Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey

Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey

Bitcoin, bir para birimi ya da emtia olarak, borçların ödenmesi, havale ya da online ödeme yapılması için kullanılabilir. Bazı tasarruf sahipleri, uzun vadede spekülasyona maruz kalmamak için Bitcoin'e kısa süre dayanacak olsa da, diğerleri sadece değeri depolamak ve gelecekteki kullanımları hakkında spekülasyon yapmak için kullanırlar.

Yasal olarak, Bitcoin, farklı ülkelerde farklı bir statüye sahiptir. Bazı hükümetler bunu sanal bir para olarak kabul ederken, diğerleri vatandaşlarının bunu kullanmasını yasaklamaya kadar ileri gitti. Bitcoin, bir devletin keyfi olarak para basmak, hesapları dondurmak ve sansürleme işlemlerinin elinden almasıyla, genellikle otoriter rejimlere yönelik önemli bir tehdit olarak görülür.

Bitcoin'e ihtiyaç duymayacağımızı düşünebiliriz ya da neye ihtiyacımız olabileceğinden emin olamayız. Dünya çapındaki ağın ilk günlerine benzeyen Bitcoin, şüpheli karakterleri cezbetmek, uyuşturucu ticaretini kolaylaştırmak ya da diğer mali suçları gizlemek için kullanılıyor gibi görünüyor. Ancak, Bitcoin, toplumu dönüştürme ve bu gezegendeki herkesin baskıdan, sansürden ve yıkımdan arınmış olarak katılabileceği gerçekten dijital bir ekonomi inşa etme potansiyeline sahiptir.

Bankalar, ödeme işlemcileri ve finansal hizmetler, dünya nüfusunun çoğunluğu için erişilebilir durumda değildir.
Bu insanlar, internetin sağladığı dijital ekonomiye bakabilir, ancak girişimciler, üreticiler ve tüketiciler olarak yer alamazlar.

Bitcoin ile parasal değeri iletmek için bir metin mesajı göndermek gibi kolay bir yol verilir. Yurt dışında aile üyelerine gönderilebilir ve onları destekleyebilirler. Online iş için ödeme alın ve tükettikleri ürünlere daha ucuz alternatifler bulun.

Esasen, Bitcoin, statüko dijital ekonomiye meydan okuma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, diğer elektronik ödeme şekillerinden radikal bir şekilde farklıdır:

1. İşlemleriniz sansürlenemez
Bitcoin'i birine gönderirken, hiç kimse işleminizi engelleyemez. Kiminle işlem yapacağına sen karar verirsin. Bu aynı zamanda hiç kimsenin ödeme hakkında fikrini değiştirirse size gönderilen parayı geri alması anlamına da gelmez.

Ancak, bu aynı zamanda, tüccarın malları teslim etmemesi gibi, anlaşmazlığınıza dikkat çekmek için merkezi bir otorite olmadığı anlamına da gelir.

2. Bitcoin'iniz ele geçirilemez
Tasarruflarınız, kurumlar veya hükümetler tarafından keyfi olarak ele geçirilenlerden korunuyor. Bankalardan farklı olarak ve tasarruf hesapları, Ulusal acil durum, ekonomik kriz veya bankacılık çöküşü sırasında Bitcoin şebekesini kapatmak için kimse müdahale edemez. Hesaplarınız dondurulamaz ve paranız uzaktan ele geçirilemez. Ancak, soyguncular veya polisler hala cihazlarınızı kesmeye, yedek kodlarınızı çalmaya çalışabilir veya Bitcoin'inizi şiddete maruz kalma tehdidi yoluyla onlara aktarmaya zorlanabilirsiniz.

3. Bitcoin yıkılamaz
Para birimi tahliyesi hala dünya çapında düzinelerce ülkede vatandaşları hedef alıyor. Tasarruflarınızın buharlaşması ve ücretlerin azalması olasılığı varoluşsal bir tehdit olabilir ve Bitcoin'e sahip olmak bir riskten korunma stratejisinin önemli bir parçası olabilir. Sadece 21 milyon Bitcoin olacak ve kurucuyu ya da ağ katılımcılarına bu sınırı yükseltmeyecek şekilde güvenmemize gerek yok.

Hatırlanması gereken başka bir nokta: finans gizlilik gerektirir. Bizimle ne kadar para taşıdığımızı bilmek için tüm komşularımızı veya yol arkadaşlarımızı istemiyoruz ve rakiplerimiz mali gücü, geliri ve satın alma maliyetlerini kolayca görebilselerdi, işletmemiz aynı şeyi yerine getirmezdi.

Bitcoin kullanmak geleneksel bankacılık sistemlerini kullanmaktan çok daha güvenli ve özel olabilir. Bitcoin sistemi, para ve güvenlik çalışmalarını nasıl düşündüğümüz hakkındaki varsayımlarımıza meydan okuyor ve kendimize güvenmemizi ve kendi kaynaklarımızı madeni paralarımızı güvence altına almamızı gerektirir.

Buna karşılık olarak, banka hesaplarımız, kredi kartlarımız veya Paypal ile yaptığımızdan daha zengin olduğumuz, nasıl para biriktirdiğimiz ve ödeme aldığımız ve alacağımız konusunda daha fazla özgürlüğün tadını çıkarabiliriz.

Kaynak: techradar.com

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 388 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bitcoin ve Kripto Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Üç Şey ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "