Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama

Bilgisayarınızı Malware Tehdidine Karşı Tarama

16 Tem 2017 /

Bilgisayarınızı trojanlar, virüsler, casus yazılımlar ve daha fazlasından kurtarın.

Bilgisayar virüslerini ve truva atlarını, rootkit'leri, casus yazılımları, reklam yazılımlarını, solucanları vb. gibi diğer kötü amaçlı yazılımları tamamen ve doğru bir şekilde taramak, genellikle çok önemli bir sorun giderme adımıdır.

Not: Virüs taraması yapmanız gerekiyorsa, ancak Windows'a erişemiyorsanız, Bootable antivirus programlarını denemeniz gerekir. Daha ciddi virüsler, işletim sisteminizin başlamasını önleyebilir ve bu nedenle bunun yerine bu araçlardan birini kullanmanız gerekir.

Gerekli Zaman: PC'nizi virüslere ve diğer zararlı yazılımlara karşı düzgün bir şekilde taramak kolaydır ve birkaç dakika veya daha uzun sürebilir. Sahip olduğunuz dosyalar ne kadar çoksa ve bilgisayarınız ne kadar yavaşsa, tarama da o kadar uzun sürer.

Virüsler, Truva Atları ve Diğer Zararlı Yazılımlar İçin Bilgisayar Nasıl Taratılır

Uygulandığı sistemler: Bunlar kötü amaçlı yazılımları PC'nizde taramak ve kaldırmak için kullanılan genel adımlardır ve Windows 10, Windows 8 (Windows 8.1 dahil), Windows 7, Windows Vista ve Windows XP'de aynı şekilde uygulanır.

1. Microsoft Windows Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı'nı indirin ve çalıştırın. Microsoft'un sağladığı bu ücretsiz kötü amaçlı yazılımları temizleme aracı tüm tehditleri bulamaz, ancak iyi bir başlangıç ​​olan "belirli ve yaygın kötü amaçlı yazılım" olup olmadığını kontrol edecektir.

Not: Kötü Amaçlı Yazılımları Temizleme Aracı zaten bilgisayarınızda yüklü olabilir. O zaman, en son zararlı yazılımları tarayabilmesi için Windows Update'i kullanarak sistemi güncelleştirdiğinizden emin olun.

2. Bilgisayarınızda kurulu olan anti-virüs / anti-malware yazılımınızı güncelleyin.

Tam bir kötü amaçlı yazılım / virüs taramasını çalıştırmadan önce, virüs tanımlarının güncel olduğundan emin olmanız gerekir. Bu düzenli güncellemeler, virüsten koruma yazılımınıza, bilgisayarınızdan en son virüsleri bulma ve kaldırma yöntemlerini söyler.

İpucu: Tanım güncellemeleri genellikle otomatik olarak gerçekleşir ancak her zaman geçerli değildir. Virüsten koruma programınızın denetim ve güncelleştirme işlemini başlatmak için bir Güncelle düğmesini veya menü öğesini bulun.

Önemli: Bir virüs tarama programı yüklü değil mi? Şimdi bir tane indirin! Kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz anti-virüs programı mutlaka vardır. Bir not, sadık kalın. Yani aynı anda birden fazla antivirüs programı çalıştırmak iyi bir fikir gibi görünebilir ancak gerçekte genellikle sorunlara neden olur ve kaçınılması gereken bir durumdur.

3. Bilgisayarınızın tamamında eksiksiz bir virüs taraması yapın. Başka kalıcı olmayan (her zaman çalışmayan) antimalware aracı yüklü ise, bu yapıldığında da çalıştırın.

Not: Sisteminizin önemli kısımlarını içermeyebilecek varsayılan tarama sistemini çalıştırmayın. Bilgisayarınızdaki her bir sabit sürücünün ve bağlı diğer depolama cihazının her parçasını taradığınızdan emin olun.

Önemli: Özellikle, herhangi bir virüs taramasının, ana önyükleme kaydını, önyükleme kesimini ve şu anda bellekte çalışan tüm uygulamaları içerdiğinden emin olun. Bunlar özellikle bilgisayarınızın en tehlikeli zararlı yazılımlarını barındıran hassas bölgeleridir.

Virüs ve Kötü Amaçlı Yazılım Tarama için Daha Fazla Yardım

Tüm bilgisayarınızı virüs taramasından geçirirdiniz, ancak halen virüs bulaşmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız bir sonraki isteğe bağlı virüs tarayıcısını deneyin. Bu araçlar, bilgisayarınızda halen bir tehdit bulaşmış olduğundan emin olduğunuzda mükemmel bir sonraki adımlardır, ancak yüklü antivirüs programı onu yakalayamamıştır.

Bir çevrimiçi virüs taraması, en azından dosya (ların) bulaşmış olabileceği konusunda iyi bir fikriniz olduğunda alabileceğiniz bir diğer adımdır. Bu, sorunu düzeltir, ancak son çare olarak atış yapmaya değer bir şey değildir; bu, ücretsiz ve kolay yapılabilir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 313 kez okundu.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

guvenlik
Image Analyzer

Image Analyzer

13 Oca 2018 / Multimedya
BitDefender Internet Security

BitDefender Internet Security

13 Oca 2018 / Güvenlik
AIMP

AIMP

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Freez Flv to Mp3 Converter

Freez Flv to Mp3 Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Freez 3GP Video Converter

Freez 3GP Video Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
EssentialPIM Free Edition

EssentialPIM Free Edition

13 Oca 2018 / Ofis