Bilgisayarım neden bu kadar yavaş? Bu, bilgisayar kullanıcıları arasındaki en yaygın şikayettir. Bilgisayarınızı kullanma şekliniz, bilgisayarınızın ömrünü uzatabilir veya performansınızı artırabilir veya yavaşlama sorununa katkıda bulunabilir. Hangi tür bir kullanıcı olduğunuzu ve nerede yanlış yaptığınızı belirlemek için okumaya devam edin.

Bazı teknolojiler bunu “bit çürümesi” olarak adlandırıyor. Adı ne olursa olsun bu yavaşlama insanı sinirlendiriyor ve üretkenliği yok ediyor. Maalesef, sorunun kökeni bilgisayarlar değildir. Muhtemelen yavaşlamanın nedeni sensin.

Bilgisayarlar Neden Yavaşlıyor?

Kendi kullanma alışkanlıklarınızın bilgisayar yavaşlamasına nasıl etki ettiğini bilmek, bir bilgisayarın hızlanma çözümünde etkilidir.

Bilgisayarların neden yavaş çalıştığı konusunda birçok makale var, ancak bunlar en yaygın nedenler:

 1. Mevcut RAM'de düşük çalışıyor
 2. Yeniden başlatma eksikliği
 3. Malware
 4. Kötü bakım
 5. Temp dosyası bloat
 6. Virüsler

Bu davranışların her birine kendi davranışlarınızın nasıl katkıda bulunduğuna bakalım.

1. Çok Fazla Uygulama Kurmak

Birçok insan yeni bir bilgisayar satın aldığında yaptıkları ilk şey, olabildiğince fazla yazılım yüklemeye çalışmak.

Yazılım yükleme konusunda bir sorun yok, ancak yüklediğiniz her uygulama bir şekilde bilgisayar kaynaklarını tüketir.

Uygulamalar RAM tüketir
Birçok yazılım geliştiricisi, yazılımlarına arka planda çalışmasına izin veren bir özellik eklemeyi sever. Genellikle bu gerekli değildir.
Yükleme işlemi sırasında, yazılımın görev çubuğunda (veya bir hizmet olarak) çalışıp çalışamayacağı sorulduğunda, gerçekten ihtiyacınız olan bir özellik olmadıkça Hayır'ı seçmeniz gerekir.

yavaş bilgisayar

Yazılımın “arka planda” çalışmasına izin verme sorunu, bunu yapan her yazılımın biraz kullanılabilir RAM harcadığıdır.
Bulduğunuz her ücretsiz uygulamayı kurmaya başladığınızda, yazılım kötü amaçlı yazılım olmasa bile, yine de RAM'i tüketebilir.

En çok RAM tüketen uygulamaları Görev Yöneticisi'ni açıp ve işlemleri belleğe göre sıralayarak görebilirsiniz.

ram işlemci gör

Burada tanımadığınız bir sürü çalışan uygulama görüyorsanız, çok fazla uygulama yüklüyorsunuz demektir.

Hiç kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak iyi bir fikir olabilir.

Başlangıçta Çalışanlar
Yazılım geliştiricileri ayrıca, yazılımınızı yüklediğinizde bilgisayarınızın “başlangıç ​​uygulamaları” listesine aldırmayı da severler.
Bunu genellikle kaldırma seçeneğiniz vardır, ancak çok az kişi yükleme işlemine dikkat eder.

Bu, bilgisayarınız başlatıldığı her seferinde başlatılan bir uygulama dağına yol açar. Zamanla, bu bilgisayarınızın önyükleme için gereken süreyi önemli ölçüde yavaşlatır.
Görev Yöneticisi'ni başlatarak ve Başlangıç ​​sekmesini tıklatın, başlangıçta hangi uygulamaların başlatılabileceğini gözden geçirebilirsiniz. Windows 10 öncesi bilgisayarlarda, cmd komut istemini açmanız ve başlangıç ​​listesine erişmek için MSCONFIG yazmanız gerekir.

başlangıç uygulamaları

Burada olmaması gereken uygulamaları görürseniz, kaldırabilirsiniz. Bu listede çok fazla bilinmeyen uygulama varsa, bu bilgisayarınızın yavaşlaması için çok büyük bir neden olabilir.

Sonuç: Sadece gerçekten ihtiyacınız olan yeni uygulamaları yükleyin ve artık kullanmadığınız yazılımı düzenli olarak kaldırın. Yükleme işlemi sırasında, uygulamayı başlangıçta başlatmayı devre dışı bırakmanıza izin veren ayarlara çok dikkat edin. 

2. Yeniden Başlatma

Bazı bilgisayarlar uzun süre açık kalıyor ve hiç kapatılmıyor. Hatta günlerce bilgisayarını kapatmayan insanlar var. Bu kişiler, bilgisayarı kullanmak için bir dahaki sefere zaman kazanır. Ne yazık ki, bir bilgisayarı nadiren yeniden başlatmak, yavaşlama sorunlarına katkıda bulunuyor.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak, aşağıdaki nedenlerden dolayı bilgisayarınızın sağlığı için iyidir:

 • RAM'i Temizle: Modern bilgisayarların çoğu RAM'i verimli bir şekilde yönetir, ancak bilgisayarınızı yeniden başlatmanız RAM'i temizler ve bilgisayarınızın boş bir sayfa listesiyle başlatılmasını sağlar. Bu daha verimli çalışmasına yardımcı olur.
 • Bellek Sızıntılarını Onarma: Bazı uygulamalar (genellikle deneyimsiz programcılar tarafından yazılan ücretsiz), yavaş bellek sızıntılarına yol açan arızalara sahiptir. Bellek sızıntısı, yazılım tarafından kullanılan RAM'dir, ancak hiçbir zaman bilgisayara geri yüklenmez. Bilgisayarınızın yeniden başlatılması, bu işlemi gerçekleştirir ve RAM'i tekrar kullanmak için bilgisayara geri gönderir.
 • Güncellemeler ve Tanılama: Varsayılan olarak, bilgisayarınız yeniden başlattığınızda Windows güncellemelerini alır ve yükler. Asla veya nadiren yeniden başlatırsanız, önemli güvenlik yamaları veya OS düzeltmeleri bulunmayan bir bilgisayar çalıştırıyor olabilirsiniz. Bilgisayarlarını nadiren yeniden başlatan kullanıcılar genellikle bilgisayarlarının yavaş çalıştığından şikayet eden kullanıcılarla aynıdır.

pc yeniden başlat

Sonuç: Kendinize bir iyilik yapın ve her gece bilgisayarınızı kapatın. Sadece bilgisayarınızın hızlı çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda elektrikten de tasarruf edersiniz.

3. Düşünmeden Tıklama (Kötü Amaçlı Yazılım)

Yavaş bir bilgisayarın en yaygın nedenlerinden biri, yüklü kötü amaçlı yazılımın aşırı miktarda olmasıdır.
Kötü amaçlı yazılımların çoğunun sistemde yüklenmesine neden olan davranış, birçok ücretsiz yazılımın yüklenmesidir.

Bu, ücretsiz uygullamaların her zaman kötü amaçlı yazılım içerdiği anlamına gelmez (bazen durum böyle olsa da). Bunun yerine,  genellikle kurulum sihirbazı kullanıcılara ek istenmeyen yazılım yüklemek için onay kutularını (varsayılan olarak etkin) içerir.

IObit’in Driver Booster yazılımı yüklenirken böyle bir ekranın bir örneği.

iobit yükleme ekranı

Çevrimiçi bulduğunuz çoğu ücretsiz uygulama bu tür reklam taktikleriyle desteklenir. Pazarlamacılar, çoğu insanın, her bir ekranı okumadan yazılımı yüklerken herhangi bir şeye “Evet” seçeneğini tıkladığını biliyor.

Sonuç: İnternetten ücretsiz yazılım yüklemeye karar verirseniz, diğer kullanıcıların kurulumda paketlenmiş herhangi bir kötü amaçlı yazılım fark edip etmediğini görmek için yazılımı araştırın. Yazılımı yalnızca güvenilir web sitelerinden indirin ve yükleme işlemi sırasında her pencereye dikkat edin. Tabii ki, bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

4. Bilgisayarınızın Bakımını Yapmıyorsunuz

Eski bilgisayarların yavaşlamasının en yaygın nedenlerinden biri sabit sürücü parçalanması, sabit sürücü hatası veya bozuk sistem dosyalarıdır (genellikle virüs veya kötü amaçlı yazılımdan kaynaklanır).

Disk Sürücüsünü Birleştirme
Disk sürücüsü parçalanması, bilginin sabit diskinize nasıl yazıldığının sadece doğal bir etkisidir. Dosyalar ve veriler organize, ardışık bellek adreslerinde saklanmaz. Çoğu zaman bunun için yeterli hafıza bloğu yoktur. Bu yüzden Windows, sürücünün tümünde bellek segmentleri hakkında bilgilerin depolanmasını ve organize edilmesini yönetir.

Zamanla, sabit disk, çok az açık, ardışık bellek bloğu ile çok parçalı hale gelebilir; bu da işletim sisteminin veriyi saklamak veya elde etmek için daha uzun sürebilir. Sabit disklerinizin fazla parçalanmadığından emin olarak bunun olmasını engelleyebilirsiniz.

Windows 10'da bunu yapmak çok kolay. Başlat menüsüne tıklayın ve defrag yazın.

defrag

Birleştir ve Sürücüyü Optimize Et üzerine tıklayın.

Bilgisayarınız düzgün kurulmuşsa birleştirme ve optimizasyonun düzenli bir programda otomatik olarak yapıldığını görebilirsiniz.

disk birleştirme

Bu Açık değilse, Ayarları değiştir’i tıklayın ve düzenli bir programda çalışması için ayarlanmış olduğundan emin olun.

disk birleştirme

Ayrıca, düzenli olarak çalışacak şekilde ayarlanmamışsa, sürücülerinizin ne kadar kötü parçalandığını görmek için Analiz et seçeneğinin tıklanması kötü bir fikir olmaz.

Sabit Sürücü Arızası
Sabit sürücüler maalesef sınırlı bir ömre sahiptir. Zamanla, sabit sürücünün “sektörleri” olarak adlandırılan belirli alanlar başarısız olmaya başlar - bu alanlar artık bilgileri depolayamaz.

Bu çeşitli garip davranışlara neden olabilir. Bilgisayar rastgele donabilir, bir hata ekranı görüntüleyebilir veya çok yavaş çalışabilir.

Şimdilerde ve daha sonra bir chkdsk taraması çalıştırarak sürücülerinizdeki bozuk kesimleri kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için, yönetici olarak bir cmd penceresi açın ve komutu çalıştırın:

chkdsk c:

chkdisk
Sürücüde herhangi bir bozuk sektör varsa, bu tarama bunları rapor edecektir. Düzenli bir bilgisayar bakım programının bir parçası olarak, her ay bu komutu çalıştırmak için her şeyin sağlıklı olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.

Chkdsk komutunu otomatikleştirmek PC'nizi daha da yavaşlatabilir. Yani, her ay çalıştırmak için takvime eklemeniz yeterlidir ve bu da herhangi bir sorunu yakalamak için yeterli olur.

Bozuk Sistem Dosyaları
Çok fazla (kötü) yazılım yüklemenin bir başka belirtisi bozuk sistem dosyalarıdır. Bu nedenle, sistem taraması yaparak işletim sisteminizin sağlığını düzenli olarak kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu sfc komutunu kullanarak yapabilirsiniz.
Bir komut penceresini yönetici olarak açın ve şu komutu yazın:

sfc /scannow

bozuk sistem dosyaları
Umarım tüm sistem dosyalarınız iyidir. Bozuk varsa, yapacak işiniz var.

Sonuç: Bilgisayarınızın tıpkı sizin gibi düzenli sağlık kontrollerine ihtiyacı var. Bu alanda tembelseniz, sonunda bir sistem veya sabit sürücü hatası bilgisayar performansını etkilemeye başlayacak ve nedenini bilemeyeceksiniz. Taramalarınızı programlayın ve bulduğunuz herhangi bir problemi onarmaya devam edin.

5. Temp Dosyalarını Temizleyin

Ne zaman bilgisayarlarının yavaş çalıştığını söyleyen bir kişi varsa kontrol edilmesi gereken ilk yer geçici dosya konumlarıdır. Dosyaların zaman içinde önbelleğe alındığı üç ana alan vardır.

 • Son açılan belgeler: Windows son açtığınız dosyaları izler.
 • Sayfa dosyaları: RAM belleğini maksimuma çıkardıysanız, Windows sabit sürücünüzdeki “sayfa dosyalarını” kullanmayı tercih eder.
 • Tarayıcı verileri: Ziyaret ettiğiniz sitelerdeki önbelleğe alınmış internet dosyaları bilgisayarınıza yerel olarak depolanır.
 • Geçici Windows dosyaları: Windows, normal işlemin bir parçası olarak günlük dosyaları ve resimleri gibi geçici dosyaları otomatik olarak oluşturur.

Bu durumların her birinde, geçerli bilgisayar oturumunuz bittiğinde, artık bu dosyalara gerek yoktur. Ne yazık ki, bilgisayar bunları otomatik olarak silmez. Ancak, bilgisayarınızı her kapatışınızda geçici dosyaları otomatik olarak temizleyecek şekilde bilgisayarınızı yapılandırabilirsiniz.

Sonuç: Kullandığınız sistem kaynaklarına dikkat edin ve RAM ve sabit disk alanı gibi şeylerin sınırsız olduğunu unutmayın.
Bellek kullanımını korumak için yapabileceğiniz her şey ve sürücü alanı, bilgisayarınızın daha iyi performans göstermesine yardımcı olur.

6. Bilgisayar Hızını İnternet ile Karıştırmak

İnsanların yavaş bir ağ veya internet bağlantısını yavaş bir bilgisayarla karıştırması çok yaygındır. Bilgisayarınızın iyi olması mümkündür, ancak yönlendiriciniz, VPN veya ISS'nizde bir sorun olabilir. Bu, gidermek için kolay bir sorun değil, ancak yardımcı olacak birçok kaynak var.

İyi haber şu ki, internet bağlantınız sorunlu ise, o zaman bilgisayarınız tamamdır. Kötü haber ise internet bağlantısı sorunlarının çözülmesi her zaman kolay değildir.

Sonuç: İnternet, işler yavaş olduğunda ilk gözlenen yerdir (bir tarayıcı kullanıyorsanız).
Bilgisayarınızdaki sorunların giderilmesi için çok fazla zaman harcamadan önce internet bağlantınızın iyi olduğunu onaylayın.

Sorumlu Bir Bilgisayar Kullanıcısı Hakkında Daha Fazla Bilgi
Tüm bu sorunlar bilgisayar kullanıcısı olarak senin hatan değildir. Bilgisayar sistemlerinin, kullanıcıların en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli bakım ve tarama gerçekleştirmeleri için ihtiyaç duydukları bir başarısızlıktır.

Windows 10, en azından şu anda bunların çoğunu otomatik hale getiriyor (disk birleştirme gibi) ve Mac her zaman verimli bir şekilde çalışıyor.

Bilgisayarınıza iyi bakarsanız, uzun yıllar boyunca sizin için iyi performans gösterir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 482 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü! konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü! ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınız Yavaşladı mı? 6 Yaygın Hata ve Çözümü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "