Bilgisayarınızı Korumak için En İyi 5 Anti-Fidye Yazılımı

Bilgisayarınızı Korumak için En İyi 5 Anti-Fidye Yazılımı

PC'niz için güvenlik yazılımı seçmeye çalışıyorsanız, farklı türlerde ve kapsam seviyelerinde birçok seçenek olduğunu göreceksiniz. Hepsi de fidye yazılımı ile uğraşmak için donanımlı değildir, bu yüzden bir antivirüs veya yedekleme çözümü kullanmış olsanız bile ek korumaya ihtiyacınız olabilir. Bu makalede, PC'nizi korumak için 5 en iyi anti-fidye yazılım aracı önerilerini size veriyoruz.

Neden PC'nizi ransomware'lere karşı korumalısınız?

Fidye yazılımı, özellikle korkunç bir malware türüdür. Dosyalarınızı veya hatta tüm sabit diskinizi şifreleyebilir, en değerli bilgilerinizi ve değerli fotoğraflarınızı bir miktar para ödemeden kurtarmanız imkansız hale getirir. Kaza ile indirmiş olabileceğiniz bir Truva atı ile bilgisayarınıza bulaşabilir veya WannaCry örneğinde olduğu gibi herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan yayılabilir.

Her zaman ortaya çıkan yeni fidye salkımları ile, PC'nizi bilinen tehditlere ve sıfır-gün saldırılarına karşı korumak için mutlaka önlem almalısınız. Aksi takdirde, büyük bir fidye ödemekle veya en önemli dosyalarınızı kaybetmek arasında seçim yapmak zorunda kalman konusunda kendinizi karşı karşıya bulabilirsiniz.

Ücretsiz yazılımlar ile pahalı fidye yazılım saldırılarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

PC'niz için en iyi 5 anti-ransomware aracı

PC'nizi bir fidye yazılım saldırısına karşı korumak için bir antivirüs yüklemeniz gerekir. Özellikle antivirüsünüzde bulunan veya bulunmayan ransomware'e karşı bir çeşit koruma ile birlikte. Ayrıca, virüsten koruma ve fidye yazılımı koruması başarısız olursa dosyalarınızın bir saldırıdan sonra kurtarılabileceğini garanti etmenin tek yolu olabileceğinden, bulut depolamayı da içeren kapsamlı bir yedekleme çözümüne sahip olmanız gerekir.

Acronis Ransomware Koruması

 • Artıları: aktif koruma, artı yerel ve bulut yedekleri (5 GB ücretsiz)
 • Eksileri: şüpheli izlenen süreçlere güvenmek veya engellemek sıkıcıdır

Acronis Ransomware Protection, şüpheli süreçleri algılamak ve izlerini durdurmak için sisteminizi aktif olarak izler. Ransomware tespit edildiğinde, size bildirilir ve kalıcı olarak engellemeyi seçebilir. Yazılım WannaCry ve Petya gibi bilinen tehditlere ve daha önce hiç görülmemiş saldırılara karşı koruma sağlar.

Fidye yazılımı dosyalarınızı şifrelemeyi başarabilirse, bunları sabit sürücünüzdeki veya buluttan yerel bir önbellekten geri yükleyebilirsiniz. Acronis, Ransomware Protection yazılımı ile kullanıcılara 5 GB bulut depolama alanı sağlar ve daha fazla depolama alanı kolayca satın alınabilir. Açıkçası, Acronis'in veri koruma ve veri kurtarma üzerine odaklanması diğer talihsiz durumlara da yardımcı olabilir.

Acronis Ransomware Protection
Acronis Ransomware Protection kullanımı kolaydır ve 5 GB ücretsiz bulut depolama içerir.

Ransomware olarak tanınmayan, ancak yalnızca kötü amaçlı yazılım olduğundan şüphelenilen potansiyel tehditler, yazılımda İzlenen olarak etiketlenir. Bu süreçler manuel olarak kontrol edilmeli veya bloke edilmiş yada güvenilir olarak işaretlenmelidir, bu da biraz can sıkıcı olabilir.

Yazılımın bir antivirüsle birlikte kullanılması gerektiği için ayrıca virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı daha kapsamlı koruma için Avast gibi bir şey kullanmanız gerekecektir.

Avast

 • Artıları: ücretsiz anti-ransomware ve antivirüs koruması
 • Eksileri: Sadece ücretli sürümde bulunan önemli klasörler için ekstra koruma

Geniş bir korumaya ihtiyacınız varsa ve birçok özelliğe sahip olmak istiyorsanız, Avast sizin için çok sayıda çözüm sunar. Avast, popüler bir ücretsiz antivirüs ürünü ve seçim için birden fazla ücretli koruma sunar. Ücretsiz sürümü ev Wi-Fi tarama ve şifre yönetimi ile birlikte gerçek zamanlı virüs, malware ve fidye yazılımı algılama sunar.

Ücretli sürümlerde bulunan Ransomware Kalkanı özelliği, fidye yazılımları ve potansiyel olarak tehlikeli uygulamaların değerli kişisel dosyalarınızı değiştirmesini, silmesini veya şifrelemesini engellemek için belirli klasörleri kapatarak bir adım daha ileri gider.

avast
Avast Free fidye yazılımlarına karşı korur, Ancak ücretli sürüm daha da fazla koruma sunar.

Ne yazık ki, Ransomware Shield özelliğinin ekstra koruma katmanı, Avast'ın ücretsiz sürümü ile gelmiyor.

Yine de, hiçbir şey ödemek istemiyorsanız, Avast'ın ücretsiz sürümü ile temel virüs ve fidye yazılımı korumasını alabilir ve ardından bu listede bulunan en önemli dosyalarınızı yerel olarak ve bulutta yedekleyecek olan ücretsiz fidye yazılımı odaklı araçlardan biri olan Acronis Ransomware Protection ile destekleyebilirsiniz.

Bitdefender Anti-Ransomware

 • Artıları: belirli ransomware tiplerine karşı ücretsiz koruma
 • Eksileri: proaktif değildir, anında koruma yok

Bitdefender'ın Anti-Ransomware Aracı ücretsiz ve müdahaleci değildir. Bazı fidye yazılımlarının CTB-Locker, Locky, Petya ve TeslaCrypt gibi dosyalarınızı şifrelemesini önler. Ancak, çoğu anti fidye yazılımıdan çok farklı çalışır.

Bitdefender Anti-Ransomware
PC'nizi birden fazla ransomware saldırısına karşı koruyun.
Bu kötü amaçlı yazılım tiplerini, PC'nizin zaten enfekte olduğunu düşünerek kandırmak suretiyle bir tür aşı olarak çalışır. Bu nedenle, diğerleri gibi proaktif, gerçek zamanlı korumaya sahip değildir. Yani, buna ek olarak diğer ürünlerden aktif fidye koruması almak isteyeceksiniz. Bu listede uygun olabilecek çeşitli seçenekler var veya Bitdefender'ın kendisinden ücretli bir seçenek için gidebilirsiniz.

Bir yıl boyunca üç cihazı kapsayan ücretli versiyon, Bitdefender Internet Security 2018 Gelişmiş Tehdit Savunmasına sahip.
Çok Katmanlı Ransomware Koruması, diğer birçok özellik arasında dosyaları şifrelemeden korurken, şüpheli davranışı algılar ve fidye yazılımlarını engeller.

RansomFree by Cybereason

 • Artıları: binlerce varyantın analizine dayalı fidye yazılım davranışını tanımlar
 • Eksileri: davranış-tabanlı koruma, tüm diski şifrelemeye karşı yardımcı olmayabilir

Cybereason'ın RansomFree yazılımı, davranışını tanımlayarak fidye yazılımlarını algılar ve engeller. Bu yaklaşım, şirketin on binlerce fidye yazılımı varyantı ve davranış kalıplarını analiz etmesiyle bilgilendirilmektedir. Yazılım bilgisayarınıza yem dosyaları yerleştirir ve potansiyel fidye yazılımlarının davranışını izlemek için arka planda oturur. Bu dosyaları yanlışlıkla silerseniz, fidye yazılımlarına karşı korumanızı azaltabileceğini unutmayın.

RansomFree by Cybereason
Cybereason, davranış izleme yoluyla fidye yazılımını tespit ediyor.
RansomFree sizi bir pop-up ile bilgilendirmeden önce şüpheli etkinliği tespit eder ve askıya alır. Oradan, tehditi tek bir tıklamayla durdurabilir ve temizleyebilirsiniz. Ransomware tüm sabit diskinizi şifrelemeye çalışırsa, sadece belirli dosyalardan ziyade (daha yaygın olduğu gibi), RansomFree gibi davranış tabanlı koruma çok fazla yardımcı olmayabilir. Örneğin, PCMag, RansomFree'nin incelemelerinde Petya'yı durduramadığını tespit etti. Bu araçla bir antivirüs kullanmak hala gereklidir.

Trend Micro RansomBuster

 • Artıları: davranış tabanlı algılama, klasör koruması ve sınırlı dosya restorasyonu
 • Eksileri: kapsamlı bir dosya yedekleme çözümü yok

RansomBuster davranışa dayalı algılama kullanır ve şüpheli etkinliğin ilk işaretinde, ransomware'in şifrelemeye çalıştığı veya başka şekilde değiştirmeye çalıştığı herhangi bir dosyanın yedeğini alır. Daha sonra, dosyalarınızı ele geçirmeye çalışan gerçekten fidye yazılımı olduğunu belirlerse, işlemi durdurur ve dosyalarınızı yedeklemeden geri yükler.
Davranışsal analiz ve sınırlı restorasyon özelliklerine ek olarak, izinsiz programların örneğin Dokümanlar klasörünüzdeki dosyalara erişmesini engelleyen bir Klasör Kalkanı da vardır.

Trend Micro RansomBuster Trend Micro RansomBuster, belirli klasörlerin fidye yazılımdan etkilenmesini engelleyebilir.

Teorik olarak, tüm bu özellikler harika. Fakat, yedekleme işlevi sadece şüpheli davranış tespit edildiğinde tetiklenir. Tüm dosyalarınızı hem yerel olarak hem de bulutta yedeklemeniz çok daha iyi olacaktır. Bu nedenle, verilerinizi şans eseri almak yerine geri yükleme yeteneğinize güvenebilirsiniz. Acronis Ransomware Protection, bu tür bir yedekleme çözümünü ücretsiz olarak sunmaktadır.

Sonuç olarak Ransomware'e karşı gerçekten korunmak için, yazılımların birleşimine ihtiyacınız var: bir anti-virüs, kapsamlı bir yedekleme çözümü ve anti-fidye koruması. Seçtiğiniz antivirüsün (Avast iyi bir ücretsiz seçeneği) kullanmanızı ve Acronis Ransomware Protection ile birlikte ekstra bir fidye yazılımı koruması ve en önemli dosyalarınız için yerel ve bulut yedekleme (5 GB boş) desteği ile desteklemenizi tavsiye ederiz. Bu yazılım kombinasyonu ile PC'nizde bir fidye saldırısına karşı kendinizi korumak için bir kuruş ödemek zorunda değilsiniz.

PC'nizi fidye yazılımlarına karşı nasıl koruyacağınızla ilgili aşağıdaki yorumlarda ne düşündüğünüzü bize bildirmeyi unutmayın!

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile