Ogznet.com
Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi Paylaş:

Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Bitcoin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Rehberi

Bu kılavuz, Bitcoin ve kripto para dünyalarına girerken size rehber olacaktır. Kripto madenciliğin ne olduğunu bilmek ister misiniz? Kripto cüzdanın ne olduğunu anlamadın mı? Bitcoin’in sizin için uygun olup olmadığından emin değil misiniz? Bu makalede bilmeniz gereken her şey var.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bitcoin küresel bir araçtır. 2017 yılında, tek bir Bitcoin fiyatı 963 dolardan 19.000 dolara fırladı. Ardından, bu hızlı yükselişin tam tersi olarak yarı değerinden daha azına düştü.

1. Bitcoin Nedir?

Bitcoin dağıtılmış bir dijital kripto para birimidir. Düzenli fiat para biriminden farklı olarak, para akışını basmak ve düzenlemek için merkezi bir Bitcoin bankası yoktur. Bitcoin, bir merkez defteri tarafından birbirine bağlanan kullanıcılar tarafından tutulur. Defter, blockchain olarak bilinen bir çekirdek Bitcoin özelliğidir. Blockchain, Bitcoin kullanılarak yapılan her işlemi kaydeder, işlemleri onaylar ve ağın bütünlüğünü sağlar.

Dağıtılmış bir dijital para birimi fikri aslında yeni değil. Bitcoin kavramları uzun zaman önce cypherpunk posta listelerinde tartışıldı. Sonra 2009'da gizemli programcı Satoshi Nakamoto, eşler arası dağıtılmış ağı kurdu ve dünyaya sundu. İlk alım yavaştı. İlk Bitcoin işlemi 10,000 BTC'ye mal olan iki pizza içindi (2017'nin en yüksek noktasında $190.000.000'lık bir fiyata tekabül ediyor).

Bitcoin o zamandan bu yana yeni bir dijital para biriminden bir varlık ya da emtiaya dönüşmüştür. Bir para birimi olarak kullanımı sınırlıdır, sağlam bir varlık olarak kabul edilemeyecek kadar değişken ve normal stoklara ve hisse senetlerine benzer şekilde işlem görmektedir.

Bitcoins ondalık basamaklarda işlem yapar. Bu, kripto para kullanmaya başlamak için bir Bitcoin satın almak zorunda olmadığınız anlamına gelir.

Bireysel Bitcoin'in fiyatları onbinlerce dolara ulaştığında, doğrudan satın alabilecek pek fazla kimse yoktur. Bunun yerine, tomurcuklanan kullanıcılar Bitcoin'in bir bölümünü satın alırlar.

Örneğin, $1.000 ile biraz Bitcoin satın almak istiyorum. $1000 size 0.11 BTC neti verir.

1.1 Bitcoin'i Kimler Kullanır?

Bitcoin bir para birimidir. Bazıları ödeme yapmak için Bitcoin kullanır. Normal nakit yerine Bitcoin (ve diğer kripto para birimleri) kabul eden bir dizi çevrimiçi hizmet vardır. Bitcoin'i artık bazı büyük perakendeciler ve uluslararası şirketler ödeme aracı olarak kabul ediyorlar. Ayrıca, çok sayıda VPN ve hosting firması Bitcoin'i bir ödeme yöntemi olarak kabul eder.

Bitcoin, karanlık ağda da aşırı ilgi görmüştür. Bitcoin merkeziyetçi olmadığı ve anonim olduğu için, bazı illegal siteler fiat para birimi yerine kripto para kullanırlar. Anonimlik ve merkeziyetçilik anlamında, Bitcoin, normal bankacılığın sorun olduğu yerler için idealdir.

1.2 Bitcoin Kullanımı: Artıları ve Eksileri

Çoğu teknolojide olduğu gibi, Bitcoin kullanmanın artıları ve eksileri vardır.

