Bir Uygulamanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır

Bir Uygulamanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır

Yakın zamanda, Google Play Store'da sahte bir WhatsApp uygulaması bulundu. Bu uygulama, orijinal uygulamayla yakından uzaktan benzerliği olmayan, kullanıcılara bir ton reklam bombardımanı yapmak için tasarlandı. İşte bu yazıda, Android için sahte bir uygulamayı nasıl tanıyabileceğinizi birkaç farklı yoldan göstereceğiz.

Pek çok uygulamada durum böyledir. Çoğu sahte uygulama, popüler bir uygulamanın adını ve görünümünü kopyalayarak kullanıcıları çekmeye çalışır.

Android, en fazla sayıda ücretsiz uygulamaya sahiptir ve bu nedenle kullanıcıların bir uygulamayı yüklemeden önce ayrıntılara yeterince dikkat etmemelerinin nedeni budur. Google, bu tür sahte uygulamalarla ilgili incelemeyi yaparken, kullanıcı bir yandan kendi güvenliğini ele alıp resmi mağazadan uygulamalar yüklerken güvende olmak için dikkatli olmalıdır. 

Ancak, başlamadan önce, Play Store'da bu tür sahte uygulamaların neden mevcut olduğunu anlamamız gerekiyor.

Sahte bir uygulama geliştiricinin kopyaladığı uygulamaya benzer işlevler sunabilir veya sunmayabilir. Çoğu freemium veya reklam destekli uygulamanın kazandığı gelirden pay almak çok kolay. 

Böyle bir uygulamanın, Play Store'da kendisini WhatsApp olarak tanıttığı keşfedildi. Dünya çapında bir milyon Android kullanıcısı tarafından telefonuna kuruldu.

Ancak, gerçekte, bu uygulama, orijinal uygulamanın yaptığı herhangi bir özellik için herhangi bir mesaj veya destek sunmadan kullanıcılara bir ton reklam görüntüleyen sadece bir sahte uygulamaydı.

Bu uygulamaları yapan geliştiriciler, sizi veya cihazlarınızı umursamıyor. Bu tür uygulamalar yaparak sadece kolay para kazanmak istediklerini anlamalısınız. Ancak, bu tür uygulamalar cihazınıza zarar verebilir ve hatta çalışmalarını tamamen durdurabilir. 

Ancak, sahte bir uygulamayı tanımlamak o kadar da zor değildir.

Çoğu zaman, sahte uygulamalar popüler bir uygulamanın adını kopyalamaya meyillidir. Bu, geliştiricilerin kendi uygulamaları için anında görünürlük kazanmalarına ve daha iyi kar elde etmelerine yardımcı olur. 

Ancak, bunu yapmak için, bu geliştiriciler, uygulamanın adını, orijinal uygulamasına olabildiğince yakın bir şekilde kimliğinin yanında tutmaya çalışırlar.

Dolayısıyla, aynı uygulama adı ve geliştirici adına göre iki veya daha fazla uygulama görürseniz çok dikkatli olun. Bunu ilk kırmızı bayrak olarak düşünün ve hangi uygulamanın sahte olduğunu ve hangisinin olmadığını öğrenmek için aşağıda listelenen bir araştırma yapın.

Aynı ada sahip çeşitli uygulamalar bulacaksınız, ancak mağaza, birden fazla geliştiricinin aynı ada sahip olmasına izin vermez. Bu nedenle, bunu atlayıp Play Store'daki sahte uygulamayı anlamak için, bu geliştiricilerin isimlerini de kopyalamaya çalışırlar. 

Bu nedenle, geliştirici isimlerine özellikle dikkat edin ve kelimeler arasındaki herhangi bir ek karakter veya boşluğa dikkat edin.

WhatsApp Inc.'den sonra 'apostrophe' ye bakın?

Uygulama ile İlgili Birkaç Yorum Okuyun
Bir genel geri bildirim sistemine sahip olmanın avantajlarından biri (Play Store'daki gibi) kullanıcıların herhangi bir uygulamayı hemen inceleyebilmeleridir. Bu şekilde, eğer birisi sahte bir uygulamayla karşılaşırsa, başkalarına bildirmek için onları uyarabilirler. 

Yani, yüklemek üzere olduğunuz bir uygulama hakkında herhangi bir şüphe varsa, birkaç yorum okuyun ve bu uygulamanın indirlmeye değer olup olmadığı hakkında bir değer elde edersiniz.

Örneğin sahte uygulamalar kendi adında ve açıklamasında olağanüstü bir şey yapmayı vaat eder.

Ancak, insanlar bunu kullanmaya başladığında, uygulamanın değersiz olduğu ortaya çıkar. Bu yorumları okuyarak sadece sahte uygulamalardan değil, işe yaramaz olanlardan da korunursunuz.

Şimdiye kadar, telefonunuza sahte uygulamaların yüklenmesini engelleyemiyorsanız, telefonunuzda Play Protect özelliğine sahip olmasını düşünmelisiniz.

Aslında, Play Protect dahil olmak üzere tüm bu uygulamaların,  zararlı içerik veya davranışlara sahip uygulamaları tanımlamak ve işaretlemek için makine öğrenimi algoritmalarından yararlanır.

Çoğu zaman, sahte uygulamalar yapma sanatında ustalaşan geliştiriciler, bir kullanıcının telefonundaki eylemleri tetiklemek için uygulamanın derinliklerine gömülmüş kodları kullanırlar, dışarıdayken, kullanıcılar için en temel işlevselliği sağlarlar.

Bu şekilde, bu tür uygulamalar herhangi bir tespit olmaksızın Play Protect'in radarının altından geçer ve Play Store'da mevcut olduğunda geliştiriciler gizli kısmı aktive eder.

Play Protect, Android cihazlarını ciddi bir güvenlik tehdidi olan bu zararlı uygulamalardan korumak için iyi bir iş çıkarmaktadır. Play Protect, kullanıcı için herhangi bir engele veya rahatsızlığa neden olmaz.

Bu araştırmacı algoritmalar daha da güçlendikçe, sahte uygulamaları çok daha hızlı bir şekilde tanımlayabilirler. O zamana kadar, telefonunuzu zarar görmeyecek şekilde tutmak için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Android Telefonlar için En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Uygulamalası
İlginizi Çekebilir

Android Telefonlar için En İyi 5 Ücretsiz Antivirüs Uygulamalası

Android Cihazlarda Reklam Engelleme
İlginizi Çekebilir

Android Cihazlarda Reklam Engelleme

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile