Bir Android Telefonunu bir TV'ye Nasıl Bağlanır?

Bir Android Telefonunu bir TV'ye Nasıl Bağlanır?

Android ekranınız muhtemelen o kadar büyük değil. Phablet boyutlu bir cihaz kullanıyor olsanız bile, ekran en fazla yedi inç civarında olacaktır. Bu arada, duvardaki televizyon 30 inç veya daha büyük. Peki, büyük ekran Android deneyimi için telefonunuzu veya tabletinizi TV'nize nasıl bağlarsınız? İşte cevabı burada!

Android Telefonunuzu TV'nize Neden Bağlayacaksınız ki?

İlk sebep oyun oynamak içindir. Büyük ekranda, mobil oyun birçok kişiye açık bir hale gelir ve oyun konsolunuzu kullanmayı bile bırakabilirsiniz. Olasılıklar burada önemli. Android oyunlarını TV'niz olmadan oynamak istemeyeceğiniz iyi bir deneyim içinde bulabilirsiniz. En iyi sonuç için cihazınıza bir kontrolör bağlayın.

Bu arada, fotoğraf ve video koleksiyonunuz, paylaşım için mükemmel bir malzeme olabilirken, ekranınıza sunumları yansıtmak için bir HDMI bağlantısından yararlanılabilir. Verimlilik amacıyla televizyonunuza HDMI bağlantısı kullanmak isteyebilirsiniz.

Peki, Android cihazınızı televizyonunuzun HDMI bağlantısına nasıl bağlarsınız?

1. Google Chromecast

Muhtemelen en belirgin yöntem popüler Google Chromecast Ultra'dır. Bu, esas olarak medya akışı (veya telefonunuzun ekranı) için doğrudan bir TV'ye yönelik bir araçtır. Chromecast'in bir HDMI konektörü ve bir USB güç kablosu vardır (çoğu TV'de, cihaza güç sağlamak için yeterli enerji sağlayan bir USB bağlantı noktası bulunur). Android cihazınızla eşleştirildikten sonra kullanıma hazır.

Tek yapmanız gereken Android'in açılan Hızlı Ayarlar menüsünde Yayınla komutunu kullanmak veya favori uygulamalarınızda simgeyi bulmaktır. Örneğin, mobil Chrome uygulamasının bir Yayınlama seçeneği vardır.

2. Ekranınızı Amazon Fire Stick ile Yansıtın

Android cihazınızın ekranını kablosuz olarak yansıtmanın başka bir yolu da bir Amazon Fire Stick kullanmaktır. Buradaki fikir Chromecast'i kullanmaya benzer: iki cihazı birbirine bağlar ve ana ekranı TV'ye “çevirirsiniz”. Ardından TV'nizdeki içerikleri, uygulamaları, oyunları ve tüm medyaları görüntüleyebileceksiniz.

Amazon Fire TV Stic, Amazon'un en çok satan ürünlerinden biridir ve Google Chromecast Ultra'dan çok daha esnek bir medya merkezi seçeneğidir.

3. Miracast Dongle

Kablosuz bir HDMI sistemi olan Miracast, birçok modern televizyona yerleştirilmiştir.TV'niz Miracast uyumluluğuna sahip olmasa bile, Blu-ray oynatıcınızın veya medya merkezinizin olduğunu fark edebilirsiniz. Başka bir şekilde, ucuz bir Miracast dongle'ı TV'nizin HDMI bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz.

Android 6.0 Marshmallow veya daha yeni bir sürümü çalıştıran bir cihazla bir Miracast cihazına bağlanmak için Ayarlar> Cihaz bağlantısı> Ekran yansıtması'nı açın ve adımları izleyin. Daha eski cihazlar için Ayarlar> Ekran> Ekranı Yayınla'yı kullanın, menüyü açın ve Kablosuz ekranı etkinleştir seçeneğini işaretleyin .

4. USB'den HDMI

Son yıllarda, USB'den HDMI'ya destek geliştirildi. Bunun için, USB konektöründen gelen sinyalleri (genellikle mikro USB veya belki de bir USB C tipi konnektör) HDMI kablosuna dönüştürmek ve çıkışı seçtiğiniz TV veya monitörde görüntülemek için bir dönüştürücüye ihtiyacınız olacaktır. Amazon'da HDMI dönüştürücüye uygun bir USB satın alabilirsiniz.

Dönüştürücüler için uyumluluk cihazlar arasında farklılık gösterir. Samsung telefonları ve tabletleri, bazı HTC ve Motorola cihazlarında olduğu gibi, onlarla birlikte çalışır, ancak diğerleri bunu yapamaz. Dışarı çıkıp jenerik bir adaptör almayın. Bunun yerine, Google'da "[Cihazınız] için USB HDMI adaptörü" araması yapın ve nelerin geldiğini görün. Çoğunlukla ilk sonuç, ihtiyacınız olan ekipman parçası için sizi bir Amazon sayfasına götürecektir.

İki tip mevcuttur:

  • MHL: Bu, Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı anlamına gelir ve HD video ve sekiz kanallı surround ses sunar. Cihazlar için hem mikro USB hem de USB Tip-C ile mevcuttur.
  • Slimport: Düşük güç gereksinimlerine sahiptir, yani telefonunuzu bataryayı boşaltmadan TV'nize bağlayabilirsiniz . Elbette yoğun grafik gereksinimleri olan bir oyun oynamadığınız sürece! Neyse ki, pek çok Slimport kablosu, şarj cihazınızın kablosunu bağlamak için bir mikro USB bağlantı noktasına sahiptir.

Diğer AV adaptör tiplerinin mevcut olduğunu unutmayın. HDMI TV'niz yoksa, bunun yerine VGA uyumlu bir Slimport kablosu kullanmayı tercih edebilirsiniz.

5. Telefonunuzu Depolama Aygıtı Olarak Bağlayın

Android telefonunuzu TV'nize bağlamak için bir başka yöntem de USB depolama cihazıdır. Bu ekran paylaşımı için iyi olmasa da, yine de TV'nizde fotoğraf ve video görüntülemenize izin verir.

Böylece favori spor uygulamanızdan TV'ye video akışı yapamazken, tatil videolarınızı paylaşmaya devam edebilirsiniz. TV'nizin (veya diğer medya cihazınızın) USB portunun bazılarının kullanımı için sınırlı olduğundan, genel kullanım için olduğundan emin olun. TV'nin uzaktan kumandası bazı medya kontrol seçeneklerine de sahip olmalıdır, böylece telefonunuzda görüntülemek istediğiniz dosyaları bulabilirsiniz.

6. DLNA ile Ağınız Üzerinden TV Akışı

TV'ler ve Blu-ray oynatıcılardan uydular ve konsollara kadar çeşitli cihazlar, Digital Living Network Alliance (DLNA) yönergelerini desteklemektedir. Bu, Android cihazınızda yüklü olan doğru uygulama ile medyayı doğrudan TV'nize aktarabilirsiniz demektir.

DLNA yaygın olarak kullanılır ve çoğu cihazda yerleşik olduğundan, bunun için herhangi bir ek donanıma ihtiyacınız yoktur. Neye ihtiyacınız olacak, BubbleUPnP veya belki de AllConnect gibi bir uygulama. Ayrıca Plex for Android de düşünebilirsiniz.

7. Eski Telefonlardaki HDMI Konektörü

Birkaç yıl önce, çeşitli Android telefonlar ve tabletler fiziksel bir HDMI çıkışı bağlantı noktasıyla birlikte gelmişti. Bu cihazlar Sony Xperia S, LG Optimus 2x, LG Optimus 3D P920, Acer Iconia A1 ve diğerleri. (GSMArena'da HDMI bağlantı noktalarına sahip cihazların neredeyse kapsamlı bir listesini bulabilirsiniz.)

Bu eski cihazlardan birine sahipseniz, özel bir HDMI kablosuna ihtiyacınız olacak. Bunların bir ucunda standart bir Type-A konektörü ve diğerinde uygun bir konnektör vardır. Bu, D Tipi (mikro HDMI), Tip C (mini HDMI) veya standart Tip A olabilir. Ancak bu telefonların problemi yaştır. Eski donanımlara sahip Android'in en son sürümlerinin ve uzantıların yanı sıra güvenlik güncellemelerinin güvenliğini ve istikrarının keyfini çıkaramayacaksınız.

USB Kullanarak TV'nize Telefon veya Tablet Bağlama
İlginizi Çekebilir

USB Kullanarak TV'nize Telefon veya Tablet Bağlama

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile