Bilgisayarınıza Bluetooth Bağlantısı Ekleme

Bilgisayarınıza Bluetooth Bağlantısı Ekleme

Bluetooth, klavyeler, fareler ve diğer kısa mesafeli, düşük veri kullanımları için ideal olan kablosuz bir sistemdir. Her türlü cihazı kablosuz olarak PC'lere bağlayabilirsiniz.

Bluetooth, adını, 10. yüzyıldan kalma, kabileler halinde savaşan Danimarkalı kabileleri tek bir krallık içinde birleştiren 10. yüzyıldan kalma Danimarka Kralı Harald Bluetooth'dan almıştır.

bluetooth bağlantısı

Fikir, Bluetooth'un ortak, birleşik (ve basit) kısa menzilli kablosuz iletişim sağlamasıdır.

Bluetooth PC'de Bluetooth çalışması yapmak için neredeyse hiçbir teknik bilgi gerekmez. Windows 10'da Bluetooth varsa, Bluetooth ve diğer cihazların başlığı altında Ayarlar'da görünür. Ekran görüntüsü (üstte), görmeyi beklediğiniz ayarlar ekranıdır.

1. Ya Bluetooth Özelliği Yoksa?

bluetooth bağlantısı

Bluetooth girişinin olmaması, bu PC'de Bluetooth olmayacağı anlamına gelmez. Windows 10 PC'de Bluetooth yüklü değilse hemen edinebilirsiniz.
"Bluetooth Açık" yazan bir giriş yerine sadece "Bluetooth veya başka cihaz ekle" yazan metni görürseniz, bu, PC'nin Bluetooth adaptörüne gereksinim duyduğu anlamına gelir, ancak böyle diğer Bluetooth cihazlarıyla iletişim kurabilir.

Neyse ki, her türden PC'ye Bluetooth eklemek çok kolay. Sonra Bluetooth bilgisayar hoparlörlerini, Bluetooth farelerini kullanabilirsiniz.
Bluetooth klavyeler veya Bluetooth ile bağlanabilen ne olursa olsun PC'nize bağlamak isteyebilirsiniz.

2. Bluetooth Adaptörler için Alışveriş

Bluetooth Adaptörleri

Bu kompakt USB cihazı, bir Windows PC'ye Bluetooth özelliği ekler. Windows PC'nize Bluetooth eklemek için yapmanız gereken tek şey bir USB Bluetooth adaptörü satın almaktır. Bluetooth dongle olarak da bilinen bu tür cihazlar ucuzdur, kompakt ve kolay bulunur.

3. Ne tür bir USB?

bluetooth bağlantı noktası

2.0 bağlantı noktaları siyah renkte USB girişleri, mavi renk ise 3.0 USB girişini belli eder. Bilgisayarınızın USB bağlantı noktalarına baktığınızda siyah plastik ekler varsa, muhtemelen USB 2.0'dır. Bağlantı noktası mavi veya SS ("SuperSpeed" için) etiketli ise, USB 3.0'dır. Bu önemlidir, çünkü USB 3.0 aygıtları USB 2.0 bağlantı noktalarında çalışırken, USB 3.0 bağlantı noktalarına takılı olduğu kadar hızlı çalışmayacaktır. Genel olarak konuşmak gerekirse, PC'nizin destekleyeceği en hızlı Bluetooth vericisini almak istiyorsanız USB 3.0 uyumlu adaptörü almanız gerekir.

 

4. Bluetooth Radyo Sınıfları

Bluetooth Radyo Sınıfları

Class 1 Bluetooth radyolar 100 metre; daha yüksek numaralı sınıflar daha az kapsama alanına sahiptir.
Bluetooth radyolar 1'den 4'e kadar olan sınıflarda gelir. Class 1, 100 metreye (328 feet) kadar yayılır; Class 2, 10 metreye (32.8 feet) kadar kapsar. Emin olmadığınız sürece, cihazınızı ve bilgisayarınızı her zaman çok yakında olacak, Class 3 veya Class 4 Bluetooth cihazlarını satın alma zahmetine girmeyeceksiniz. Class 1 en fazla maliyeti (yaklaşık 20 ABD doları), fakat aynı zamanda en uzaklara ulaşır.

5. Bluetooth Sürümleri V1.0'dan V4.1'e

Bluetooth Sürümleri V1.0'dan V4.1'e

Bluetooth sürümü ne kadar yüksekse, o kadar hızlıdır. Bluetooth versiyonları 1.0 ile 4.1 arasındadır. Artık hiç kimse 1.x versiyonunu satın almıyor, ama V2.1, çoğu cihazı desteklediği için popülerdir. V3.0 ve V4.X daha pahalıdır, ancak daha hızlı çalışır. Bluetooth çevre birimlerinizle çalışmazsa cihazları iade etmenize izin verecek bir satıcıdan satın aldığınızdan emin olun. Ardından, V4.0 veya V4.1 cihazlarıyla başlayın ve gerekiyorsa işlem yapın.

6. Yeni Bluetooth Adaptörünüzü Kullanma

Yeni Bluetooth Adaptörünüzü Kullanma

Bir BT cihazı ekleyin: + simgesine tıklayın, cihazı seçin, istenirse bir PIN girin.
Çoğu durumda, Bluetooth adaptörünüzü yalnızca Windows 10 PC'ye bağlamanız gerekir. Plug 'n Play, sürücüyü otomatik olarak kuracaktır ve kullanıma hazır olacaktır. Bu işe yaramazsa, sürücüsünü indirmek ve yüklemek için cihaz üreticisinin web sitesini ziyaret edin.

 

Bundan sonra, "Bluetooth veya başka cihaz ekle" yazan Ayarlar → Cihazlar (Bluetooth ve diğer cihazlar) artı işaretini tıklayın.
"Bu, eklemek istediğiniz Bluetooth cihazını seçebileceğiniz eşleştirme penceresini çağırıyor. Sadece bu cihazı tıklayın (ve istenirse doğrulama kodunu girin), bu kadar kolay!

7. Bluetooth Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Bluetooth Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Bildirim çubuğunda Bluetooth simgesini sağ tıklarsanız, sonuçta açılan menüden "Bluetooth Cihazlarını Göster" i seçebilirsiniz. Çalışan bir Bluetooth bağlantısı olan öğeler Eşlenmiş olarak görünür. Bluetooth bağlantısı kurabileceğiniz öğeler Diğer Cihazlar altında görünür.
Ancak bazen erişmek istediğiniz bir cihaz hiçbir yerde görünmez. Basit ama etkili sorun giderme teknikleri şunları içerir:

  1. Cihazı kapatın, ardından tekrar açın.
  2. Bluetooth adaptörünü çıkarın, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yeniden takın.
  3. Ayarlar → Güncelle → Güvenlik → Sorun giderme → Bluetooth'u tıklayın; sonra yerleşik sorun gidericiyi çalıştırın

Bunların hiçbiri işe yaramıyorsa, daha fazla yardım için www.tenforums.com veya answer.microsoft.com gibi bir kendi kendine yardım forumuna dönme zamanı.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1126 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarınıza Bluetooth Bağlantısı Ekleme konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınıza Bluetooth Bağlantısı Ekleme ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınıza Bluetooth Bağlantısı Ekleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "