Bitcoin 15.000 Doları Aştı: İşte Diğer Bazı Kripto Paralar

Bitcoin 15.000 Doları Aştı: İşte Diğer Bazı Kripto Paralar

Bitcoin geçtiğimiz yıl medyada viral bir konu haline geldi ve çoğu zaman sosyal ağlar üzerinde tartışılan bir konu olarak ta görülebilir. Ancak Bitcoin ile karşılaşmadıysanız, kısaca Bitcoin'in ne olduğunu ve önemini ve etkisini anlatmaya çalışacağım. Sonra da Bitcoin'e alternatif bazı dijital paraları ve bunların ne farkı olduklarına bakabiliriz.

Bitcoin, bir şifreleme, dijital varlık ve dijital formdaki değeri temsil eder - geleneksel para birimlerine alternatif olmak istemektedir. Bitcoin'in belirleyici özelliklerinden biri ve çoğu kripto para birimin de özelliği, merkezileştirilmemiş yani herhangi bir otoriteye bağımlı olmamasıdır. Bu ne anlama geliyor? Bir şifreleme ile, merkezi olmayan, varlığı denetleyen veya kontrol eden tek bir yönetim organının bulunmadığı anlamına gelir. Bu, herkesin kullanabileceği, herkese açık olduğu ve küresel olduğu anlamına gelir (tabii yerel yasalar tarafından Bitcoin'e kısıtlamalar getirilmediği durumda Bitcoin'in kendisi kısıtlamalar getirmez).

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri teknik ayrıntıları oldukça yoğun olabilir. Ayrıntılı olarak, bunların nasıl çalıştığını ve ne demek olduğu açıklamak için bu kısa yazının ötesine geçmek gerekiyor. Bundan dolayı ve karışıklığı önlemek için, bu kısa yazıda teknik ayrıntıları anlatmaya karar verdim. Ama bu konuda bilgi sahibi olmak, merakınızı gidermek veya konu ile ilgileniyorsanız, bu yazının alt kısmına eklediğim bağlantıları kontrol edin.

Bitcoin, 2009'da piyasaya çıktığından beri popülaritesini ve kullanımını önemli ölçüde artırdı. O zamandan beri, Bitcoin'in kullanımındaki artışla birlikte, diğer kripto paralar da (diğerleri, yaklaşık 1,600) oluşturuldu. Bazıları doğrudan Bitcoin'e dayanıyor, bazıları ise yalnızca kendi dijital para birimleri ya da şifreleme para birimleri olması bakımından benzerdir; bazıları farklı bir şifreleme algoritması kullanmaktadır ya da farklı amaçlara ve kullanım durumlarına hizmet etmeyi amaçlamaktadır.

Her halükarda, kripto para birimlerine ve merkezi olmayan para birimlerine artan ilgiye şüphe yok. Bitcoin son zamanlarda Bitcoin başına 15.000 dolardan fazla bir miktara yükseldi, daha fazla kişi merak ediyor ve değer ve popülerlikte benzer bir artış görebilecek başka alternatiflerin olup olmadığını görmek için sabırsızlanıyor.

Varolan çok sayıda kripto para birimi ile, bilgiyi bir liste şeklinde ortaya koymanın faydalı olabileceğini fark ettim. Bu liste, halen popülerlik ve kullanımda artış gösteren Bitcoin'e yönelik bazı alternatifleri içermektedir. Aşağıdaki kripto para birimlerinin para başına değeri önemli derecede değişir.
Bunların değeri (ve potansiyel değeri) yalnızca popülerlikten daha fazlasıyla belirlenir.

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Wikipedia Makaleleri (İngilizce):

Bitcoin Wiki
Official Bitcoin Website - How Bitcoin Works

Zcash

Ücretsiz Açık Kaynak - Mac Windows Linux - Web Sitesi

Zcash sıfır bilgi şifrelemesi kullanarak işlemlerin mahremiyetini tamamen koruyabilen ilk açık, izinsiz kripto para sitesidir.


Ethereum

Ücretsiz - Mac Windows Linux - Web Sitesi

Ethereum muhtemelen ikinci en popüler şifreleme ve dijital varlık temelli teknolojidir.
Kullanımı, geleneksel ödeme yöntemlerinin yerini alacak sanal bir para biriminden çok daha fazla görev görmesi nedeniyle Bitcoin'den daha farklı. Akıllı sözleşmeler oluşturmanızı ve kullanmanızı sağlayan bir şifreleme tanımıdır. İki taraf arasındaki mübadeleyi otomatik olarak tahkim eden sözleşmeler. Muazzam miktarda kullanım var- vakalar ve bu tür teknoloji için pratik uygulamalar barındırıyor ve neyi başarabileceğini gerçekten takdir etmek ve anlamak için Ethereum'da daha fazla bilgi okumak gerekiyor.


Bitcoin Cash

Ücretsiz Açık Kaynak - Web - Web Sitesi

Orijinal Bitcoin kaynağının geliştiricileri arasındaki görüş ve görüş farklılıkları, bu çatalın sebep olduğu Bitcoin Cash,
şimdi ayrı bir kripto para. Bitcoin Cash, Bitcoin'de insanların varolduğunu düşündüğü, örneğin blok büyüklüğü gibi bazı eksiklikleri gidermek amacıyla oluşturuldu.


Litecoin

Ücretsiz Açık Kaynak - Mac Windows Linux - Web Sitesi

Bitcoin'e benzer, ancak birkaç ana fark vardır. Litecoin, Bitcoin'e kıyasla daha hızlı işlem sürelerine sahip olmayı,
ve Litecoin madenciliği, Bitcoin'in kullandığı SHA 256 yerine Scrypt algoritmasını kullanıyor. Farklı algoritmanın amacı Litecoin'i ortalama kullanıcı / madenci için daha kolay ve daha verimli hale getirmektir.


Monero

Ücretsiz Açık Kaynak - Mac Windows Linux Android iPhone - Web Sitesi

Bu şifreleme, Bitcoin'in yerini alması anlamına geliyordu.
Monero, Bitcoin işlemlerinin sahip olduğu gizlilik ve anonimlik sorunlarını çözmek için oluşturulmuş ve kullanıcılara izlenemez ve tamamen özel bir dijital para birimi sağlamıştır.

Ripple

Ücretsiz Açık Kaynak - Web - Web Sitesi

Ripple, diğer kripto para birimlerinden biraz farklıdır ve adı sıklıkla duyulmamaktadır,
Ancak en çok kullanılan 5 şifreleme para birimi arasında yer alıyor. Dalgalanma, hem bir ödeme ağı hem de şifreli bir para birimi gibi davranır ve mevcut bankaların finansal kuruluşlara yönelik işlemleri nasıl yürüdükleri konusunda bir gelişme olarak düşünülür.


Factom

Ücretsiz Açık Kaynak - Web - Web Sitesi

Factom, Bitcoin Blockchain üzerine kurulmuştur ve Bitcoin Blockchain'in üzerine inşa edilmiş bir veri katmanı olarak ifade edilmiştir. Bunun anlamı ve Factom'un yaptığı şey, veri doğrulama ve tanımlama için güvenli ve güvenilir bir yöntem sunmaktır. Blockchain'in çalışma şekli nedeniyle değiştirilemez veya silinemez, bu, blok zincirinde saklanan verilerin kolayca doğrulanabileceği ve herhangi bir şekilde değiştirilmediğini veya değiştirilmediğini bildiğiniz anlamına gelir. Bu aynı zamanda, verilerin veya bilgilerin varlığını doğrulamanıza, verileri veya bilgileri görmek zorunda kalmadan, gizliliğin korunmasına izin vermenize olanak tanır.


Storj

Ücretsiz Açık Kaynak - Mac Windows Linux - Web Sitesi

Storj'u Dropbox'a dağıtılmış bir alternatif olarak düşünün. Storj, kullanıcılar tarafından paylaşılan bir bulut. Storj'u kullanırken, ekstra sabit disk alanınızı tüm Storj ağına kiralayabilirsiniz.
Bu, bulut dosya depolama alanını arayan Storj kullanıcılarının bu ekstra sabit disk alanını kiralamasını sağlar. Tüm bilgiler güvenli, özel ve şifrelidir.


FileCoin

Ücretsiz - Web - Web Sitesi

Storj'e benzer şekilde, FileCoin, bir FileCoin kriptokrasitesi tarafından desteklenen bir blockchain tabanlı dosya depolama hizmeti ve ağıdır.


Sia

Freemium - Web JSON JavaScript Go (Programlama Dili) - Web Sitesi

FileCoin ve Storj'e benzer şekilde dosya saklama amaçlı başka bir şifreleme süreci. Ancak Sia, ortalama tüketiciyi hedef almayı değil, kurumsal bir çözüm haline gelmeyi hedefliyor.


Bitcoin

Ücretsiz Açık Kaynak - Mac Windows Linux BSD Ruby - Web Sitesi

Bitcoin, bir peer-to-peer dijital para birimi. Eşler arası (P2P), yeni paralar çıkarmak veya işlemleri takip etmek için merkezi bir makam bulunmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, bu görevler ağın düğümleri tarafından topluca yönetilir.
Bitcoins, aracılara güvenmeden Internet üzerinden kolaylıkla gönderilebilir.
İşlemler tersine döndürmek için hesaplama açısından yasak olacak şekilde tasarlanmıştır.
Kesirli rezerv bankacılığının ve merkez bankalarının yol açtığı istikrarsızlıktan korunmaya çalışın. Bitcoin sisteminin para arzındaki sınırlı enflasyon, şebeke boyunca eşit olarak dağıtılır (CPU gücü ile), bankalar tarafından tekelleştirilmez.

Kaynak kodu: https://github.com/bitcoin

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 595 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Bitcoin 15.000 Doları Aştı: İşte Diğer Bazı Kripto Paralar konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bitcoin 15.000 Doları Aştı: İşte Diğer Bazı Kripto Paralar ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin 15.000 Doları Aştı: İşte Diğer Bazı Kripto Paralar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın