Ogznet.com

Bilgisayarınızın ne kadar yüksek teknolojiye ve donanıma sahip olduğu bir süre sonra değerini yitirir. Bilgisayarınız, er ya da geç, en yaygın hastalığa yakalanacak, yavaşlama..

Bilgisayarınızın açılması genel olarak yavaş mı yoksa bazı programların açılması konusunda mı sorun yaşıyorsunuz? Endişelenmeyin: Bu altı basit adımı uygulayın ve sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızı kullanmaya devam edin.

1. Sadece Gerekli Programları Kurun; Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bilgisayarınızda kaç tane uygulama, program veya tarayıcı uzantısı yüklü? Ne kadar çok araç yüklenirse, işletim sisteminiz o kadar yavaş çalışacaktır.

Genel bir program temizliği yapmanızı öneririm. Programı kuralı iki ya da üç ay geçmiş ama, program ya hiç açılmamış yada seyrek kullanmışsınız. Windows'ta, "Programı kaldır veya değiştir" ayarları var. Buradan hangi programı ne kadar sıklıkta kullandığınıza göre sıralama yapabilirsiniz.

Buradan kullanmadığınız programaları silin. Her şeyi temizledikten sonra, yeni şeyler yüklemeden önce iki kez düşünün. Bu programa gerçekten ihtiyacın var mı? Ve yapsanız bile, belki de bu program için web sürümleri vardır (dolayısıyla yüklemeniz gerekmez) veya USB'ye yükleyebileceğiniz taşınabilir bir sürümü vardır onları kullanın.

Artık yalnızca ihtiyacınız olan programlara ve uzantılara sahip olduğunuza göre, onları bir süre sonra optimize etmeyi, gereksiz dosyalarını silmeyi unutmayın. Alanı boşaltmak veya gereksiz dosyalardan kurtulmak için CCleaner gibi programları kullanın. Mac kullanıcıları, sabit diskinizin durumunu grafiksel olarak inceleyen Disk Inventory X'i kullanabilir. Windows kullanıcıları içinse benzer bir program olan Windows Directory Statistics programını kullanabilir.

Disk Inventory X

Bu adımı uyguladığınızda bilgisayarınızın nasıl değiştiğini ve nasıl hızlandığını hemen fark edeceksiniz.

2. Tüm Program ve Sürücüleri Sık Sık Güncelleyin

Programları güncel tutmak, sağlıklı ve hızlı bir işletim sistemine sahip olmanızın anahtarıdır. Çünkü: yazılımı en iyi duruma getirir, diğer yüklü öğelerle uyumluluğu geliştirir, güvenlik hatalarını düzeltir. Bu durum Windows veya MacOS'un sistem güncellemeleri için daha da önemlidir; Bu güncellemeler genelde çökmelerden veya yavaşlamalardan kaçınmak için önemli geliştirmeler içerir.

Tüm Program ve Sürücüleri Sık Sık Güncelleyin

Neyseki pek çok programda otomatik olarak arka planda güncelleme seçeneği bulunmaktadır.

3. Arka Planda Çalışan Programlara Dikkat Edin

Bilgisayarınızın bu kadar yavaş çalışmasının nedenlerinden biri, arka planda çalışan çok fazla programın olmasıdır. Bu programlardan bazılarını eğer gerçekten kullanıyorsanız, izin verin, ancak diğer programları durdurun veya kaldırın.

Bu işlem, tamamen deneme yanılma gerektirir. Hangi arka plan programlarının bilgisayarınızı yavaşlattığını bulmak istiyorsanız, Windows için Görev Yöneticisi'ne veya Mac için Kullanıcılar ve Gruplara bakın ve bunu adım adım ilerleyerek yapın.

İlginizi
çekebilir
CCleaner ile Bilgisayarınızı Hızlandırın ve Optimize Edin

4. Güvenlik Önlemlerini Alın

Malware, bilgisayarınızın performansını olumsuz olarak etkiler. Tek amacı, bilgisayarınızdan bilgi toplamak ve üçüncü şahıslara satmak olan tarayıcı eklentileri değil kastedilen.

Program yüklemelerinizde seçici davranarak sorunun düzeltileceğini söylemek isterim, ancak gizlice kurulan bir sürü kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı var. Antivirüs kullanmanızı öneririm. Profesyonel bir antivirüs ile kendinizi korumaya alın.

Güvenlik Önlemlerini Alın

Windows'unuz varsa, Avira, koruma, kullanım kolaylığı ve maliyet arasındaki dengeyi sağlayan mükemmel bir seçenektir. Neredeyse aynı seviyede, Avast! var. Diğer alternatifler Kaspersky ve BitDefender olabilir. Bu sıralama koruma ve maliyet unsurları baz alınarak yapıldı.

Mac için Sophos Anti-Virus var: kompakt, kullanımı kolay ve taramaları mükemmel bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ClamXav 2, Avast'ı da deneyebilirsiniz! Hatta Avira'da olabilir.

5. Yavaşlama Nedenini Bulun

Bazen belli bir programı yüklediğinizde, işletim sistemini yavaşlattığı açıktır. Bu durumda, tüm çabalanızı bu sorunu düzeltmek için yoğunlaştırmanız gerekir.

Biraz zor gelebilir ancak bazen uzun süredir yüklü olan uygulamaların biriktirdiği tüm çöpleri ortadan kaldırdığı için programı kaldırmak ve yeniden yüklemek çok iyi sonuçlar verebiliyor.

Mesela Chrome gibi bir program sorun çıkarmaya başladıysa, performansınızı iyileşleştirmek için yakın geçmişinizi silebilirsiniz. Ayrıca gereksiz eklentilerini kaldırın ve açtığınız sekmeleri en aza indirin.

6. Bir Klasik Sorun Çözme Adımı: Fabrika Ayarlarına Geri Dönme

Bir Klasik Sorun Çözme Adımı: Fabrika Ayarlarına Geri Dönme

Bazen sorunlardan kaçmak için bilgisayarınızı eski haline döndürmek gerekebilir. Windows ve Mac'in en son sürümleri bu işlemi kolaylaştırıyor; böylece kişisel verilerinizden herhangi birisini kaybetmeden fabrika ayarlarına dönebiliyorsunuz.

Windows'u geri yüklemek isterseniz, Yedekleme ve geri yükleme bölümünde ilgili tüm seçenekleri bulabilirsiniz. Mac'te, bu işlevi bulmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Cmd + R tuşunu basılı tutun.

İlginizi
çekebilir
Windows 10 için En İyi 10 Bilgisayar Optimizasyon Programı

Tüm adımları uyguladığınızda bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma olacağını göreceksiniz.