Bitcoin kullanmanın avantajları

 • Özgürlük: Kullanıcılar yerel para biriminden bağımsız olarak dünyanın herhangi bir yerine Bitcoin gönderip alabilirler.
 • Merkezi olmayan: Bitcoin'i kontrol etmek için merkez bankası yoktur. Kullanıcılar bir ağın kontrolündedir.
 • Şeffaf: Bitcoin'i destekleyen blockchain defteri, indirmek isteyen herkesin kullanımına açıktır; Şu anda 145GB üzerindedir. Bununla birlikte, kişisel bilgileri gizli tutarken, işlemleri iki kez kontrol etmemizi sağlayan çok sayıda site var.
 • Gizlilik: Bitcoin işlemlerini kaynağına kadar takip etme yolları olsa da, Bitcoin büyük ölçüde anonimdir. Mahremiyete ek olarak, Bitcoin işlemleri sadece dijital cüzdan kimliklerini kullanarak kimlik hırsızlığı ve kredi / banka kartı sahtekarlığına karşı koruma sağlar.
 • Tedarik: Bitcoin'in sınırlı bir kaynağı var; Sadece 21 milyon Bitcoin var olacak. Bir kaç milyonun geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybedildiği tahmin ediliyor. Burada Bitcoin, hemen hemen tüm diğer kripto para birimlerine karşı ölçülen temel değerdir.
 • Koruma: Normal para biriminden farklı olarak, Bitcoin'i taklit edemezsiniz.

Bitcoin Kullanma Eksileri

 • Ücretler: İlk günlerde, Bitcoin işlem ücretleri çok azdı. Aralık 2017'de ortalama işlem ücreti, Kasım ayının en yükseği $19'dan $55'a kadar yükseldi. Ücretler artmaya devam edebilir.
 • Kararsızlık: Fiyat istikrarsızlığı, Bitcoin'in para birimi olarak kullanılmasını zorlaştırır. Normal ABD dolarının aksine, Bitcoin'in değeri bir gecede kaybolabilir ve size hiçbir şey kalmaz.
 • İadeler: Bitcoin'in artı yönlerinden biri ödeme mahremiyetidir. Ne yazık ki, aynı zamanda bir dezavantajıdır. Yanlış Bitcoin adresine para gönderirseniz, geri talep etmenin bir yolu yoktur. Benzer şekilde, Bitcoin kullanarak bir şey satın alırsanız ve gelmezse, geri ödeme işlevi yoktur.
 • Rekabet: Bazıları rekabetin kripto para piyasası için sağlıklı olduğunu düşünür. Bitcoin, en yüksek değeri elinde bulundurur ve hala en cazip yatırım fırsatıdır.
 • Düzenlenmemiş: Geri ödemelerin yapılmamasına benzer olarak, bazı Bitcoin'le ilişkili dolandırıcılıkların kurtarılması esasen imkânsızdır.
 • Kayıp: Bitcoin'i, şifreleme veya benzeri yollarla geri alınamaz bir şekilde kaybetmek mümkündür.

1.3 Blockchain Nedir?

Blockchain, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin arkasındaki devrimsel teknolojidir.
Bitcoin blockchain, geçmiş ve şimdiki her Bitcoin işleminin ayrıntılarını gerçekleştikçe kaydeder ve içerir. Peki nasıl çalışıyor?

Bir örnek kullanalım. Bitcoin'i arkadaşına göndermek istiyorsun. Gönder düğmesine bastığınızda, işleminiz bir bloğa eklenir.

Bloğun yeterli işlemleri yaptıktan sonra, ağdaki her bağlı düğüme yayın yapar. Düğümler bloğu, işlemlerin doğrulanmasını yapar. Doğrulandıktan sonra blok, zincire eklenir ve paranız alıcıya ulaşır.

Dijital para sadece veridir. 1 ve sıfırlar.
Dijital para birimleri için önemli bir sorun, çift harcamadır. Yani kullanıcılar, aynı dijital parayı iki yerde harcayarak satıcıları aldatmayı deniyor. Blockchain teknolojisi, ağın her işlemi doğrulamasını gerektirerek bu sorunu durdurur.

Düğümlerin çoğunluğu, bloktaki işlemlerin benzersiz olduğunu onayladıktan sonra, Blockchain'e eklenir. Her yeni blok, kabul edilen işlem geçmişinin bir zincirini sağlamak için bir öncekine bağlıdır ve böylece ağı, kullanıcıları ve satıcıları korur. Ama düğümler bunu sadece kalplerinin iyiliğinden yapıyor değil. Hayır, blokları doğrulamak ve düğümler için mali bir teşvik var.

Her blok bir ödül taşır. Mevcut blok ödülü 12.5 BTC'dir. 2020'de ödül yarıya, 6.25 BTC'ye düşecek. Bundan yaklaşık beş yıl sonra, yine 3.125 BTC'ye düşecek. Yarma süreci, çoğu tahminlerde, Bitcoin madencilik sürecinin tamamlanacağı 2140 yılına kadar devam edecektir.

1.4 Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik, blok doğrulama sürecine atıfta bulunmanın bir başka yoludur. Her on dakikada bir, beklemede olan Bitcoin işlemlerini içeren bir blok ağa bağlanır. Blok binlerce bireysel işlem içerebilir. Madenciler blokta yer alan işlemleri doğrulamak için yarışırlar.

Bazı insanlar madencilerin “zor matematik denklemleri çözdüğünü” söylerken, bu kesinlikle doğru değildir. İşlemler, 64 haneli bir onaltılı karma ile eşleştirilerek doğrulanır. Bir karma ile eşleşen ilk işci ve 1MB'lık işlemleri doğrulamak, söz konusu blok ödülüne hak kazanır. Bu sistem işin ispatı olarak bilinir ve ne yazık ki, bireylerin büyük çoğunluğu için, Bitcoin'i yalnız bırakmak imkansız.

Ama neden?

Yüksek bir oranda karma oluşturmak için şaşırtıcı miktarda bilgisayar gücü gerektirir. Başarılı bir şekilde üretim için, büyük miktarda elektrik gerektiren yüksek bir karma orana ihtiyacınız var.

Bu nedenle, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin genel güç tüketimi hakkında endişeler vardır. Karma oranlar saniyede mega-faz (MH / s), saniyede gigahashes (GH / s) ve saniye başına terahashes (TH / s) cinsinden ölçülür.

Bitcoin'in ilk günlerinde, normal bir CPU kullanarak madencilik mümkündü.
Şimdi Bitcoin madenciliği özel donanımlar gerektirir: ya bir madencilik havuzuna veya bir ASIC madencisine katkıda bulunan yüksek özellikli GPU'lar gerekiyor.

Bitcoin Madencilik Zorluğu

Madencilik algoritmasına sadık kalmak ve zaman dilimini bloke etmek için, Bitcoin ağı her on dakikada bir yeni bir blok yayınlamayı hedefliyor. Ama daha fazla madenciler varsa doğru kareyi eşleştiren birinin daha kısa bir zaman diliminde daha yüksek bir şansı vardır. Madencilik güçlüğü devreye giriyor.

Toplam karma hızı arttıkça, madencilik sürecinin zorluk seviyesi de artar. Her 2016 bloğundan sonra, ağ zorluğu değişir.
Blok keşif süresi 10 dakikadan azsa ve karma hızı yüksekse, zorluk seviyesi artar. Blok bulma işlemi 10 dakikadan uzun sürerse, aynı protokol zorluğu azaltır.

1.5 Bitcoin Çatal Nedir?

Bir başka yaygın Bitcoin terimi çataldır. Yemek yediğiniz çatalın aksine bir kripto para birimi olan çatal, yoldaki ayrım anlamındaki bir çatala daha yakındır. Bitcoin (ve diğer cryptocurrency) çatalları birçok nedenden ötürü gerçekleşir.

Çatallar da yumuşak veya sert şeklinde olur. Sert bir çatal genellikle mevcut protokolde radikal bir değişiklik yapar, genellikle süreçte tamamen yeni bir kripto para birimi yaratır. Bazı büyük sert çatal örnekleri şunlardır:

 • Bitcoin XT: İlk önemli sert çatallardan biri olan Bitcoin XT, blok boyutunu 1MB'tan 8MB'a çıkararak, Bitcoin ağını saniyede 24 işleme yükseltmeyi hedefliyordu.
 • SegWit: Segregated Witness, her bir Bitcoin işleminin boyutunu azaltır ve blok başına daha fazla işlem yapılmasını sağlar; bu da daha hızlı ve daha ucuz işlemlere olanak tanır. Teknik olarak yumuşak bir çatal olan SegWit, diğer geliştiricileri kendi sert çatallarını tamamlamak için seferber etti.
 • Bitcoin Cash: En tartışmalı sert çatallardan biri, Bitcoin Cash gelecekteki değişikliklere karşı korumak için “ana” şubeden ayrıldı.
 • Bitcoin Gold: Madencilik fonksiyonlarını, özel madencilik ekipmanı yerine GPU'lara geri yüklemeyi amaçladı.

Yeni oluşturulan Bitcoin tabanlı para birimlerinin ayarlanmış başlangıç ​​değeri yoktur.

2. Bitcoin Nasıl Alınır

Artık Bitcoin'in temellerini bildiğinize göre, biraz Bitcoin satın alma zamanı geldi.

İlginizi çekebilir

En İyi ve Güvenilir Bitcoin Siteleri 2021

İlk kripto paranızı satın almak için en iyi ve güvenilir kripto para sitesi mi arıyorsunuz? Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kripto para birimi ve b..

2.1 Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin satın almak için birkaç güvenilir ve güvenli yer vardır. Ayrıca güvenilir olmayan ve tamamen güvensiz olan çok sayıda yer de var.
İlk Bitcoin’inizi satın almak için en güvenli üç yer.

Coinbase

Coinbase, en büyük Bitcoin döviz değişimlerinden biridir. 32 ülkenin fiat para birimlerinin Bitcoin (Bitcoin Cash, Ethereum ve Litecoin gibi) ile değiş tokuşunu yapmaktadır. Kasım 2017'de, Coinbase 13 milyon aktif kullanıcı bildirdi.

Kullanıcı sayıları bir yana, Coinbase Bitcoin'i satın almayı çok kolaylaştırıyor. Tek ihtiyacınız olan banka hesap bilgileriniz ve bir hesaptır.
Coinbase, kullanıcı hesaplarını bir telefon numarası veya fotoğraflı kimlik kullanarak doğrulayana kadar ilk satın alma limitlerini kısıtlar.

ABD'de ve bazı AB ülkelerinde banka veya kredi kartı kullanan işlemler hemen işleme koyulur ve Bitcoin'inizi anında alırsınız.

LocalBitcoins

LocalBitcoins, tüm dünyaya yayılmış eşler arası Bitcoin satıcılarının bir sitesidir. Diğer Bitcoin / fiat döviz değişimlerinin çoğunluğunun aksine, LocalBitcoins, para birimi gibi dağıtılmış bir merkezdir. Piyasa dalgalandıkça fiyatlar değişmekte ve bazen Bitcoin'i normalden biraz daha düşük fiyatlarla satın alma şansı bulunmaktadır.

LocalBitcoins'de en büyük özelliği, mevcut ödeme yöntemlerinin fazlalığıdır. Diğer sitelerin çoğu, doğrulanmış banka hesaplarına ve kredi kartları ile yapılan ödemelerle sınırlıdır. LocalBitcoins şu anda dünya çapında 249 ülkede aktiftir.

Ek olarak, LocalBitcoins kullanarak Bitcoin satın almak için çok az kişisel bilgiye ihtiyacınız vardır. Web sitesi, çok sayıda bilgi talep etmez ve ödeme seçiminize bağlı olarak, yalnızca satıcı, hesap ayrıntılarınızı görecektir.

Gemini

Gemini en güvenli fiatlardan biridir. Bitcoin'de yeni olanlar için kripto para birimi değişimi sitesi. Gemini kullanmanın en büyük faydalarından biri de FDIC sigortalı mevduat planıdır. Ayrıca, Gemini lisanslı ve New York'ta kayıtlı ve Bitcoin milyarderleri Tyler ve Cameron Winklevoss tarafından işletilmektedir.

Gemini kripto dünyasında saygı görüyor. Sigortalı varlıkları sunmanın yanı sıra, dijital varlıkların güvenliği sağlamak için soğuk hava deposuna konuyor ve diğer birçok büyük borsadan farklı olarak Gemini'nin aslında iyi müşteri desteği var. Daha da iyisi, eğer siparişiniz yeterince büyükse, Gemini bir fiyat indirimi sunar.

Bitcoin Satın Alma için Diğer Seçenekler

Düşünebileceğiniz birkaç yer daha var:

2.2 Bitcoin Cüzdan Çeşitleri

Bir sonraki adım bir Bitcoin cüzdanı almak. Tıpkı normal para biriminiz gibi, Bitcoin'in bir cüzdana ihtiyacı var. Ancak bu, bilgisayarınız üzerinden erişilebilen dijital bir cüzdandır. Orada birkaç kripto para cüzdanı var. Cüzdanlar sıcak, soğuk, yazılımsal veya donanımsal olarak ayrılır.

Kafa karıştırıcı mı? Endişelenme, tüm bunların ne anlama geldiğini çabucak anlatalım:

 • Sıcak cüzdan: Sıcak bir cüzdan internete bağlı olarak kabul edilir. Yukarıdaki Coinbase gibi siteler sıcak bir cüzdan kullanır. Bitcoin'unuzu satın aldığınız borsada tutarsanız, sıcak bir cüzdan kullanırsınız. Sıcak bir cüzdan, hızlı ödemeler yapmak, kripto işlem yapmak ve benzeri işlemler için son derece kullanışlıdır. Çevrimiçi web cüzdanları, yalnızca internet üzerinden erişilebildiğinden, sıcak cüzdan olarak kabul edilir.
 • Masaüstü cüzdanı: Bir masaüstü cüzdanı, masaüstünüze indirilecek ve yüklenecek şekilde tasarlanmıştır. Masaüstü cüzdanlar, çevrimdışı olduğunuzda kripto para biriminizi yönetmek için kullanışlıdır. Bazı cüzdanlar kendi ilgili blockchain ağlarında düğüm olarak ikiye katlanır.
 • Mobil cüzdan: Bir masaüstü cüzdanı gibi, akıllı telefonunuzda bir mobil cüzdan indirilir ve yüklenir. iOS ve Android için çeşitli cüzdanlar mevcuttur. Mobil cüzdanlar, akıllı telefonunuzun çoğu zaman bir veri bağlantısıyla kolayca erişilebilir olduğu için sıcak olarak kabul edilir.
 • Donanım cüzdanı: Donanım cüzdanı, Trezor cüzdanı gibi çevrimdışı bir fiziksel cihazdır. Bir donanım cüzdanı taşınabilir kasa gibi çalışır. Ancak, gerektiğinde çevrimiçi işlemlerde kullanılabilirler. Donanım cüzdanı, soğuk bir cüzdan olarak kabul edilir.
 • Soğuk cüzdan: Soğuk hava deposu olarak da adlandırılan soğuk cüzdan, çevrimdışı bir cüzdandır. Cryptocurrency göndermek ve almak için sadece cüzdanı internete bağlarsınız.

Paranızı soğuk depoda tutmak en güvenli seçenektir. Ancak, Bitcoin'lerinizi harcamayı planlıyorsanız veya başka kripto paralara geçmek isterseniz, kolayca erişilebilen bir hesaba ihtiyacınız olacaktır. Diğer cüzdan seçenekleri devreye giriyor.

Bitcoin'i uzun vadeli bir yatırım olarak satın alıyorsanız, aşağıdaki cüzdan seçeneklerinden birini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

2.3 Bitcoin Cüzdan Kılavuzu: Electrum

Sadece Bitcoin'i için Electrum'u anlatacağız. Bitcoin'den daha fazlasını barındıran başka cüzdanlar da var.

Electrum en iyi Windows masaüstü Bitcoin cüzdanlarından biridir. Electrum kullanımı nispeten kolaydır, güvenli ve Bitcoin'e yeni gelenler için mükemmel olan bazı dost hata azaltma taktikleri vardır. Bu otomatik olarak sistemi güvenli hale getirmez, ancak kesinlikle arkadaki kapalı alanlar ve diğer güvenlik açıklarını çok daha zor hale getirir.

Electrum'u masaüstünüze indirip yükleyebilirsiniz. Electrum'u kurduktan sonra, ilk cüzdanınızın oluşturulmasında size rehberlik edecektir. Şimdilik Standart Cüzdanı seçin. Ardından, Standart bir cüzdan kullanarak yeni bir tohum oluşturmanız gerekir. (Geriye dönüp daha sonra bir SegWit cüzdanı oluşturabilirsiniz.)

Bir sonraki ekran bir tohum oluşturmanıza izin verir. Cüzdan çekirdeği Bitcoin cüzdanınızı daha sonraki bir tarihte başka bir cihazdan kurtarmanızı sağlar. Ekranda söylediği gibi, tohumunuzu asla ifşa etmeyin. Tohum bilgilerinize başka biri erişirse, cüzdanınızı kendi cihazınıza geri yükleyebilir ve paranı boşaltabilirler.
Varsayılan tohumdan memnun değil misiniz? İstediğiniz oluncaya kadar birkaç kez Geri ve İleri'ye basın. Ardından tohumu kopyalayın ve İleri'ye basın.

Şimdi bir şifre oluşturmalısınız. Çok güçlü, tek kullanımlık bir şifre oluşturmanızı öneriyorum. Bu şifre cüzdanınızı şifreleyecek ve güvenli tutacaktır. Tohumunuz gibi, bu şifreyi de unutmayın veya kaybetmeyin; aksi takdirde kripto paranız telafi edilemez bir şekilde kaybedilecektir.

Electrum şimdi gerçek cüzdanınızı oluşturacak.

2.4 Bitcoin, Cüzdana Nasıl Alınır?

Yukarıdaki borsalardan birini kullanarak satın aldığınız Bitcoin'i hatırlıyor musunuz? Artık bu Bitcoin'i bu masaüstü cüzdanına gönderebilirsiniz. Electrum uygulamasının üç sekmesi vardır: Geçmiş, Gönder ve Al.

Al sekmesini açın. Alıcı adresini not edin? Bu, Bitcoin değişimine girmeniz gereken adres. Örneğin, Coinbase'i kullanarak satın aldıysanız, Hesaplar> BTC Cüzdan> Gönder'e gidecekseniz, gönderilecek tutarı girin.

2.5 Bitcoin Nasıl Gönderilir

Bitcoin’inizi daha sonraki bir tarihte başka bir adrese göndermek isterseniz, Gönder sekmesine ihtiyacınız olacaktır. Göndermek istediğiniz Bitcoin adresini Ödeme kutusuna ekleyin ve gerekirse bir açıklama ekleyin. Ardından, göndermek istediğiniz tutarı girin. Varsayılan Electrum türünün mBTC'de veya millibitcoins olduğuna dikkat edin. Bir millibitcoin, 0.001 Bitcoins'e eşittir. Bu, bir seferde gönderilen Tam Bitcoin miktarı üzerinde daha fazla kontrol sağlamaktır.

Bu düşünceyle, 1 BTC, 1000 mBTC'ye eşittir, doğru miktara sahip olduğunuzdan emin olmak için göndermeden önce bir Bitcoin tip dönüştürücü kullanın. Alternatif olarak, Electrum uygulamasında Araçlar> Tercihler> Görünüm'e gidin ve varsayılan ana birimi BTC olarak değiştirin.

İlginizi çekebilir

Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin, bir para birimi ya da emtia olarak, borçların ödenmesi, havale ya da online ödeme için kullanılabilir.

3. Mine Bitcoin Nedir (Bitcoin Madenciliği)

Mining Bitcoin (Bitcoin madenciliği) güç ve kaynak gerektiren yoğun bir süreçtir. Bitcoin'in ilk günlerinde, bir dizüstü bilgisayar işlemcisi bile kripto para birimini üretirdi. Ancak, işlemlerin geçerliliğini kontrol etmeye çalışan madencilerin sayısı arttıkça, karmaların eşleştirilmesi de zorlaşmaktadır. Bitcoin madenciliği söz konusu olduğunda normal donanım esasen değersizdir.

Bunun yerine birçok kullanıcı, sistem kaynaklarını paylaşılan bir maden havuzuna katkıda bulunmak için kullanır. Havuz kaynakları, madencilere Bitcoin blok ödülünü kazanma şansını daha fazla verir. Ancak, tüm kullanıcılar ödülü paylaşır.

3.1 Bitcoin Madenciliği için Donanım Gereksinimi

Solo madenciliğin nüanslarını düşünmeden önce, ihtiyacınız olan donanımı göz önünde bulundurmalıyız. Yalnız Bitcoin madenciliği düşünüyorsanız, bir ASIC (Uygulamaya Özgü Entegre Devre) Bitcoin madencisine ihtiyacınız var. Aksi takdirde, çabalarınız sadece ekstra paraya mal olacak (elektrik ve GPU'nuzun bozulması için).

ASIC madencilik donanım özellikleri, daha fazla karma güç sağlamak için düzenli olarak değişir. Ancak, üç ana ASIC spesifikasyonu için:

 • Güç verimliliği
 • Karma oranı
 • Fiyat

optimizasyonu gerekir.

Bir üretim yapmaya başlamadan önce herhangi bir donanım için para ödemek zorundasınız, bu yüzden fiyat noktası önemlidir. Benzer şekilde, ASIC Bitcoin madenciliği de elektrik kullanıyor, birçoğu da. Bir ASIC Bitcoin madenci üzerinde savurganlık yapmadan önce, herhangi bir geri dönüş yapıp yapamayacağınızı kontrol etmek için bir Bitcoin madencilik kar hesaplayıcısı kullanın.

3.2 Bitcoin Madencilik Kar Hesaplama

Bitcoin madencilik kar hesap makineleri de madenciliğinize bağlı olarak farklılık gösterir. Bazı Bitcoin madencilik havuzları bazen kendi sitelerine sahiptir. Belli bazı donanımlar için havuz ödemelerini detaylandıran özel hesap makinesi.

Aksi takdirde, CryptoCompare Bitcoin madenciliği hesap makinesi iyi çalışır. Donanımınızın gücü, elektrik tüketiminiz ve kilovat saat başına maliyetiniz (kWh) gerekir. Varsa, madencilik havuzu ücretinizi de eklemelisiniz.

Bir başka yararlı site ise WhatToMine. WhatToMine, farklı kripto para birimi algoritmaları için karma hızınızı gösterir, hızlıca donanımınızın nerede kar edeceğini gösterir.

3.3 Bitcoin Madencilik Havuzları

Yeni Bitcoin'i güvence altına almak için en iyi seçiminiz bir maden havuzundan geçer. Madencilik havuzları, genel güçlerini artırmak için birleşik paylaşılan kaynakları kullanır. Artırılmış karışma oranı, paylaşılan bir Bitcoin madencilik havuzuna, benim için yeni bir blok bulma şansı verir. Kullanıcılar genellikle kullanıcı gücü katkısıyla dağıtılan sonuç bloğu ödülünü paylaşırlar.

Ödül paylaşımı aldığınız Bitcoin miktarını azaltırken, Bitcoin madenciliğinde gerçekten başarılı olma şansını da verir. Madencilik havuzları bu noktada tüm Bitcoin madenciliğinin ezici çoğunluğunu oluşturmaktadır. Büyük çaplı havuzlar ile toplam hash gücünün büyük oranlarda muhasebeleştirilmesi bir anda gerçekleşir.

Bitcoin madencilik havuzlarının hepsinin kendi nüansları vardır. İşte yeni başlayanlar için de kolay olan üç değer var:

 • AntPool: AntPool, en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından biridir. Düzenli olarak dünya çapında toplam karma gücün yüzde 25'ini karşılar. Çince ASIC üreticisi Bitmain tarafından sahip olunan AntPool, Bitcoin ödemelerinizi özelleştirmenizi sağlayan kullanımı kolay bir arayüze sahiptir.
 • Slush Pool: Slush Pool, yeni başlayanlar için kullanımı kolay bir başka tecrübeli Bitcoin madencilik havuzudur. Slush Pool, toplam Bitcoin madencilik hash gücünün yüzde 10-15'ini sabit tutar ve kullanıcıları donanım-zaman yatırımları için makul getiri sağlar.
 • BTC.com: Slush Pool ve AntPool gibi, BTC.com çevredeki en iyi bilinen Bitcoin madencilik havuzlarından biridir. BTC.com düzenli olarak %20 veya daha fazla küresel hash gücüne sahiptir ve Tam Pay Per Pay ödeme sistemi (artan havuz ödemeleri) ile bilinir.

Bazı Bitcoin madencilik havuzları, altyapılarına bağlanmak için özel yazılımlar sunar. Ancak, diğer zamanlarda (seçtiğiniz havuza bağlı olarak) üçüncü bir havuza gireceksiniz.

3.4 Yalnız Bitcoin Madenciliği

Yalnız madencilik, en azından Bitcoin ile ilgili kolay bir iş değildir. Daha büyük madencilik havuzları ile rekabet edebilecek bir solo madencilik teçhizatı çok paraya mal olacaktır. Bu, denemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak tek başınıza bir blok bulma şansınız küçüktür.

4. Bitcoin'in Geleceği

Bitcoin'in geleceğini tahmin etmek zor. Fiyat bir kez daha aya çıkacak mı? Veya Bitcoin uzun bir belirsizlik dönemine mi ayarlandı? Şu anda kesin bir tahmin yoktur.

Sayılara bakmak, Bitcoin'in geleceğini daha açık bir hale getirmez. Bitcoin fiyat tahminleri bir düzine.

Ama belki de Bitcoin'in geleceği fiyat tahminleri ve piyasa değeri değildir. Bitcoin'in geleceği, kripto paranın dünyaya tanıtılmasında doğrudan etkisiyle ölçülebilir. Dahası, Bitcoin'in arkasında yer alan merkezi olmayan blok zinciri teknolojisinin devam eden değeri de bir mirasa sahiptir.

4.1 Bitcoin Güç Tüketimi

Bununla birlikte, Bitcoin'in bazı yönleri değişmelidir. Bitcoin madencilik ağının global güç tüketimi şaşırtıcı. Aralık 2017'den Nisan 2018'e göre, Bitcoin güç tüketimi yaklaşık olarak 32 TWh'dan 63 TWh'ye veya İsviçre'nin tüm ülkesinin harcamasından daha fazla olan iki katına çıktı. Güç tüketimi, Bitcoin'in büyümesinin kâr arzusuyla gerçekleşmesiyle artmaya devam ediyor.

İzlanda gibi, neredeyse sadece yenilenebilir enerji üzerinde çalışan ülkeler bile, Bitcoin madencilik talebiyle başa çıkmak için mücadele ediyor. İzlanda'nın uzun bir süre önce alüminyum eritme endüstrisi (ülkenin tüm gücünün %70'inden fazlasını kullanarak) aracılığıyla geniş güç tüketimi sorunları oldu. Ama şimdi Bitcoin madenciliği tüm nüfusun bir yıl boyunca evlerine güç vermek için kullandığı enerjiden daha fazla enerji alıyor.

Başka bir dezavantajı var. Jeotermal ve hidroelektrik santralleri, kokulu bir Çin kömür santralinden daha küçük bir çevresel etkiye sahip olsa da, zararsız değildir. Dahası, Bitcoin madenciliğinin çoğu personel gerektirmez. İzlanda halkına vergiler çok az döner ve ülkeyi etkilemez. Dünya için evet, Bitcoin madenciliği için yenilenebilir enerji mükemmel. Ama ev sahibi ülke için? Çok değil.

4.2 Bitcoin “Katman 2” Protokolü

Bitcoin’in karşılaştığı bir diğer sorun sürdürülebilir büyümedir. Basit ifadeyle, Bitcoin ağı, fiat döviz çözümleri veya mevcut altyapı üzerindeki geniş baskı ile rekabet edebilmek için yeterli işlem yapamaz. Bu konuya birkaç teklif aracılık edecektir. Biri daha önce tartışılan zor çatallar.

Ancak, başka bir çözüm yeni “Katman 2” Bitcoin ağ protokolleri ile yatıyor. Bu Katman 2 protokol çözümleri, sert bir çatal gerektirmeden ağ kapasitesini ve işlem hızını arttırmayı amaçlamaktadır. Bunun yerine, bir Katman 2 protokolü üstüne oturur ve mevcut Bitcoin ağı ile etkileşime girer. En dikkate değer örnek Lightning Network'tür.

İşlem hızını daha da artırmak için ana Bitcoin ağı ve Katman 2 protokolleri arasında başka bir protokol tabakasıyla ilgili tartışmalar var.

4.3 Bitcoin Fiyat Döngüsü

Bitcoin fiyatlarındaki oynaklık, kullanıcılar ve yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağıdır. Her ne kadar spekülasyon ve değişken fiyat bazı insanları milyoner hale getirse de, zirveler ve dipler normal para birimi olarak kullanılmasını zorlaştırıyor.

Ne olursa olsun, Bitcoin, çoğu düzenli perakendecinin mal ve hizmet için ciddi bir ödeme şekli olarak kabul etmesi için çok değişken kalmaktadır.

Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu kılavuzu kullanmak, Bitcoin'i satın almayı, satmayı, işlem yapmayı ve anlamayı kolaylaştırır. Son olarak, ağın sürekli büyüme ile nasıl başa çıkacağı da dahil olmak üzere, Bitcoin'in yakın geleceğinin nasıl göründüğünü biliyorsunuz.

Bitcoin yolculuğu hala emekleme aşamasında, bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!