mükemmeldir. Ancak Anti-Ransomware aracı, diğer birçok seçenek için ek bir güvenlik katmanı ekler. Kaspersky Lab, fidye yazılımlara karşı aktif yaklaşımı ile ünlüdür. Bu ücretsiz fidye yazılımı ile birlikte Kaspersky, mümkün olduğunda fidye yazılımı şifre çözme araçlarını da geliştirir.

Malwarebytes'da olduğu gibi, sisteminizi fidye yazılımlara karşı daha iyi güvence altına almak için ana güvenlik paketine ihtiyacınız yoktur.

5.4 Antiransom Yazılım Sonuç

Fidye yazılımı şüphesiz güvenlik konusunda en sıkıntılı gelişmelerden biri. Fidye yazılımı bulaşmış bir yoldan geçen herkesin size söyleyeceği gibi, tüm dosyalarınıza erişimi kaybetmek hoş değildir. Özellikle onları kurtarmanın hiçbir yolu olmadığında. Fidye yazılımı, virüsten koruma ürünleri içinde gelebiliyor. Ancak saygın bir geliştiriciden başka bir güvenlik katmanı alıp kullanmanın zararı olmaz.

6. Tarayıcı Güvenliği

İnternet tarayıcıları günlük çevrimiçi aktivitemizin merkezidir. Alışveriş, bankacılık, eğlence, sosyalleşme - internet tarayıcıları tüm bu aktivitelerin içinde var.

Aynı zamanda, tarayıcılar savunmasızdır. Sorunları var, bilgisayar korsanları tarafından kullanılıyorlar ve özel veriler sürekli saldırı altında. Kimlik avı ve diğer hileli saldırılar 2017 yılı boyunca arttı, kötü amaçlı reklam kampanyaları artış gösterdi ve cryptojacking giderek büyüyen bir sorun haline geldi.

6.1 Komut Dosyaları, Engelleyiciler ve Şifreleme

Birkaç engelleyici genel internet güvenliğinizde ciddi bir fark yaratır. Onları içinde çalıştıkları tarayıcılarla birlikte listeleyeceğiz.

uBlock Origin
uBlock Origin, bu alanda bulunan en iyi tek engelleyicilerden biri. Bilinen kötü amaçlı reklam sunucularını, kötü amaçlı komut dosyalarını, izleyicileri ve daha fazlasını engelleyen çok sayıda yerleşik liste ile birlikte gelir. Uygun gördüğünüz listeleri eklemek ve kaldırmak kolaydır ve engelleme listeleri düzenli olarak yeni hedeflerle güncellenir.

uBlock Origin, ChromeMicrosoft EdgeOpera ve Firefox için kullanılabilir. Safari için bir bağlantı noktası var, ancak bu manuel kurulum gerektirir.

Umatrix
uMatrix, UBlock Origin'e benzer, ancak belirli alanlarda belirli içerik türlerinin granüler olarak engellenmesine izin verir. Örneğin, medya içeriğine erişmeye devam ederken sitedeki bazı çerezleri engelleyebilirsiniz. uMatrix ayrıca entegre kullanıcı aracısı kontrolü ve başvuru türlerine de sahiptir.

uMatrix, ChromeFirefox ve Opera için kullanılabilir.

Disconnect
Disconnect, kullanıcılara tarayıcılarına tam olarak kimin ve neyin bağlanmaya çalıştığının görsel bir sunumunu sağlar. Kullanıcının tüm trafiğini şifreli bir tünelden geçirerek, Disconnect, tarayıcımıza gelen reklam, analiz, sosyal ve içerik isteklerini seçmenizi sağlar.

Bununla birlikte, Disconnect kendi başına bir VPN'dir.

Disconnect, ChromeFirefoxOpera ve Safari için kullanılabilir.

NoScript ve ScriptSafe
NoScript, Firefox için kullanılabilen, önleyici bir kötü amaçlı komut dosyası engelleme uygulamasıdır.

NoScript'ten ilham alan SciptSafe, Chrome için kullanılabilir. Chrome'un geliştirme stili NoScript ile aynı işlevselliğe izin vermediğinden tamamen aynı değildir. Yine de hala kullanışlı bir araçtır.

HTTPS Everywhere
HTTPS yavaş yavaş fiili internet güvenliği standardı haline geliyor. Ancak, kullanmayan çok sayıda site var. Bazıları basitçe buna ihtiyaç duymaz, ancak yine de ekstra korumayı gerçekten kullanabilecek başkalarına rastlayacaksınız - ve özel verilerinizin de buna ihtiyacı var. HTTPS Everywhere, web sitelerini her zaman HTTPS protokolünü kullanmaya zorlayarak, gittiğiniz her yerde verilerinizi korur.

HTTPS Everywhere, ChromeFirefox ve Opera için kullanılabilir.

Safari kullanıcıları, bir sitenin HTTPS sürümüne yönlendiren DuckDuckGo'yu denemeli ve kullanmalıdır. Alternatif olarak, Mack Kung Fu blogu aracılığıyla her zaman SSL'yi deneyin. Microsoft Edge için HTTPS Everywhere portu bulunuro.

6.2 Şifre Yöneticileri

Şifre yöneticileri sizin için tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde depolayan ve hatta güvenli olmayan ve kolay tahmin edilebilir şifreleriniz için uyarı veren programlardır.

LastPass
LastPass, birçok kullanıcı için en iyi şifre yönetimi seçeneklerinden biri olmaya devam etmektedir. Kullanımı kolaydır, parola saklamak için güvenli bir kasa sunar ve uygun bir fiyat etiketine sahiptir. Ücretsiz sürüm ise birçok özellik sunuyor.

Dashlane
Dashlane, LastPass'ın en büyük rakibidir ve mevcut en iyi şifre yönetimi güvenliğini sunar. Bu, dahili olarak geliştirilen ve patentli güvenlik sistemi sayesinde elde edilir. Dashlane ayrıca yönetimi son derece kolay olan harika bir UI'ye sahiptir. Ancak Dashlane'nin en iyi özelliği toplu parola değiştiricidir. İhlal sonrası durumlarda yüzlerce şifreyi bir kerede kolayca sıfırlayabilirsiniz.

Dashlane şu anda aylık $4 fiyat etiketi ile satılıyor.

KeePass
KeePass açık kaynaklı bir şifre yönetimi çözümüdür. Çok aygıtlı bir bulut depolama yaklaşımı yerine, KeePass verilerinizi yerel olarak saklar ve şifreler. Parola kasanıza vb. erişmek için internet bağlantısı gerekmez. Bunun tersine, kullandığınız cihaza KeePass'i kurmanız gerekir, bu da onu rakiplerinden biraz daha hantal bir araç yapar. Ayrıca, KeePass'ın işlevselliğini artıracak eklentiler de vardır.

6.3 Tarayıcı Güvenliği Sonuç

Reklam, internet içeriğinin büyük çoğunluğunu karşılıyor. Bu nedenle, asla kimsenin her şeyi engellemesini tavsiye etmiyoruz.

Genelde saygın siteler gelir elde etmek için içerik tabanlı reklamlar kullanıyorlar. Bu, okuyucuların en sevdikleri içeriklerin tadını çıkarmaya devam etmelerini sağlar ve reklamlar tarafından rahatsız edilmiş hissetmezler.

Bununla birlikte, engelleyici kullanmanın işe yarayan tek şey olduğu durumlar da vardır. Fazlasıyla kötü niyetli reklamlarda var. Reklam engelleyicinin aktif beyaz listesine, önemsediğiniz siteleri ekleyip reklam geliri elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Şifre yöneticileri ile ilgili olarak, her seçenek farklı avantajlarla birlikte gelir. Birçoğunun ücretsiz bir seçeneği veya en azından ücretsiz bir deneme sürümü olduğundan, bunları test edin ve gereksinimlerinize neyin uygun olduğunu görün.

7. Yedekleme Araçları

Önleyici ve koruyucu yazılımların yanı sıra düzenli sistem yedekleri almanız gerekir. Windows 10 tümleşik fakat temel bir yedekleme servisine sahiptir. Ayrıca, sistem yedeklemesini sistem görüntüleme ve tekrar sistem geri yükleme noktalarıyla karıştırmamak lazım.

Sistem Görüntüsü: Tüm sürücünün tam bir kopyası. Bilgisayarın, görüntünün alındığı ana kadar geri getirilmesi için bir sistem görüntüsü kullanılabilir. Sistem görüntüleri genellikle aynı sistemde saklanır, kullanıma hazırdır, ancak çıkarılabilir ortama da aktarabilir.

Sistem Geri Yükleme Noktası: Sisteminiz düzenli aralıklarla Sistem Geri Yükleme noktaları oluşturur. Önemli bir sorunla karşılaşırsanız ve son iyi çalışan yapılandırmayı hatırlıyorsanız, geri yükleme noktasına geri dönmek iyi bir seçenektir.

Tam Yedekleme: Tam yedekleme, genellikle sistemin tamamının sıkıştırılmış bir çevrimdışı kopyasıdır veya sistemin bazı bölümlerini seçer.
Bunu akılda tutarak, en iyi yedekleme araçlarından bazılarına bakalım.

7.1 Cobian Backup

Cobian Backup, sunulan en iyi ücretsiz yedekleme araçlarından biridir. Yerel veya FTP yedeklemeleri istiyorsanız, Cobian, kullanımı büyük ölçüde kolay olan bir dizi gelişmiş özellik sunar. Sıkıştırma düzeyini ayarlamanın yanı sıra tam bir yedekleme, artımlı yedekleme veya diferansiyel yedekleme oluşturabilirsiniz. Ayrıca, düzenli yedekleme programları oluşturabilir ve eskilerini silmeden önce tutulacak yedeklerin sayısını tanımlayabilirsiniz.

Cobian Backup arayüzü nispeten basittir ve kullanımda zorlanırsanız programın yararlı ipuçları ile doludur.

7.2 Backblaze

Bir bulut yedekleme seçeneğini tercih ediyorsanız, Backblaze'yi düşünün. BackBlaze, en iyi bulut yedekleme çözümleri arasındadır.

BackBlaze hafiftir ve kullanıcıların kendi yollarını bulmalarına yardımcı olan minimalist bir kullanıcı arayüzü sunar. Çoğu kullanıcı için sürekli yedekleme en iyi seçenektir. Bu, sisteminizde her değişiklik yaptığınızda veya bir dosya eklediğinizde yedeklemenizin güncellendiği anlamına gelir. Bu, sistem kaynaklarını tüketecek gibi görünse de, gerçekten sisteminize yük olmaz.

Backblaze şu anda tek bir aygıt ve bir yıllık lisans için 50 Dolar'dan satılmaktadır. Bu sınırsız veri içerir.

7.3 Google Yedekleme ve Senkronizasyon

Google Drive uygulaması şimdi Yedekleme ve Senkronizasyon olarak biliniyor ve bu program şimdi birkaç ekstra araçla güzel yeni bir arayüze sahiptir. Sınırsız bir hesabınız yoksa Google Drive hesap veri limitiniz 15GB’dir. Yine de, bu 15 GB bazı önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemek için harika bir alandır.

Masaüstü uygulaması hala Windows Gezgini ile bütünleşmesine rağmen, kolay göz atma için güncellenmiş bir arabirime de sahiptir. Yedekleme ve Senkronizasyon, fotoğraflarınızı aynı masaüstü uygulamasından yönetebilmeniz için Google Foto Senkronizasyon uygulamasıyla da birleşiktir.

7.4 Yedekleme Araçları Sonuç
Çevrimdışı, bulut ve kısmi sistem yedeklemeleri için üç mükemmel seçeneğiniz var. Yedekleme oluşturmak, sistemi kilitleyen fidye yazılımı saldırılarının ortaya çıkmasından bu yana daha fazla güvenlik rutininin hayati bir parçasıdır.

Hem yerel hem de bulut depolama çözümlerinin, büyük faydaları vardır. Pek çok kullanıcı, kurtarma potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için her iki seçeneği de kullanmanın tedbirli bir davranış olduğunu düşünüyorlar.

8. Disk Şifreleme Araçları

Gittikçe daha fazla sayıda “normal” kullanıcı, verilerinin ciddi korumaya ihtiyaç duyduğunun farkında ve tam disk şifrelemesinin mükemmel bir seçenek olduğunu biliyor.

8.1 Bitlocker

En iyi tam disk şifreleme seçeneklerinden biri BitLocker'dır. Windows 10 Pro, Enterprise veya Education kullanıyorsanız, BitLocker yerleşik olarak vardır. Geriye sadece nasıl kullanılacağını öğrenme kalıyor. Ne yazık ki, Windows 10 Home kullanıcıları aşağıdaki alternatiflerden birini kullanmalıdır.

BitLocker birkaç nedenden dolayı iyidir. Birincisi, mevcut işletim sisteminizle tamamen entegredir. Bu, üçüncü taraf yazılım güvenlik açıkları ile ilgili sorunları hafifletir. İkincisi, dosyalarınızı tamamen güvende tutmak için güçlü şifreleme kullanır ve ayrıca bir dizi kilit açma seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

8.2 VeraCrypt

BitLocker için birkaç ücretsiz alternatif var. Muhtemelen en iyi bilinen, şifreleme aracı TrueCrypt'un küllerinden inşa edilen VeraCrypt'tir. VeraCrypt kullanışlı araçlarla doludur. Bunlar arasında sanal şifreli disk oluşturma ve montaj, tam sürücü veya bölüm şifreleme ve önyükleme öncesi kimlik doğrulama bulunur.

VeraCrypt, kullanıcılara BitLocker'dan daha geniş bir şifreleme seçeneği sunar. Çok çeşitli karma algoritmalar var. Windows 10 Pro'ya yükseltme yapmıyorsanız, VeraCrypt kesinlikle iyi bir alternatiftir. Aslında, BitLocker'ınız olsa bile, VeraCrypt'ın gelişmiş seçeneklerini düşünün. Sonuçta, ücretsiz.

8.3 Jetico BestCrypt Volume Encryption

Jetico, piyasadaki en iyi ücretli tam disk şifreleme seçeneklerinden biridir. RAID sürücüleri de dahil olmak üzere çok çeşitli birim türlerini şifrelemenin yanı sıra önyükleme öncesi kimlik doğrulaması da sunar (harika özelleştirilebilir metinlerle). Başka bir yararlı seçenek yalnızca seçili şifreli birimleri güvenilir bir ağda önyüklemektir. Bu, önceden tanımlanmış güvenli bir ağa bağlı olmadığı sürece sürücünüzü kilitli tutar.

Jetico BestCrypt Volume Encryption şu anda bir yıllık kişisel lisans için 697,55 TL fiyatla satılmaktadır.

8.4 Tam Disk Şifreleme Sonuç

Bu üç program size ihtiyacınız olan tüm şifrelemeyi verecektir. BitLocker ve VeraCrypt, en zorlu saldırganların bile özel verilerinize girmesini durduracak çeşitli gelişmiş araçlar içeren harika ücretsiz şifreleme seçenekleridir. Güvenlik anahtarlarınızı eşit güvenlikli bir yerde tutmayı unutmayın - sonuçta, olmasa bile en büyük düşmanınız olabilirsiniz.

9. Diğer En İyi Güvenlik Araçları

Antivirüs, kötü amaçlı yazılım önleme, güvenlik duvarları ve çok daha fazlasını ele aldık. Ancak ele alınacak daha fazla güvenlik programı var. Bu son bölüm, her kullanıcının bilmesi gereken, ancak her zaman yüklemesi gerekmeyen programları içerir.

Bununla birlikte, Unchecky gibi diğer araçlar da gerçekten faydalıdır. Aşağıdaki listenin tamamına göz atın.

9.1 Genel Güvenlik

Bu programlar bilgisayarınızın arka planında çalışır ve genel güvenliğine yardımcı olur.

Unchecky
Unchecky, birçok yazılım kurulumunun istemediğiniz veya ihtiyaç duymadığınız üçüncü taraf ekstralarla birlikte geldiği bir zamanda mutlak bir sistem koruyucudur. Bazı durumlarda, üçüncü taraf ekstra kurulumlar tamamen zararlıdır. Unchecky'i kurun ve özellikle seçmemeniz durumunda, potansiyel olarak zararlı olan her ekstra kurulum seçiminin işaretlenmemiş olmadığından emin olun.

Malwarebytes Anti-Exploit Beta
Windows kullanıcıları için Premium Malwarebytes zaten bu entegre Anti-Exploit aracına sahip, ancak olmayanlar için Malwarebytes Anti-Exploit Beta, aynı premium işlevlerin çoğunu sunmaya devam ediyor.

Parted Magic Disk Eraser
GParted ile Parted Magic, en iyi güvenli silme araçlarından birini içeren önyüklenebilir bir Linux ortamıdır. Pek çok benzer üründen farklı olarak, Parted, yalnızca BIOS erişimi olan Güvenli Silme işlevini kullanır. Bu işlevi hiç farketmediyseniz, birçok üretici onu kapatır ve seçeneği gizler, çünkü sisteminizi ortadan kaldırır (Verileri temel olarak geri alınamaz hale getirerek tüm sürücünüzü sıfırlar).

Disk Eraser, parçalama, ana önyükleme kayıtlarını silme ve diğerleri dahil olmak üzere birkaç seçenekle birlikte gelir. Bu, verilerinizi tamamen silecek güçlü bir araçtır. Önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden yüzde 100 emin değilseniz, kullanmayın. Geri alamayacaksınız. Secure Erase, SSD'lerle de çalışır.

Gpg4win
Gpg4win, Windows'a en güvenli iletişim araçlarından birini getiriyor. GnuPG, öncelikle elektronik iletişimleri şifrelemek için kullanılan OpenPGP standardının bir uygulamasıdır. Gpg4win'i yükledikten sonra, mesajlarınızı e-posta istemcinizde şifrelemek için bir seçenek görürsünüz.

9.2 Fidye Yazılım Araçları

Bu ransomware araçlarını yukarıda listelenen antiransomware programlarıyla birlikte kullanın. Bazıları özel konular içindir. Ayrıca fidye yazılımı şifre çözme araçları bulmak için en iyi beş kaynakları listeleyeceğim.

Trend Micro Ransomware Screen Unlocker Tool
Birkaç ransomware varyantı ekranınızı kilitler. Fidye yazılımı sisteminizin kilidini açmak için para talep ediyor. Trend Micro bu gibi durumlarda size aşağıdaki seçenekler üzerinden yardım ediyor.

Araç iki senaryoda çalışır:

  • Senaryo 1: Ekranı Kilitle ransomware “normal modu” engelliyor, ancak ağ ile “güvenli mod” hala erişilebilir durumda.
  • Senaryo 2: Ekranı Kilitle ransomware ağ ile hem "normal mod" hem de "güvenli mod" engelliyor

Trend Micro sitesinde tüm talimatlar bulunmaktadır.

ID Ransomware
Çoğu fidye yazılımı değişkenleri, dosyalarınızı adlarıyla birlikte bir fidye notu ile şifreledikten sonra varlıklarını açıklar. Bu olmazsa, ID Ransomware'e şifreli bir dosya yüklemeniz gerekir (site ayrıca fidye notlarını veya fidye içinde yer alan köprüleri de kabul eder).

Site enfeksiyonu hızla tespit edecektir.

5 Şifre Çözme Aracı Listesi
Neyle karşı karşıya olduğunuzu öğrendikten sonra, hasarı gidermek için bir araç bulabilirsiniz. Fidye yazılımı şifre çözücüler bulmak için en iyi yerlerin bir listesi:

No More Ransom Project'teki insanlar, şu anda yılda 25.000 bilgisayarın kilidini açıyor. Ne yaptıklarını iyi biliyorlar!

9.3 DNS Alternatifleri

Alan Adı Sistemi (DNS), sayısal IP adreslerini anlaşılması kolay alan adlarına bağlayan hiyerarşik adlandırma sistemidir. İnternet servis sağlayıcınız genellikle ISS varsayılan ayarlarına bağlar. Ancak bu, varsayılan DNS ayarlarına bağlı kalmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Çeşitli alternatif DNS servisleri hem daha hızlı hem de daha güvenlidir.

OpenDNS
Bu, internet bağlantınızı biraz daha güvenli hale getirmenin kolay bir yoludur. OpenDNS, aktif phishing koruması özellikleri bilinen kötü reklamcılığı ve kötü amaçlı yazılım alan adlarını engeller. Ne yazık ki, OpenDNS için bir dezavantaj var. Şirket, “hangi içeriğin etkili olduğunu” kataloglamak için DNS ve IP adres bilgilerinizi saklar.

Bu yüzden, daha güvenliyken, mahremiyetiniz hala bir miktar zarar görür.

Google Public DNS
Google Public DNS’e kesinlikle daha hızlı tarama hızları getiriyor. Google Public DNS, günde 400 milyardan fazla kişiye hizmet veren, dünyanın en büyük DNS hizmetidir. Büyük hacimli ve küresel kapsama alanı, bir Google DNS sunucusunun her zaman yakınlarda olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, ISS'nizin atandığı DNS’inde sıkıntılar yaşanıyorsa, Google Public DNS’e geçiş yapmak hemen hemen her zaman bağlantınızı tekrar çevrimiçi hale getirir. Ancak, bir dezavantajı var. OpenDNS gibi, Google’ın DNS servisini kullanırken gizliliğiniz tamamen güvenli değildir. Aramalarınız gizli tutulur, ancak Google’ın genel gizlilik politikası “Kişisel bilgileri bir hizmetten bilgi ile birleştirebiliriz. . . ” vs.

DNS Watch
Gerçekten güvenlik ve gizlilik odaklı bir hizmet olan DNS Watch, onu Google Public DNS ve OpenDNS'den ayıran çeşitli özellikler sunar. Örneğin, DNS Watch Gizlilik Koruması, kayıt yapılmamasını sağlar. Benzer şekilde, DNS Watch verilerinizi gizli tutmaya kararlıdır, yani üçüncü taraf reklamverenlere veya başkalarına satılmayacaktır.

DNSCrypt
DNSCrypt, sisteminiz ve seçtiğiniz DNS hizmeti arasındaki trafiği şifreleyen bir ağ protokolüdür. Bir VPN veya HTTPS kullanırken bile, etki alanı adının bir DNS sorgusu kullanarak çözülmesi gerekir. Bazen, bu işlem kötü amaçlı kullanıldı. DNSCrypt, DNS istemcisi ile DNS sunucusu arasındaki iletişimi doğrular ve böylece DNS çözünürlüğünde herhangi bir tahrifat oluşturmaz.

9.4 Güvenli Tarayıcılar

Tarayıcınızın güvenliğini artırmak, mükemmel bir güvenlik önlemidir. Ancak bazı tarayıcılar, en önemli güvenlik özelliklerinin birçoğunu, bazı ekstralarla birlikte, tek bir pakette birleştirmiştir. Bazı tarayıcı alternatifleri normal tarayıcınızdan biraz daha yavaştır, bunu aklınızda bulundurun.

Tor Browser
Tor, kullanıcılara önemli miktarda anonimlik sağlayan, bağlantılı bir anonim ağdır. Bağlantılı bir düğümden diğerine geçerken iletişiminizi şifreler. Genellikle Tor, bilgisayar korsanları, siber suçlular ve teröristlerin oyun alanı olarak gösteriliyor.

Tor aslında bundan daha fazlası. Tor, mahremiyetin sürekli olarak aşındığı bir dünyada, geçici bir güven sağlar. Tor, yasadışı faaliyet dünyasına açılan bir kapı olarak gösterilmiş olsa da, gazeteciler, aktivistler ve özel ve güvenli iletişim isteyen diğer kişiler için de hayati bir araçtır. Ve gerçekten beğenebileceğiniz bazı siteler var!

Tor Browser, Tor ağını kullanmanın en kolay yoludur. İlk günlerinden daha fazla erişilebilir ve herhangi bir ayar ile uğraşmadığınız sürece tarayıcı trafiğiniz kurulumdan sonra güvende olacak. Ancak, Tor bir VPN değildir. Sistem ağ trafiğiniz şifrelenmemiş, yalnızca Tor Tarayıcı trafiği var.

Epic Browser
Epic Browser, yerleşik bir yeraltı ağına sahip değildir. Ancak, güvenliğinizi tehlikeye atan çok sayıda komut dosyasını ve izleyiciyi kapatır ve filtreler. Dahası, geçmişinizi kaydetmez, DNS ön alımına izin vermez, web veya DNS önbelleği yoktur ve otomatik doldurma özelliği yoktur.

Brave
Açık kaynaklı Brave tarayıcısını gerçekten iyidir. Brave ayrıca komut dosyalarını, reklam izleyicileri ve daha fazlasını engelleme konusunda mükemmel bir iş çıkarır. Kaydedilen göz atma süresinin yanı sıra engellenen izleyici ve reklamların sayısını görüntüleyen yeni bir sekme arka planı sunar.

Brave, mahremiyeti korumaya ve güvenliği arttırmaya gerçekten inanan tutkulu bir topluluk tarafından aktif olarak geliştirilmektedir.

10. Güvenlik Aracı Sonuç

2018'in En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları
İlginizi Çekebilir

2018'in En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları

En İyi Ücretsiz Taşınabilir Antivirüs Programları
İlginizi Çekebilir

En İyi Ücretsiz Taşınabilir Antivirüs Programları

Umarız, sisteminiz için çok katmanlı bir güvenlik duvarı inşa etmişsinizdir. Önemli olan panik yapmamak. Evet, çok fazla tehdit var. Evet, bilgisayarlara bağımlılığımız arttıkça daha da kötüye gidiyorlar. Ancak tüm bunlar var diye internet ve teknolojiden uzaklaşamazsınız. Önemli olan önleminizi almaktır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile