Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir?

Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir?

/ / Okuma süresi: 3 dk, 43 sn / Yorum (0)
A A A

Bilgisayar başında karşılaşabileceğiniz en can sıkıcı durumlardan biri, çok uzun süren bilgisayarın açılış sürelesidir. Bu sisteminizde bir şeylerin ters gittiğinin en belirgin işaretlerinden biridir. İşte bu durumlarda neler yapılabilir, incelemeyi okuyalım.

İlginizi Çekebilir
Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Bilgisayar Açılıyor Ancak Ekran Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Bir bilgisayarın en yaygın sorunlarından biri, bilgisayarın çalışıp ekranda hiçbir şey göstermemesidir. Bilgisayar kasasındaki ışıkları görüyorsunuz, muhtemelen fanların içeriden çalıştığını duyuyorsunuz ancak ekranınızda hiçbir şey görünmüyor. Monit..

Bilgisayarınız çok geç açılıyorsa ilk bakmanız gereken yer, sisteminizde olağan dışı bir şekilde çok fazla kaynak tüketen ya da sömüren bir uygulama olup olmadığını anlamaktır. Ve bunu kolayca kontrol edebilirsiniz; sadece işlemcinizin ne kadar kullanıldığını görmek için Görev Yöneticisi'ne bakın; bunun için Ctrl+Alt+Del tuşlarına aynı anda basın ve görev yöneticisi penceresini açıp kaynak tüketen uygulamaları çoktan-aza doğru sıralayın.

İşlemcinizi kullanan uygulamarı kontrol ettiğinizde tanımadığınız bir uygulamaya rastlarsanız, uygulamaya sağ tıklayın ve ne olduğunu bulmak için “Çevrimiçi Ara” seçeneğini seçin. Suçluyu tanımlayabilirseniz, bu program hakkında ne yapacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olacaktır. Sorunun ne olduğuna bağlı olarak bunu düzeltmek için bu uygulamayı kaldırmak veya yeniden yüklemek sorunun çözümü olabilir.

Eğer bu adım sorunu çözmediyse arka planda çalışan kötü amaçlı bir yazılım olabilceğini düşünmeye başlayabilirsiniz. Hemen bir kötü amaçlı yazılım taraması yapmayı deneyin. Malwarebytes'ın ücretsiz sürümünü yükleyin ve sisteminize tam bir “Tehdit Taraması” yapın. Eğer taramadan birşey çıkmazsa bu bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden olan şeyi bulamadığınız anlamına gelir.

Şimdi, Windows önyüklendiğinde yüklenen tüm programları kontrol etme zamanı geldi. Bunu Görev Yöneticisinin Başlangıç ​​sekmesinden yapabilirsiniz: Bunu için "Durum" sekmesine tıklayıp (bunu daha önce yapmadıysanız tüm öğeler "etkin" dir) sıralayın ve bilgisayarınız önyüklenirken hangi programların başlatıldığını aramaya başlayın. Muhtemelen bunların çoğu bilmediğiniz uygulamalar olacaktır, ancak daha önce yaptığınıza benzer şekilde “Çevrimiçi arama” seçeneğini her zaman sağ tıklayabilirsiniz.

Bu durumda tavsiyem sistemin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olması için arka planda açılan tanımadığınız öğeleri devre dışı bırakmaktır. Örneğin, sisteminiz başladığında yüklemek için iTunes yardımcı programına ya da bir Adobe yardımcısına ihtiyacınız yoktur. OneDrive kullanmıyorsanız, bunu da kaldırabilirsiniz (ayarlarında “Windows başladığında otomatik olarak OneDrive'ı başlat” seçeneğinin işaretini kaldırmış olsanız da).

Daha ileri seviye bir seçenek çalıştırmayı da deneyebilirsiniz: “TronScript.” Bu, sisteminizi temizlemek için tasarlanmış topluluk tarafından oluşturulan bir komut dosyası ve eylem birleşimidir. Bilgisayarınızın açılma süresi yukarıdaki adımları denediğinizde değişmiyorsa bu programı indirip, talimatlarını okuyun. TronScript kullanımı çoğu zaman bir yarardan çok zarar getirebilir bu yüzden, öncelikle kritik dosyalarınızı yedekleyin.

En son seçenek bütün dosyaları farklı bir sürücüye yedekleyip, sisteme format atarak Windows'u sıfırdan kurmak. Bu son tercih ancak en etkili yöntem. Bunun için bir kaç saatinizi harcamanız gerekecek. Ancak temiz bir kurulum tüm sıkıntıları gidermek için en iyi adımdır.

Ayrıca eski bir donanım sistemine sahipseniz, yeni ve daha hızlı bir SSD harddisk satın alıp, Windows 10'u yeniden yükleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü!

Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü!

Bilgisayarım neden bu kadar yavaş? Bu, bilgisayar kullanıcıları arasındaki en yaygın şikayettir. Bilgisayarınızı kullanma şekliniz, bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir veya performansınızı artırabilir veya yavaşlama sorununa katkıda bulunabilir. Hangi..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 49 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarım Neden Çok Yavaş Açılıyor? Çözümü nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.