Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir?

Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir?
Image from pixabay.com

Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir?

Bilgisayar başında karşılaşabileceğiniz en can sıkıcı durumlardan biri, çok uzun süren bilgisayarın açılış sürelesidir. Bu sisteminizde bir şeylerin ters gittiğinin en belirgin işaretlerinden biridir. İşte bu durumlarda neler yapılabilir, incelemeyi okuyalım.

Bilgisayarınız çok geç açılıyorsa ilk bakmanız gereken yer, sisteminizde olağan dışı bir şekilde çok fazla kaynak tüketen ya da sömüren bir uygulama olup olmadığını anlamaktır. Ve bunu kolayca kontrol edebilirsiniz; sadece işlemcinizin ne kadar kullanıldığını görmek için Görev Yöneticisi'ne bakın; bunun için Ctrl+Alt+Del tuşlarına aynı anda basın ve görev yöneticisi penceresini açıp kaynak tüketen uygulamaları çoktan-aza doğru sıralayın.

İşlemcinizi kullanan uygulamarı kontrol ettiğinizde tanımadığınız bir uygulamaya rastlarsanız, uygulamaya sağ tıklayın ve ne olduğunu bulmak için “Çevrimiçi Ara” seçeneğini seçin. Suçluyu tanımlayabilirseniz, bu program hakkında ne yapacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olacaktır. Sorunun ne olduğuna bağlı olarak bunu düzeltmek için bu uygulamayı kaldırmak veya yeniden yüklemek sorunun çözümü olabilir.

Eğer bu adım sorunu çözmediyse arka planda çalışan kötü amaçlı bir yazılım olabilceğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Hemen bir kötü amaçlı yazılım taraması yapmayı deneyin. Malwarebytes'ın ücretsiz sürümünü yükleyin ve sisteminize tam bir “Tehdit Taraması” yapın. Eğer taramadan birşey çıkmazsa bu bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden olan şeyi bulamadığınız anlamına gelir.

Şimdi, Windows önyüklendiğinde yüklenen tüm programları kontrol etme zamanı geldi. Bunu Görev Yöneticisinin Başlangıç ​​sekmesinden yapabilirsiniz: Bunu için "Durum" sekmesine tıklayıp (bunu daha önce yapmadıysanız tüm öğeler "etkin" dir) sıralayın ve bilgisayarınız önyüklenirken hangi programların başlatıldığını aramaya başlayın. Muhtemelen bunların çoğu bilmediğiniz uygulamalar olacaktır, ancak daha önce yaptığınıza benzer şekilde “Çevrimiçi arama” seçeneğini her zaman sağ tıklayabilirsiniz.

Bu durumda tavsiyem sistemin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olması için arka planda açılan tanımadığınız öğeleri devre dışı bırakmaktır. Örneğin, sisteminiz başladığında yüklemek için iTunes yardımcı programına ya da bir Adobe yardımcısına ihtiyacınız yoktur. OneDrive kullanmıyorsanız, bunu da kaldırabilirsiniz (ayarlarında “Windows başladığında otomatik olarak OneDrive'ı başlat” seçeneğinin işaretini kaldırmış olsanız da).

Daha ileri seviye bir seçenek çalıştırmayı da deneyebilirsiniz: “TronScript.” Bu, sisteminizi temizlemek için tasarlanmış topluluk tarafından oluşturulan bir komut dosyası ve eylem birleşimidir. Bilgisayarınızın açılma süresi yukarıdaki adımları denediğinizde değişmiyorsa bu programı indirip, talimatlarını okuyun. TronScript kullanımı çoğu zaman bir yarardan çok zarar getirebilir bu yüzden, öncelikle kritik dosyalarınızı yedekleyin.

En son seçenek bütün dosyaları farklı bir sürücüye yedekleyip, sisteme format atarak Windows'u sıfırdan kurmak. Bu son tercih ancak en etkili yöntem. Bunun için bir kaç saatinizi harcamanız gerekecek. Ancak temiz bir kurulum tüm sıkıntıları gidermek için en iyi adımdır.

Ayrıca eski bir donanım sistemine sahipseniz, yeni ve daha hızlı bir SSD harddisk satın alıp, Windows 10'u yeniden yükleyebilirsiniz.

Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü
İlginizi Çekebilir

Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü!
İlginizi Çekebilir

Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü!

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.