Bilgisayarınızdaki Önyükleme Sırasını Değiştirme (USB'den Önyükleme Yapabilirsiniz)

Bilgisayarınızdaki Önyükleme Sırasını Değiştirme (USB'den Önyükleme Yapabilirsiniz)

/ / Okuma süresi: 7 dk, 48 sn / Yorum (0)

Yeni bir işletim sistemini kurmak veya denemek için PC'nizi bir USB bellek veya optik sürücüden başlatmanız mı gerekiyor? Belki de ortak bir sorunla karşılaşıyorsunuz: USB sürücüyü veya CD/DVD'yi yerleştirmiş olsanız bile, bilgisayar önyükleme yapmaz! Bunu düzeltmek için, sisteminizin önyükleme sırasını değiştirmeniz gerekir.

Tercih edilen cihazı birincil önyükleme sürücüsü olarak ayarlama. Kulağa karmaşık geliyor, ama değil. İşte yapılacaklar.

Önyükleme Sırasını Neden Değiştirmek İstersiniz?
Önyükleme sırasını değiştirmek isteyebileceğiniz çeşitli nedenler var. Örneğin, yeni bir sabit disk sürücüsü ekleyebilir ve birincil önyükleme aygıtınız olarak kullanmak isteyebilirsiniz; Önyükleme sırasını değiştirmek, işletim sisteminizi yüklemenizi sağlar.

Alternatif olarak, Windows'u önyükleme sorunlarınız olabilir. Bir optik sürücü veya USB sürücüsünü birincil aygıt olarak ayarlamak, verileri kurtarmaya veya işletim sistemini onarmaya yardımcı olmak için bir disk, flash depolama veya harici HDD kullanmanıza izin verir. Bu sorunlara yönelik çözümler arasında, bir USB sürücüsünden Windows'u yüklemek veya yeni bir işletim sistemi kurmak için bir çoklu önyüklemeli USB aygıtı kullanmak bulunmaktadır.

Bilgisayarınızın Başlangıç ​​Prosedürünü Anlama
PC'nizi başlattığınızda ne olur? Çoğu durumda (ve basitçe), güç anahtarı anakarttaki elektrik akışını kontrol ettikten ve fanlar çalışmaya başladıktan sonra, sabit disk sürücünüz başlatılacak ve önyükleme sektörünü okumaya başlayacaktır.

Buradan işletim sistemi sabit disk sürücüsünden RAM'e yüklenir. İşletim sistemi yoksa veya işletim sistemi ele geçirilmişse,
o zaman tamir edilmeli veya değiştirilmelidir. Bununla birlikte, önyüklenebilir bir işletim sistemi yükleyicisi olmaksızın, hiçbir seçenek mümkün değildir.

Alternatif bir önyükleme aygıtı kullanmak için, bilgisayara önyükleme sürücüsünü değiştirdiğinizi bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde, başlangıçta normal işletim sistemini istediğinizi varsayar. Önyükleme aygıtını değiştirmek için BIOS'taki önyükleme menüsüne erişmeniz gerekecek.

BIOS Ekranına Nasıl Erişilir
BIOS ekranına erişmenin farklı yolları vardır. Parmaklarınızla hızlı olmanız, bilgisayarı açtığınızda klavyeye yakın olmanız ve monitörünüzün / ekranınızın açık olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde talimatı kaçırırsınız!
Ne olur, kısa bir metin satırı - genellikle ekranın alt kısmında - BIOS ekranını başlatmak için basmanız gereken anahtarı gösterir. Bu genellikle Sil tuşudur, ancak F1, F2 veya diğer işlev tuşlarından biri de olabilir.

Bazı durumlarda, Windows'u çok hızlı bir şekilde yüklemek için ilerlerse bilgisayarı sıfırlamanız gerekebilir. Windows'un daha sonra sorunlara neden olabileceğinden, sıfırlama düğmesine basmak yerine Windows yüklemesini (herhangi bir Windows yükleme sorunu yaşamadığınızı varsayarak) beklemenizi tavsiye ederiz.

BIOS'unuzda ayarlanmış bir şifreniz varsa, menülerden ve seçeneklerden herhangi birine erişebilmeniz için bunun gerekli olacağını unutmayın.

BIOS Önyükleme Sırası Menüsüne Nasıl Erişilir
BIOS'a giriş yaptıktan sonra, Önyükleme menüsünü bulmanız gerekecektir. Bu etiketli Boot'u eski BIOS ekranlarında bulacaksınız, ancak Sistem Yapılandırması altında bir alt menü olarak da bulunabilir ve sol / sağ ok tuşları ile gezinerek erişilebilir (bu ve diğer kontroller genellikle bir gösterge olarak görüntülenir).

Sisteminizin geleneksel BIOS'u veya UEFI'yi (burada nasıl kontrol edeceğinizi) kullanması fark etmez, Önyükleme menüsüne genel olarak aynı şekilde erişilebilir.

bios önyükleme

Önyükleme Sırası menüsünde, bir öğeyi seçmek için Yukarı ve Aşağı ok tuşlarını kullanmanız ve muhtemelen seçmek için Enter'a basmanız gerekecektir. Bu, tekrar gitmek için okları kullanacağınız ve seçiminizi onaylamak için Enter'a gireceğiniz ikinci bir menü açabilir.

Not: Bazı BIOS menülerinde, Seçmek için seçenek olmayabilir. Bunun yerine, Sayfa Öğesi / Sayfa Aşağı tuşları, önyükleme öğesini listede yukarı ve aşağı kaydırmak için kullanılacaktır.

Önyükleme sürücüsünü değiştirdikten sonra değişikliği kaydetmeniz gerekir. Kaydet ve Çık etiketli bir menü seçeneği görmelisiniz.
böylece buna gidin ve ok tuşlarını kullanın ve değişiklikleri kaydetmek için Enter tuşuna basın. Birçok anakart, bu komut için genellikle F10 olan bir klavye kısayolu sunar.

Bu adım tamamlandığında, bilgisayar seçilen yeniden başlatma aracına erişmenizi sağlayarak yeniden başlatılmalıdır.

Alternatif olarak, Özel Önyükleme Menüsünü Kullan

Giderek, bilgisayarlar, BIOS'a erişmeden önyükleme sırasını değiştirmenizi sağlayan ek bir menü ile gönderiliyor.

Bunu yapmak PC'nizin veya dizüstü bilgisayarınızın üreticisine bağlı olarak farklılık gösterecektir. Ancak, bilgisayarınızın önyüklemesi sırasında BIOS mesajıyla birlikte doğru komut (tipik olarak Esc veya F8) görüntülenir. Bu ekran açıldıktan sonra, yapmanız gereken tek şey ok tuşlarını kullanarak önyüklemek istediğiniz aygıtı vurgulamak, sonra seçmek için Enter tuşuna basmaktır.

bios önyükleme

Seçiminizi yaptıktan sonra, USB sürücünüzü seçmek, değişikliği uygulamak ve yeniden başlatmak için ok tuşlarını kullanın. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve USB aygıtından önyükleme yapacaktır.

Not: Windows bilgisayarlarda, BIOS POST ekranı kapatıldıktan sonra, F8 işlevi devre dışıdır ve farklı bir işlev tarafından kullanılır: Windows Gelişmiş Önyükleme Menüsü.

Windows 10'da USB'den Nasıl Önyüklenir

Yukarıdaki her şeyi akılda tutarak, Windows 10'da USB'den önyükleme yapmak istiyorsanız, işlem basittir.

windows 10 önyükleme

Önyüklenebilir USB sürücüsünü bağlayarak başlayın, sonra Windows 10'da Ayarlar'ı (Windows tuşu + I) ve ardından Kurtarma'yı açın. Gelişmiş başlangıç ​​bulun ve Şimdi yeniden başlat'ı seçin. Bir sonraki ekranda, Bir aygıt kullan'ı seçin ve USB sürücünüzün listelendiğini gördüğünüzde, öğesine dokunun veya tıklayın.

Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve USB diskindeki ortama (veya kurulum sihirbazına) önyükleme yapın.

Windows 10'da Önyükleme Sırasını Kolayca Değiştirin
Artık PC'nizin önyükleme sırasını sorun çıkarmadan değiştirebilmelisiniz. Tanıdık olmayan bir ortam gibi görünse de, bu beş adımlık bir prosedürdür:

  1. Önyüklenebilir USB sürücüsünü takın.
  2. Bilgisayarı yeniden başlat.
  3. BIOS veya önyükleme sırası ekranını açmak için gerekli tuşa dokunun.
  4. USB aygıtını veya başka bir önyükleme sürücüsünü seçin.
  5. Kaydet ve çık.

Daha sonra bilgisayarınızı tamir etmekte veya Windows'u USB sürücüsünden yeniden yükleyebileceksiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 422 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarınızdaki Önyükleme Sırasını Değiştirme (USB'den Önyükleme Yapabilirsiniz) konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınızdaki Önyükleme Sırasını Değiştirme (USB'den Önyükleme Yapabilirsiniz) ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınızdaki Önyükleme Sırasını Değiştirme (USB'den Önyükleme Yapabilirsiniz) ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "