Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama

Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama

/ / Okuma süresi: 4 dk, 29 sn / Yorum (0)
A A A

Bilgisayarınızı trojanlar, virüsler, casus yazılımlar ve daha fazlasından kurtarın.

Bilgisayar virüslerini ve truva atlarını, rootkit'leri, casus yazılımları, reklam yazılımlarını, solucanları vb. gibi diğer kötü amaçlı yazılımları tamamen ve doğru bir şekilde taramak, genellikle çok önemli bir sorun giderme adımıdır.

Not: Virüs taraması yapmanız gerekiyorsa, ancak Windows'a erişemiyorsanız, Bootable antivirus programlarını denemeniz gerekir. Daha ciddi virüsler, işletim sisteminizin başlamasını önleyebilir ve bu nedenle bunun yerine bu araçlardan birini kullanmanız gerekir.

Gerekli Zaman: PC'nizi virüslere ve diğer zararlı yazılımlara karşı düzgün bir şekilde taramak kolaydır ve birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Sahip olduğunuz dosyalar ne kadar çoksa ve bilgisayarınız ne kadar yavaşsa, tarama da o kadar uzun sürer.

Virüsler, Truva Atları ve Diğer Zararlı Yazılımlar İçin Bilgisayar Nasıl Taratılır

Uygulandığı sistemler: Bunlar kötü amaçlı yazılımları PC'nizde taramak ve kaldırmak için kullanılan genel adımlardır ve Windows 10, Windows 8 (Windows 8.1 dahil), Windows 7, Windows Vista ve Windows XP'de aynı şekilde uygulanır.

1. Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nı indirin ve çalıştırın. Microsoft'un sağladığı bu ücretsiz kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı tüm tehditleri bulamaz, ancak iyi bir başlangıç ​​olan "belirli ve yaygın kötü amaçlı yazılım" olup olmadığını kontrol edecektir.

Not: Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı zaten bilgisayarınızda yüklü olabilir. O zaman, en son zararlı yazılımları tarayabilmesi için Windows Update'i kullanarak sistemi güncelleştirdiğinizden emin olun.

2. Bilgisayarınızda kurulu olan anti-virüs / anti-malware yazılımınızı güncelleyin.

Tam bir kötü amaçlı yazılım / virüs taramasını çalıştırmadan önce, virüs tanımlarının güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Bu düzenli güncellemeler, virüsten koruma yazılımınıza, bilgisayarınızdan en son virüsleri bulma ve kaldırma yöntemlerini söyler.

İpucu: Tanım güncellemeleri genellikle otomatik olarak gerçekleşir ancak her zaman geçerli değildir. Virüsten koruma programınızın denetim ve güncelleştirme işlemini başlatmak için bir Güncelle düğmesini veya menü öğesini bulun.

Önemli: Bir virüs tarama programı yüklü değil mi? Şimdi bir tane indirin! Kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz anti-virüs programı mutlaka vardır. Bir not, sadık kalın. Yani aynı anda birden fazla antivirüs programı çalıştırmak iyi bir fikir gibi görünebilir ancak gerçekte genellikle sorunlara neden olur ve kaçınılması gereken bir durumdur.

3. Bilgisayarınızın tamamında eksiksiz bir virüs taraması yapın. Başka kalıcı olmayan (her zaman çalışmayan) antimalware aracı yüklü ise, bu yapıldığında da çalıştırın.

Not: Sisteminizin önemli kısımlarını içermeyebilecek varsayılan tarama sistemini çalıştırmayın. Bilgisayarınızdaki her bir sabit sürücünün ve bağlı diğer depolama cihazının her parçasını taradığınızdan emin olun.

Önemli: Özellikle, herhangi bir virüs taramasının, ana önyükleme kaydını, önyükleme kesimini ve şu anda bellekte çalışan tüm uygulamaları içerdiğinden emin olun. Bunlar özellikle bilgisayarınızın en tehlikeli zararlı yazılımlarını barındıran hassas bölgeleridir.

Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Tarama için Daha Fazla Yardım

Tüm bilgisayarınızı virüs taramasından geçirirdiniz, ancak halen virüs bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız bir sonraki isteğe bağlı virüs tarayıcısını deneyin. Bu araçlar, bilgisayarınızda halen bir tehdit bulaşmış olduğundan emin olduğunuzda mükemmel bir sonraki adımlardır, ancak yüklü antivirüs programı onu yakalayamamıştır.

Bir çevrimiçi virüs taraması, en azından dosya (ların) bulaşmış olabileceği konusunda iyi bir fikriniz olduğunda alabileceğiniz bir diğer adımdır. Bu, sorunu düzeltir, ancak son çare olarak atış yapmaya değer bir şey değildir; bu, ücretsiz ve kolay yapılabilir.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 817 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.