Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak

Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak

/ Okuma süresi: 6 dk, 22 sn / Yorum (0)
A A A

Bilgisayar ve televizyonuz ile ev sinema sistemi yapıyoruz. Bunun için bir bilgisayar kasası veya dizüstü bilgisayar ve ara bağlantı kabloları yeterli olacaktır.

İnternet hızı ve ev sinemasının birkaç yıl içinde belirgin şekilde gelişti. Aynı zamanda PC ve ev sineması arasındaki ayrım kayboldu.

Sonuç olarak, Masaüstü Bilgisayarınız veya Dizüstü Bilgisayarınız, ev sineması deneyiminizin bir parçası haline gelebilir. Bunun iyi bir fikir olmasının çeşitli nedenleri vardır:

 • Büyük ekran TV'nizi, belge çalışması, fotoğraf ve video düzenleme, akış içeriği görüntüleme ve hatta PC oyunları için bir ekran olarak yani PC monitörü olarak kullanabilirsiniz.
 • Ev sineması surround ses dinleme deneyimine kavuşabilirsiniz.
 • Akıllı TV, internet Blu-ray Disk oynatıcısı veya medya dosyalarınız varsa, bunları PC'nizde depolanan video, görüntü ve müzik dosyalarına erişmek için kullanabilirsiniz.
 • Ev sinema sisteminizi kurmanıza ve kontrol etmenize yardımcı olması için PC'nizi kullanabilirsiniz.

TV'nizi PC Monitörü Olarak Kullanma

Bilgisayarınızı ev sinemasına entegre etmek için en basit yol, PC'nizi veya Dizüstü Bilgisayarınızı TV'nize bağlamanın bir yolunu bulmaktır. Günümüzün HD ve 4K Ultra HD TV'leri ile ekran çözünürlüğü ve genel imge kalitesi birçok PC monitörü kadar iyi olabilir.

Bunu yapmak için TV'nizin bir VGA (PC monitörü) giriş bağlantısı olup olmadığını kontrol edin, aksi halde bir VGA-HDMI dönüştürücü veya hatta bir USB-HDMI bağlantısı gibi bir cihaz satın alma seçeneğiniz vardır. Bu sayede PC'nin bir HDTV'ye bağlanmasına da izin verebilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir DVI çıkışı varsa, bilgisayarınızı TV'ye bağlamak için bir DVI-HDMI'da adaptörü kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, PC'nizde bir HDMI çıkışı varsa (daha yeni olanlarda vardır), işleri kolaylaştırır, çünkü ek bir adaptör ihtiyacını ortadan kaldırır. Bilgisayarınızın HDMI çıkışını doğrudan TV'deki bir HDMI girişine bağlayabilirsiniz.

TV'nize PC'yi bağladıktan sonra, artık çalışmak için geniş ekrana sahip olursunuz.

Bu sadece fotoğraflarınızı ve videolarınızı izlemekle kalmaz aynı zamanda web'de gezinme, belge, fotoğraf, video oluşturma ve düzenleme de yeni bir perspektif kazanabilirsiniz.

Buna ek olarak, ciddi oyuncular için bazı HD ve Ultra HD TV'ler 1080p 120Hz giriş sinyallerini destekler. TV'nizi PC oyun deneyiminizin bir parçası olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bilgisayarınızdan Ev Sineması Ses Sisteminize Erişme

Tabii ki, PC'nizin ekranını TV'nizde görüntülemenin yanı sıra, bilgisayarınızdan da TV'nize veya ev sineması ses sisteminize ses almanız gerekir.

Bilgisayarınız HDMI bağlantısı sağlıyorsa, PC'nizin HDMI çıkışını TV'nizdeki veya Ev Sineması Alıcınızdaki HDMI girişlerinden birine bağlayın. HDMI bağlantı seçeneklerini kullanıyorsanız, HDMI bağlantıları hem video hem de ses sinyallerini iletebildiğinden, ses de otomatik olarak aktarılır.

Ayrıca, HDMI bağlantılarınızı ev sineması alıcısı ile yönlendirirseniz ve HDMI aracılığıyla gelen bir Dolby Digital bit akışı tespit ederse (Netflix veya Vudu gibi servislerden veya PC'nizde bir DVD oynuyorsanız), sinyali bir tam surround ses dinleme deneyimi sunar.

Bununla birlikte, PC'niz eskiyse veya HDMI bağlantı seçeneğine sahip değilse, seslere erişmenizi sağlayacak geçici çözümler vardır.

Bir geçici çözüm, TV'deki HDMI girdilerinden (veya VGA girişinden) birinin eşleştirilmiş bir dizi analog ses girişi olup olmadığına bakmaktır. Öyleyse, videonuza erişmek için PC'nizi bu HDMI veya VGA girişine bağlayın ve PC'nizin ses çıkışı (ları), bu HDMI veya VGA girişi ile eşlenen analog ses girişine bağlayın. Şimdi TV'nizde PC'nizin bağlı olduğu HDMI veya VGA girişi seçtiğinizde, video izleyebilmeli ve ses duyabilmelisiniz. Ses duymuyorsanız, bu seçeneği aktive etmek için gereken ek adımlar için TV'nizin HDMI veya giriş ayarları menüsüne veya kullanım kılavuzuna bakın.

Ayrıca, PC'nizde bir dijital optik ses çıkışı varsa, bir ev sineması alıcısının dijital optik girişine bağlayabilirsiniz.

NOT: Çok kanallı analog veya dijital optik ses çözümünü bir ev sineması alıcısı ile kullanırken, PC'nizin HDMI veya VGA çıkışını doğrudan TV'ye bağlamanız ve ses bağlantılarınızı ev sineması alıcısına ayrı olarak yapmanız gerekir.

Bilgisayar ve Ev Sineması Bileşenlerini Ağa Bağlama

Bununla birlikte, PC'nizi evdeki başka bir odada olsa bile - bir ağ üzerinden ev sinema sisteminize entegre edebileceğiniz başka bir yol da var.

PC'nize ek olarak akıllı bir TV, ortam akışı, çoğu Blu-ray Disk oynatıcı ve hatta birçok ev sineması alıcısı internet yönlendiricinize (Ethernet veya Wifi üzerinden) bağlayarak temel bir ev ağı oluşturabilirsiniz.

Bağlanan cihazlarınızın özelliklerine bağlı olarak PC'nizde depolanan ses, video ve görüntü içeriğine doğrudan ya da uyumlu bir Blu-ray Disc oynatıcınız ya da medya yoluyla TV'nize erişebilirsiniz.

TV'nizin, Blu-ray Disc oynatıcınızın veya medya akışınızın dahili bir uygulaması veya bilgisayarınızla tanışmasına ve iletişim kurmasına olanak tanıyan indirilebilir bir veya daha fazla uygulamanın bulunmasıdır.

Ev Sinema Odası Düzenlemesi

PC'nizin ev sinemasının bir parçası haline gelebileceği bir başka yol, sisteminizi kurmak ve kontrol etmek için bir araçtır.

Kurulum açısından neredeyse tüm ev sineması alıcıları, otomatik hoparlör kurulum sistemini (Oda Düzeltme olarak anılır) içerir. Bu sistem, markaya bağlı olarak değişir.

Gördüğünüz gibi, bilgisayarınızı (veya MAC'inizi) ev sinema sisteminizin bir parçası olarak kullanmanın çeşitli yolları vardır.

Bununla birlikte, TV, ev sineması ses sistemi, oyun ve akış gereksinimleriyle toplam uyumluluğu sağlamak için herhangi bir PC veya Laptopu bir kattaki ev sinema sistemine entegre edebilmenize rağmen, kendi Ev Sineması'nı satın almayı veya oluşturmayı düşünebilirsiniz PC (HTPC). Önceden oluşturulmuş HTPC'ler için önerilere göz atın.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 313 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar ve Televizyonunuz ile Ev Sinema Sistemi Yapmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.