Windows veya MacOS'tan Linux'a geçmeyi hiç düşündünüz mü? Daha önce hiç bir işletim sistemi yüklemediyseniz, bile Linux'u kurmak düşündüğünüz kadar zor değil. Linux'u bilgisayarınıza kolayca nasıl yükleyeceğiniz ve Windows veya macOS'u kolay bir şekilde nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

İlginizi Çekebilir En İyi Linux Yazılımları

En İyi Linux Yazılımları

Yeni veya profesyonel Linux kullanıcısısı olun. Her iki durumda da doğru yere geldiniz. Şimdi Linux sisteminize en gerekli uygulamaları yükleme vakti geldi. En çok yüklenen Linux uygulamaları bu yazımızda.

Linux'u risksiz denemek ister misiniz? Bir Canlı Disk kullanın!
Şu anda yeni bir işletim sistemi yüklemeyi tam olarak yapmak istemiyorsanız, Linux dağıtımlarının çoğu (temel olarak Linux'un farklı versiyonları “distros” olarak da bilinir) “Canlı Mod” sunar.

Live Mode, mevcut işletim sisteminizin üzerine yazmadan veya kaldırmadan Linux'u bir CD, DVD veya USB sürücüsünden denemenizi sağlar.

Sadece bir Linux canlı diski oluşturun, ekleyin, yeniden başlatın ve hemen Linux'u deneyimleyin. Çeşitli uygulamaları, araçları deneyebileceksiniz ve web'e erişebilirsiniz; ancak yaptığınız hiçbir şey kaydedilmez. Canlı diskler, Linux işletim sistemlerini kurulu olan sistemi bozmadan denemeniz için önemli bir araçtır. Eğer memnun kalırsanız, Linux'u normal diskten doğru şekilde kurabilirsiniz.

Linux'u sanal bir makinede çalıştırmayı deneyin

İşletim sistemlerini tamamen değiştirmek yerine Linux'u sanal bir makinede çalıştırabilirsiniz. Bu, Linux'u PC'nizde bir uygulama gibi çalıştırmanıza izin verir.
Windows veya MacOS'u tamamen geride bırakmadan Linux özelliklerinin test etmenizi sağlar.

Sanal bir makinede bunu yaparken Linux yükleme hareketlerini gerçekleştirirsiniz, bu yüzden Linux'u yüklemek konusunda size risksiz bir uygulama sunar - ve PC'nize düzgün bir şekilde yükleme zamanı geldiğinde, tam olarak ne olduğunu bilirsiniz.

Bu günlerde, yeni bir işletim sistemi kurmaktan endişelenmenize gerek kalmadan, Windows içindeki bir Linux ortamına erişmek bile mümkün. Windows 10, Bash komut satırı ile Linux yüklemenizi sağlayan Windows Alt Sistemi adı verilen bir özelliğe sahiptir. Yalnız bu, Windows ortamını terk etmeden Linux ile çalışmanıza yardımcı olabilir!

Linux İşletim Sistemlerini Yüklemek için En Kolay 3 Yöntem

Masaüstünüze Linux yüklemeye hazır olduğunuzda, hızlıca yüklenen bir Linux işletim sistemi gerekecektir. Çoğu Linux işletim sistemi açık olsa da, bazıları diğerlerinden daha kolaydır.

Kurulum için göz önünde bulundurmanız gereken üç tanesini seçtik.

1. Ubuntu
Ubuntu 18.04 LTS, herkesin en iyi bildiği Linux dağıtımının en son sürümüdür. Bu işletim sisteminin kurulumu, 2004 yılında ilk kez piyasaya sunulduğundan bu yana son derece kolay bir hale geldi.

2. Linux Mint
Linux Mint ana rakibine benzer şekilde kolay bir kuruluma sahiptir ve aslında Ubuntu'ya dayanmaktadır. Mint'i kullanma deneyimi Ubuntu'dan farklı olsa da, alışmak için basit bir yöntem bulacaksınız.

3. MX Linux
Linux Mint çok geleneksel bir masaüstü hissine sahip olsa da, MX Linux, Windows'a daha da yakın bir şey hedefliyor. Kolay kurulum sistemi ile MX Linux, Windows'dan Linux'a ilk kez geçiş yapan herkes için en iyi seçenek olabilir.

Elbette diğer Linux dağıtımları var. Siz en iyi Linux dağıtımları listelerine webden ulaşabilirsiniz.

Dual-Booting Linux Nedir?
Linux'u kurmak için, ya mevcut işletim sisteminizi değiştirebileceğinizi ya da iki işletim sistemini yan yana çalıştırabileceğinizi bilmeniz gerekir. İkincisi ikili önyükleme olarak adlandırılır.

Eski işletim sistemini değiştirirken tercih edilebilir. PC'nizde her iki işletim sistemi de birlikte çalışmak yararlıdır. Örneğin, Windows'a geri dönmek isterseniz, tek yapmanız gereken yeniden başlatmadır!

İlginizi Çekebilir En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri

En İyi Ubuntu Linux Alternatifleri

Ubuntu'nun bir sebepten dolayı en popüler Linux işletim sistemi olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Peki, Windows veya macOS'tan ziyade Linux kullanıyorsanız, popüler olanın her zaman en iyisi olmadığı sonucuna varmış olmalısınız. Ubuntu dışındaki b..

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 211 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarınıza Kolayca Linux Yükleyin konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınıza Kolayca Linux Yükleyin ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınıza Kolayca Linux Yükleyin ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "