Bilimsel Olarak Verimliliği Artırma Yöntemleri

Bilimsel Olarak Verimliliği Artırma Yöntemleri

/ Okuma süresi: 7 dk, 49 sn / Yorum (0)
A A A

Bildiğiniz tüm üretkenlik gurubu önerilerini denediniz, ancak yine de yapılacaklar listesinin ağırlığı altında boğulduğunuzu fark ediyorsanız, bu sıra dışı, bilim destekli ipuçları size yardımcı olabilir.

Verimlilik tavsiyesi söz konusu olduğunda, çevrimiçi olarak okuduğumuz şeylerin çoğu sadece anekdottur. Bu ipuçları sadece bazı kişiler için işe yarayabilir, çünkü bu tavsiyelerin sizin için de işe yarayacağı anlamına gelmeyeceğini hemen anlayacaksınız.

Tekrarlanan daha fazla tecrübeye dayalı üretkenlik ipuçlarına sahipsiniz. Mükemmel sabah rutininizi bulun. Bir meditasyon pratiği başlatın. Yeterli uyku almak. Doğru müzik türlerini dinleyin. Egzersiz yapın. Ayaklı bir masa al.

Bu tavsiyenin bir kısmı işe yarayacak, şüphesiz. Fakat her birimiz farklı uygulamalara farklı şekilde tepki verdiğimizden, bazıları sizde etki etmeyecektir. Aslında, bunlar bir deneme yanılma meselesi. Eğer sizin için buradaki bir yöntem işe yaramıyorsa, onu atlamak ve başka bir şey denemek sizin için en iyisi olur.

Ve işte liste geliyor. Eğer verimlilik tavsiyelerinin çoğunu denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramadıysa, kendinizi paket servisi bulunan restorandaki kanepeye oturtmaktan ve bir şeyler yapmamaktan vazgeçmeyin.

İşte size, başka hiçbir şey işe yaramasa bile, sizin için birkaç alışılmamış, bilim destekli verimlilik ipuçları!

1. Erteleyen Kişi Olun
Çoğumuz, sabahın ilk saatlerinde hemen bir görevle yüzleşir. Buda genellikle moral bozar ve bir düşüklüğe neden olur.

Bunun yerine, ertelemeyi deneyin. En önemli görevinizi bir ya da iki saatliğine bırakın, yapılacaklar listesinden birkaç küçük (ve daha kolay) şeyi nakavt edip, neleri başardığınızı takip edin. Bu, “küçük kazançlar” bilimini geliştirmenize izin verir.

işleri ertele

238 çalışanın binlerce günlük kaydını okuduktan sonra, Harvard Business School'dan Teresa Amabile, bu küçük kazançların takip edilmesinin motivasyonumuzu geliştirdiğini buldu. Bu küçük kazançları takip etmeye nasıl karar verdiğiniz size kalmış. İlerlemenizi bir e-tabloda görsel olarak görüntüleyebilir veya yalnızca yapılacaklar listenizdeki görevleri kapatabilirsiniz. Gerçekten önemli değil.

Bunun sebebi, her küçük kazancın, motivasyon ve enerji seviyelerini arttıran nörotransmitter dopaminin küçük bir isabet oranını vermesidir. Başlangıçta “üretken erteleme” gibi görünen şey, çok önemli bir görevle uğraştığınızı görecek bir domino etkisine yol açabilir ve sabah ilk işinize döndüğünüzden çok daha fazla tecrübe ile karşılaşabilirsiniz.

2. Verim için ödül/ceza faktörü
Başarılarınızı ödüllendirmek bazı insanlar için işe yarayabilir, ancak diğerleri için başarısızlığınızı cezalandırmak çok daha etkili bir motivasyon kaynağıdır.

Psikolojide, bu “olumsuzluk önyargıları” olarak bilinir ve birçok çalışmada gösterilmiştir. Örneğin, bir çalışmada, A Grubu'ndan para kazanmak için bir görevi tamamlaması istenmiştir (olumlu çerçeveli bir teşvik).
B Grubu parayı önceden tahsis etmiş, ancak görevde başarısız olsaydı parayı kaybetme tehdidi altındaydı (olumsuz çerçeveli bir teşvik).

para ve verimlilk

Olumsuzluk yanlılığı nedeniyle, bir şeyleri yitirme tehdidi, bir şey kazanma vaadinden daha fazla motive edici olarak görüldü.
Bu nedenle, parayı kaybetme eğrisinin yerine koyarak, olumsuzluk önyargısını kendi avantajınıza göre kullanmayı deneyin.

İlerleme yapamıyorsanız bir gün ücretini kaybettiğiniz bir arkadaşınızla bahse girebilirsiniz. Ya da bu yeterli değilse, Stikk gibi bir yardım derneği platformunu deneyin.
Bu, hedeflerinize ulaşmazsanız paranızı nefret ettiğiniz bir hayır kurumuna bağışlayacak bir sitedir.

3. Günlük verimliliği kaydet
Birçok farklı biçimde gelen bir yöntemdir ama aslında “ifade edici iletişimi kaydetme” ye kayıyor. Bu, bir günlük, fikirleri depolamak için bir yer ya da düşünceleri ve ilerlemeyi takip etmenin bir yolu veya başka bir şey olabilir.

günlük verimliliği kaydet

Bir çalışma, problem çözme becerilerini geliştirmede günlüklemenin etkili olduğunu göstermiştir. Zorluklara karşı ilerlemenize yardımcı olacak harika bir yol olabilir. Psikoterapi Araştırmaları tarafından yapılan başka bir çalışma, duygularınızı anlamlı bir yazıyla ifade ederek “endişe içinde daha büyük bir azalma” görmenin daha muhtemel olduğunu gösterdi. Rahatlama, üretkenliğinizi olumsuz yönde etkileyen bazı baskıları hafifletmek için etkili bir yol olabilir.

Gazeteciliğe başlamak, bir kâğıt üzerindeki bazı düşünceleri karalamak kadar kolay olabilir. Dergilerinizi dijital olarak depolamak istiyorsanız, Evernote'u veya Microsoft OneNote'u deneyin. Ve özel bir günlük kaydı uygulaması için DayOne (iOS ve Mac) veya Journey (Chrome ve Android) 'i deneyin.

4. Daha Az Saat Çalışın
Devasa bir iş birikimiyle karşılaştığınızda, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri çalışma saatlerinizi yükseltmektir. Bu konuda bilim açıktır.

Stanford Üniversitesi'nden John Pencavel'in 2014 tarihli bir raporu, bu iddiayı destekleyen bir çalışma. Bu araştırmada, her birimizin saat başına çıktısının azalmaya başladığı bir eşik olduğu bulundu. Bu çalışma için kullanılan veriler, ilk dünya savaşı sırasında bir mühimmat fabrikasından olmasına rağmen, özellikle bilgi-iş sektöründe, benzer etkiler görebiliyoruz.

Belli bir yorgunluk seviyesine ulaştığımızda enerji seviyelerini ve çıkışlarımızı düşürmek yalnızca az miktarda yansıma gerektirir. 

daha az çalışın

Bu azalan iadeler noktasını tanıyabilmek ve geri çekebilmek zorundayız. Sadece yarın daha güçlü gelmek için değil, uzun vadede tükenmişlikten kaçınabilirsiniz.
Kendi eşiğinizi aşmanın etkili bir yolu, Exist ve TracknShare (iOS) gibi uygulamalarda üretkenlik seviyelerini izlemektir. Veya en verimli saatlerinizi takip etmek ve kendi azalan getiriler noktanızı bulmak için bu makalede anlatılana benzer bir Excel elektronik tablosu kullanın, böylece ne zaman havlu atılacağını bilirsiniz.

5. E-posta Uygulamanızı Silin (ve Daha Fazlası)
Çoğumuz için, iletileri kontrol ettiğimizde, yalnızca “her şeyin yolunda olduğundan emin olmaktır”.

verimlilik
Hepimiz bunun kötü bir hamle olduğunu biliyoruz. Bir 2016 çalışması, bu “her zaman açık” kültürün depresif bir ruh halini, azalan sakinliği, daha yüksek stresi ve daha düşük enerji seviyelerine yol açtığını ortaya koymuştur. Bu etkiler sadece çalışma saatleri dışında değil, aynı zamanda sabah işe döndüğümüzde de görülür.
Gelen mesajlara her zaman tepki vermeye hazır olmanın zor bir gün çalışmasından kurtulmamızı zorlaştırdığı düşünülmektedir. Bu, potansiyel olarak tükenmişliğe yol açan daha düşük üretkenlik ve daha yüksek stres seviyelerine neden olur.

Görünüşe göre çözüm, biz yokken kendimizi işten tamamen koparmaktır.
Uzun vadede yüksek üretkenlik düzeylerini korumak için bedenimizin ve zihnimizin etkili bir şekilde toparlanmasına ve ayrılmasına izin vermeliyiz.

Bir şans ver!
Daha önce de belirtildiği gibi, her birimiz farklı olduğu için, bu üretkenlik tavsiyelerinin hepsi sizin için uygun olmayacaktır. Ancak bu ipuçlarının arkasındaki bilimsel araştırmaların ağırlığıyla, daha geniş bir grup insan için yararlı olma şansları oldukça yüksektir.
Sadece üretkenliğinizi arttırmaya değil, aynı zamanda stresinizi de azaltmaya ve sağlığınızı da iyileştirmeye yardımcı olabilirler.

Sizin için hangi verimlilik ipuçları işe yaradı? Ve hangileri kesinlikle işe yaramadı? Yorumlarda bize bildirin!

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 426 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bilimsel Olarak Verimliliği Artırma Yöntemleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilimsel Olarak Verimliliği Artırma Yöntemleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilimsel Olarak Verimliliği Artırma Yöntemleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.