Ogznet.com
Bilgisayarınızda BIOS’a Nasıl Girilir? Paylaş:

Bilgisayarınızda BIOS’a Nasıl Girilir?

Bilgisayarınızda BIOS’a Nasıl Girilir?

Birçok yol BIOS’a çıkar. Sistem önyüklenirken doğru anda basit bir tuş vuruşu sizi BIOS’a götürür. Daha yeni bir Windows bilgisayarınız varsa, belki UEFI BIOS ile birlikte gelen bir bilgisayara sahipseniz, BIOS’a daha kolay bir şekilde girebilirsiniz. Tahminde bulunmak için, BIOS’a nasıl girebileceğinizin tüm yollarını derledik.

Not: BIOS'un içinden önyükleme sırası, sistem saati ve tarihi veya etkin donanım bileşenleri gibi birçok temel bilgisayar ayarını değiştirebilirsiniz. Bu yüzden BIOS (temel giriş / çıkış sistemi) “Kurulum” olarak da bilinir.

UEFI BIOS'a Nasıl Girilir
Yeni bilgisayarlar çok hızlı açılıyor. Bu nedenle, Windows'un yeni sürümleri BIOS'a erişmek için daha kolay bir yol sunar, ancak önce Windows yüklemeniz gerekir.

Windows 10'da BIOS'a Nasıl Girilir
Ayarlar (Windows + I)> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma ve altında Gelişmiş başlatmaya tıklayın ve şimdi yeniden başlatı seçin. Bunun aslında bilgisayarınızı yeniden başlatacağını unutmayın.

Windows 10 Recovery Gelişmiş Başlangıç

Gelişmiş başlatmayı kullanmaya başladığınızda, ilk önce önyükleme seçeneklerinizi seçmeniz gerekir. Açılan ekranda, Sorun Giderme> Gelişmiş seçenekler> UEFI Firmware Ayarları'na gidin ve doğrudan Windows 10'dan UEFI BIOS'unuza açılacak olan Yeniden Başlat'a tıklayın.

Windows 8 veya 8.1'de BIOS'a Nasıl Girilir

Windows + C tuş bileşimine basarak, Ayarlar simgesini tıklayın ve sağ alt kısımdaki PC ayarlarını değiştir'i seçin. PC Ayarları içinde, Genel sekmesine gidin ve Gelişmiş başlangıç ​​başlığı altındaki Şimdi yeniden başlat'ı tıklayın.

Windows 8.1'de, adımlar biraz farklıdır. PC Ayarları içinde Güncelleme ve Kurtarma sekmesine gidin, ardından Kurtarma'ya gidin ve son olarak Gelişmiş başlangıç ​​altında Şimdi yeniden başlat'a tıklayın.

Alternatif olarak, Kapat menüsünde Yeniden Başlat'ı tıklatırken Shift tuşunu basılı tutun .

Bilgisayar, UEFI BIOS'u içeren önyükleme seçeneklerine yeniden başlayacaktır. Windows 10'da olduğu gibi, Sorun Giderme> Gelişmiş seçenekler> UEFI Firmware Ayarları'na gidin ve BIOS'unuzu başlatmak için Yeniden Başlat'ı tıklayın .

Eski Bir Bilgisayarda BIOS'a Nasıl Erişilir
Hala Windows 7 veya daha eski bir Windows sürümünü kullanıyorsanız, BIOS'a girmek için geleneksel yöntemi kullanmanız gerekir, yani doğru zamanı bekleyin ve doğru tuşa basın.

BIOS'a Girmek için Doğru An Nedir?
Doğru an, bilgisayarı açma ile işletim sistemi başlamadan önce olabilir. Zaman çok dardır, çünkü BIOS sadece donanımınızı başlatır, işletim sistemini önyükleyen önyükleyiciye teslim etmeden önce. İşletim sistemi çalışmaya başladığında, genellikle ilgili logoların gösterilmesiyle gösterilir, anı kaçırdınız.

Doğru anı gösteren bir mesaj görebilirsiniz. Büyük olasılıkla “Kur'a Girmek için tuşuna basın” gibi bir şey söyler, yani hangi tuşa basılacağını da gösterir.

Böyle bir mesajın olmaması durumunda, doğru an genellikle işletim sisteminin başlatılmasından önce üretici logolarını gördüğünüz zamandır. BIOS'a girebileceğiniz zamanı kaçırmamanın en kolay yolu, bilgisayarı açmadan önce bile doğru tuşa basmak ve BIOS gelene kadar beklemektir.

Kuruluma Girmek İçin Doğru Tuş Nedir?
Bu spesifik olarak, BIOS'un bulunduğu anakarta bağlıdır.

BIOS'a girmek için kullanılan genel tuşlar F1, F2, F10, Delete, Esc ve Ctrl + Alt + Esc veya Ctrl + Alt + Delete gibi tuş kombinasyonlarıdır, ancak eski makinelerde daha yaygındır. Ayrıca F10 gibi bir tuşun önyükleme menüsü gibi başka bir şeyi başlatabileceğini de unutmayın. Tam tuş veya tuş birleşimi, bilgisayarınızın üreticisine ve modeline bağlıdır.

Doğru anahtarı bulana kadar deneme yanılma işlemine devam edebilir, bir kerede birden fazla farklı tuşa basabilir ve şanslı olabilir veya aşağıdaki listeye başvurabilirsiniz.

Acer BIOS Ayarlarını Açma
Acer donanımında Kur'a girmek için en yaygın anahtarlar F2 ve Del.

Eski bilgisayarlarda, F1 veya Ctrl + Alt + Esc tuş kombinasyonunu deneyin.

Bilgisayarınızda ACER BIOS varsa, F10 tuşunu basılı tutarak BIOS'u önyüklenebilir ayarlara geri yükleyebilirsiniz. İki bip sesi duyduğunuzda, ayarlar geri yüklenmiştir.

Asus BIOS Ayarlarını Açma
Acer'da olduğu gibi en yaygın bios açma tuşu F2'dir.

Modelinize bağlı olarak, aynı zamanda Del veya Insert tuşu ve daha az yaygın olan F10 olabilir.

Dell BIOS Ayarlarını Açma
Daha yeni bir Dell bilgisayarda, Dell logosunu gördüğünüze F2 tuşunu deneyin.

Alternatif olarak, F1, Del, F12 veya hatta F3'ü deneyin.

Eski modellerde Ctrl + Alt + Enter veya Del veya Fn + Esc veya Fn + F1 kullanılabilir.

HP BIOS Ayarlarını Açma
Kuruluma girmek için HP makinelerinde en sık kullanılan tuşlar arasında F10 ve Esc bulunur .

Bazı HP bilgisayarlarda F1, F2, F6 veya F11 tuşları BIOS'u açacaktır.

HP Tablet PC'lerde F10 veya F12 sizi BIOS'a götürür.

Lenovo BIOS Ayarlarını Açma
F1 veya F2 tuşuna BIOS ayarlarını açar.

Eski donanımlar, Ctrl + Alt + F3 tuş kombinasyonunu veya Ctrl + Alt + Insert tuşunu veya Fn + F1 tuşlarını gerektirebilir.

MSI BIOS Ayarlarını Açma
Bilgisayarınızın bir MSI anakart kullandığını biliyorsanız, BIOS'u en çok tetikleyen anahtar tuş Delete tuşudır. “SETUP'a girmek için Del tuşuna basın” yazan bir mesaj bile görebilirsiniz.

Bazı MSI anakart modellerinde, BIOS'a erişmenin anahtar tuşu F2 olacaktır.

Sony BIOS Ayarlarını Açma
Sony VAIO'da, F2 veya F3 sizi BIOS'a götürür, ancak F1'i de deneyebilirsiniz.

VAIO'nuzda bir ASSIST tuşu varsa, dizüstü bilgisayarı açarken basmaya ve tutmaya çalışın. Bu aynı zamanda Sony VAIO'nuzun Windows 8 ile gelmesi durumunda da işe yarar.

Toshiba BIOS Ayarlarını Açma
En iyi seçenek, F2 tuşu.

Diğer adaylar F1 ve Esc'dir.

Toshiba Equium'da F12, BIOS'a girecektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!