Bilgisayar Virüslerinin Türleri ve Etkileri

Bilgisayar Virüslerinin Türleri ve Etkileri

/ / Okuma süresi: 5 dk, 54 sn / Yorum (0)
A A A

Tıpkı normal insan virüsleri gibi, bilgisayar virüsleri de birçok şekilde ortaya çıkar ve makinenizi farklı şekillerde etkileyebilir. Bilgisayarınız antibiyotiklere ihtiyaç duymayacak, ancak ciddi bir enfeksiyon sisteminizde hasara yol açabilir. Dosyalarınızı silebilir, verilerinizi çalabilir ve ağınızdaki diğer cihazlara kolayca yayılabilirler. İşte dikkat etmeniz gereken yedi çeşit bilgisayar virüsü.

İlginizi Çekebilir
2018'in En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Programı

2018'in En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Programı

Bilgisayarınızı, ücretsiz bir virüsten koruma programı ile koruyun. İyi bir antivirüs programı, güvenli bir sistem için gereklidir ancak bunun için bir ödeme yapmanız gerekmez. Aşağıda, bilgisayarınız için yükleyebileceğiniz en iyi beş ücretsiz antiv..

1. Önyükleme Sektörü Virüsü (Boot Sector Virüsü)

Kullanıcı perspektifinden, önyükleme sektörü virüsleri en tehlikeli olanlardan bazılarıdır. Ana önyükleme kaydını etkilediklerinden, çoğu zaman tam bir sistem formatı gerektirecek şekilde kaldırılması zor virüsler olarak bilinmektedir. Bu virüs özellikle önyükleme sektörünü şifrelediyse veya kodu aşırı derecede zarar görmüşse sıkıntılıdır.

Genellikle çıkarılabilir medya ile yayılırlar. Disketlerin çok kullanıldığı 1990'larda zirveye ulaştılar, ancak bunları USB sürücülerinde ve e-posta eklerinde de bulabilirsiniz. Neyse ki, BIOS mimarisindeki gelişmeler son birkaç yıldaki etkiyi azaltmıştır.

2. Doğrudan Eylem Virüsü

Doğrudan eylem virüsü, iki ana dosya infector virüsünden (diğeri yerleşik virüs) biridir. Virüs “yerleşik olmayan” olarak kabul edilir; kendini yüklemez veya bilgisayarınızın belleğinde gizli kalır.

Kendisini belirli bir dosya türüne (genellikle EXE veya COM dosyaları) iliştirerek çalışır. Birisi dosyayı çalıştırdığında, yayılmak için dizindeki diğer benzer dosyaları arayarak faaliyete geçer.

Olumlu bir nokta, virüs genellikle dosyaları silmez veya sisteminizin performansını engellemez. Bazı dosyaların erişilememesinin yanı sıra, bir kullanıcı üzerinde minimal bir etkisi vardır ve bir anti-virüs programı ile kolayca kaldırılabilir.

3. Yerleşik Virüs

Yerleşik virüsler, diğer birincil dosya infektörleridir. Doğrudan eylem virüslerinden farklı olarak, kendilerini bir bilgisayara yüklerler. Enfeksiyonun orijinal kaynağı ortadan kaldırıldığında bile çalışmasına izin verir. Bu nedenle uzmanlar, onların doğrudan eylem virüslerinden daha tehlikeli olduklarını düşünmektedir.

Virüsün programlanmasına bağlı olarak, tespit etmek zor olabilirler. Yerleşik virüsleri iki alana ayırabilirsiniz; hızlı enfektörler ve yavaş enfektörler. Hızlı enfektörler, olabildiğince çabuk hasara neden olur ve bu nedenle daha kolay tespit edilir; Yavaş enfektörler tanımak zorlaşır çünkü semptomları yavaş gelişir.

En kötü ihtimalle, yazılımın taradığı her dosyaya bulaşarak virüsten korunma yazılımınıza kendilerini bağlayabilirler. Toplam kaldırmaları için genellikle işletim sistemi yaması gibi benzersiz bir araca ihtiyacınız vardır. Bir anti-malware uygulaması sizi korumak için yeterli olmayacaktır .

4. Çok Parçalı Virüs

Bazı virüsler tek bir yöntemle yayılmaya ya da tek bir veri yükünü iletmekle yetinse de, çok parçalı virüsler hepsini ister. Bu tür bir virüs birden çok şekilde yayılabilir ve yüklü işletim sistemi veya belirli dosyaların varlığı gibi değişkenlere bağlı olarak virüslü bir bilgisayarda farklı eylemler gerçekleştirebilir.

Aynı anda hem önyükleme sektörüne hem de yürütülebilir dosyalara bulaşabilir, hızlı hareket etmelerine ve hızla yayılmasına olanak tanır.

İki yönlü saldırı, onları kaldırmak için zor hale getirir. Bir makinenin program dosyalarını temizleseniz bile, virüs önyükleme sektöründe kalıyorsa, bilgisayarı yeniden açtığınızda hemen yeniden üretilecektir.

5. Polimorfik Virüs

Symantec göre, polimorfik virüsler bir anti-virüs programı için tespiti ve kaldırılması en zor olanlardan biridir. Anti-virüs firmalarının “tek bir polimorfik virüsü yakalamak için gereken algılama rutinlerini oluşturmak için gün veya aylar harcadıkları” iddia ediliyor.

Peki neden korunmak için bu kadar zorlar? İpucu isminde. Virüsten koruma yazılımı yalnızca bir virüsün bir varyantını kara listeye alabilir - ancak bir polimorfik virüs her kopyalandığında imzasını (ikili desen) değiştirir. Bir anti-virüs programına, tamamen farklı bir yazılım parçası gibi görünüyor ve bu nedenle kara listeyi ortadan kaldırabilir.

6. Overwrite Virüs

Son kullanıcılarda, bir bütün olarak sisteminiz için tehlikeli olmasa bile, overwrite virüs en sinir bozucu etkilerden biridir.

Bunun nedeni, bulaştığı herhangi bir dosyanın içeriğini siler; Virüsün kaldırılmasının tek yolu dosyayı silmek ve sonuç olarak içeriğini kaybetmektir. Hem bağımsız dosyaları hem de tüm yazılım parçalarını enfekte olabilir.

Overwrite virüsler genellikle düşük görünürlüğe sahiptir ve e-posta yoluyla yayılarak, ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için tanımlanmaları zorlaşır. 2000'li yılların başında Windows 2000 ve Windows NT ile birlikte bir yayıldılar, ancak yine de onları vahşi ortamda bulabilirsin.

7. Spacefiller Virüs

“Boşluk Virüsleri” olarak da bilinen uzay gemisi virüsleri, meslektaşlarının çoğundan daha akıllıdır. Virüs için tipik bir operasyon, kendisini bir dosyaya eklemektir, ancak boşluk dosyaları, bazen dosyanın kendisinde bulunan boş alana girmeye çalışır.

Bu yöntem, bir programa, kodlara zarar vermeden veya büyüklüğünü artırmadan bulaşmasına izin vererek, diğer virüslere dayanan gizli anti-saptama teknikleri ihtiyacını aşmasını sağlar.

Neyse ki, bu tür bir virüs nispeten nadirdir, ancak Windows'ta taşınabilir ve yürütülebilir dosyaların büyümesi onlara yeni bir hayat şansı verir.

Kötü Amaçlı Yazılımları Önlemek Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırmaktan Daha İyidir

İlginizi Çekebilir
Windows 10 için En İyi Antivirüs Programları

Windows 10 için En İyi Antivirüs Programları

Windows Defender yıllar içinde çok gelişti. Windows 10 kullanıcılarının çoğunluğu için, daha fazla koruma sağlar. Ancak, bu alanda birçok farklı seçenek var. Windows 10 için en iyi antivirüs programının hangisi olduğuna nasıl karar verebilirsiniz? İş..

Her zaman olduğu gibi, kendinizi korumak için mantıklı adımlar atmak, virüs bulaşmadan önce engellemektir. İyi bir antivirüs programı kullanmanız gerekiyor. Ayrıca, tanınmayan kaynaklardan gelen e-postaları açmayın, herhangi bir USB belleği bilgisayara takmayın, yabancıların sisteminizi kullanmasına izin vermeyin ve rastgele web sitelerinden yazılım yüklemeyin!
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 243 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayar Virüslerinin Türleri ve Etkileri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayar Virüslerinin Türleri ve Etkileri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayar Virüslerinin Türleri ve Etkileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.