Ogznet.com
Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler Paylaş:

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin, bir para birimi ya da emtia olarak, borçların ödenmesi, havale ya da online ödeme için kullanılabilir.

Yasal olarak Bitcoin, farklı ülkelerde farklı statülere sahiptir. Bazı hükümetler bunu sanal bir para olarak kabul ederken, bazıları vatandaşlarının bunu kullanmasını yasaklamaya kadar ileri gitti. Bitcoin, bir devletin keyfi olarak para basmak, hesapları dondurmak ve sansürleme işlemlerinin elinden alınması nedeniyle, genellikle otoriter rejimlere yönelik önemli bir tehdit olarak görülür.

Bitcoin'e ihtiyaç duymayacağımızı düşünebiliriz ya da neye ihtiyacımız olabileceğinden emin olamayız. Dünya çapındaki internet ağının ilk günlerine benzeyen Bitcoin, karanlık işler için ödeme yapmak yada almak, uyuşturucu ticaretini kolaylaştırmak ya da diğer mali suçları gizlemek için kullanılıyor gibi görünebilir. Ancak, Bitcoin, toplumu dönüştürme ve bu gezegendeki herkesin baskıdan, sansürden ve yıkımdan arınmış olarak katılabileceği gerçekten dijital bir ekonomi inşa etme potansiyeline sahiptir.

Bankalar, ödeme işlemcileri ve finansal hizmetler, dünya nüfusunun çoğunluğu için erişilebilir durumda değildir.
Bu insanlar, internetin sağladığı dijital ekonomiye bakabilir; ancak girişimciler, üreticiler ve tüketiciler olarak bu alanda yer alamazlar.

Bitcoin ile parasal bir değeri iletmek için bir metin mesajı göndermek kadar kolay bir yol sunulur. Yurt dışındaki aile üyelerine kolayca gönderilebilir gibi.

Esasen Bitcoin, statüko dijital ekonomiye meydan okuma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, diğer elektronik ödeme şekillerinden radikal bir şekilde farklıdır:

1. Kripto Para İşlemleriniz Sansürlenemez

Bitcoin'i birine gönderirken, hiç kimse işleminizi engelleyemez. Kiminle işlem yapacağına sen karar verirsin. Bu aynı zamanda hiç kimsenin ödeme hakkında fikrini değiştirirse size gönderilen parayı geri alabilmesi anlamına da gelmez.

Ancak bu aynı zamanda, alınan malların teslim edilmemesi gibi durumlarda, ortaya çıkan anlaşmazlığa merkezi bir otoritenin dahil edilemeyeceği anlamına da gelir.

2. Bitcoin'e El Konulamaz

Tasarruflarınıza, kurumlar veya hükümetler tarafından keyfi olarak el konulamaz. Bankalardaki hesaplardan farklı olarak, Bitcoin tasarruflarınıza, ulusal acil durum, ekonomik kriz veya bankacılığın çöküşü gibi durumlarda, Bitcoin ağını kapatmak için kimse müdahale edemez. Hesaplarınız dondurulamaz ve paranız uzaktan ele geçirilemez. Ancak, soyguncular veya polisler hala cihazlarınızı hacklemeye, yedek kodlarınızı çalmaya çalışabilir veya Bitcoin'inizi şiddete maruz kalma tehdidi yoluyla onlara aktarmaya zorlanabilirsiniz.

3. Bitcoin Arz Sayısı Sabittir

Tasarruflarınızın buharlaşması ve ücretlerin azalması olasılığı varoluşsal bir tehdit olabilir ve Bitcoin'e sahip olmak bir riskten korunma stratejisinin önemli bir parçası olabilir. Sadece 21 milyon Bitcoin olacak ve kurucuyu ya da ağ katılımcıları bunu artıramaz.

Bitcoin kullanmak geleneksel bankacılık sistemlerini kullanmaktan çok daha güvenli ve özel olabilir. Bitcoin sistemi, para ve güvenlik çalışmalarını nasıl düşündüğümüz hakkındaki varsayımlarımıza meydan okuyor ve kendimize güvenmemizi ve kendi kaynaklarımızı madeni paralarımızı güvence altına almamızı gerektirir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!