Ogznet.com
PS4 Sabit Diski Nasıl Değiştirilir? Paylaş:

PS4 Sabit Diski Nasıl Değiştirilir?

PS4 Sabit Diski Nasıl Değiştirilir?

Daha iyi bir sabit disk ile oyun depola ve oyna. Standart PlayStation 4 sabit disk, en az bir düzine modern oyun için yeterli alan olan sadece 500GB’lık bir kapasiteye sahiptir. Sabit sürücüyü yükseltmek, daha fazla içerik depolamanıza ve sisteminizin önümüzdeki yıllarda en yüksek performansta çalışmasını sağlamanıza olanak tanır. Konsolunuza kaydedilen oyunları kaybetmeden PS4 sabit sürücü yükseltmesinin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenin.

Neye İhtiyacınız Var

 • Yeni PS4 sabit diske
 • Uyumlu bir tornavidaya
 • Oyun verilerinizi yedeklemek için harici bir sabit diske
 • En az 1GB boş depolama alanına sahip bir USB diske

PS4 Sabit Disk Nasıl Yükseltilir

Yeni ve Doğru Bir Sabit Disk Seçimi

Sony, özellikle PS4 için sabit disk üretmediğinden, ilk adımınız uyumlu bir sabit disk bulmaktır. PS4 bir sabit disk sürücüsü ile birlikte gelir, ancak isterseniz bir SSD kurabilirsiniz. SSD'ler genellikle daha fazla veri tutar ve daha dayanıklıdırlar, fakat aynı zamanda daha pahalıdırlar.

En iyi seçenek, Seagate gibi bir markadan sabit disk satın almak, çünkü PS4 için optimize edilmiş sabit diskler üretmektedir. Yani, herhangi bir 2.5" dizüstü sabit disk en fazla 9.5 mm kalınlığında olmalıdır, PS4 sabit diskinizi değiştirmek için emek harcıyorsanız, en az 1 veya 2TB yükseltme olabilir.

Not: Konsolunuzun sabit diskini değiştirmek garantiyi bozmaz.

Verilerinizi Yedekleyin

PlayStation Store'dan satın aldığınız oyunların çoğu ücretsiz olarak yeni sabit sürücünüze yeniden yüklenebilir, bu nedenle yedekleme işlemini daha hızlı hale getirmek için dosyalarınızın geri kalanını yedeklemeden önce bunları silmeniz gerekir. 2014 P.T. gibi bazı demo içerikler, PS4 ağından kaldırıldı. Bu yüzden geri alamayacağınız hiçbir şeyi silmediğinizden emin olun. PlayStation Plus aboneleri, kaydetme verilerini daha sonra geri almak için buluta da yükleyebilir.

Ne kadar veriye sahip olduğunuza bağlı olarak, yedekleme dosyasını bir depolama sürücüsüne sığdırabilirsiniz. Aksi takdirde, harici sabit sürücünüzü PS4'ün USB bağlantı noktalarından birine takın, ardından aşağıdakileri yapın:

 1. PS4 ana menüsünden, Ayarlar seçeneğini seçin.
 2. Sistem> Yedekle ve Geri Yükle> PS4'ü Yedekle'ye gidin. Ekrandaki talimatları uyguladıktan sonra konsolunuz yeniden başlatılacak ve yedekleme başlayacaktır.
 3. İşlem tamamlandığında PlayStation'ınız yeniden başlatılacak ve verilerinizin bir kopyası harici sürücüye kaydedilecek.

En son PS4 Yazılım Güncellemesi'ni indirin

PlayStation web sitesine gidin ve PS4 için en yeni yazılım güncellemesini indirin. En yeni PS4 OS güncellemesini bulun, “Download Update” e tıklayın ve dosyaları taşınabilir bir USB sürücüsüne kaydedin.

Önemli: Yeni sabit sürücünüzün düzgün çalışması için bu adım gereklidir.

 1. Yeni sabit sürücünüzü yüklemeden önce en son PS4 sistem güncellemesini indirin.
 2. Sürücüyü açın ve “PS4” adlı bir klasör oluşturun. PS4 klasörünün içinde, “UPDATE” adlı başka bir klasör oluşturun.
 3. PS4UPDATE.PUP adlı PS4 OS güncelleştirme dosyasını UPDATE klasörüne sürükleyin. USB sürücüyü güvenli bir şekilde çıkardığınızdan ve şimdilik bir kenara koyduğunuzdan emin olun.

PS4'ü aç

Başlamadan önce PS4'ünüzü kapatın, fişini çekin ve sabit bir yüzeye yerleştirin. Daha yeni bir PS4'ünüz varsa, köşelerden birinde çıkarılabilir bir panel için konsolun arkasına bakın. Sabit sürücünün boyutunu gösteren bir etiket görebilirsiniz.

Not: Bu adım PS4'ün modeline bağlı olarak biraz farklılık gösterecektir.

Aşağıdaki resimler yeni PlayStation 4 Slim'in. PlayStation web sitesinde, daha eski bir sisteminiz varsa başvurabileceğiniz her bir PS4 modelinin şemaları bulunur.

PS4 sabit diski bir kapakla korunmaktadır.
Konsolun arkası size dönükken, paneli parmaklarınızla hafifçe kaydırarak paneli çıkarın.
PS4 sabit sürücüsünü koruyan kapağı yavaşça çıkarın.

Daha eski PS4 modelleri için PS4'ün üzerinde iki panel görmelisiniz; biri parlak, diğeri konsolun geri kalanıyla aynı renkte. PS4 size bakacak şekilde, parlak paneli kenarlara bastırarak ve hafifçe sola kaydırarak çıkarın. Altında, sabit diski görmelisin.

Not: PlayStation 4 Pro, kutudan 1TB veri tutabilmesine rağmen, PS4 dahili sabit diskini daha güçlü bir disk ile değiştirmek isteyebilirsiniz.

PS4 Pro'nuz varsa, konsolu arkadan düz çevirin ve Ethernet bağlantı noktasının yanındaki plastik çıkıntıya bakın. Sabit sürücüyü ortaya çıkarmak için parmaklarınızla çıkarın.

PS4 Sabit Diskini Değiştirin

Sabit sürücü konsola PlayStation denetleyicisinde bulunan sembolleri taşıyan tek bir vidayla sabitlenmiştir. Vidayı, yıldız tornavidayla sökün, fakat kaybetmeyin.

PS4 sabit sürücüsü, PS4 denetleyicisinde bulunan sembolleri taşıyan bir vidayla sabitlenir.

Artık sabit sürücüyü çekerek çıkarmanız gerekir. Gerçek sabit sürücü kasası, iki veya dört vidayla bir arada tutulur, bu vidaları sökmeniz ve bir kenara bırakmanız gerekir. Eski sabit sürücüyü çıkarın ve hasar görmesini önlemek için yeni sürücüyü sürücünün altına dokunmadan takın. Metal pimlerin içeri doğru baktığından emin olun ve vidaları tekrar sabitleyerek muhafazayı kapatın.

Her şeyi bir araya getirin

Kaplanmış sabit sürücüyü konsola geri yerleştirin ve dekore edilmiş vidayı sabitleyin; dış kapağı tekrar yerine kaydırın. Sisteminizi tekrar takın ve tekrar T.V'nize bağlayın. PS4'ünüzü yeniden başlatmak için konsolu birkaç saniye basılı tutun.

Yeni PS4 Sabit Diskini Kurma

PlayStation'ınızı açtığınızda, Güvenli Modda başlamalıdır. Görmek istediğiniz şey olan "PS4'ü başlatamıyorsunuz" gibi bir mesajla karşılaşacaksınız.

PS4 Yazılım Güncellemesini Yükleyin

 1. PS4 kontrol cihazını USB kablosuyla konsola bağlayın ve PS düğmesine basın.
 2. Şimdi, PlayStation Software Update'i içeren bir cihazın konsolu diğer USB portuna yerleştirmeniz istenecektir.
 3. USB sürücünüzü daha önce takın ve bir sonraki ekranda Tamam ve Evet'i seçin.
 4. Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra sistem yeniden başlatılacaktır.

Artık, PS4'ü orijinal olarak satın aldığınız tarih ve dil tercihlerini ayarlama gibi almanız gereken adımları izleyeceksiniz.

Oyun Verilerinizi Geri Yükleyin

 1. Yedek verilerinizi içeren harici sabit diski bağlayın.
 2. Ana menüden Ayarlar> Sistem> Yedekle ve Geri Yükle'ye gidin.
 3. PS4'ü Geri Yükle'yi seçin,
 4. Yedekleme dosyasını seçin ve ekrandaki talimatları izleyin.
 5. Verileriniz başarıyla geri yüklendiğinde, sistem son kez yeniden başlatılır.

PS4 ana menüsü geri geldiğinde, sabit disk değişmeden önce nasılsa aynı görünmelidir. Kullanıcı profiliniz, verileriniz ve kupalarınız tümüyle bozulmamış olacaktır.

Eski Oyunlarınızı Yeniden Yükleyin

Daha önce de belirtildiği gibi, daha önce satın aldığınız oyunları PlayStation Store'da hala mevcut olduğu sürece indirebilirsiniz.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!