Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En İyi Yolları

Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En İyi Yolları

Yepyeni bir bilgisayara sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak, zamanla bu yeni bilgisayar hissi kaybolur. Neyse ki, bilgisayarınızı tekrar hızlandırmak için yapabileceğiniz şeyler var. Daha hızlı bir bilgisayarı nasıl yapacağınıza dair incelememiz bu yazıda.

Yavaşlayan bir bilgisayarda dosyalar ve klasörlerin açılması daha uzun sürer, programlar umduğunuz kadar çabuk kapanmaz. Bu durumun çözümüne geçmeden önce nedenlerine bakmamız gerekiyor.

Bilgisayarım Neden Yavaşladı?

Zaman içinde, dosyaları indirmek, internete göz atmak, programları kaldırmak, uygulamaları açık bırakmak ve bilgisayarınızda yaptığınız her şey ile önemsiz gibi gözüken işlemeler bir şekilde birikir ve yavaşlamaya neden olur.

Önbelleğe alınmış web tarayıcı dosyalarının, karmaşık bir masaüstünün, parçalanmış bir sabit sürücünün, yavaş donanımın ve diğer pek çok şeyin birikimi de bu şekilde bilgisayarın yavaşlamsını etkiler.

Ancak, bilgisayarınız aslında yavaş olmayabilir. Arızalı bir yönlendirici, kötü bağlantı veya ISS'nizin sunduğu sınırlı hız nedeniyle yavaş bir internet bağlantısı yaşıyor olabilirsiniz. Her durumda, sadece internet erişiminizi hızlandırmanız gerekebilir.

Not: Bu adımlar, kabaca göründükleri gibi aynı sırada kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sisteminiz daha iyi tepki vermeye başlayana kadar en basit ve en az müdahaleyi yapmak en mantıklısı olacaktır.

Önemsiz Dosyaları ve Programları Temizleme

Windows Kayıt Defteri ve web tarayıcılarının önbellek dosyaları gibi üçüncü taraf programların gereksiz dosyalarını silmek için CCleaner gibi ücretsiz bir sistem temizleyici kullanın.

Bu geçici internet dosyaları ve diğer işe yaramaz öğeler çok fazla birikirse, programların yalnızca geç açılmasına, yanıt vermemesine ve yavaşlamasına neden olmaz, aynı zamanda sabit disk alanını da harcarlar.

Masaüstünüz karışıksa temizleyin. Windows Gezgini masaüstünde her yenilendiğinde bu simgeleri ve klasörleri yüklemek için donanımınıza gereksiz yükler ekleyebilir ve başka bir yerde kullanılabilecek sistem kaynaklarını alır.

Bilgisayarınızdaki kullanmadığınız programları kaldırın. Bunlar sadece sabit disk alanı almakla kalmıyor, Windows ile otomatik olarak açılabiliyor ve her zaman arka planda çalışıyor, işlemci ve bellek tüketiyor. Bunu gerçekten kolaylaştıran birkaç ücretsiz program kaldırma aracı vardır.

Ayrıca önemsiz dosyalar, sadece kullanmadığınız veya istemediğiniz bir şey olarak kabul edilir. Bu yüzden, bir yıl önce indirdiğiniz eski video dosyalarını silin ve tatil resimlerinde olduğu gibi, kullanmadığınız tüm verileri yedekleyin.
Bilgisayarınız geçici ve gereksiz dosyalardan arınmış olduğunda, önemli olan diğer şeyler için daha fazla boş sabit disk alanınız olacaktır. Sabit sürücüdeki daha büyük boş alan, performansa yardımcı olur çünkü sürücü kapasitesi sürekli olarak sınırlarına zorlanmaz.

Sabit Diskinizi Birleştirin

Sabit sürücünüzü birleştirmek, dosya eklediğinizde ve kaldırırken dosya sistemi yapısında oluşturulan tüm boş alanları birleştirir. Bu boş alanlar, sabit diskinizin daha uzun süre düşünmesini sağlar, bu da dosya, klasör ve programların yavaş açılmasına neden olur.
Bunu yapmak için indirebileceğiniz birçok ücretsiz dolandırmak aracı var ama başka bir seçenek de Windows'a yerleşik olanı kullanmak.

Virüsleri, Kötü Amaçlı Yazılımları, Casus Yazılımları, Reklam Yazılımlarını, vb. Kaldırma
Her Windows bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasızdır, ancak düzenli olarak kötü amaçlı yazılım önleme programları kullanıyorsanız, virüs bulaşmış olmasının çok az nedeni vardır.
Virüs bilgisayardayken, genellikle sistem belleğinde saklanır, programların kullanabileceği kaynakları boşaltır, böylece her şeyi yavaşlatır. Bazı kötü amaçlı programlar pop-up'ları gösterir ya da "virüsten koruma programı" nı satın almanız için sizi kandırırlar.
Bu sinir bozucu uyarılardan kurtulmak için bilgisayarınızı düzenli olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapmalısınız.

Windows Sistem Hatası Nasıl Düzeltilir

Yazılım ve Windows güncellemelerini yüklemek ve kaldırmak, bir güncelleme sırasında bilgisayarınızı yeniden başlatmak, bilgisayarınızı hemen kapatmaya zorlamak ve diğer şeyler Windows sistem dosyalarında hatalara neden olabilir.
Bu hatalar, bilgisayar kilitlenmesine, program yüklemelerinin ve güncellemelerin durdurulmasına ve genellikle düzgün bir bilgisayar deneyiminin yaşanmamasına neden olabilir.

Görsel Efektleri Ayarla

Windows, animasyonlu pencereler ve soluk menüler dahil olmak üzere bir dizi ilginç görsel efekt sağlar. Bunlar görsellik için çok iyi ama sadece yeterli belleğiniz varsa.

Bazı şeyleri hızlandırmak için bu görsel efektleri kapatabilirsiniz.

Donanımınızı Temizleyin, Değiştirin veya Yükseltin

Yazılım sorunları birçok yavaş bilgisayarın sebebi olsa da, donanım bileşenlerinin eskimiş olması da büyük bir etkendir.

Örneğin, bilgisayarınız aynı anda birkaç programdan daha fazlasını açmanıza izin vermiyorsa veya HD film izlemenize izin vermiyorsa, çok az miktarda RAM veya bozuk / güncel olmayan bir ekran kartınız olabilir. Ayrıca sadece kirli bir donanımınız da nedenlerden biri olabilir.
Fiziksel donanım parçalarınızı periyodik olarak temizlemek akıllıcadır. Zamanla ve özellikle belirli çevresel etkilere bağlı olarak, fanlar ve kasa altındaki diğer parçalar, kir veya kıl kümelerini toplayabilirler; yeni donanım satın almadan önce kirli olması muhtemel tüm parçaları temizleyin.

Donanımınızın özelliklerini görmek için ücretsiz sistem bilgisi yardımcı programlarını kullanabilirsiniz. Donanımı değiştirmeyi planlıyorsanız, bu araçlar yardımcı olacaktır, böylece sadece bir şeyler kontrol etmek için bilgisayarınızı açmanız gerekmez.

Windows İşletim Sistemini Yeniden Yükleme

Bilgisayarınızı hızlandırmak için en etkili çözüm, tüm yazılım ve dosyaları silmek, Windows işletim sistemini kaldırmak ve sıfırdan kurmaktır. Bunu temiz bir Windows yüklemesi ile yapabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yanı, aslında sahip olduğunuz yeni bir bilgisayar, yıllarca süren yazılım ve kayıt defteri değişikliklerini ve hataları bilmenizdir. Ancak, bunu yaparken iki kere düşünmelisiniz çünkü geri dönüşü olmayan ve bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz son kararlardan biridir.

Önemli: Windows'u yeniden yüklemek kalıcı bir çözümdür, bu yüzden dosyalarınızı yedeklediğinizden ve yeniden yüklediğinizden emin olmak istediğiniz programları kaydettiğinizden emin olun.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 342 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En İyi Yolları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En İyi Yolları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınızı Hızlandırmanın En İyi Yolları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al