Android Cihazlara Bilgisayarsız Root Atmak

Android Cihazlara Bilgisayarsız Root Atmak
Image by rawpixel.com

Bilgisayar olmadan Android telefonlara nasıl Root atılır? Android cep telefonunuza bilgisayar olmadan kolayca Root atmanızı sağlayacak uygulamaları paylaşıyoruz. Root'lu bir Android cihazı kullanmak istiyorsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çoğu kişi, Root'lu cihazlar için yapılan bazı faydalı (reklam engelleme vs. gibi) uygulamaları kullanmak için Android telefonlarına root özelliği kazandırıyor. Android telefonunuza bilgisayarlar üzerinden root atabileceğiniz birçok yöntem var, ancak bu yazıda yeni bir şey gösteriyoruz. Bu blog yazısında, bazı uygulamaları ve onların çalışma yöntemlerini paylaşarak bilgisayar olmadan Android telefona root atma teknikleri hakkında konuşacağız.

Android mobil cihazların bilgisayar yardımıyla rootlanması için birçok yöntem var ama tek bir yanlış adım cihazınızı tamamen kullanılamaz hale getirdiğinden çok risklidir. Bu yötemler nispeten daha az risklidir. Şimdi, bilgisayar olmadan root atma yöntemlerine geçelim.

Apk İndirme ve Yükleme

Öncelikle telefonunuza dışarıdan .apk dosyalarının nasıl yükleneceğini bilmek gerekiyor. Bunun için ilk olarak aşağıdaki uygulamalardan istediğiniz APK dosyasını indiriyorsunuz. Android cihazınızın "Ayarlar" bölümünü açın. "Ayarlar" menüsü açıldıktan sonra menü seçenekleri altından "Güvenlik" başlığını bulun ve üzerine dokunarak Android cihazınızın güvenlik seçenekleri menüsünü açın.

Güvenlik seçenekleri açıldıktan sonra listeyi biraz aşağıya doğru kaydırın ve "Bilinmeyen kaynaklar" başlığını bulun. Değiştirmemiz gereken ayar işte bu "Bilimeyen kaynaklar" ayarı:

Buradaki "Kapalı" yazan tuşu sağa doğru kaydırarak bilinmeyen kaynaklardan APK dosyası kurulumu yapma seçeneğini aktifleştirin. Yapacağımız bütün işlemler bu kadar. Artık Android cihazlarınıza indireceğiniz APK kurulum dosyalarını yükleyebileceksiniz.

Yeni Android versiyonlarında bu işlem daha da kolay halledilebilmektedir. APK dosyasını yüklerken açılan izin verme diyalog kutusunu onaylayarak yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Android Telefonlarda Root nedir?

Rootlu bir Android cep telefonunda, cihazın tüm dosyalarına erişebilirsiniz. Yani Android cep telefonunuzun root dizinine anında erişim elde edersiniz. Başka bir deyişle, Donanım bilginizi de içeren tüm dosyalara da erişebilirsiniz. Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız, Jailbreak terimini duymuş olmalısınız. Temel olarak, bu köklenme iPhone jailbreaking işlemine benzer. Şimdi Android telefon rootlama için bazı avantaj ve dezavantajlarından bahsedelim.

Android Telefona Root Atmanın Avantajları

Android cep telefonunuzun rootlanması ile çeşitli avantajlara sahip olursunuz, ancak burada en iyi avantajlardan bazılarını listeliyoruz. Android telefona root atmadan önce dezavantajları ve avantajları konusudna bilgi sahibi olmalısınız.

 • Cep telefonunuzun tüm sistem dosyalarına ulaşabilir, herhangi bir sistem dosyasını Düzenleyebilir veya Silebilirsiniz.
 • Android cep telefonunuzun CPU frekansını değiştirerek, herhangi bir problem yaşamadan performansını kolayca artırabilirisiniz.
 • Hatta, telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanması için bazı ince ayarlar yapabilirsiniz.
 • LineageOS veya AOSP gibi daha yeni ve güncel Android versiyonlarına sahip özel romlar yükleyebilirsiniz.
 • Sadece rootlandıktan sonra kullanabileceğiniz en iyi root uygulamalarına sahip olabilirsiniz.

Android Telefonunuza Root Atmanın Dezavantajları

Avantajları olan her şeyin dezavantajları da vardır, bu yüzden burada Android cep telefonunuza root atmanın dezavantajlarını da listeliyoruz. Eğer bilgisayar olmadan root atmak istiyorsanız, o zaman bu dezavantajları da bilmelisiniz.

 • Telefonunuz bozulabilir: Kulağa garip geliyor ama gerçek. Android cep telefonu rootlandırma süreci çok risklidir ve çok dikkatli yapılması gerekir. Android telefona root atma işi yanlış yapılırsa, telefonun bozulmasına neden olabilir. Bu Android cep telefonlarına root atmayı önermememin ilk sebebidir.
 • Cep telefonunuza root atma sürecinde telefonunuzdaki tüm veriler (galeri, rehber vs.) silinebilir. Android rootlama sürecinde en azından bir yedekleme almanızı tavsiye ederiz, böylece Android root atma veriler silinirse, geri yükleme şansınız olur.
 • Android cep telefonunuzun garantisi, root attığınız anda biter. Çoğu Android telefonu sahibinin root atmaktan vazgeçmeye karar vermesinin temel nedenlerinden biridir.
 • Üçüncü taraf ROM ve uygulamalar root izinlerini kötüye kullanabileceğinden, güvenlik riski de vardır.

Uygulama kullanarak Android telefona root atılmasına yönelik genel metot

 • Her şeyden önce, aşağıda verilen bağlantılardan root uygulamalarının APK dosyasını indirin.
 • Bu uygulamaları indirdikten sonra, yükleme işlemini yapın.
 • Bu uygulamaları açtıktan sonra, sadece Root düğmesine veya herhangi bir düğmeye tıklayın.
 • Genellikle telefonunuz yeniden başlatılır.
 • Böylece bu uygulamalarla Android telefonunuza kolayca root atabilirsiniz.

Root Atma İşlemine Başlanmadan Önce Hatırlanması Gereken Noktalar

Bunlar, herhangi bir Android cihaza root atmadan önce dikkate alınması gereken önemli noktalardan bazılarıdır. Risk veya başarısızlığı önlemek için bu noktaları izlediğinizden emin olun.

 • Cihazınızın Bootloader kilidi açık olmalıdır.
 • Telefon en az % 70 oranında şarj edilmiş olmalıdır.
 • Verilerinizin tam bir yedeğini almalısınız (önerilir).
 • Ayarlar> Geliştirici seçenekleri> USB hata ayıklama> Etkinleştir'e gidip açık konuma getirin.

İnternet üzerinde, bilgisayar olmadan herhangi bir Android'i rootlayabileceklerini anlatan birçok uygulama var. Gerçekte, uygulamaların çoğu hiç çalışmıyor. Aslında, cihazınıza bulaşmak için çeşitli kötü amaçlı yazılımlar içerirler.

Burada verilen uygulamalar bilgisayar olmadan Android telefonalara Root atabilecek bazı uygulamalardır. Ancak bunlarında her cihazda ve her Android versiyonunda çalışma garantisi yoktur. Yani seçim tamamen size aittir.

Burada sizlere Android cihazlarına Root atmanın dezavantajlarının yanı sıra tüm avantajlarını da sunduk.

  İlginizi
  çekebilir
  Android için Root Gerektiren En İyi 5 Pil Tasarruf Uygulamaları

  Bilgisayarsız root atma uygulamaları ne yazıkki yeni Android sürümlerinde çalışmamaktadır. Genellikle bu uygulamaların root atma desteği Android 5.0 seviyesinde kalmıştır. Bu yüzden bilgisayarsız root atma konusunda güncel ve güvenilir uygulamalar bulmak çok zordur.

  Bu nedenlerden dolayı daha önce tanıtımı yapılan ve güncelliğini yitirmiş tüm uygulamalar bu sayfadan kaldırılmıştır.

  Eğer telefonunuza root atmak istiyorsanız XDA sitesindeki telefonunuza özel forum sayfasını ziyaret edin ve buradaki yönergeleri izleyin.

  Ogznet.com