Bilgisayarın çalışmasına odaklanmakta sorun mu var? Bir görev için sürekli çalışmak birçok insan için zordur. Bu küçük değişiklikleri hayata geçirin ve bahse gireriz, Windows kullanırken konsantre olmanızı daha kolay bulacaksınız.

İlginizi Çekebilir Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı

Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı

Bilgisayar monitörünüzün parlaklığı, düşündüğünüz gibi olmayabilir. Ama göz sağlığı için ekran parlaklığı çok önemli. Windows 10'daki parlaklık ile ilgili her şeyi nasıl özelleştireceğinizi göstereceğiz.

Şimdi bilgisayar kullanırken nasıl daha üretken ve konsantre olabileceğinizi görelim.

1. Animasyonları Azaltın veya Devre Dışı Bırakın
Windows 10 işletim sistemi kullanıcıların kendini daha rahat hissetmesini sağlamak için çok sayıda animasyon içerir. Dikkati dağıttığını düşünüyorsanız, her şeyi biraz düz yapmak için bunları kapatabilirsiniz.

Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Ekran'da devre dışı bırakmak için birkaç seçenek bulacaksınız. Windows'u basitleştir ve kişiselleştir altında, otomatik gizleme kaydırma çubuklarını, animasyonları ve şeffaflığı devre dışı bırakabilirsiniz.

Daha fazla seçenek için, Başlat Menüsü'ne performans yazın ve Windows'un görünümünü ve performansını ayarla'yı seçin. Burada, devre dışı bırakabileceğiniz birçok seçenek içeren bir Görsel Efektler sekmesi göreceksiniz.

Windows'u görsel olarak daha az güzel yaparsınız, ancak bu efektleri devre dışı bırakmak da bilgisayarınızı hızlandırabilir, bu da iyi bir yan etki.

2. Temel Duvar Kağıdı Ayarlayın
Özel bir duvar kağıdı veya duvar kağıtları slayt gösterisi bile PC'nizi kişiselleştirmek için harika bir yoldur. Ama çalışırken dikkatinizi dağıtabilirler.

Aileniz ile geçen yazdan gittiğiniz tatilin bir resmini görebilir ve yeniden anımsamaya başlayabilirsiniz. Ya da kütüphanenizden hangi duvar kağıdının görüneceğini bir dakika bekleyebilirsiniz.

Bu dikkat dağınıklıklarını önlemek için düz bir arka plan oluşturmayı deneyin. Ayarlar> Kişiselleştirme> Artalan'a gidin. Arkaplan açılır kutusunun altında, seçiminizi Düz renk olarak değiştirin. Sonra aşağıdan bir renk seçebilirsiniz.

3. Avantajlı Müzik Kullanın
Çalışırken müzik dinlemek harika, ama yanlış müzik size karşı çalışabilir. En sevdiğiniz şarkılara eşlik etmek veya üretkenliğe elverişli olmayan müzik dinlemek, odaklanmanızı zorlaştıracaktır.

Bunun yerine, etrafınızdaki gürültüyü kasıtlı olarak kontrol etmeyi deneyin. Beyaz gürültüyü ya da hoş ama dikkati dağıtmayan enstrümantal müzikleri açabilirsiniz.

4. Başlat Menüsü ve Görev Çubuğunu Basitleştirin
Muhtemelen çoğu programı Başlat Menüsü veya Görev Çubuğu'ndan başlatabilirsiniz. Bunları biraz temizlemek, dikkat dağınıklıklarını azaltmaya ve sadece yapmanız gerekenlere odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Görev Çubuğunda, herhangi bir uygulama simgesini sağ tıklayıp kaldırmak için görev çubuğundan sabitlemeyi seçebilirsiniz.
Sabitlenmiş simgelerinizi yalnızca bir çalışma oturumu için gerekenlere indirgeyin. Özellikle, dikkat dağıtıcı sitelere atlamak için cazibeyi azaltmak için tarayıcı simgenizi kaldırmayı deneyin.

Aynısını Başlat Menüsünde de yapabilirsiniz — bir döşemeye sağ tıklayıp kaldırmak için Başlat'tan sabitle'ye basın.
Bir döşemeyi saklamak istiyorsanız ancak dinamik içeriğini görmek istemiyorsanız, bu işlevi devre dışı bırakmak için Diğer> Canlı Döşemeyi Kapat'ı seçin.

Son olarak, Sistem Tepsinizde (Görev Çubuğunun en sağındaki alan) görünen simgeleri düzenleyebilirsiniz. Ayarlar> Kişiselleştirme> Görev Çubuğu'nu ziyaret edin ve görev çubuğunda hangi simgeleri görüneceğini seçin.
Bu, her zaman gösterilecek simgeleri seçmenizi sağlar.

Dikkatinizi dağıtırsa varsayılan Windows simgelerini gizlemek için Sistem simgelerini aç veya kapat'ı tıklayın.

5. Odaklanma Yardımı Avantajını Kullanın
Windows 10, Focus Assist (eskiden Sessiz Saatler) olarak bilinen kendi Rahatsız Etme özelliğini içerir.
Dikkat dağıtıcı bildirimleri engellemenize ve hatta otomatik kurallar için desteğe sahip olmanıza izin verir.

Kullanmak için Ayarlar> Sistem> Odaklanma Yardımı'nı ziyaret edin. Buradan üç durum arasında geçiş yapabilirsiniz: Kapalı, Yalnızca öncelikli ve Yalnızca Alarmlar. Bu seviyeyi ayarlamak için Öncelik listenizi özelleştirin seçeneğini tıklayın.

Ayrıca burada Otomatik kuralları ayarlayabilirsiniz. Bunlar belirli saatlerde, bir görüntüyü çoğalttığınızda ve bir oyun oynarken, Focus Assist'i etkinleştirir. Action Center'ı (Win + A) açıp, üç seviye arasında geçiş yapmak için Odak Yardımı seçeneğini tıklatarak Odak Yardımı'nı hızlı bir şekilde etkinleştirebilirsiniz.

6. Bildirimleri Devre Dışı Bırak
Odaklanma Yardımı'nı kullanmıyor olsanız bile, umursamadığınız bazı bildirimler alırsınız. Hangi uygulamaların bildirimleri ve bunların nasıl yapıldığını gösterebileceğini Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve eylemlerden ayarlayabilirsiniz.

Bu gönderenler bölümünden Bildirimleri al bölümüne ilerleyin ve bildirimleri tamamen uygulamalar için devre dışı bırakabilirsiniz. Sadece kaydırıcıyı Kapalı konumuna getirin.

Bildirim seçeneklerini değiştirmek için bir girişi tıklayın. Bu, sesi veya başlığı devre dışı bırakmanızı sağlar. Bu seçenekleri kullanarak,
Daha sonra sizi işinizden uzaklaştırmadan, Eylem Merkezi'nde bildirimlere yetişebilirsiniz.

7. Ayrı Tarayıcı Profili kullanın
Özel Chrome profilleri, birden fazla kişinin bir tarayıcı kullanmasına izin verir, ancak bunları kendiniz için de kullanabilirsiniz.

Chrome'u açmak ve yer işaretlerinizi zaman kaybettiren sitelere görmek yerine, yalnızca gerekli sayfalara bağlantıları olan bir iş profili oluşturabilirsiniz. Bu, aynı zamanda sosyal medya sitelerini imzalamanızı ve bu ayarlamayı azaltmanızı da sağlar.

Yeni bir Chrome profili oluşturmak için, tarayıcının sağ üst köşesindeki bir kişinin siluetini tıklayın. (Bu, zaten bir Chrome profili kullanıyorsanız isminizi gösterecektir.) Yeni bir profil oluşturmak için Kullanıcıları yönet> Kişi ekle'yi tıklayın.

8. Gri Tonlama Modunu Bir Deneme Ver

Modern işletim sistemleri, çekici renk ve tasarımlarla doludur; her şeyi gri tonlamaya çevirerek zihninizde küçük bir oyun oynayabilirsiniz.

Bunu Windows'ta yapmak için Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Renk filtreleri'ne atlayın. Renk filtreleri kaydırıcısını etkinleştir,
daha sonra aşağıda bir renk filtresi seçmeniz gerekecek. Varsayılan Tersi; bunu Gri Tonlamalı olarak değiştirin.

Filtreyi açıp kapatmak için kısayol tuşuna izin ver kutusunu işaretleyin ve bunu kolayca değiştirmek için Win + Ctrl + C tuşlarını kullanabilirsiniz. Ancak, eğer hemen gri tonlamayı kapatmak için sizi cezbedecekse, bunu unutmak isteyebilirsiniz.

Her şeyi gri yaparak, bilgisayarınızı daha az görsel hale getireceksiniz. Açıkçası, eğer renk duyarlı çalışma yapıyorsanız bu uygun değildir, ancak ne kadar iyi çalıştığına şaşırabilirsiniz. Akıllı telefonunuzu da griye çevirmeyi deneyebilirsiniz.

9. Microsoft Edge'de Okuma Modunu Kullanma
Microsoft Edge'in bazı faydalı kullanımları vardır; bunlardan biri kullanışlı Okuma Modu özelliğidir.

Desteklenen sayfalarda, adres çubuğunun sağ tarafındaki Okuma Modu simgesini tıklatabilirsiniz (veya Ctrl + Shift + R tuşlarına basarak). Bu, sayfanızın metnini pürüzsüz bir kitap biçiminde gösterir, okumak için mükemmeldir.

Önemli içerikleri çevrimiçi reklamlar, ek bilgiler ve diğer dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan okumak daha iyi bir yoldur.

10. Karanlık Modu ve Gece Işığını Etkinleştir
Bilgisayarınızda geceleri çalışmak, her türlü parlak unsur sayesinde gün boyunca olduğundan daha zor olabilir.

Akşamları odaklanmakta zorlanıyorsanız, Karanlık Mod ve Gece Işığı'nı kontrol edin.
Güneş battıktan sonra verimli olmanıza yardımcı olacak iki önemli Windows 10 özelliği.

Windows 10 ile Odaklanma ve Verimli Kalma
Bilgisayarlar tonlarca iş yapmamıza izin veriyor, ancak aynı zamanda son derece dikkat dağıtıcı unsurlarla da geliyorlar. Bu küçük ince ayarlardan bazılarını uygulayarak, sisteminizi daha net bir odaklama için ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan sorumlu sizsiniz.
Bu yüzden üretkenlik için elverişli olduğundan emin olmak için biraz zaman harcayın.

Bu ipuçlarını denedikten sonra bile görevleri takip etmede sorun yaşıyorsanız, odaklanmanıza yardımcı olacak basit yapılacaklar listesi araçlarına göz atın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 304 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayar Kullanırken Konsantre Olmanızı Sağlayacak 10 Öneri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayar Kullanırken Konsantre Olmanızı Sağlayacak 10 Öneri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar Kullanırken Konsantre Olmanızı Sağlayacak 10 Öneri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "