Ogznet.com
Bilgisayara Bluetooth Bağlantısı Ekleme Paylaş:

Bilgisayara Bluetooth Bağlantısı Ekleme

Bilgisayara Bluetooth Bağlantısı Ekleme

Bluetooth olmayan bilgisayara Bluetooth nasıl yüklenir?

Bluetooth; klavyeler, fareler, kulaklıklar ve diğer kısa mesafeli bağlantı gerektiren cihazlar için düşük veri kullanımı gerektiren ideal kablosuz bağlantı sistemidir. Bu teknoloji ile Bluetooth donanımı olan her türlü cihazı kablosuz olarak bilgisayara bağlayabilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bluetooth, adını birbirleriyle savaşan Danimarkalı kabileleri tek bir krallık içinde birleştiren 10. yüzyıldan kalma Danimarka Kralı Harald Bluetooth'dan almıştır.

Bu ismin verilme amacı, Bluetooth'un ortak, birleşik (ve basit) kısa menzilli kablosuz iletişim sağlamasıdır.

Bluetooth destekli PC'de, Bluetooth bağlantısı yapmak için neredeyse hiçbir teknik bilgi gerekmez. Windows 10'da yüklü bilgisayarınızda Bluetooth desteği varsa, Bluetooth ve diğer cihazlar başlığı altında Ayarlar'da görünür.

Bilgisayarda Bluetooth donanımı yoksa Bluetooth cihazı nasıl yüklenir?

Bilgisayarınızda Bluetooth desteğinin olmaması, bu PC'ye Bluetooth cihazı yüklemeyeceğiniz anlamına gelmez. Windows 10 PC'de Bluetooth yüklü değilse hemen edinebilirsiniz.

Bilgisayarda Bluetooth donanımı yoksa Bluetooth cihazı nasıl yüklenir

"Bluetooth Açık" yazan bir giriş yerine sadece "Bluetooth ya da başka cihaz ekle" yazan metni görürseniz, bu, PC'nin Bluetooth adaptörüne gereksinim duyduğu anlamına gelir, ancak böylece diğer Bluetooth cihazlarıyla bağlantı kurabilir.

Neyse ki, her türden PC'ye Bluetooth özelliği eklemek çok kolaydır. Sonrasında Bluetooth hoparlör, kulaklık, klavye veya fare gibi kablosuz cihazları bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Usb Bluetooth Adaptör Fiyatları ve Modelleri

Bluetooth Adaptör

Bu kompakt USB cihazı, bir Windows PC'ye Bluetooth özelliği ekler. Windows PC'ye Bluetooth eklemek için yapmanız gereken tek şey bir USB Bluetooth adaptörü satın almaktır. Bluetooth dongle olarak da bilinen bu tür cihazlar ucuzdur ve kolay bulunur.

USB 2.0 vs 3.0 : Hangisini Satın Almalısınız?

USB 2.0 vs 3.0 Cable

USB 2.0 bağlantı noktaları siyah renkte USB girişlerine, USB 3.0 ise mavi renkte girişlere sahiptir. Bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarına baktığınızda siyah plastik ekler varsa, muhtemelen USB 2.0'dır. Bağlantı noktası mavi veya SS ("SuperSpeed" gibi) etiketli ise USB 3.0'dır. Bu önemlidir, çünkü USB 3.0 aygıtları, USB 2.0 bağlantı noktalarında çalışırken, USB 3.0 bağlantı noktalarına takılı olduğu kadar hızlı çalışmayacaktır. Genel olarak konuşmak gerekirse, PC'nizin destekleyeceği en hızlı Bluetooth adaptörünü almak istiyorsanız USB 3.0 uyumlu Bluetooth adaptörünü almanız gerekir.

Bluetooth sınıfları, versiyonları ve profilleri nedir?

Class 1 Bluetooth sınıfı 100 metre; daha yüksek numaralı sınıflar ise daha az kapsama alanına sahiptir.

Bluetooth sınıfı 1'den 4'e kadardır. Class 1, 100 metreye kadar bağlantı kurmanızı sağlar; Class 2, 10 metreye kadar kapsama alanına; Class 3, 1 metreye kadar kapsama alanına ve Class 4, yarım metreye kadar kapsama alanına sahiptir. Büyük ihtimalle Bluetooth cihazınız ve bilgisayarınız her zaman çok yakında olacaklar, ancak Class 3 veya Class 4 Bluetooth cihazlarını satın almanızı önermeyiz. Zaten genel olarak ucuz olan Bluetooth adaptörlerinde, Class 1 sınıfını almak en ideal seçim olacaktır, böylece bağlantınız en uzaklara kadar ulaşır.

Bluetooth versiyonu ne kadar yüksekse, o kadar hızlıdır. Bluetooth versiyonları şu anda 1.0 ile 5.x arasındadır. Artık hiç kimse 1.x versiyonunu satın almıyor, ama v2.1, çoğu cihazı desteklediği için popülerdir. v4.0 ve v5.x daha pahalıdır, ancak daha hızlı çalışır. Bluetooth adaptörünüz, çevre birimlerinizle çalışmazsa cihazı iade etmenize izin verecek bir satıcıdan satın aldığınızdan emin olun. Ardından, v4.0 veya v5.x destekli Bluetooth adaptörü ile başlayın ve gerekiyorsa deneme yapın.

Bluetooth adaptör nasıl kullanılır?

Çoğu durumda, Bluetooth adaptörünü yalnızca Windows 10 PC'ye takmak onu çalıştırmak için yeterli olacaktır. Adaptörü taktığınız anda bilgisayarınız sürücüyü otomatik olarak kuracaktır ve kullanıma hazır olacaktır. Bu işe yaramazsa, sürücüsünü indirmek ve yüklemek için cihaz üreticisinin web sitesini ziyaret edin.

Bluetooth adaptör nasıl kullanılır

Bundan sonra, Windows 10 bilgisayarda Ayarlar > Cihazlar'a gidin. Bluetooth ya da başka cihaz ekle yazan artı işaretine tıklayın.
Bu, eklemek istediğiniz Bluetooth cihazını seçebileceğiniz eşleştirme penceresini açar. Bluetooth'a tıklayın ve istenirse doğrulama kodunu girin, bu kadar kolay!

Bluetooth açılmıyor gibi sorunlar nasıl çözülür?

Bildirim çubuğunda Bluetooth simgesini sağ tıklarsanız, açılan menüden "Bluetooth Aygıtlarını Göster" i seçebilirsiniz. Çalışan bir Bluetooth bağlantısı olan öğeler eşlenmiş olarak görünür. Bluetooth bağlantısı kurabileceğiniz öğeler Diğer Cihazlar altında görünür.

Bluetooth açılmıyor gibi sorunlar nasıl çözülür

Ancak bazen erişmek istediğiniz bir cihaz hiçbir yerde görünmez. Basit ama etkili sorun giderme teknikleri şunları içerir:

  1. Cihazı kapatın, ardından tekrar açın.
  2. Bluetooth adaptörünü çıkarın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden takın.
  3. Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Sorun Gider > Ek sorun gidericiler > Bluetooth'u tıklayın; sonra yerleşik sorun gidericiyi çalıştırın

Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa, daha fazla yardım için tenforums.com veya answer.microsoft.com gibi bir yardım forumuna göz atabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!