Ogznet.com
Bilgisayarı Oyun Konsoluna Dönüştürme Paylaş:

Bilgisayarı Oyun Konsoluna Dönüştürme

Bilgisayarı Oyun Konsoluna Dönüştürme

PC’yi Oyun Konsoluna Çevirme

Bilgisayar oyunları eğlencelidir, ancak konsol oyunlarıyla rekabet edecek durumda olmayabilir. Sonuçta, bir bilgisayar gerçek manada Xbox veya PS5 gibi bir oyun konsolunun yerini alamaz. Ancak yine de, bilgisayarınızı bir oyun konsoluna dönüştürmek istiyorsanız bu makaleyi okumaya devam edin.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bilgisayar Gerçek Bir Oyun Konsoluna Çevirebilir mi?

Bilgisayarınızı Xbox One veya PS4'e dönüştürmenin bir yolunu arıyorsanız, maalesef bilgisayarınızı Xbox One veya PlayStation 4 oyunlarını çalıştıran bir oyun konsoluna dönüştürmenin bir yolu yoktur.

Buna rağmen, bilgisayarınızı PC oyun konsolu diyebileceğiniz bir cihaza dönüştürmek için bazı seçenekleriniz var. Bunu yapmak için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Windows veya Linux gibi modern işletim sistemlerini çalıştırabilen bir bilgisayar
 • Uygun GPU veya GFX kartı
 • PC'nizi TV'ye bağlamak için HDMI kablosu
 • Kaliteli bir oyun kumandası
 • Steam: konsol tarzı arayüz için hemen hemen tek seçenek Steam'dir

Standart bir PC'yi özel bir PC oyun konsoluna dönüştürmek için şimdi bu araçları kullanalım.

Bilgisayarınız Konsol Seviyesinde Oyunları Çalıştırabilir mi?

Öncelikle, bilgisayarınızın donanım olarak bu göreve hazır olduğundan emin olmanız gerekir. Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar yada bir HTPC* olabilir. Oynamak istediğiniz oyunları çalıştırabildiği sürece cihaz tipi önemli değildir.

Hemen hemen tüm yeni bilgisayarlar bir video oyununu çalıştırırken, bazı eski donanımlar soruna neden olabilir. Örneğin, eski CPU'lar ve eski HDD sabit disk sürücüleri hayal kırıklığı yaratan bir PC oyun konsolu deneyimi yaşatacaktır.

Bu nedenle yeni donanımları tercih edin:

 • CPU: Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 işlemcili veya daha yenisine sahip bir bilgisayar
 • RAM: Sisteminizde en az 8GB DDR4 RAM olmalıdır
 • Depolama: Bir SATA SSD veya en iyi performans için 1 TB depolama alanına sahip ince bir NVMe veya SATA 3 M.2 sürücü kullanın
 • GPU: Ana kartınıza en uygun grafik kartını tercih edin

PC Oyun Konsolunuza bir İşletim Sistemi Kurun

PC oyun konsolunuz için Windows'u kullanmayı planlamanız olasıdır. Sonuçta, mevcut bir PC kullanıyorsanız, muhtemelen zaten bir Windows lisansınız vardır.

Ancak PC oyun konsolunuzu sıfırdan oluşturuyorsanız, muhtemelen kullanabileceğiniz bir Windows kopyasına sahip olmayacaksınız. Alternatif olarak Linux işletim sistemini kullanabilirsiniz. Linux ücretsizdir ve lisans gerektirmez.

Steam, Linux'ta sorunsuz bir şekilde çalışırken, zaman kazanmak için SteamOS'u* da tercih edebilirsiniz. Bu, özellikle oyun oynamak için tasarlanmış, yerleşik Steam içeren bir Linux sürümüdür.

Windows için tasarlanan oyunları Linux'ta çalıştırmanın, oyun deneyimini yavaşlatabilecek çeşitli zorluklar getireceğini unutmayın.

Bilgisayar Oyun Konsolu Arayüzünüz için Steam Büyük Resim Modunu kullanın

İster Windows, Ubuntu, ister başka bir Linux dağıtımı veya SteamOS seçin, oyunlar için Steam'e güveniyor olacaksınız.

Bilgisayarınızı Steam Geniş Ekran Modu ile bir oyun konsolu gibi kullanın

Sonuçta, piyasadaki en büyük dijital oyun dağıtım hizmetidir. Oyun satın alabilir, seviyeleri kaydedebilir, diğer oyuncularla iletişim kurabilirsiniz. Ekran görüntüsü alma, DLC satın alma seçeneği var ve Steam'deki oyunlar kullanmak istediğiniz hemen hemen tüm oyun denetleyicileriyle uyumludur.

Bununla birlikte, üstün PC konsolu oyun deneyimi için Steam'i Geniş Ekran Modunda kullanın. Bu, PC için konsol benzeri bir kullanıcı arabirimidir, Xbox Series X veya PlayStation 5'te bulunandan farklı değildir. Kitaplığınızda dolaşmak, oyunları yüklemek ve başlatmak için kullanın.

En İyi Oyun Kumandası ve Kablosuz Klavyeyi Edinin

Oynamak isteyeceğiniz oyun türüne bağlı olarak USB bağlantılı veya kablosuz oyun kumandası yada klavye ve fare ikilisine ihtiyacınız olacaktır.

Oyun kumandası
Photo by Igor Karimov on Unsplash

Diğer oyun konsollarının kumandaları, PC oyun konsolunuzda da düzgün çalışır. Bir oyun kumadası seçin ve kurduğunuz işletim sistemiyle uyumlu olup olmadığına bakın.

Konsol PC'nizi TV'nize Bağlama

Bu aşamaya ulaştıysanız, PC oyun konsolunuzu TV'nize bağlamaya hazırsınız demektir. Buradaki seçenekler, dizüstü bilgisayarınızdan veya masaüstü bilgisayarınızda bulunan çıkışlara bağlıdır.

HDMI Kablosu ile PC'yi TV'ye Bağlama

HDMI kablo seçeneği en yaygın kullanılan seçenektir. TV'lerin büyük çoğunluğu artık ana seçenek olarak HDMI bağlantı seçeneği ile birlikte geliyor ve HDMI kabloları birkaç yıl öncesine göre çok daha uygun fiyatla satılıyor. Tek yapmanız gereken HDMI çıkışını bilgisayarınızdan TV'nize bağlamak ve ardından TV'nizde HDMI seçeneğini açmak.

PC oyun konsolunuz için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız video çıkışını yerleşik ekran yerine TV'nize yönlendirmeniz gerekir. Bunun için;

 1. Windows + P'ye basın
 2. Yansıt panelinde en iyi sonuçlar için Sadece ikinci ekran'ı seçin

Diğer Kablolarla PC'yi TV'ye Bağlama

Eski bir bilgisayar kullanmadığınız sürece, muhtemelen HDMI dışında herhangi bir kabloya ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak, birçok TV'de hala VGA konektörleri, DVI konektörleri ve RGB konektörleri bulunur. Yeni bir HDMI destekli TV'niz yoksa uymuyorsa, HDMI sinyalini TV'nizin görüntüleyebileceği bir şeye dönüştürmek için adaptörler bulabilirsiniz.

Genellikle bu iyi çalışır, ancak yanlış kablolarla bu bir soruna dönüşebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

HTPC, ev sinema sistemi bilgisayarı (Home Theater PC) anlamına gelmektedir. Bunların yapısında PC + TV kartı ve büyük LCD ekran ve ses sistemlerinden oluşturmaktadır.

HTPC, kişisel bilgisayarın bazı veya tüm yeteneklerini bir yazılım uygulamasıyla birleştirir. Video, fotoğraf, ses oynatımı ve bazen video kayıt işlevlerini destekler.

1

SteamOS, bizim Linux tabanlı işletim sistemidir. Debian Jessie kod adına sahip, Debian 8 sistemi temel alınmıştır. Sürüm, oturma odası deneyimi için optimize edilmiş katı Debian çekirdeğine inşa edilmiştir. En önemlisi, tüm kontrolü size bırakan açık bir Linux platformudur. Sisteminizi dilediğiniz gibi yönetebilir, yeni yazılım veya içerik yükleyebilirsiniz.

SteamOS donanım gereksinimleri nelerdir?

 • İşlemci: Intel ya da AMD 64-bit kapasiteli işlemci
 • Bellek: 4GB ya da daha fazla RAM
 • Sabit Disk: 200GB ya da daha fazla depolama alanı
 • Ekran Kartı: NVIDIA grafik kartı
 • AMD grafik kartı (RADEON 8500 ve üzeri)
 • Intel grafik kartı
 • Ek olarak: Yüklemek için USB girişi
 • UEFI Yazılımı (önerilen)

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!